Odcisk na stopie – jak się pozbyć?

16. 2. 2023 · 5 minut czytania

Odciski, czyli bolesne zmiany na stopach powodują duży dyskomfort i problemy z chodzeniem. Jak powstają odciski i jak ich uniknąć? Poznaj domowe sposoby na odciski na stopach i metody leczenia.

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Odcisk na stopie – jak się pozbyć?

Odciski na stopach to problem, z którym boryka się wiele osób, niezależnie od wieku i stylu życia. Choć zwykle nie stanowią poważnego zagrożenia dla zdrowia, powodują ból i utrudniają wykonywanie codziennych obowiązków. W artykule omówimy przyczyny powstawania odcisków, sposoby zapobiegania oraz skuteczne metody leczenia i pielęgnacji stóp. Dowiesz się również, jakie są najlepsze sposoby na uniknięcie problematycznych zmian. 

Co to jest odcisk na stopie?

Odcisk na stopie powstaje zazwyczaj na skutek długotrwałego ucisku lub tarcia. Zmiany mogą pojawić się na każdej części stopy, ale najczęściej występują na palcach, piętach i pod podeszwą. Jak wygląda odcisk na stopie? To charakterystyczne zgrubienie twardej obumarłej skóry. Stanowi swego rodzaju barierę ochronną zabezpieczającą ciało przed raną. Pobudzana długotrwałym naciskiem skóra zaczyna wytwarzać kolejne warstwy rogowe, które zamiast się złuszczać, zaczynają stopniowo narastać, tworząc nieestetyczną, a nierzadko również bolesną zmianę. W bardziej zaawansowanych stadiach pod odciskiem lub w jego obrębie rozwija się stan zapalny.

Sprawdź popularne kategorie

Odgniot na stopie - przyczyny powstawania

Odciski na stopach powstają w wyniku ciągłego tarcia i ucisku skóry. Za najczęstsze przyczyny powstawania zgrubień skóry uważa się: 

  • Nieodpowiednie obuwie - noszenie zbyt ciasnych, a także zbyt luźnych, niewłaściwie dobranych butów. Co ważne, przyczyną powstawania bolesnych zmian na stopach może być również wybieranie szpilek lub butów na zupełnie płaskim obcasie,
  • Noszenie butów na bosą stopę,
  • Długotrwałe stanie lub chodzenie - osoby spędzające dużo czasu na nogach, np. pracownicy sklepu lub kelnerzy, są bardziej narażone na powstawanie odcisków,
  • Skłonność do nadmiernego pocenia się - nadmierna potliwość stóp prowadzi do zwiększonej wilgotności, co sprzyja powstawaniu zgrubień na skórze,
  • Wiek - starsze osoby są bardziej podatne na powstawanie odcisków z powodu utraty sprężystości skóry,
  • Zmiany postawy oraz biomechaniki stóp,
  • Intensywna aktywność fizyczna.

Wszystkie te czynniki prowadzą do powstawania odcisków na stopach. Aby uniknąć problemu, stosuj odpowiednie obuwie, dbaj o higienę stóp, używaj środków zapobiegających tarciu i uciskowi skóry.

Co to jest odcisk na stopie

Jak wygląda odcisk na stopie?

Dolegliwości związane z pojawieniem się zmian uwarunkowane są rodzajem odcisków. Co ważne, osoby dotknięte problemem często nie wiedzą, że powstałe zgrubienie to modzel - czyli niebolesna, niewielka zmiana zlokalizowana najczęściej na opuszkach i stawach palców, a także pod główkami kości śródstopia. Charakteryzuje się zgrubiałą i wypukłą skórą koloru żółtawego o popękanej, gładkiej lub szorstkiej powierzchni.

Warto wiedzieć
Odcisk, zwany również nagniotkiem, powstaje wskutek skoncentrowanego ucisku i przybiera owalny, okrągły lub klinowy kształt z białym punktem w środku. Jego charakterystyczną cechą jest wnikający głęboko w skórę korzeń, tzw. jądro, oddziałowujące na zakończenia nerwowe i powodujące dotkliwy ból oraz problemy z chodzeniem. 

Bolący odcisk na stopie - jak wyleczyć?

Metoda leczenia odcisków na stopach zależy od przyczyny ich powstania i stopnia zaawansowania. Do kluczowych kwestii należy profilaktyka, czyli ograniczenie czynników ryzyka i unikanie sytuacji, w których stopa narażona jest na długotrwały ucisk. 

  • Przede wszystkim należy zmienić obuwie na bardziej wygodne, dobrze dopasowane, najlepiej z miękką wkładką lub specjalnymi wkładkami ortopedycznymi, 
  • Na co dzień pamiętaj o smarowaniu stóp kremami o działaniu odżywczym i zmiękczającym z dużą zawartością mocznika, gliceryny, lanoliny oraz naturalnych olejów. Zadbaj także o regularne złuszczanie naskórka za pomocą peelingów, a ponadto unikaj zbyt ciasnych skarpet i zatroszcz się o właściwą higienę stóp. 
Odciski na stopach przyczyny

Na powstałe odciski stosuj maści i kremy łagodzące ból oraz zmniejszające zapalenie. Pomocne będą między innymi preparaty o właściwościach zmiękczających, np. płyn zmiękczający naskórek, odciski i zrogowacenia Floslek Dr Stopa lub fluid zmiękczający odciski Gehwol. Innym skutecznym sposobem leczenia są również specjalne plastry na odciski, np.

W przypadku bardziej zaawansowanych odcisków powodujących silny ból lub zakażenie, konieczne może być leczenie farmakologiczne, jak np. antybiotykoterapia lub leki przeciwbólowe. Rozważ też usunięcie odcisku przez podologa, dermatologa lub ortopedę. Pamiętaj, że samoleczenie odcisków na stopach może pogorszyć sytuację i doprowadzić do poważniejszych powikłań. Z samodzielnego usuwania zgrubień skóry powinny zrezygnować osoby z cukrzycą i chorobami układu krążenia. 

Interwencji chirurgicznej wymagają głównie odciski z korzeniem, które usuwa się w sterylnych warunkach przy pomocy specjalistycznych narzędzi, między innymi skalpela, dłuta podologicznego, frezarki diamentowej oraz lasera CO2. Po wyłuskaniu korzenia specjalista opracowuje brzegi frezarką, a na ubytki skóry pozostałe po usunięciu korzenia, stosuje preparat łagodzący i przeciwzapalny. 

Jak usunąć odcisk na stopie? Domowe sposoby

Leczenie niewielkich i mniej dokuczliwych zgrubień możesz uzupełnić domowymi sposobami. Wśród polecanych metod na odciski wymienia się między innymi:

  • Moczenie skóry w ciepłej wodzie z dodatkiem soli do stóp. Kąpiel w roztworze łagodzi ból i redukuje stan zapalny. Wystarczy rozpuścić pół szklanki soli w ciepłej wodzie i moczyć dotkniętą zmianą stopę przez 15-20 minut.
  • Kompresy z aloesem o właściwościach przeciwzapalnych i kojących. Nałóż żel aloesowy na odcisk i delikatnie wmasuj w skórę.
  • Użycie plasterków cytryny. Kwas cytrynowy zawarty w owocu zmiękczy skórę skóry i zmniejszy ból towarzyszący odciskom. Połóż plaster cytryny na odcisk i pozostaw na 10-15 minut. Następnie usuń cytrynę i dokładnie umyj stopę.
  • Stosowanie miodu, który działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Posmaruj zmianę cienką warstwą i pozostaw na 10-15 minut. Po tym czasie umyj stopę. 
Ważne!
W sytuacji silnego bólu, zakażenia lub niepewności co do przyczyny odcisku, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą.
Jak wyleczyć odcisk na stopie

Podsumowanie 

Odciski na stopach to bolesne, utrudniające codzienne funkcjonowanie pęcherze na stopach lub zgrubiałe fragmenty powstające w wyniku tarcia na danym obszarze stopy. Mogą mieć różne przyczyny, takie jak źle dobrane buty, intensywny wysiłek fizyczny czy zaburzenia biomechaniczne stopy. W leczeniu wykorzystuje się zarówno metody domowe, np. specjalne plastry czy kąpiele stóp, jak i metody profesjonalne, między innymi usuwanie odcisków przez specjalistę lub stosowanie odpowiednich preparatów. Pamiętaj, że odciski na stopach to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia i dobrego samopoczucia. Regularna profilaktyka i odpowiednie dbanie o skórę to kluczowe kwestie zapobiegające powstawaniu zgrubień i innych schorzeń stóp. 

Źródła:

  1. K. Kłosińska, E. Jaworska, A. Pawelczyk-Klimaszewska, Wpływ wybranych deformacji na stan skóry i paznokci stóp, http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2018.2-6.pdf [dostęp 15.02.2023]
  2. K. Rubas, P. Nockowski, Dermatozy wywołane przewlekłym działaniem czynników mechanicznych, http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2018.1-3.pdf [dostęp 15.02.2023]
  3. J. Płocica, Profesjonalna pielęgnacja stóp. Skuteczne składniki aktywne, Beauty Forum 4/2015

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów. W wolnych chwilach pochłaniam kolejne książki, eksperymentuję kulinarnie i uczę się języka włoskiego.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów....
Przeczytaj więcej od tego autora