Co na chrypkę? Domowe sposoby na podrażnienie strun głosowych

7. 10. 2022 · 7 minut czytania

Chcesz pozbyć się uciążliwej chrypki i odzyskać dawny głos? Koniecznie przeczytaj nasze porady blogowe i dowiedz się, jak złagodzić podrażnienie strun głosowych!

Magdalena Ślaska
Magdalena Ślaska
Co na chrypkę? Domowe sposoby na podrażnienie strun głosowych

Infekcje wirusowe, bakteryjne, alergia, nadmierne przeciążenie strun głosowych – to tylko niektóre czynniki powodujące trudności w mówieniu. Na szczęście wielu objawów pozbędziesz się domowymi sposobami. Sprawdź, co pomaga na chrypkę i przeczytaj, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czym jest chrypka?

Chrypka to oznaka podrażnienia lub zranienia strun głosowychwystępujacych często na skutek przeziębienia lub toczącej się infekcji. Do charakterystycznych objawów świadczących o nadwyrężeniu więzadeł głosowych zaliczają się  kłopoty z mówieniem, uczucie suchości i bólu w gardle, a także odkrztuszanie i chrząkanie.

Dr Paweł Dańko dodaje, że: „W czasie przeziębienia chrypka związana jest najczęściej z nieprawidłowym przepływem powietrza poprzez głośnię. Powietrze, które przepływa przez krtań (gdzie znajdują się zmienione chorobowo fałdy głosowe) nabiera drgań. I stąd bierze się właśnie chrypka.”

Chrypka - przyczyny

Wśród najczęstszych powodów chrypki i flegmy w gardle należy wskazać:

  • Nadmierną eksploatację fałd głosowych – podczas wydawania dźwięków struny głosowe zaczynają wibrować. Długotrwałe mówienie, śpiewanie lub głośny krzyk stanowią prostą drogę do nadwyrężenia więzadeł głosowych
  • Infekcje wirusowe lub bakteryjne – chrypka zwykle występuje przy chorobach górnych dróg oddechowych,
  • Wysuszenie śluzówki dróg oddechowych – prawdopodobieństwo wystąpienia dolegliwości zwiększa m.in. podczas przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach lub korzystania z suchej sauny,
  • Inne przyczyny, alergia, guzki na strunach głosowych, nowotwory, choroby tarczycy, mechaniczne urazy krtani.

Sprawdź też preparaty łagodzące objawy przeziębienia.

co na chrypkę i krtań

Ile trwa chrypka?

Z reguły dolegliwości mijają samoistnie do 2 tygodni. Niestety, zdarza się, że problemy z głosem się przedłużają.

Kiedy z chrypką należy udać się do lekarza?

Jeśli nie udało Ci się pozbyć chrypki domowym sposobem, zgłoś się na konsultacje do poradni. Lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad i zaleci dalsze postępowanie. Nie lekceważ przeciągających się trudności z artykułowaniem i wypowiadaniem dźwięków. Bywa, że podrażnienie fałd głosowych pojawia się w przebiegu chorób przewlekłych.

Doktor Paweł Dańko dodaje, że: „z chrypką lepiej udać się do lekarza, gdy występuje dłużej niż 2 tygodnie. Albo kiedy towarzyszy jej wysoka gorączka, trudności w przełykaniu lub silny kaszel.”

Co stosować doraźnie na chrypkę?

Najlepiej działać przyczynowo. Dr Paweł Dańko wskazuje, że w przypadkach doraźnych: „można stosować leki na chrypkę i preparaty jak w przypadku profilaktyki chrypki. Warto też stosować preparaty wykrztuśne (mukolityki), bo często chrypka ma charakter infekcyjny i choroba dotyczy ogólnie górnych dróg oddechowych. W cięższych przypadkach można zastosować steryd w nebulizacji, w przypadkach infekcji bakteryjnych antybiotyk.”

Domowe sposoby na chrypkę

W wielu przypadkach problemy z głosem wyleczysz samodzielnie. Co na chrypkę najlepiej zastosować? 

Jak pozbyć się chrypki przy przeziębieniu?

Jak pozbyć się chrypki domowym sposobem, gdy towarzyszy przeziębieniu? Wśród sprawdzonych metod warto wskazać:

Płukanie jamy ustnejlikwiduje uczucie suchości i minimalizuje stany zapalne. W tym celu możesz użyć roztworu składającego się wody i soli kuchennej. Doskonałym wyborem są też napary z szałwii bądź rumianku o właściwościach antybakteryjnych i antyseptycznych,
Częste nawadnianiepij jak najwięcej płynów (najlepiej niesłodzonych i niegazowanych),
Inhalacjeto dobry sposób na chrypkę i utratę głosu. Nie tylko nawilża, odkaża i poprawia ukrwienie śluzówki, ale również ułatwia odkrztuszanie. Do przygotowania inhalacji użyj mieszanek ziołowych lub roztworu z wody i olejków eterycznych,
Gorące napojeherbata z cytryną, imbirem lub sokiem malinowym łagodzi podrażnienia, nawilża i pomaga w odkrztuszeniu zalegających pozostałości,
Ciepłe mleko z masłem i miodemnawilża wysuszoną błonę śluzową gardła, zmniejsza podrażnienia,
Domowe syropy z cebuli, aronii, lub czarnego bzustanowią źródło witamin, wspierają układ odpornościowy, wykazują właściwości przeciwzapalne,
Napary z siemienia lnianegoroślina działa przeciwzapalnie, a dodatkowo nawilża i chroni śluzówkę gardła,
Sok cytrynowyskładnik rozrzedza zalegający w jamie ustnej śluz i pomaga w odkrztuszaniu,
Roztwór z soli emskiejpicie wody z dodatkiem tabletek emskich działa wielokierunkowo. Umożliwia odkrztuszanie zalegającej wydzieliny, a ponadto minimalizuje obrzęki więzadeł głosowych.

Sprawdź popularne kategorie

co stosować na chrypkę

Zioła na chrypkę - co pomoże ukoić gardło?

Paweł Dańko zwraca uwagę, że „w profilaktyce zdecydowanie najlepiej sprawdzą się naturalne metody lecznicze. Korzystne jest nawilżanie górnych dróg oddechowych naparami z rumianku, szałwii, eukaliptusa czy tymianku. Jednak w przypadku infekcji bakteryjnej z wysoką gorączką, konieczne jest zastosowanie antybiotyku.”

Jak pozbyć się chrypki u osób zawodowo posługujących się głosem?

Nadwyrężenie strun głosowych grozi w szczególności osobom zawodowo używających głosu, np. nauczycielom, aktorom, lektorom. Jak wyleczyć chrypkę w grupach zwiększonego ryzyka? W tym przypadku doraźne metody leczenia mogą okazać się niewystarczające. O czym pamiętać?

Dbałość o higienę pracy i zdrowy styl życia

Rehabilitacja narządu mowy

Najczęstsze pytania dotyczące chrypki

Poniżej zebraliśmy odpowiedzi na pytania, które mogą Cię nurtować w związku z leczeniem chrypki. Na wszystkie odpowiedział dr Paweł Dańko.

Czym różni się chrypka krótkotrwała od chrypki przewlekłej?

Czy chrypce zawsze musi towarzyszyć infekcja wirusowa lub bakteryjna?

Co może oznaczać długotrwała chrypka?

Jakie badania wykonuje się, żeby stwierdzić, co jest przyczyną długotrwałej chrypki?

Czy sauna na chrypkę może więc pomóc?

Czy da się wyleczyć chrypkę u osób palących papierosy?

Jak wyleczyć chrypkę alergiczną?

Pozbądź się chrypki domowymi sposobami!

Trudności w mówieniu, ciągłe chrząkania i odkrztuszanie to dolegliwości pojawiające się szczególnie przy infekcjach wirusowych i bakteryjnych. Na szczęście istnieją sposoby na ich złagodzenie. Co na chrypkę i brak głosu sprawdza się najlepiej? Doskonale działają m.in. napary ziołowe, roztwory soli emskiej, inhalacje, herbaty z dodatkiem imbiru lub soku malinowego. Warto wspomagać się również preparatami aptecznymi nawilżającymi śluzówkę i działającymi przeciwzapalnie. Osoby, które na co dzień posługują się głosem, powinny dodatkowo wykonywać ćwiczenia oddechowe, relaksacyjne, fonacyjne i artykulacyjne.

 

Źródła:

  1. A. Nowicka-Zuchowska, „Leczenie przeziębienia i grypy u dzieci”, w: Farmakoterapia 29, 11/12.2019.
  2. M. Śliwińska-Kowalska, E. Nibudek-Bogusz, „Rehabilitacja zawodowych zaburzeń głosu. Poradnik dla nauczycieli”, w: Instytut Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera, 2019.
  3. J. Milart, A. Wachnicka Bąk, M. Placzyńska, A. Jung, „Ból gardła – kiedy leczenie objawowe jest wystarczające?”, w: Pediatria i Medycyna Rodzinna, 2012.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Magdalena Ślaska
Magdalena Ślaska
Jestem absolwentką filologii polskiej Uniwersytetu Śląskiego, a prywatnie mamą dwójki chłopców w wieku szkolnym i przedszkolnym. Staram się łączyć opiekę nad dziećmi z pracą zawodową. Interesuję się zdrowym trybem życia. Uwielbiam wysiłek na świeżym powietrzu i górskie wędrówki. Na co dzień sięgam po kosmetyki i środki czyszczące pochodzenia naturalnego. Dokładnie czytam skład na etykietach i unikam produktów zawierających substancje drażniące. Nieustannie poszerzam swoją wiedzę na temat diety i wpływu aktywności fizycznej na funkcjonowanie organizmu.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Magdalena Ślaska
Magdalena Ślaska
Jestem absolwentką filologii polskiej Uniwersytetu Śląskiego, a prywatnie mamą dwójki chłopców w wieku szkolnym i przedszkolnym. Staram się łączyć opiekę nad dziećmi z pracą zawodową. Interesuję się zdrowym trybem życia....
Przeczytaj więcej od tego autora
checkout.warnings.Notice