Skręcone kolano – sprawdzone sposoby i leczenie. Sprawdź, jak uśmierzyć ból i wrócić do pełnej sprawności!
Skręcenie kolana wymaga zastosowania odpowiedniego leczenie. O czym musisz pamiętać? Co możesz zrobić, by złagodzić ból i zmniejszyć obrzęk? Dowiedz się więcej!
Spis treści
Staw kolanowy odznacza się skomplikowaną budową – składa się z kości piszczelowej, udowej oraz rzepki i aparatu więzadłowego. Uszkodzenie tego układu wpływa na ograniczenie ruchomości i stanowi wskazanie do rehabilitacji. Jak wygląda skręcone kolano i na czym polega jego leczenie? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule!
Skręcenie kolana – objawy i przyczyny
Kontuzje kolana zdarzają się stosunkowo często, a ich konsekwencje są bardzo poważne. Mogą prowadzić do ostrej bądź przewlekłej niestabilności stawów. W skrajnych przypadkach grożą inwalidztwem. Skręcenia stawu kolanowego dzieli się na:
- Lekkie (I stopnia) – naciągnięciu bądź skręceniu podlega stosunkowo niewielka liczba włókien, staw zachowuje stabilność,
- Umiarkowane (II stopnia) – dochodzi do większego zakresu uszkodzeń i konieczne jest unieruchomienie stawu kolanowego na co najmniej 4 tygodnie,
- Ciężkie (III stopnia) – to całkowite uszkodzenia struktury więzadła wymagające specjalistycznego leczenia i rehabilitacji.
Lekkie (I stopnia) | Naciągnięciu bądź skręceniu podlega stosunkowo niewielka liczba włókien, staw zachowuje stabilność. |
Umiarkowane (II stopnia) | Dochodzi do większego zakresu uszkodzeń i konieczne jest unieruchomienie stawu kolanowego na co najmniej 4 tygodni. |
Ciężkie (III stopnia) | To całkowite uszkodzenia struktury więzadła wymagające specjalistycznego leczenia i rehabilitacji. |
Ból kolan po jeździe rowerem? Sprawdź, co zrobić!
Skręcone kolano – przyczyny
Do skręcenia kolana dochodzi na skutek przekroczenia fizjologicznego zakresu ruchu w obrębie stawu kolanowego. W następstwie uszkadzają się więzadła. W grupie zwiększonego ryzyka kontuzji znajdują się sportowcy, ale na urazy narażone są też osoby otyłe lub o niskiej sprawności fizycznej. Do najczęstszych przyczyn zmian w stawie należą:
- Niewłaściwe przygotowanie do aktywności, np. brak rozgrzewki,
- Zbyt intensywny plan treningowy,
- Niewłaściwa technika wykonywania ćwiczeń.
Skręcone kolano – objawy
Do głównych objawów świadczących o skręconym kolanie zaliczają się:
- Ból i obrzęk stawu kolanowego,
- Nadprodukcja płynu stawowego, tzw. woda w kolanie,
- Krwiak w okolicy kolana,
- Brak stabilności kolan,
- Uczucie „trzaskania” oraz „przeskakiwania” w stawie kolanowym.
Sprawdź maści przeciwbólowe.
Skręcenie kolana – leczenie. Sprawdzone sposoby na zmniejszenie bólu
Czujesz ból podczas poruszania, a dodatkowo obserwujesz krwiak lub obrzęk? Prawdopodobnie doszło u Ciebie do skręcenia kolana. Co robić w takiej sytuacji? Jeśli uraz ma charakter lekki, wystarczy zastosowanie okładów i stabilizacja stawów. Przy uszkodzeniach II i III stopnia musisz skonsultować się ze specjalistą, który przygotuje dla Ciebie plan leczenia. Jak wygląda rehabilitacja skręconego kolana? Poznaj listę najpopularniejszych metod leczenia kontuzji.
Sprawdź popularne kategorie
Stosuj ćwiczenia na skręcone kolano
W zwiększenia ruchomości i odciążeniu stawów pomagają ćwiczenia. Po skręceniu kolana ważne jest wzmocnienie mięśni nóg oraz przywrócenie stabilizacji w stawie kolanowym. Treningi można przeprowadzać w domu, ale pamiętaj, by wcześniej zasięgnąć porady lekarza lub fizjoterapeuty. Nieprawidłowo lub zbyt wcześnie wdrożona aktywność może pogłębić kontuzję. Przykładowe ćwiczenia na kolano po skręceniu to:
- Wykroki w przód z jednoczesnym ugięciem kolan,
- Leżenie na plecach i trzymanie piłki lub poduszki między kolanami,
- Stanie na jednej nodze (raz lewej, raz prawej),
- Próba utrzymania równowagi podczas stania na poduszkach sensorycznych.
Sprawdź, na czym polega rolowanie mięśni.
Skorzystaj z fizjoterapii
Rehabilitacja kolana po skręceniu obejmuje też fizjoterapię. Zabiegi mają na celu zmniejszenie bólu i obrzęku w stawie kolanowym. Do polecanych zaliczają się:
- Kinesiotaping,
- Terapia laserowa,
- Krioterapia,
- Pileroterapia,
- Magnetoterapia,
- Hydroterapia.
Sięgnij po ortezy lub stabilizatory
Do unieruchomienia stawu kolanowego oraz kontrolowania i stopniowego zwiększania ruchomości służą ortezy i stabilizatory. Doskonale sprawdzają się m.in.:
- Actimove Sports Edition Knee Support Open Patella orteza stawu kolanowego z odsłoniętą rzepką uniwersalna – łagodzi ból rzepki w stawie kolanowym i wspomaga proces regeneracji po kontuzji,
- Actimove Sports Edition orteza stawu kolanowego z odsłoniętą rzepką – poleca się ją przy lekkich urazach, pomaga w utrzymaniu odpowiedniego ucisku oraz ciepła, niweluje ból stawu kolanowego.
Wypróbuj zimne okłady
Jakie są jeszcze metody na skręconą nogę w kolanie? Leczenie obejmuje m.in. użycie zimnych okładów. Możesz wykorzystać lód zawinięty w ściereczkę, kompresy żelowe, spaye chłodzące. Niska temperatura pomaga w zmniejszeniu obrzęków i łagodzeniu bólu.
Starannie komponuj swoją dietę
Co na skręcone kolano można jeszcze zastosować? Duże znaczenia ma dieta i dostarczanie do organizmu potrzebnych składników odżywczych. W okresie zwiększonego zapotrzebowania rozważ przyjmowanie suplementów na stawy i kości. W Twoim jadłospisie nie powinno zabraknąć:
- Białka wspomagającego odbudowę tkanek,
- Kwasów Omega-3 o właściwościach przeciwzapalnych,
- Witamin A, C oraz E, czyli naturalnych antyoksydantów chroniących tkanki przed wolnymi rodnikami.
Lecz skręcone kolano domowymi sposobami
Na skręcenie kolana stosuje się też leczenie domowe. Babcine sposoby bywają skuteczne, ale powinieneś je traktować jedynie wspomagająco. Do popularnych metod należą m.in.:
- Okłady z liści kapusty – uważa się, że zawarte w nich substancje posiadają właściwości przeciwzapalne,
- Kąpiele z dodatkiem soli Epsom, która zmniejsza stany zapalne,
- Smarowanie obrzęku olejkami eterycznymi o działaniu antyzapalnym, np. na bazie lawendy, oregano, bazylii, imbiru.
Sprawdź, kiedy warto zastosować opaskę na kolano.
Skręcone kolano – co robić, by uniknąć problemów? Profilaktyka urazów
Istnieje wiele sposobów na rehabilitację skręconego kolana. To, ile trwa leczenie i jak długo wraca się do sprawności, zależy od rozległości uszkodzeń więzadeł oraz mięśni. Pamiętaj, że kontuzje mogą się odnawiać, dlatego musisz zadbać o profilaktykę. Poniżej znajdziesz garść praktycznych porad.
- Jeśli uprawiasz sport, nie zapominaj o rozgrzewce przed ćwiczeniami i rozciąganiu mięśni po treningu,
- Pamiętaj o konieczności regeneracji organizmu po wysiłku,
- Regularnie wzmacniaj mięśnie czworogłowe pomagające zachować stabilność w stawach kolanowych,
- Kontroluj wagę, by nie obciążać stawów.
Skręcone kolano – leczenie. Podsumowanie
Skręcenie kolana ma różne przyczyny. Często wynika z nieprawidłowej techniki ćwiczeń lub nadmiernego forsowania organizmu. Nieleczona kontuzja grozi poważnymi konsekwencjami, dlatego nie bagatelizuj pierwszych objawów. W uśmierzeniu bólu i obrzęku pomogą Ci okłady, ortezy, stabilizatory, zabiegi fizjoterapeutyczne. Jeśli mimo stosowania doraźnych rozwiązań dokuczliwe objawy nie ustępują, skonsultuj się z fizjoterapeutą. Specjalista oceni rozległość urazu i zaproponuje odpowiednie ćwiczenia.
Źródła:
- Walczak, W. Manikowski i in., Urazy w obrębie stawu kolanowego u sportowców trenujących futbol amerykański, w: Pielęgniarstwo Polskie 4(46)/2012.
- Libura, Urazy stawu kolanowego, uraz w obrębie kolana, https://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/130008,urazy-stawu-kolanowego-uraz-w-obrebie-kolana [dostęp 4.09.2023].
- Książek-Czekaj, M. Wiecheć, Leczenie zachowawcze po zerwaniu więzadła krzyżowego przedniego; w: Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja, 09.2012.