Jak radzić sobie z nadmierną potliwością dłoni?

6. 2. 2025 · 5 minut czytania

Nadmierna potliwość dłoni może wynikać z wielu czynników, jak gorączka, stres czy silne emocje. W wielu przypadkach jest to jednak objaw innej choroby lub schorzenia. Sprawdź, jak postępować, kiedy nadmiernie pocą Ci się dłonie.

Sylwia Brodniewska
Sylwia Brodniewska
Jak radzić sobie z nadmierną potliwością dłoni?

Pocenie jest naturalnym zjawiskiem, do którego często dochodzi podczas stresu, silnych emocji lub gorączki. Jeśli jednak pojawia się w nadmiarze, konieczne może być zastosowanie odpowiednich środków. Jak poradzić sobie z nadmierną ilością potu? Poznaj nasze sposoby!

Nadpotliwość dłoni – przyczyny

Nadmierna potliwość dłoni (hiperhydroza) to dolegliwość, która może utrudniać codzienne funkcjonowanie. O ile wydzielanie potu jest zjawiskiem naturalnym i służy do termoregulacji, to jego zwiększona ilość jest wystarczającym powodem do rozszerzenia diagnostyki. W przebiegu nadpotliwości, dłonie są niemal cały czas wilgotne.

Nadmierna potliwość dłoni - leczenie domowe

Nadpotliwość pierwotna i wtórna 

Przyczyny nadmiernej potliwości dłoni mogą być pierwotne i wtórne. Pierwszy typ ma nieznaną etiologię i jest częstszym zjawiskiem niż pocenie dłoni wywołane konkretnym czynnikiem. Do pierwotnych przyczyn można zaliczyć genetykę, zwiększoną emocjonalność i czynniki środowiskowe. 

Wtórna nadpotliwość dłoni zazwyczaj mija wraz z przyczyną, która ją wywołała. Zwiększona czynność gruczołów potowych na dłoniach wzmaga się podczas aktywności fizycznej, w chorobie przebiegającej z gorączką i w sytuacji stresowej. Hiperhydroza może się również pojawić w przebiegu różnych chorób i schorzeń, do których zaliczają się:

  • reumatoidalne zapalenie stawów (RZS),
  • hipoglikemię u diabetyków,
  • nadczynność tarczycy,
  • guzy kory nadnerczy,
  • gruźlicę,
  • otyłość,
  • choroba Parkinsona,
  • dna moczanowa,
  • akromegalia,
  • menopauzę,
  • choroby nowotworowe.
Warto wiedzieć!
Znalezienie przyczyny pozwala włączyć odpowiednie leczenie lub pielęgnację.

Sprawdź powiązane kategorie

Co stosować na nadpotliwość dłoni?

Jeśli nadpotliwość ma charakter wtórny, rozwiązaniem jest włączenie leczenia choroby, która jest odpowiedzialna za ten objaw. O ile infekcje przebiegające z gorączką najczęściej są krótkotrwałe, to w przypadku chorób przewlekłych leczenie będzie konieczne przez dłuższy czas. 

  • Preparatami pierwszego rzutu w leczeniu nadpotliwości dłoni są antyperspiranty, które blokują ujścia gruczołów łojowych. Wykazują podobne działanie do antyperspirantów damskich, jednak często są dostępne w wygodniejszej postaci, np. kremu, zasypki lub płynu. W ich składzie można znaleźć sole glinu. Dostępne są również blokery potu. Mają mocniejsze działanie niż antyperspiranty męskie, dlatego powinny być stosowane kilka razy w tygodniu. W przypadku nadmiernego pocenia dłoni mogą nie zapewniać długotrwałych efektów.
  • W leczeniu nadpotliwości dłoni można również sięgać po preparaty doustne, np. zioła, takie jak szałwia i pokrzywa. Wykazują działanie niwelujące przykry zapach, a także zmniejszający wilgotność skóry. Jednak pamiętaj, że jest to jedynie uzupełnienie podstawowych kuracji na nadpotliwość, dlatego ziołowe napary czy moczenie rąk stosuj w połączeniu z antyperspirantami.

Nadpotliwość dłoni – domowe sposoby

Domowe sposoby na nadpotliwość dłoni pozwalają mocno ograniczyć nieprzyjemną dolegliwość. Pomocna jest zmiana codziennych nawyków. 

  • Regularna pielęgnacja ciała pozwala nie tylko oczyścić skórę z zanieczyszczeń, ale również pozbyć się nieprzyjemnego zapachu
  • Stosuj kosmetyki do pielęgnacji dłoni, które nie będą działały drażniąco na skórę. 
  • Myj ręce delikatnymi mydłami, które będą pielęgnować skórę. Nakładaj krem do rąk, który nawilży dłonie i będzie wspierał barierę hydrolipidową. 
  • Dobrym rozwiązaniem są kąpiele z dodatkiem ziół, które stanowią szybki i skuteczny sposób na nadpotliwość dłoni. Codziennie przygotuj napar, a następnie włóż swoje dłonie do ciepłej wody z szałwią, rumiankiem, korą dębu lub melisą. Kąpiele dłoni połącz z codzienną pielęgnacją dłoni i pożegnaj problem wilgotności rąk. Efekty możesz wzmocnić, przecierając dłonie od wewnętrznej strony octem jabłkowym. Pomaga regulować wydzielanie sebum, a także wykazuje właściwości antybakteryjne i antyseptyczne.  

Zmiany warto również wprowadzić w swojej diecie. Ogranicz spożywanie gorących i pikantnych potraw, ponieważ mogą nasilać problem nadpotliwości dłoni. 

  • Wyklucz bardzo aromatyczne warzywa, takie jak cebula i czosnek, a także rozgrzewające przyprawy, czyli pieprz cayenne, cynamon, imbir i chilli. 
  • Ogranicz spożycie mięsa do 1-2 razy w tygodniu. Najlepiej, aby pochodziło z ekologicznych upraw. 
  • Zadbaj o nawodnienie organizmu, pijąc przynajmniej 30 ml wody na każdy kilogram masy ciała. Dodatkowo możesz sięgać po herbaty ziołowe.
Nadmierna potliwość dłoni - leczenie

Nadpotliwość dłoni – jak wygląda leczenie?

Sposoby leczenia nadmiernej potliwości dłoni zależą od nasilenia problemu, a także współwystępujących chorób. 

Leki antycholinergiczne
Jonoforeza
Toksyna botulinowa

Podsumowanie

Nadmierna potliwość dłoni to nieprzyjemna dolegliwość, która utrudnia codzienne życie. W leczeniu pomocne jest określenie przyczyny, a następnie jej wyeliminowanie. W terapii sprawdzić się mogą zarówno środki stosowane miejscowo, jak i ogólnie. Duże znaczenie ma ponadto pielęgnacja skóry, dieta, a także zadbanie o swój styl życia. 

Źródła:

  1. Schlereth T, Dieterich M, Birklein F. Hyperhidrosis--causes and treatment of enhanced sweating. Dtsch Arztebl Int. 2009 Jan;106(3):32-7.
  2. Jabłonowska O., Woźniacka A., Dziankowska-Bartkowiak B., Nadmierna potliwość – przyczyny i możliwości terapeutyczne, „Dermatologia”, 2021.
  3. Prystupa A., Kowal A., Mosiewicz J., Myśliński W., Hyperhydroza – objawy, diagnostyka i leczenie na podstawie opisu przypadku, „Medycyna Ogólna”, 2007, XLII, 4, s. 311-316. 

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Sylwia Brodniewska
Sylwia Brodniewska
Jestem kosmetologiem i marketerem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Obecnie poszerzam swoją wiedzę na studiach podyplomowych na kierunkach psychodietetyka oraz dietetyka i suplementacja. Od wielu lat pasjonuję się zdrowym trybem życia i jego wpływem na skórę.
O autorze
Sylwia Brodniewska
Sylwia Brodniewska
Jestem kosmetologiem i marketerem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Obecnie poszerzam swoją wiedzę na studiach podyplomowych na kierunkach psychodietetyka oraz dietetyka i suplementacja. Od wielu lat pasjonuję się zdrowym trybem życia...

Uwaga