Dezynfekcja kosmetyków do makijażu – jak i czym dezynfekować kosmetyki?
Czy wiesz, że twoje ulubione kosmetyki mogą kryć niebezpieczne mikroorganizmy? Dowiedz się, jak zabezpieczyć się przed ryzykiem związanym z zakażeniami dzięki systematycznej dezynfekcji kosmetyków do makijażu.
Spis treści
Aplikowane na twarz kosmetyki do makijażu mają bezpośredni kontakt ze skórą, błonami śluzowymi oraz otoczeniem, przez co są podatne na zanieczyszczenia mikrobiologiczne. Ich regularna i dokładna dezynfekcja jest przede wszystkim kwestią zdrowia. W artykule podpowiadamy, w jaki sposób dezynfekować kosmetyki do makijażu, by były nie tylko skuteczne, ale także bezpieczne w stosowaniu.
Jak dezynfekować kosmetyki do makijażu?
W codziennym pośpiechu często zapominamy, że kwestia higieny to nie tylko systematyczne czyszczenie pędzli, gąbek i innych akcesoriów do makijażu, ale również właściwa dbałość o sterylność kosmetyków. Częsty i bezpośredni kontakt z twarzą sprawia, że mogą stać się siedliskiem bakterii i grzybów prowadzących do zmian w strukturze chemicznej, konsystencji, zapachu i kolorze. Co więcej, stosowanie zanieczyszczonych kosmetyków często prowadzi do zaostrzenia problemów skórnych, takich jak trądzik, egzema czy łojotokowe zapalenie skóry. Znajdujące się w kosmetyku patogeny mogą dodatkowo blokować pory skóry, a także wywoływać reakcje alergiczne oraz stany zapalne. Dezynfekcja kosmetyków do makijażu jest więc kluczowym elementem utrzymania zdrowia i odpowiedniej kondycji skóry.
Jak dezynfekować kosmetyki do makijażu twarzy?
- W przypadku płynnych podkładów, zamkniętych w opakowaniach z pompką lub aplikatorem, np. Vichy Dermablend 3D, podkład wyrównujący powierzchnię skóry, 20 Vanillia lub Bourjois Healthy Mix BB Cream Lekki Krem BB do twarzy 02 Medium, zwróć szczególną uwagę na czystość dozownika, na którym gromadzą się bakterie i inne mikroorganizmy. Jeżeli przedostaną się do wnętrza opakowania, dochodzi do zanieczyszczenia całego produktu. Podkłady w kompakcie najlepiej regularnie przecierać wacikiem nasączonym środkiem dezynfekującym.
- Pomadki, balsamy i inne kosmetyki do ust w sztyfcie należy wykręcić, a następnie spryskać środkiem dezynfekującym i osuszyć czystą chusteczką. Dezynfekcji wymagają również błyszczyki do ust z aplikatorem w formie gąbeczki, takie jak Benecos naturalny błyszczyk do ust Rose, który należy wyjąć z opakowania i dokładnie przetrzeć chusteczką nasączoną środkiem dezynfekującym. Nie zapominaj o starannym wyczyszczeniu gwintu i nakrętki, na których często gromadzi się nadmiar kosmetyku.
- Kosmetyki w formie kredki trzeba regularnie ostrzyć, aby usunąć zewnętrzną warstwę oraz przetrzeć ostrze środkiem dezynfekującym.
- Pudry, róże i bronzery w kamieniu lub kremie można odświeżyć poprzez delikatne zeskrobanie wierzchniej warstwy kosmetyku i spryskanie go środkiem dezynfekującym, pozostawiając do całkowitego wyschnięcia.
- W taki sam sposób możesz dezynfekować kosmetyki do makijażu oczu, między innymi cienie do powiek ‒ zarówno pojedyncze egzemplarze, jak i całe palety, np. Eveline Cosmetics paleta 12 cieni do powiek Charming Mocha.
- Uwagi wymagają również tusze do rzęs i odżywki do rzęs i brwi. Ich dezynfekcja jest utrudniona ze względu na charakterystyczną formę aplikatora. W tym przypadku sprawdzi się wypłukanie szczoteczki w ciepłej wodzie z dodatkiem łagodnego szamponu lub mydła, a także dokładne wyczyszczenie zalegających na gwincie resztek kosmetyku. Sprawdź Paese Eyegasm Tusz do rzęs z odżywką oraz Dermena Lash Care, odżywka stymulująca odrastanie rzęs i brwi.
Sprawdź powiązane kategorie
Czym dezynfekować kosmetyki do makijażu?
Aby skutecznie zdezynfekować kosmetyki do makijażu i akcesoria używane do ich aplikacji, potrzebne są odpowiednie środki i narzędzia. Czego dokładnie potrzebujesz?
- Alkohol izopropylowy (IPA) 70% – najbardziej efektywny i szeroko stosowany jako środek dezynfekujący i czyszczący zarówno w przemyśle, jak i w gospodarstwach domowych. Jego właściwości chemiczne i fizyczne sprawiają, że jest skuteczny w zabijaniu bakterii, wirusów i grzybów. Opcjonalnie możesz zdecydować się na dostępne w drogeriach gotowe środki do odkażania kosmetyków.
- Butelka z rozpylaczem – ułatwia równomierne rozprowadzenie alkoholu izopropylowego na powierzchni kosmetyków i narzędzi.
- Chusteczki bezpyłowe – mogą być używane do wycierania nadmiaru alkoholu po dezynfekcji lub do czyszczenia powierzchni kosmetyków.
- Bawełniane waciki i patyczki – do precyzyjnego czyszczenia trudno dostępnych miejsc, takich jak szczeliny w opakowaniach czy zakrętki.
- Płyn antybakteryjny – do czyszczenia i dezynfekcji pędzli do makijażu, skutecznie usuwający zalegające w akcesoriach resztki kosmetyków.
- Mydło antybakteryjne – do mycia rąk przed rozpoczęciem procesu dezynfekcji, co dodatkowo zwiększa higienę.
Jak często dezynfekować kosmetyki do makijażu?
Systematyczna dezynfekcja kosmetyków do makijażu umożliwia zachowanie higieny podczas codziennego make-upu i uniknięcie potencjalnych infekcji skóry. Częstotliwość dezynfekcji zależy od kilku czynników, przede wszystkim od sposobu użytkowania i przechowywania kosmetyków, a także rodzaju produktu. Jeżeli używasz kosmetyków tylko na sobie, przechowujesz je w odpowiednich warunkach i monitorujesz ich stan, wystarczająca jest dokładna dezynfekcja 1-2 razy w miesiącu.
Podsumowanie
Większość pań ma swoje ulubione produkty do makijażu, którymi podkreśla urodę. Nie wszystkie zdajemy sobie jednak sprawę, że na pomadce, cieniach do powiek czy różu do policzków mogą gromadzić się mikroorganizmy stanowiące poważne zagrożenie dla zdrowia oraz kondycji skóry. Do bezpiecznego makijażu niezbędna jest systematyczna dezynfekcja kosmetyków i akcesoriów za pomocą płynów odkażających ograniczająca ryzyko infekcji i pozwalająca zachować higienę osobistą.