Borówka amerykańska – zastosowanie, działanie, właściwości
Borówka amerykańska, znana też jako borówka wysoka, to skarbnica antyoksydantów i składników aktywnych wspierających pracę układu krążenia i mózgu. Poznaj jej pozostałe właściwości.

Spis treści
- Ciekawostki o borówce amerykańskiej i jej pochodzeniu
- Borówka amerykańska – właściwości zdrowotne
- Borówka amerykańska w kosmetyce
- Borówka amerykańska – zastosowanie w kuchni
- Borówka amerykańska – alergia
- Borówka amerykańska w ciąży
- Borówka amerykańska – przeciwwskazania
- Borówka amerykańska – skutki uboczne
- Borówka amerykańska – podsumowanie
Borówka amerykańska to owoc, bez którego wielu z nas nie wyobraża sobie śniadania. Idealnie pasuje do owsianki, koktajlu czy placuszków. Obok walorów smakowych odznacza się również niezwykłymi właściwościami prozdrowotnymi. W swoim składzie zawiera całą gamę przeciwutleniaczy, witamin i składników mineralnych, które pomagają utrzymać nasz organizm w dobrym zdrowiu i kondycji. Co jeszcze skrywa ten owoc? Sprawdźmy!
Podstawowe informacje o borówce amerykańskiej |
|
Znana także jako: | Vaccinium corymbosum L., borówka wysoka, niebieska jagoda |
Zastosowanie i działanie: | zawiera związki o właściwościach przeciwutleniających; wspiera funkcjonowanie układu krążenia; zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy; wpływa na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi; wspomaga pracę mózgu |
Borówka amerykańska a alergia: | rzadko powoduje alergię |
Ciąża i karmienie piersią: | polecane podczas ciąży i karmienia piersią |
Ciekawostki o borówce amerykańskiej i jej pochodzeniu
Borówka amerykańska, znana też jako borówka wysoka, to wieloletnia roślina z rodziny wrzosowatych. Jej krajem pochodzenia jest Ameryka Północna. Stąd więc wzięła się jej nazwa zwyczajowa. Obecnie uprawia się ją już niemal na całym świecie.
Owoce borówki porastają krzewy osiągające wysokość do nawet 2,5 m wysokości. Sezon zbiorów przypada od początku lipca do końca września. Dojrzała borówka amerykańska powinna mieć średnicę powyżej 12 mm. Największe owoce borówki amerykańskiej występują w odmianie Bluecrop. Ich średnica wynosi ok. 18 mm. To właśnie ta odmiana dominuje w polskich uprawach, ciesząc się dużą popularnością zarówno wśród sadowników komercyjnych, jak i hobbystów.

Borówka amerykańska – właściwości zdrowotne
Borówka amerykańska, ze względu na bogactwo antyoksydantów, cennych składników odżywczych oraz jej właściwości prozdrowotne, została okrzyknięta „Owocem XXI wieku”.
Oto, jakich korzyści możemy się spodziewać przy regularnym spożywaniu borówki amerykańskiej:
- Łagodzi stany zapalne organizmu i zapobiega infekcjom układu oddechowego i moczowego,
- Pomaga ustabilizować poziom glukozy we krwi oraz poprawia wrażliwość tkanek na działanie insuliny,
- Usprawnia pamięć oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych,
- Wpływa na zmniejszenie poziomu cholesterolu we krwi, chroniąc tym samym układ krążenia przed miażdżycą,
- Zapobiega uszkodzeniom DNA, co zmniejsza ryzyko chorób nowotworowych i hamuje proces starzenia się organizmu,
- Może przyczyniać się do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi oraz zapobiega chorobom układu sercowo-naczyniowego,
- Związki obecne w borówce amerykańskiej zwalczają wolne rodniki, których nadmiar wywołuje szkodliwy dla zdrowia stres oksydacyjny.
Grupa związków biologicznie czynnych |
|
Witaminy: | witamina C, witamina K, witamina A |
Składniki mineralne: | mangan, potas, fosfor |
Polifenole: | resweratrol, antocyjany, kwasy fenolowe, flawonole |
Pozostałe związki: | błonnik, kwas chlorogenowy, kwas jabłkowy, kwas cytrynowy, foliany |
Borówka amerykańska w kosmetyce
Ekstrakty i wyciągi z borówki amerykańskiej znalazły zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Wykorzystuje się je głównie do produkcji preparatów o właściwościach przeciwstarzeniowych, nawilżających i rewitalizujących. Sprawdź np. Floslek, żel do powiek i pod oczy ze świetlikiem i borówką, Yumi Aloe Borówka aloesowy balsam do ciała lub Orjena Borówka rewitalizująca maska w płachcie.
Antyoksydanty i polifenole obecne w borówce amerykańskiej chronią skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Ich nadmiar przyspiesza procesy starzenia się, pogłębia zmarszczki oraz uszkadza komórki skóry.
Ze względu na bogactwo składników odżywczych i łagodną formułę, ekstrakty z borówki amerykańskiej znajdują zastosowanie również w produktach przeznaczonych dla dzieci. Zobacz np. Schwarzkopf Schauma Kids Szampon & Żel pod prysznic dla dzieci Borówka.

Borówka amerykańska – zastosowanie w kuchni
Borówka amerykańska wyróżnia się wszechstronnym zastosowaniem w kuchni. Warto ją wykorzystać do przyrządzenia m.in. orzeźwiających smoothie, koktajli czy soków. Sprawdź też Premium Rosa sok NFC z borówki amerykańskiej 100%.
Owoc doskonale nadaje się jako dodatek do ciast, muffinek i innych wypieków. Z powodzeniem można go wykorzystać do przygotowania słodkich sosów do naleśników, placuszków lub lodów, nadzienia do pierogów czy knedli. Z borówki warto także zrobić domowy dżem lub kompot.
Wiele osób preferuje borówkę na surowo. W tej wersji sprawdzi się jako składnik owsianki, musli lub nawet sałatki.
Wyciągi z borówki amerykańskiej są też składnikiem suplementów diety. Zobacz np. Borówka z luteiną +, suplement diety
Borówka amerykańska – alergia
Jedzenie borówek bardzo rzadko wywołuje alergię. Objawy alergiczne, takie jak m.in. bóle brzucha, nudności lub biegunki częściej pojawiają się u dzieci. Dodatkowo po spożyciu tych owoców może także wystąpić wysypka, swędzenie, katar, duszności czy bóle głowy. Spożycie borówek może również wywołać reakcję anafilaktyczną, choć zdarza się to niezwykle rzadko.
Borówka amerykańska w ciąży
Borówka amerykańska to bezpieczny i wartościowy owoc, który powinien znaleźć się w diecie przyszłej mamy. Zawarte w nich duże ilości błonnika wspierają pracę jelit i zapobiegają zaparciom, z którymi często borykają się kobiety w tym okresie. Borówki są również bogate w foliany kluczowe dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka oraz witaminę C wzmacniającą odporność organizmu. Dodatkowym atutem tych owoców jest ich niska kaloryczność, co pomaga utrzymać prawidłową masę ciała w czasie ciąży.
Borówka amerykańska – przeciwwskazania
Borówka amerykańska jest ogólnie bezpieczna i zalecana do spożycia, ale w niektórych przypadkach należy ograniczyć lub całkowicie wyeliminować jej spożycie. Mowa tu m.in. o:
- Alergii na salicylany,
- Nietolerancji fruktozy,
- Nadmiarze potasu w organizmie,
- Alergii na borówkę amerykańską,
- Stosowaniu leków na cukrzycę, leków przeciwzakrzepowych, niektórych NLPZ i leków psychotropowych.

Borówka amerykańska – skutki uboczne
Wśród zdrowych osób spożywanie borówki amerykańskiej rzadko wiąże się z wystąpieniem skutków ubocznych. Jednakże pewne dolegliwości pojawiają się po nadmiernym spożyciu. W tym przypadku mogą wystąpić bóle brzucha, skurcze jelit, nudności, zaparcia lub biegunki.
Borówka amerykańska – podsumowanie
Borówka amerykańska słynie z tego, że jest jednym z najzdrowszych owoców. Jej wszechstronne zastosowanie w kuchni sprawia, że bez trudu włączymy ją do codziennego jadłospisu. Wyróżnia ją wysoki potencjał antyoksydacyjny oraz duża zawartość związków aktywnych. Jej regularne spożywanie wzmacnia układ sercowo-naczyniowy, spowalnia procesy starzenia i pozytywnie wpływa na pamięć i koncentrację. Pamiętajmy jednak, że tak jak każdy inny produkt spożywczy, borówka może nie być odpowiednia dla wszystkich. Osoby z alergią na ten owoc, alergią na salicylany lub przyjmujące niektóre leki (np. na cukrzycę czy choroby układu krążenia) powinny skonsultować się z lekarzem przed jej spożyciem.
Źródła:
- International Blueberry Organization, Global State of the Blueberry Industry Report, 2023, USA.
- Kalt W. i in., Recent Research on the Health Benefits of Blueberries and Their Anthocyanins, https://www.researchgate.net/publication/334635975_Recent_Research_on_the_Health_Benefits_of_Blueberries_and_Their_Anthocyanins, [dostęp 05.05.2024 r.]
- Patel S., Blueberry as functional food and dietary supplement: The natural way to ensure holistic health, https://www.researchgate.net/publication/264197453_Blueberry_as_functional_food_and_dietary_supplement_The_natural_way_to_ensure_holistic_health, [dostęp 05.05.2024 r.]
- Ścibisz I. i in., Aktywność przeciwutleniająca owoców borówki wysokiej (Vaccinium corymbosum L.), https://wydawnictwo.pttz.org/wp-content/uploads/2018/01/18_Scibisz.pdf, [dostęp 05.05.2024 r.]