Zmiana mleka modyfikowanego – jak zrobić to dobrze?

13. 9. 2022 · 5 minut czytania

Jak powinna przebiegać zmiana mleka początkowego na następne? O czym pamiętać, wprowadzając nowe mieszanki mleczne? Jakie objawy mogą niepokoić rodziców? Sprawdź!

Magdalena Ślaska
Magdalena Ślaska
Zmiana mleka modyfikowanego – jak zrobić to dobrze?

Choć karmienie piersią stanowi najlepszy sposób żywienia niemowląt, w niektórych sytuacjach rodzice decydują się na wprowadzenie mieszanek mlecznych. O czym pamiętać, dobierając właściwy produkt? Jak powinna przebiegać zmiana mleka modyfikowanego? Wyjaśniamy!

Zmiana mleka modyfikowanego na inne u noworodka i niemowlaka – podstawowe zasady

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (PTGHiŻD) przez pierwsze pół po urodzeniu należy karmić wyłącznie piersią lub podawać gotowe mieszanki mleczne. Pomiędzy 17 a 26 tygodniem życia stopniowo rozszerza się menu maleństwa o inne produkty. Zmiana mleka modyfikowanego na inne powinna odbywać się stopniowo najlepiej pod okiem lekarza. Preparaty trzeba bowiem dopasować do stanu zdrowia i ewentualnych nietolerancji pokarmowych.

Zawartość substancji odżywczych oraz wartość kaloryczną mieszanki mlecznej reguluje Rozporządzenie Delegowane Komisji Europejskiej z 2015 roku, co sprawia, że produkty dostępne na rynku charakteryzują się podobną kompozycją składników. Niestety, zmiana mleka modyfikowanego nie zawsze przebiega bezproblemowo. U niektórych dzieci mogą pojawiać się objawy w postaci:

  • Bólu brzucha,
  • Wymiotów,
  • Kolki,
  • Biegunki lub zaparć,
  • Płaczu po zakończonym posiłku.
zmiana mleka z naturalnego na modyfikowane

Kiedy jest najlepszy moment na zmianę mleka modyfikowanego 1 na 2?

Wraz z rozwojem organizmu i zwiększonym zapotrzebowaniem na składniki odżywcze konieczna staje się zmiana mleka modyfikowanego na inne. Produkty do dalszego żywienia niemowląt wprowadza się po ukończeniu 6 miesiąca życia. Mleko następne, oznaczone cyfrą 2, zawiera zdecydowanie więcej żelaza. Wynika to z faktu, że zapasy tego pierwiastka zgromadzone podczas życia płodowego zaczynają się uszczuplać. Mieszanki dla starszych dzieci posiadają w składzie więcej białka stanowiącego podstawowy budulec tkanek. Pokarm dostarcza także dodatkowe węglowodany będące źródłem energii.

Sprawdź kaszki i kleiki dla dzieci.

Bywa, że zmiana mleka modyfikowanego u niemowlaka na następne nie zawsze jest zalecana. Zgodnie ze stanowiskiem PTGHiŻD preparaty do początkowego żywienia niemowląt można podawać również dzieciom do 1 roku życia, które nie są karmione piersią. Podobne założenie prezentuje brytyjski National Health Service, tłumacząc, że jeśli przejście na mleko modyfikowane 2 nie przynosi dziecku korzyści, można wrócić do początkowej mieszanki.

Sprawdź popularne kategorie

 

Rezygnując z produktów mlecznych dedykowanych dla starszych pociech, trzeba zwrócić szczególną uwagę, by w codziennej diecie znajdowały się produkty bogate w żelazo. Decyzję o zmianie mleka modyfikowanego na inne u noworodka warto wcześniej skonsultować z pediatrą. Niedostarczenie odpowiedniej ilości żelaza grozi anemią, dlatego należy zachować ogromną ostrożność.

Skutki uboczne zmiany mleka modyfikowanego – co powinno niepokoić?

Skutki uboczne spowodowane zmianą mleka modyfikowanego stanowią normalny objaw. Zanim układ trawienny dziecka przyzwyczai się do nowej mieszanki, mija kilka lub kilkanaście dni. W tym czasie wiele mam obserwuje zaparcia. Trzeba przygotować się również, że pociechy będą bardziej marudne i płaczliwe. Zmiana mleka modyfikowanego a ból brzuszka niemowlaka idą ze sobą w parze i nie stanowią powodów do niepokoju. Warto wspomagać się wówczas probiotykami.

Ważne!
Do konsultacji lekarskich powinny skłonić krew lub śluz w stolcu oraz długotrwałe biegunki. Pediatra stwierdzi, czy skutki uboczne zmiany mleka modyfikowanego mieszczą się w normie. Może zalecić też dodatkowe badania lub zaproponować inny rodzaj mleka modyfikowanego. Nie wolno samodzielnie decydować o powrocie do mleka początkowego lub przerzucać się na inne mieszanki bez wcześniej wizyty w gabinecie pediatrycznym.

Jak zmienić mleko modyfikowane? Poznaj sprawdzone metody

Nowe mieszanki wprowadza się powoli, żeby zminimalizować dyskomfort ze strony układu trawiennego i uniknąć bólu brzuszka. Do popularnych metod zmiany produktów mlecznych zaliczają się:

  • Miarka za miarkę – podczas przygotowywania pokarmu 1 miarkę dotychczasowego mleka zastępuje się 1 miarką nowej mieszanki, stopniowo zwiększając proporcje i dodając więcej miarek mleka następnego,
  • Porcja za porcję – sposób polega na zastępowaniu porcji dotychczasowego mleka modyfikowanego nowym, na początku podaje się 1 porcję nowej mieszanki mlecznej w ciągu dnia.

Sprawdź jedzenie dla dzieci z drogerii.

zmiana mleka modyfikowanego z 1 na 2

Często zadawane pytania związane ze zmianą mleka modyfikowanego

Jak powinna wyglądać zmiana mleka modyfikowanego? Kiedy efekty związane z wprowadzeniem nowej mieszanki przestaną być uciążliwe dla dzieci? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania.

Czy można mieszać różne mleka modyfikowane?

Po czym poznać, że mleko modyfikowane nie pasuje?

Ile czasu dziecko przyzwyczaja się do mleka modyfikowanego?

Czy potrzebna jest zmiana mleka modyfikowanego z 2 na 3?

 

Sprawdź również suplementy na odporność dla dzieci.

Zmieniaj mleko stopniowo i pod okiem pediatry!

Zmiana mleka początkowego na następne wymaga czasu i powinna nastąpić po wcześniejszej konsultacji z pediatrą. Nowe mieszanki mleczne wprowadza się stopniowo, jednocześnie obserwując zachowanie dziecka. Trzeba przygotować się na przejściowe dolegliwości trawienne i większą płaczliwość. Na szczęście ból brzuszka, kolki, zaparcia oraz inne objawy ustępują po kilku lub kilkunastu dniach.

 

Źródła:

  1. Poradnik żywienia dziecka  wieku od 1 do 3 roku życia, praca zbiorowa 2020, Instytut Matki i Dziecka, Zakład Żywienia, Warszawa 2020;
  2. Rozporządzenie delegowane komisji (UE) 2016/137 z dnia 25 września 2015 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 609/2013 w odniesieniu do szczegółowych wymogów dotyczących składu preparatów do początkowego żywienia niemowląt i preparatów do dalszego żywienia niemowląt oraz informacji na ich temat, a także w odniesieniu do informacji dotyczących żywienia niemowląt i małych dzieci https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX:32016R0127, [dostęp 08.09.2022];
  3. Types od formula, stanowisko NHS dotyczące karmienia mlekiem modyfikowanym; https://www.nhs.uk/conditions/baby/breastfeeding-and-bottle-feeding/bottle-feeding/types-of-formula/ [dostęp 08.09.2022];
  4. Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, praca zbiorowa; w: Standardy Medyczne, 2014, t.11;
  5. Stanowisko Komitetu Nauki o Żywieniu Człowieka Polskiej Akademii Nauk w sprawie zasad żywienia dzieci w wieku 1-3 lat, praca zbiorowa Komitetu Nauki o Żywieniu Człowieka Polskiej Akademii Nauk; w: Standardy Medyczne 2022, t.19.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Magdalena Ślaska
Magdalena Ślaska
Jestem absolwentką filologii polskiej Uniwersytetu Śląskiego, a prywatnie mamą dwójki chłopców w wieku szkolnym i przedszkolnym. Staram się łączyć opiekę nad dziećmi z pracą zawodową. Interesuję się zdrowym trybem życia. Uwielbiam wysiłek na świeżym powietrzu i górskie wędrówki. Na co dzień sięgam po kosmetyki i środki czyszczące pochodzenia naturalnego. Dokładnie czytam skład na etykietach i unikam produktów zawierających substancje drażniące. Nieustannie poszerzam swoją wiedzę na temat diety i wpływu aktywności fizycznej na funkcjonowanie organizmu.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Magdalena Ślaska
Magdalena Ślaska
Jestem absolwentką filologii polskiej Uniwersytetu Śląskiego, a prywatnie mamą dwójki chłopców w wieku szkolnym i przedszkolnym. Staram się łączyć opiekę nad dziećmi z pracą zawodową. Interesuję się zdrowym trybem życia....
Przeczytaj więcej od tego autora
checkout.warnings.Notice