Termofory
Termofor – czym jest?
Termofor to rodzaj pojemnika na ciepło. Ma kształt przypominający poduszkę. Zazwyczaj napełnia się go gorącą wodą i zabezpiecza materiałowym pokrowcem. Na rynku można znaleźć także suche termofory wypełnione pestkami wiśni. Tego typu modele podgrzewa się w mikrofalówce.
Szczelne termofory utrzymują ciepło przez długi czas – od kilku do nawet kilkunastu godzin. Pozwalają rozgrzać określone partie ciała w celach terapeutycznych. Akcesoria mogą być wykonane z wysokiej jakości gumy czy naturalnych materiałów. Dostępne są także termofory elektryczne i żelowe.
Zastosowania termoforu
Termofory nadają się do ogrzewania konkretnego miejsca albo całego ciała. W chłodne, zimowe dni można włożyć je pod kołdrę. Akcesoria pomogą rozgrzać się przy przeziębieniu czy grypie, gdy narzeka się na zimno i dreszcze. Można zastosować je także do ogrzania zmarzniętych stóp czy dłoni.
Najpopularniejszym sposobem na wykorzystanie termoforów jest łagodzenie bólów menstruacyjnych. Pojemniki roztaczające przyjemne ciepło rozluźniają skurczone mięśnie gładkie brzucha i redukują nieprzyjemne dolegliwości. Okłady zmniejszają skurcze i pomagają przetrwać najcięższe dni miesiączki.
Dzięki rozkurczającym właściwościom ciepła termofory można przykładać do brzucha także w przypadku zaparć, przy niestrawności albo uczuciu przepełnienia żołądka. Akcesoria przyniosą też ulgę przy:
- zapaleniu trzustki,
- przepuklinie,
- kamicy żółciowej,
- dolegliwościach związanych z układem moczowym i drogami rodnymi.
Akcesoria takie jak termofory z pestek wiśni są również pomocne w przypadku kolek u niemowląt.
Jak jeszcze można wykorzystać właściwości ciepła? Termofory zmniejszą ból pleców, karku i mięśni. Sprawdzą się też w redukowaniu objawów zapalenia stawów. Akcesoria poprawiają także krążenie, niwelując problem zimnych dłoni i stóp.
Niektóre rodzaje termoforów można włożyć do zamrażarki i wykorzystać jako okłady chłodzące. Takie kompresy sprawdzą się w przypadku stłuczeń, obrzęków albo gorączki.
Zalety termoforów
Dlaczego warto korzystać z termoforów? Zaletami tych akcesoriów są:
- wielofunkcyjność – z ich pomocą można złagodzić wiele zdrowotnych dolegliwości czy ogrzać się w okresie niskich temperatur,
- różnorodność dostępnych rozwiązań – można zdecydować się m.in. na termofory gumowe do napełniania wodą, termofory żelowe do podgrzewania w mikrofalówce i termofory elektryczne na baterie,
- przystępna cena i niskie koszty eksploatacji – zakup akcesoriów nie wiąże się z dużym wydatkiem, podobnie jak ich codziennie użytkowanie,
- bezpieczeństwo – produkty tworzy się z materiałów niewywołujących alergii skórnych, z dbałością o szczelność i sprawne działanie,
- możliwość dostosowania wyglądu termoforu do indywidualnych preferencji – wiele akcesoriów jest sprzedawanych w ładnych wyplatanych workach, pokrowcach w kształcie zwierzątek czy pluszowych etui.