Ile kremu z filtrem należy nakładać na twarz?

1. 7. 2024 · 5 minut czytania

Rosnąca świadomość na temat szkodliwości promieni UV sprawia, że coraz częściej sięgamy po kremy z filtrem. Skuteczną ochronę zapewni wyłącznie odpowiednia ilość produktu. Zobacz, ile kosmetyku z SPF nakładać na twarz. 

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Ile kremu z filtrem należy nakładać na twarz?

Podstawowym zadaniem kremu z filtrem jest zabezpieczenie skóry przed działaniem promieni słonecznych. Oprócz właściwej formulacji przeciwsłonecznej liczy się również, ile kosmetyku ostatecznie nałożysz. Od tego zależy, jak efektywna będzie ochrona przed promieniowaniem. W jaki sposób osiągnąć najwyższą ochronę przeciwsłoneczną? Zobacz, ile kremu z filtrem powinno znaleźć się na Twojej twarzy. 

Ile nakładać SPF na twarz? 

Fotoprotekcja, czyli ochrona skóry przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym (UV), jest kluczowym elementem pielęgnacji skóry, szczególnie w kontekście zapobiegania i leczenia przebarwień na twarzy i ciele. Promieniowanie UV, które dzieli się na UVA, UVB i UVC ma różne długości fal i odmiennie wpływa na skórę. UVA i UVB są głównymi czynnikami powodującymi uszkodzenia skóry. Promieniowanie UVA penetruje głęboko w skórę, prowadząc do uszkodzeń kolagenu i elastyny, co przyspiesza procesy starzenia skóry. Promieniowanie UVB odpowiada za oparzenia słoneczne, które są bezpośrednio związane z ryzykiem rozwoju nowotworów skóry, w tym czerniaka. Przeczytaj, jak chronić twarz przed słońcem

Aby krem z filtrem zapewnił deklarowaną ochronę, musi być nałożony w odpowiedniej ilości. Zalecana ilość to około 2 mg/cm² skóry. Niestety większość osób nakłada zbyt mało produktu, co znacząco obniża poziom ochrony przeciwsłonecznej. Ważne jest również, aby produkt był dokładnie rozprowadzony na całej powierzchni skóry wystawionej na słońce. Nierównomierne nakładanie filtra przeciwsłonecznego może zwiększać ryzyko oparzeń słonecznych i trudnych do usunięcia przebarwień. Do ich redukcji polecane są między innymi specjalne kremy zawierające składniki aktywne o właściwościach rozjaśniających, np. witaminę C, niacynamid czy arbutynę.  

Przykładowe kosmetyki do opalania o wysokim stopniu ochrony przeciwsłonecznej to np.: 

Ile gramów kremu z filtrem na twarz? 

Po ekspozycji na słońce wskazane jest zastosowanie preparatu, który przyspieszy regenerację naskórka i zniweluje nieprzyjemne skutki nadmiernego opalania, np. Ziaja, 10% D-panthenolu, krem łagodzący dla dzieci i dorosłych

Sprawdź również, skąd się biorą przebarwienia pod oczami

Ile gramów kremu z filtrem na twarz? 

Jak dokładnie określić, ile gramów kremu z filtrem nałożyć? W tym celu możesz skorzystać z ogólnej zasady obliczania ilości kosmetyków przeciwsłonecznych zalecanej przez dermatologów.  

  • Aby to zrobić, potrzebujesz dwóch wartości podanych w centymetrach: długości od nasady włosów do czubka brody (A) oraz od ucha do ucha (przez nasadę nosa) (B).  
  • Otrzymane wartości należy wstawić do wzoru na pole elipsy: P=π1/2A1/2B.  
  • Wynik w centymetrach kwadratowych pomnóż przez 0,002 g.  
  • W ten sposób otrzymasz odpowiednią ilość gramów kremu, jaką należy nałożyć na powierzchnię skóry twarzy.  

Brzmi zbyt skomplikowanie? To zrozumiałe, że większość osób nie ma czasu na tak dokładne pomiary. Z pomocą przychodzą uśrednione dane, które mówią, że odpowiednia ilość na pokrycie twarzy przeciętnych rozmiarów to około 1,2 ml kremu. Należy przy tym zwrócić uwagę, że poszczególne kosmetyki różnią się konsystencją, dlatego ostateczna ilość lekkiego, wodnistego kosmetyku będzie inna niż w przypadku gęstej formulacji. Do odmierzenia odpowiedniej ilości kosmetyku sprawdzi się specjalna łyżeczka z miarą lub waga jubilerska. Jeśli nie dysponujesz wspomnianymi akcesoriami, możesz zastosować regułę łyżeczki od herbaty.

Na czym polega reguła łyżeczki od herbaty?
1 łyżeczka od herbaty kremu z filtrem (ok. 5 ml) powinna wystarczyć na pokrycie twarzy oraz szyi. 

Jedną z najmniej kłopotliwych metod odmierzania zalecanej ilości kosmetyku jest zasada dwóch palców – wskazującego i środkowego.  

  • Przyjmuje się, że ilość kremu, którą nałożysz na oba palce, jest wystarczająca, aby skutecznie ochronić twarz, szyję oraz uszy przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.  
  • W przeciwieństwie do ważenia lub odmierzania na łyżeczki, metoda jest prosta i nie wymaga dodatkowych narzędzi. Zwykle ma też dobre odniesienie do wielkości twarzy.  
  • Oczywiście w zależności od aplikatora, ilość kremu, którą rozprowadzasz na palcach, bywa różna – może być to szersza lub węższa strużka kremu.

Sprawdź powiązane kategorie:

Ile kremu z filtrem?

Fotoprotekcja wymaga regularnego stosowania. Aby skutecznie chronić skórę przed negatywnymi skutkami promieniowania UV, zaleca się wybór kremów o jak najwyższym filtrze SPF (najlepiej SPF 50). Jednak sama aplikacja odpowiedniej ilości produktu o wysokim współczynniku SPF nie zapewnia 100% ochrony. Przyjmuje się, że przy SPF 30 skuteczność ochrony wynosi około 97%, a przy SPF 50 – około 98%. Istotna jest również reaplikacja SPF, szczególnie po pływaniu, spoceniu się czy wytarciu ciała ręcznikiem, gdyż nawet wodoodporne produkty tracą swoją skuteczność po określonym czasie ekspozycji na wodę lub pot.  

Polecam artykuł opisujący pielęgnację twarzy krok po kroku

Podsumowanie 

Fotoprotekcja jest niezbędnym elementem pielęgnacji skóry, szczególnie w prewencji i leczeniu przebarwień. Aby zapewnić skuteczną ochronę przed promieniowaniem UV i zapobiec szkodliwym skutkom jego działania, istotne jest stosowanie odpowiedniej ilości produktu, czyli około 1,2 grama kremu z filtrem na twarz, co odpowiada zasadzie 2 mg/cm². Jak odmierzyć potrzebną ilość. Wykorzystaj specjalną łyżeczkę z miarką, łyżeczkę do herbaty lub metodę dwóch palców.  

Źródła:

  1. H. Bojarowicz, N. Bartnikowska, Kosmetyki ochrony przeciwsłonecznej. Część I. Filtry UV oraz ich właściwości, http://phie.pl/pdf/phe-2014/phe-2014-3-596.pdf [dostęp 21.05.2024 r.]
  2. K. Uzdrowska, M. Górska-Ponikowska, Kosmetyka przeciwsłoneczna jako podstawowa ochrona przed fotostarzeniem, https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2022/12/ACM-2022-01-v7-Uzdrowska-PL.pdf [dostęp 21.05.2024 r.]
  3. P. Rzepa, A. Ciozda, P. Mielniczuk, W. Dalmata, I. Gąbka, Znaczenie ochrony przeciwsłonecznej, https://novaosvita.com/wp-content/uploads/2021/04/ScEdSoc-Kyiv-Mar2021.pdf#page=139 [dostęp 21.05.2024 r.] 
     

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów. W wolnych chwilach pochłaniam kolejne książki, eksperymentuję kulinarnie i uczę się języka włoskiego.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów....
Przeczytaj więcej od tego autora
checkout.warnings.Notice