Jak dbać o tatuaż? Pielęgnacja tatuażu krok po kroku
Jak dbać o tatuaż? Z artykułu dowiesz się, jak pielęgnować świeży i stary tatuaż, jakich kosmetyków używać i jak chronić tatuaż przed blaknięciem.
Spis treści
Jak dbać o tatuaż, by przetrwał próbę czasu i nie stracił na jakości? To pytanie zadaje sobie mnóstwo osób, które zdecydowały się na trwały malunek na skórze. Wbrew pozorom, nie jest to wcale trudne, warto jednak pamiętać o kilku zasadach. Jakich? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, w jaki sposób pielęgnować nie tylko świeży tatuaż, ale też ten, który od wielu lat zdobi Twoje ciało.
Czym pielęgnować tatuaż?
Tatuaże już od dawna nie są oznaką buntowniczego stylu życia. Zamiast marginalizacji stały się formą wyrażania swojej indywidualności, pasji, przynależności społecznej czy wyznawanych wartości. Rosnące zrozumienie i akceptacja w społeczeństwie sprawiły, że coraz częściej spotykamy osoby z tatuażami w różnych sferach życia – w miejscu pracy, na czerwonym dywanie czy w mediach. Jeśli należysz do grona miłośników tej formy zdobienia, a na Twoim ciele znajduje się jeden lub więcej tatuaży, z pewnością zastanawiasz się, jak o nie dbać, by jak najdłużej zachowały swoją formę. Nic dziwnego! Jakby nie patrzeć, pozostaną z Tobą do końca życia.
Czym pielęgnować tatuaż, żeby z biegiem czasu nie stracił na intensywności, a kontury pozostały tak samo wyraźne, jak na początku?
- Co ciekawe, nie potrzebujesz do tego specjalistycznych preparatów. Wystarczy systematycznie wcierać w miejsce zdobienia tradycyjne kosmetyki do pielęgnacji ciała. Twoim celem ma być odpowiednie nawilżenie naskórka, dzięki czemu unikniesz przesuszenia, łuszczenia, a w konsekwencji – utraty pierwotnego kształtu tatuażu.
- Wysokiej jakości kremy do ciała nie tylko zapobiegną utracie wilgoci, ale też będą działały regenerująco na warstwę lipidową skóry, dzięki czemu stanie się miękka, gładka i zadbana. W recepturach balsamów do ciała szukaj przede wszystkim:
- Pantenolu lub alantoiny – pomagają w utrzymaniu nawilżenia, łagodzą podrażnienia i wspomagają proces gojenia,
- Masła shea – odbudowuje uszkodzoną skórę oraz chroni przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych,
- Witaminy E – jako silny antyoksydant chroni przed skutkiem działania wolnych rodników tlenowych, wspomaga regenerację i utrzymanie elastyczności skóry,
- Olejów roślinnych – oleje takie jak olej kokosowy, olej jojoba czy olej z nasion winogron charakteryzują się bogactwem składników odżywczych i pomagają w utrzymaniu elastyczności skóry. Olejki do ciała bazujące na wspomnianych surowcach wykazują działanie nawilżające i łagodzące,
- Ekstraktu z aloesu – szczególnie przydatny w pielęgnacji skóry bezpośrednio po zrobieniu tatuażu. Wyróżnia się działaniem nawilżającym, kojącym i przyspieszającym gojenie się naskórka.
Zobacz, Nivea Creme.
Sprawdź popularne kategorie
Jak dbać o świeży tatuaż?
Jeśli właśnie wróciłaś z salonu tatuażu, powinnaś zadbać o właściwą pielęgnację i ochronę nowej ozdoby. Skóra bezpośrednio po zabiegu jest podrażniona, przez co wymaga intensywnej regeneracji. Jest również zabezpieczona przez tatuażystę odpowiednim preparatem i folią, w celu ochrony przed bakteriami i wpływem czynników zewnętrznych. Co jednak zrobić po powrocie do domu? Jak zadbać o świeży tatuaż? Szybsze wygojenie rany ułatwi przestrzeganie kilku podstawowych zasad:
- Po upływie kilku godzin zdejmij opatrunek wykonany w salonie i przemyj skórę, aby ją oczyścić. Dobrze sprawdzi się produkt Barwa tradycyjne polskie szare mydło w płynie o łagodnej hipoalergicznej formule. Nałóż niewielką ilość preparatu na skórę, masuj delikatnie do uzyskania piany, a następnie spłucz,
- Osusz skórę papierowym ręcznikiem. Unikaj tradycyjnych ręczników, które mogą podrażnić miejsce wykonania tatuażu lub nanieść na świeżą ranę bakterie,
- Posmaruj skórę preparatem, który stworzy warstwę ochronną, a ponadto zawiera substancje aktywne o działaniu łagodzącym, odkażającym i regenerującym naskórek. Dermokosmetyki do ciała wybieraj po konsultacji z tatuażystą,
- Przez pierwsze 2-3 dni zaleca się zabezpieczanie świeżego tatuażu folią ochronną, np. viGO! Premium folia spożywcza z perforacją, szczególnie jeśli pracujesz zawodowo lub rana może być narażona na szkodliwy kontakt z drobnoustrojami. Folia chroni również podrażniony naskórek przed ocieraniem się o ubranie czy o pościel podczas snu.
Kolejne dni to systematyczne dbanie o skórę. Możesz zrezygnować z zabezpieczania rany folią, jednak nie zapominaj o codziennym przemywaniu i smarowaniu preparatem ochronno-regenerującym. Należy to robić co 3-4 godziny. W kolejnych dniach rana przestanie się sączyć, a sam tatuaż zacznie przysychać i łuszczyć się. Jest to zupełnie naturalny objaw.
Po mniej więcej 2-3 tygodniach rana powinna całkowicie się wygoić, a wszelkie strupki, podrażnienia czy zaczerwienienia – zniknąć. Jest to odpowiedni moment na ocenę jakości wykonanej pracy i naniesienie ewentualnych poprawek.
Sprawdź, Bepanthen Baby Maść Ochronna z lanoliną i pantenolem, maść z witaminą A 800 IU/g Dr. Max oraz Avene Cicalfate+ Regenerujący krem ochronny.
Jak dbać o stary tatuaż?
Nie tylko świeży tatuaż wymaga troskliwej opieki. Choć przez pierwsze tygodnie rzeczywiście należy poświęcić mu więcej czasu, nie oznacza, że w kolejnych latach można zupełnie zapomnieć o pielęgnacji zdobienia. Twój tatuaż ma kilka lat? Zobacz, o czym musisz pamiętać.
Nawilżanie | Regularnie aplikuj krem nawilżający, który pomoże utrzymać skórę w dobrej kondycji. Możesz zdecydować się na specjalny preparat do pielęgnacji tatuażu (dostępny między innymi w salonach tatuażu) lub kosmetyk drogeryjny zawierający składniki odżywcze, takie jak masło shea czy witaminę E. |
Unikanie opalania | Promienie słoneczne mogą powodować blaknięcie kolorów tatuażu, dlatego chroń go przed nadmiernym nasłonecznieniem. |
Urazy | Staraj się unikać tarcia lub urazów w miejscu tatuażu, które mogą prowadzić do utraty koloru lub uszkodzenia wzoru. |
Zdrowy tryb życia | Dbaj o ogólną kondycję skóry i ciała. Regularnie nawilżaj całą skórę, pij odpowiednią ilość wody i utrzymuj zdrowy tryb życia. |
Regularny przegląd | Co jakiś czas zrób dokładny przegląd tatuażu, aby zauważyć ewentualne zmiany, takie jak blaknięcie kolorów, rozmazywanie lub zmiana kształtu. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów skonsultuj się z tatuażystą. |
Pamiętaj, aby regularnie stosować odpowiednie produkty do pielęgnacji tatuażu, szczególnie w okresie gojenia. Aplikuj wybrany krem lub balsam na skórę wokół tatuażu, zapewniając mu odpowiednie nawilżenie i ochronę. Przestrzeganie tych zasad pomoże utrzymać Twój tatuaż w doskonałym stanie przez wiele lat.
Jak dbać o tatuaż, żeby nie wyblakł?
Blaknięcie tatuażu to niechciany, ale bardzo prawdopodobny efekt. Dzieje się tak z wielu przyczyn, często dość prozaicznych. Na wygląd tatuażu może wpływać między innymi naturalny proces starzenia się skóry, w efekcie czego pigment może być stopniowo wypierany z organizmu. Inną przyczyną są błędy podczas wykonywania tatuażu, takie jak niewłaściwa technika nakładania barwnika, zbyt płytkie wbicie igły, niedostateczne nasycenie pigmentu lub stosowanie niskiej jakości farb.
Oprócz wspomnianych przyczyn, niebagatelne znaczenie dla intensywności wybarwienia tatuażu ma ekspozycja na słońce.
- Długotrwałe nasłonecznienie powoduje, że pigmenty barwnika w skórze ulegają rozpadowi, co prowadzi do blaknięcia tatuażu.
- Jeśli więc chcesz uniknąć blaknięcia tatuażu, stosuj wysoką ochronę przeciwsłoneczną na obszarze tatuażu i unikaj nadmiernego nasłonecznienia.
- W sprzedaży dostępne są specjalne kremy z filtrem chroniące kolor tatuażu. Często mają formę sztyftu, dzięki czemu możesz je aplikować bezpośrednio na tatuaż, bez brudzenia rąk.
- Możesz również wykorzystać tradycyjny preparat. W tym przypadku ważniejsze niż forma kosmetyku jest zapewnienie skórze właściwej ochrony.
Podsumowanie
Regularna i odpowiednia pielęgnacja tatuażu jest niezwykle ważna. Aby zachować jego trwałość i intensywne wybarwienie kolory niezbędne są właściwe nawilżanie, ochrona przed słońcem, unikanie nadmiernego tarcia czy urazów oraz dbanie o zdrową skórę. Codzienna dbałość o zdobienie przełoży się na jego wygląd przez wiele, kolejnych lat.