Jak dobrać rozmiar prezerwatywy?

24. 1. 2023 · 5 minut czytania

Prezerwatywy lateksowe czy wykonane z innego materiału? Jak dobrze dobrać rozmiar? Jeśli nurtują Cię te pytania, odpowiedzi na nie znajdziesz w naszym poradniku.

Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jak dobrać rozmiar prezerwatywy?

Prezerwatywy to jedna z najpopularniejszych metod antykoncepcji, głównie ze względu na niemal nieograniczoną dostępność. Umożliwiają ochronę nie tylko przed niechcianą ciążą, ale również chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jak prawidłowo dobrać rodzaj i rozmiar prezerwatywy? Wszystkie informacje znajdziesz w naszym poradniku. 

Jak prawidłowo dobrać prezerwatywę?

Prezerwatywy stosowane są od co najmniej 400 lat, a ich asortyment na polskim rynku jest bardzo szeroki. Dzięki temu każdy może znaleźć produkt odpowiadający indywidualnym potrzebom. To z pewnością zaleta, jednak tak duża różnorodność nierzadko powoduje poczucie zagubienia i wątpliwości co do tego, które prezerwatywy będą najlepsze. Sprawdź, czym się kierować podczas zakupów.

  • Kupując prezerwatywy, należy zwrócić uwagę namateriał, z którego zostały wykonane oraz ich rozmiar. Te dwa czynniki będą miały duży wpływ na skuteczność w zapobieganiu niechcianej ciąży oraz infekcjom wenerycznym. Decydują również o komforcie i wygodzie stosowania. 
  • Dodatkowo prezerwatywy poleca się kupować wyłącznie w aptekach, ponieważ spełniają wszystkie normy i wymogi. W przypadku prezerwatyw kupowanych w kioskach lub na stacjach benzynowych nie zawsze jest taka gwarancja.
  • Oprócz dobrze dobranych prezerwatyw bardzo ważne jest również ich odpowiednie przechowywanie i użytkowanie. Czas i warunki przechowywania powinny być w pełni zgodne ze wskazówkami producenta, w przeciwnym razie skuteczność produktu znacząco spada. 
  • Dodatkowo przed użyciem prezerwatywy należy dokładnie przeczytać instrukcję dotyczącą sposobu jej nakładania oraz możliwości stosowania np. z lubrykantami.
Jak prawidłowo dobrać prezerwatywę?

Rozmiary prezerwatyw - jak dobrać odpowiedni?

Czy na rynku dostępne są różne rozmiary prezerwatyw? Tak, a właściwy dobór rozmiaru jest niezwykle ważny, aby mogła ona prawidłowo spełniać swoje funkcje. Źle dobrany rozmiar może powodować też zsuwanie się prezerwatywy, jej nadmierny ucisk i zwiększać ryzyko pęknięcia. Standardowe prezerwatywy mają 18 cm długości i od 5,2 cm do 5,6 cm średnicy. Są one najpowszechniejsze, choć oczywiście, dostępne są również prezerwatywy w mniejszych i większych rozmiarach. Jakie są rozmiary prezerwatyw w zależności od długości penisa? 

  • Rozmiar S długość do 12,5 cm,
  • Rozmiar M długość do 14 cm,
  • Rozmiar L długość do 18 cm,
  • Rozmiar XL długość powyżej 19 cm.

Standardowo, przyjmuje się następujące wartości średnicy prezerwatywy w zależności od długości penisa:

  • Od 9,5 do 10 cm 47 mm,
  • Od 10 do 11 cm 49 mm,
  • Od 11 do 11,5 cm 53 mm,
  • Od 11,5 do 12 cm 57 mm,
  • Od 12 do 13 cm 60 mm,
  • Od 13 do 14 cm 64 mm,
  • Od 14 do 15 cm 69 mm.
Warto wiedzieć
W celu dopasowania prezerwatywy należy dokładnie zmierzyć długość i średnicę penisa we wzwodzie. Wystarczy do tego centymetr krawiecki, który należy owinąć w najszerszym miejscu oraz przyłożyć od nasady, aż do samego czubka. Prezerwatywa, która prawidłowo spełni funkcje antykoncepcyjne i chroniące przed transmisją chorób, powinna być nieco większa niż otrzymane wartości. To zapasowe miejsce służy zebraniu nasienia po wytrysku, co zmniejsza ryzyko pęknięcia czy zsunięcia się prezerwatywy.

Sprawdź popularne kategorie

Jaki rodzaj prezerwatywy wybrać?

W zależności od rodzaju materiału, z którego zostały wykonane prezerwatywy, można je podzielić na lateksowe, poliuretanowe oraz poliizoprenowe. 

  • Prezerwatywy lateksowe - lateks jest materiałem charakteryzującym się wysoką elastycznością i wytrzymałością na rozciągania. Dodatkowo prezerwatywy lateksowe podlegają bardzo szczegółowym badaniom oraz muszą spełniać konkretne normy warunkujące ich bezpieczeństwo. Podczas produkcji poddawane są m.in. działaniu prądu elektrycznego, wody i powietrza, które sprawdzają ich trwałość. Wadą prezerwatyw lateksowych jest jednak potencjalne ryzyko reakcji alergicznych po kontakcie ze skórą, a także brak możliwości stosowania ich razem z lubrykantami na bazie oleju. Oleje powodują utratę ich elastyczności, co zwiększa ryzyko zsunięcia lub pęknięcia podczas stosunku. Dostępne są jednak prezerwatywy lateksowe ze zwiększoną ilością żelu nawilżającego np. prezerwatywy Durex Extra Safe oraz prezerwatywy z lubrykantem Durex Naturals.
  • Prezerwatywy poliuretanowe - poliuretan ma podobną grubość co lateks, wykorzystywany jest również przy produkcji prezerwatyw damskich. Bywa uznawany za lepszy od lateksu, ponieważ jest mniej wrażliwy na temperaturę i promieniowanie UV, dlatego ma dłuższy okres trwałości oraz mniej restrykcyjne wymagania dotyczące przechowywania. Co więcej, nie ma posmaku, nie powoduje reakcji alergicznych oraz może być stosowany ze wszystkimi lubrykantami, zarówno na bazie wody i oleju. Skuteczność prezerwatyw poliuretanowych w prewencji niechcianej ciąży i transmisji chorób wenerycznych uznawana jest za taką samą jak prezerwatyw lateksowych. Wadą może być jednak nieco mniejsza elastyczność oraz często wyższa cena. 
  • Prezerwatywy poliizoprenowe - poliizopren to syntetyczna wersja kauczuku. Jest bardziej miękki i elastyczny niż poliuretan oraz nie alergizuje w przeciwieństwie do lateksu. Materiał jest jednak nieco porowaty, dlatego wykonane z niego prezerwatywy, mimo zablokowania wypływu nasienia, mogą być mniej skuteczne w profilaktyce chorób przenoszonych drogą płciową. Jeśli masz uczulenie na naturalny lateks, możesz wykorzystać np. prezerwatywy Unimil SKYN Large.
Jak dobrać rozmiar prezerwatywy?

Na rynku można spotkać się również z prezerwatywami kobiecymi, są jednak zdecydowanie mniej popularne i trudniej dostępne. W porównaniu do klasycznych prezerwatyw są nieco szersze i większe, ale mają podobną długość. Charakteryzuje je obecność dwóch pierścieni. Mniejszy prowadzany jest do pochwy, w celu zabezpieczenia szyjki macicy, a większy pozostaje na zewnątrz, rozłożony na wargach sromowych. Najczęściej produkuje się je z poliuretanu, a od wewnątrz powlekane są substancją nadającą poślizg. Ich skuteczność nie jest jednak dokładnie zbadana, a dla wielu osób są także zdecydowanie mniej komfortowe. Sprawdź, jak nawilżyć pochwę.

Dostępne prezerwatywy są sprzedawane w różnych kolorach, smakach, zapachach oraz z dodatkowymi elementami np. w postaci wypustek czy substancji zwiększającej poślizg. Mogą różnić się również grubością materiału. Przykładowo prezerwatywy Durex INVISIBLE dodatkowo nawilżane to najcieńsze prezerwatywy tego producenta. Każdy rodzaj prezerwatyw daje nieco inne doznania i wrażenia, jednak skuteczność i ogólne zasady stosowania niczym się nie różnią. Dlatego produkt warto dopasować do indywidualnych potrzeb i preferencji.

Oprócz prezerwatyw sprawdź również lubrykanty i żele intymne, które pozwolą zadbać o komfort podczas stosunków intymnych. Możesz zastosować np. jadalny żel intymny soczysta wiśnia Durex Play, który nie zawiera cukru lub żel intymny z prebiotykiem Durex Intima Balance.

Jaki rodzaj prezerwatywy wybrać?

Podsumowanie 

Prawidłowy dobór prezerwatywy ma kluczowe znaczenie dla ich skuteczności oraz komfortu stosowania podczas stosunku. Najważniejsze czynniki, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu to materiał, z którego prezerwatywy zostały wykonane oraz ich właściwy rozmiar. Nieprawidłowo dobrana prezerwatywa ma mniejszą skuteczność w zapobieganiu niechcianej ciąży oraz chorobom przenoszonych drogą płciową, dlatego nie należy bagatelizować tej kwestii.

Źródła:

  1. Zdrojewicz Z., Świerczyńska E., Prezerwatywy historia i teraźniejszość, Seksuologia Polska, R. 7, cz. 1 (2009), s. 28-34
  2. Nordenberg T., Condoms: Barriers to Bad News, FDA Consumer magazine (U.S. Food and Drug Administration), 1998
  3. Spruyt A., User behaviors and characteristics related to condom failure. The latex condom: recent advances, future directions, Family Health International, 1998
  4. Holmes K., Effectiveness of condoms in preventing sexually transmitted infections, Bulletin of the World Health Organization, 2004

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się podczas indywidualnych konsultacji w gabinecie, warsztatów grupowych oraz merytorycznych, ale też przystępnych dla każdego artykułów.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób....
Przeczytaj więcej od tego autora