Na oparzenia – żele, spraye, kremy, opatrunki hydrożelowe

  (32)

Oparzenia wiążą się nie tylko z bólem, ale też z koniecznością leczenia uszkodzonych tkanek. Na skórę warto zaaplikować środek redukujący nieprzyjemne dolegliwości i zapobiegający infekcjom. W naszej drogerii znajdziesz preparaty na oparzenia łagodzące ból i przyspieszające gojenie się rany.

Sortuj:

Pokaż 22 z 32 wyników

Na oparzenia

Na oparzenia

Pierwsza pomoc w przypadku oparzeń

Oparzoną skórę trzeba natychmiast schłodzić. Należy polewać oparzenie chłodną wodą przez 15-20 minut. Następnym krokiem jest osuszenie skóry jałową gazą i zabezpieczenie jej przed dalszymi uszkodzeniami. Do ochrony podrażnionego miejsca nadają się sterylne opatrunki na oparzenia. Tuż po poparzeniu nie zaleca się nakładania na skórę maści ani innych leków. Ciała nie można też natłuszczać. Warto pamiętać, by nie ściągać na siłę ubrania, które przykleiło się do skóry. Lekkie oparzenia nie wymagają kontaktu z lekarzem. Poważniejsze przypadki koniecznie trzeba skonsultować.

Przy oparzeniach chemicznych należy polewać skórę czy błony śluzowe wodą przez 30 minut. Wspomnianego zabiegu nie można wykonywać przy poparzeniu tlenkiem wapnia. Na rany nakłada się sterylne opatrunki na oparzenia. W przypadku wypicia detergentu, poszkodowanej osobie trzeba dać do picia dużą ilość wody. Nie wolno wywoływać wymiotów. Należy niezwłocznie udzielić ratownikom medycznym informacji o rodzaju wypitej substancji.

Gojenie oparzeń – jak je przyśpieszyć

Aby przyspieszyć gojenie się tkanek i chronić je przed zakażeniem, na oparzenia warto nałożyć produkt zawierający substancje antybakteryjne. Ran nie wolno smarować preparatami z:

  • alkoholem,
  • jodyną.

Wspomniane substancje mają działanie wysuszające i podrażniające. Warto pamiętać, że suche rany goją się gorzej i dłużej niż nawilżone.

Do oczyszczania i odkażania ran można zastosować preparat z oktenidyną. Przyspieszy on gojenie i ochroni przed zakażeniami. Środek może też złagodzić ból, świąd i zmniejszyć ryzyko przywarcia opatrunku do ran. W przypadku wysięku preparat stworzy odpowiednie środowisko do regeneracji tkanek.

Opatrunki nakładane na oparzenia nie powinny być zbyt często zmieniane, by nie podrażniać delikatnych tkanek. Optymalna częstotliwość zmiany materiałów opatrunkowych to co 2-3 dni przy dużym wysięku i co 7 dni przy ranie, która się bardzo nie sączy. Co więcej, nie można przekłuwać pęcherzy pojawiających się na skórze. Stanowią one naturalny opatrunek zabezpieczający przed powstaniem blizn i zakażeniami.

Na skutek oparzenia mogą pojawić się blizny. Aby zredukować te zmiany, można zastosować specjalny żel, który nawilża skórę. Preparat rozjaśni i wygładzi blizny, dzięki czemu będą mniej widoczne. Zamiast żelu można zastosować plastry silikonowe poprawiające kolor i elastyczność blizn.

Skuteczne opatrunki i preparaty na oparzenia

Opatrunki aplikowane na oparzenia powinny pełnić funkcję ochronną i pochłaniać płyny przy ranach z wysiękiem. W pierwszych dniach po wypadku najlepsze będą opatrunki chłonne. Później można nałożyć opatrunek siatkowy. W przypadku ran bez wysięku sprawdzą się opatrunki hydrożelowe na oparzenia i opatrunki hydrokoloidowe. Pomogą one chronić uszkodzone miejsce i wspomogą regeneracje tkanek. Gojenie się ran wspierają także specjalne kremy, żele i spraye na oparzenia. Co warto wiedzieć na temat tych produktów?

Żel i krem na oparzenia

Maść, żel i krem na oparzenia to środki sprawiające, że skóra szybciej się regeneruje. Stosując wspomniane preparaty, można zabezpieczyć uszkodzone tkanki przed drażniącymi czynnikami zewnętrznymi. Krem, maść czy żel na oparzenia łagodzą ból i świąd. Nawilżają skórę i zabezpieczają ją przed wysychaniem i łuszczeniem się. Omawiane środki mogą mieć również właściwości przeciwzapalne.

Spray na oparzenia

Spray na oparzenia działa podobnie jak krem czy żel, jednak jego aplikacja nie wymaga dotykania skóry, dlatego sprawia mniejszy dyskomfort. Produkt izoluje oparzone miejsce od szkodliwych czynników. Zapobiega nadkażeniu ranyi maceracji ran z wysiękiem. Spray tworzy środowisko sprzyjające szybszemu gojeniu się tkanek. Może ponadto działać chłodząco i kojąco na skórę.

Opatrunek hyrdrożelowy na oparzenia i opatrunki hydrokoloidowe

W pierwszej fazie leczenia oparzeń warto wykorzystaćopatrunki hydrożelowe. Wspomniane materiały szybko wyciągają wysoką temperaturę z ciała, aby obrażenia się nie pogłębiały. W dalszym leczeniu na oparzenia można zaaplikować opatrunki hydrokoloidowe. Zapewniają one odpowiednią wilgotność przy ranach suchych i niwelują nadmierny wysięk przy ranach mokrych. Opatrunki chronią też tkanki przed czynnikami zewnętrznymi i przyspieszają ich odbudowę. Stosowanie omawianych materiałów zmniejsza ryzyko powstawania blizn.

Opatrunki hydrokoloidowe sprawdzą się w leczeniu ran płytkich i średnio głębokich. W przypadku głębokich ran lepszym rozwiązaniem będzie opatrunek w postaci żelu. Preparat wciska się do uszkodzonego miejsca. Żel spływa w głąb jam i skutecznie je oczyszcza, aby stworzyć środowisko sprzyjające gojeniu się tkanek. W takich przypadkach opatrunki hydrokoloidowe można wykorzystać do wtórnego zabezpieczenia rany.

Marki powiązane z kategorią: Na oparzenia

checkout.warnings.Notice