Jak szybko pozbyć się siniaka? Sposoby na siniaki
Siniaki przydarzają się każdemu. Jak skutecznie się ich pozbyć? Przeczytaj nasz poradnik i poznaj najlepsze domowe sposoby, dzięki którym zmniejszysz ich widoczność i przyśpieszysz gojenie.
Siniaki przydarzają się każdemu. Wystarczy chwila nieuwagi i nawet niegroźny upadek, aby rozległe, nieestetyczne zasinienia pojawiły się na Twoim ciele. Co wtedy zrobić? Jak szybko pozbyć się siniaków? Przeczytaj nasz poradnik i poznaj domowe sposoby, które pomogą Ci zmniejszyć widoczność zmian na skórze.
Jak szybko pozbyć się siniaka?
Siniaki to nieestetyczne zmiany skórne, które są konsekwencją wynaczynienia krwi z naczyń krwionośnych i przedostania się jej do okolicznych tkanek.
- Powstają w wyniku kontuzji takich, jak zwichnięcia stawów lub złamania kości, ale często pojawiają się na ciele również po niewielkich, mniej poważnych urazach, upadkach czy uderzeniach. Siniaki mogą powstawać również po podaniu zastrzyku lub po zabiegach medycyny estetycznej związanych z iniekcją podskórną (np. mezoterapii).
- Siniaki mają początkowo fioletowy, siny kolor, który z czasem się zmienia. Po kilku dniach od urazu przyjmują barwę brunatno-żołtą, a następnie stają się coraz jaśniejsze, aż w końcu dochodzi do ich całkowitego wchłonięcia. Nie pozostawiają po sobie żadnych widocznych, długotrwałych śladów.
- Siniaki nie są zagrożeniem dla zdrowia i nie wymagają specjalistycznego postępowania. Mogą być jednak nieprzyjemną dolegliwością i powodować ból podczas dotyku lub poruszania się, w zależności od ich umiejscowienia. Jeśli pojawiają się w widocznym miejscu, np. na twarzy, dłoniach (a także kończynach, w sezonie, kiedy temperatury na zewnątrz pozwalają na chodzenie w krótkich spodenkach i bluzkach na ramiączkach) mogą być też defektem estetycznym i negatywnie wpływać na samopoczucie.
Postępowanie w przypadku siniaków jest wyłącznie objawowe i ma na celu zmniejszenie ich widoczności oraz towarzyszących dolegliwości, takich jak ból i obrzęk. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy siniaki powstają samoistnie i nie jesteś w stanie powiązać ich z żadnym urazem. W takiej sytuacji skonsultuj się z lekarzem, ponieważ mogą oznaczać zaburzenia krzepnięcia krwi wymagające rozszerzonej diagnostyki i specjalistycznego leczenia.
Co robić, kiedy pojawi się siniak?
- Dobrze sprawdza się schłodzenie bolącego miejsca poprzez przyłożenie zimnego kompresu lub polanie zimną wodą. Zajmij się tym jak najszybciej, najlepiej zaraz po urazie. Możesz wykorzystać też termofory z funkcją chłodzenia. Zimno obkurcza naczynia krwionośne i zapobiega dalszemu wynaczynieniu krwi.
- Jeśli siniaki powstały na nogach lub rękach, spędź kilka lub minut w pozycji leżącej z kończynami uniesionymi wysoko ponad linię serca. Dzięki temu krew zacznie swobodnie odpływać z miejsca dotkniętego urazem, co zapobiegnie powstawaniu rozległych siniaków.
- Zastosuj kremy i maści na siniaki, które bez problemu znajdziesz w aptekach i drogeriach. W zależności od składu mogą mieć różnorodne właściwości: chłodzące, regenerujące, zmniejszające obrzęk i wzmacniające naczynia krwionośne.
- Siniak, żel kojąco-pielęgnacyjny zawiera trokserutynę, wyciągi z kasztanowca i oczaru wirginijskiego, przyśpiesza wchłanianie siniaków i redukuje obrzęki.
- Bioderma Cicabio Arnica+, krem regenerujący na siniaki, obrzęki i stłuczenia przyśpiesza redukcję krwiaków i obrzęków, ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Zawiera m.in. wyciąg z arniki, apigeninę ze skórki grejpfruta oraz siarczan cynku.
- Isdinceutics Auriderm, krem z oksydowaną witaminą K na siniaki i zaczerwienienia to połączenie witaminy C i witaminy K. Krem pomaga zredukować siniaki i zaczerwienienia m.in. po zabiegach medycyny estetycznej.
- Uzarin żel zawiera wyciąg z nagietka lekarskiego, arniki górskiej oraz octanowinian glinu.
- FlosLek Żel Arnikowy, na rozszerzone naczynka, sińce, potłuczenia, obrzmienia - jego głównym składnikiem jest ekstrakt z arniki, który obkurcza i zmniejsza widoczność drobnych naczyń krwionośnych. Przyśpiesza wchłanianie siniakó i gojenie mikrourazów.
Sprawdź popularne kategorie
- Jeśli miejsce, w którym powstał siniak, jest bardzo bolesne i tkliwe, pomóc mogą Ci maści przeciwbólowe do stosowania miejscowego.
Pamiętaj jednak, że nie istnieją sposoby, które sprawią, że siniak zniknie natychmiast po ich zastosowaniu. Wchłanianie siniaków jest procesem wymagającym czasu, a wszelkie metody radzenia sobie z nimi mają na celu jedynie wsparcie regeneracji oraz zmniejszenie towarzyszących dolegliwości, takich jak obrzęk czy ból. Nie oczekuj, że zastosowanie kremu, chłodzącego okładu czy leżenie z kończynami w górze sprawią, że za moment na Twoim ciele nie będzie żadnego śladu.
Zobacz również Altacet Ice - spray chłodzący na urazy. Możesz zastosować go natychmiast po wystąpieniu urazu. Dzięki obecności mentolu zapewnia uczucie schłodzenia i zmniejsza ból oraz chroni przed powstawaniem obrzęków i siniaków. Z kolei zawarty w nim pantenol działa regenerująco i nawilżająco.
Domowe sposoby na siniaki
Jakie są najlepsze domowe sposoby na siniaki? Poza chłodzeniem zasinionego miejsca i trzymaniem kończyn w górze, zadbaj o dietę bogatą w witaminę C i rutynę. Są to bardzo ważne składniki, które działają przeciwzapalnie i wzmacniają ściany naczyń krwionośnych. Znajdziesz je przede wszystkim w świeżych warzywach i owocach, m.in. papryce, pomidorach, jagodach, truskawkach, owocach dzikiej róży. Najlepsze efekty zaobserwujesz, kiedy będą one często obecne w Twojej zwyczajowej diecie, a nie tylko po pojawieniu się siniaków.
Jak zakryć siniaka?
Jeśli siniaki pojawiły się u Ciebie w widocznym miejscu, które ciężko ukryć pod ubraniem, zapewne zastanawiasz się, jak możesz je zakryć w inny sposób. Najlepiej wykorzystać do tego celu kosmetyki do makijażuo właściwościach kryjących, z dobrą pigmentacją. Zaaplikuj je opuszkami palców lub gąbką typu beatu blender w miejscu siniaka. Postaraj się je delikatnie wklepywać, a nie rozcierać. Dzięki temu lepiej przykryją zasinienia i dłużej utrzymają na skórze. Dobrze sprawdzą się np. fluidy i podkłady, a także korektory do twarzy. Na koniec kosmetyki kolorowe warto utrwalić pudrem matującym. Zanim zaaplikujesz podkład lub korektor, możesz dodatkowo nałożyć na skórę kremy regenerujące, które nawilżą skórę i przyśpieszą naturalne procesy regeneracyjne.
Podsumowanie
Siniaki powstają w wyniku wynaczynienia krwi z naczyń krwionośnych w odpowiedzi na uraz, upadek lub uderzenie. Kiedy się pojawią, zastosuj specjalne kremy zmniejszające zasinienia i obrzęki oraz okłady chłodzące. Przyśpieszają one procesy regeneracyjne, działają przeciwzapalnie i wzmacniają naczynia krwionośne. Jeśli zależy Ci na zakryciu siniaka, wykorzystaj kolorowe kosmetyki, takie jak podkłady lub korektory o właściwościach kryjących i dobrej pigmentacji oraz trwałości.
Źródła:
- Sułek K., Wybroczyny i siniaki – pierwsze kroki diagnostyczne, Diagnostyka w POZ, 2018
- Nawrot J., Nowak G., Kroma A., Arnika Górska jako roślina lecznicza, Post Fitoter, R. 22. Cz. 1 (2021), s. 32-35