Zaparcia u osób starszych – domowe sposoby na zaparcia u seniorów
Jak leczyć zaparcia u seniorów? Jakie są najlepsze domowe sposoby na zaparcia? Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać sprawdzone wskazówki i porady, które pomogą rozwiązać ten problem.
Spis treści
Zaparcia to bardzo częsty problem występujący u osób starszych. Mogą być spowodowane zmianami w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego, sposobie odżywiania, a także przyjmowaniem niektórych leków. Jak sobie z nimi poradzić? Poznaj domowe sposoby na zaparcia u seniorów.
Zaparcia u osób starszych – przyczyny
Zaparcia, czyli zmniejszona częstotliwość wypróżnień oraz trudności w oddawaniu stolca, są częstym problemem. Ryzyko ich wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem w związku z wieloma zmianami, które zachodzą w stylu życia oraz funkcjonowaniu organizmu. Najczęstsze przyczyny zaparć u osób starszych to:
Spadek poziomu aktywności fizycznej
Zmiany w sposobie żywienia
Osłabienie pracy mięśni i motoryki jelit
Przyjmowane leki
Niedobór płynów
Sprawdź popularne kategorie
Domowe sposoby na zaparcia u osób starszych
U wielu osób bardzo pomocne, a czasem nawet w pełni wystarczające, mogą okazać się domowe sposoby na zaparcia. Są one stosunkowo proste do wprowadzenia, tanie i bezpieczne, dlatego cieszą się dużą popularnością. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie sposoby zadziałają u każdego w taki sam sposób. Jest to zależne od głównej przyczyny zaparć, stanu zdrowia, diety i stylu życia. Co więcej, niektóre działania, m.in. suplementacja lub wlewki doodbytnicze, mogą powodować skutki uboczne i przynosić negatywne konsekwencje, jeśli będą stosowane nieprawidłowo. Dlatego zawsze zacznij od konsultacji lekarskiej i omówienia różnorodnych metod, tak, aby podejmowane działania były nie tylko skuteczne, ale również bezpieczne.
Jakie są najlepsze domowe sposoby na zaparcia u osób starszych?
- Bardzo ważna jest dieta dla seniora. Powinna być urozmaicona, dobrze zbilansowana oraz bogata w błonnik pokarmowy, który reguluje pracę jelit i rytm wypróżnień. Jego głównym źródłem są pełnoziarniste produkty zbożowe oraz świeże warzywa i owoce. Niestety bardzo często stosowana jest dieta lekkostrawna dla seniora. Nie dostarcza ona odpowiednich ilości błonnika, jednak niekiedy jest niezbędna ze względu na inne problemy w obrębie przewodu pokarmowego. Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań, aby uporać się z zaparciami, włącz do diety:
- Otręby pszenne i owsiane,
- Siemię lniane. Możesz przygotować kleik z całych lub mielonych ziaren, np. LenVitol - len mielony o wysokiej zawartości błonnika lub Max Len mielony, proszek, suplement diety
- Suszone śliwki,
- Fermentowane produkty mleczne, np. kefiry, jogurty, maślanki,
- Owoce jagodowe,
- Zielone warzywa.
- Jeśli uwzględnienie większej ilości błonnika w diecie za pomocą konwencjonalnych produktów będzie problemem, możesz wspomóc się suplementami diety, np. Błonnik, suplement diety. Pamiętaj jednak, że aby błonnik spełnił swoje funkcje, niezbędne jest odpowiednie nawodnienie organizmu, a nawet zwiększenie podaży płynów. W przeciwnym razie składnik może wręcz nasilać zaparcia. Co więcej, duże ilości błonnika utrudniają wchłanianie niektórych witamin, minerałów oraz leków.
Co jeszcze może pomóc na zaparcia u seniorów?
- Probiotyki. To żywe kultury bakterii, które wspierają pracę jelit i mikroflory zasiedlającej jelito grube. Niektóre probiotyki mogą być pomocne w regulacji rytmu wypróżnień i zapobieganiu oraz leczeniu zaparć. W ostatnich latach probiotykoterapia cieszy się dużą popularnością. Może być bardzo pomocna i przynieść pozytywne efekty, jednak probiotyki powinny być odpowiednio dobrane i skonsultowane z lekarzem. Istnieje wiele gatunków i szczepów bakterii probiotycznych, a każdy z nich nieco różni się swoim działaniem.
- W ramach doraźnej pomocy rozważ suplementy wspomagające trawienie i produkty wspomagające układ pokarmowy. W ich składzie najczęściej występują zioła i ekstrakty roślinne wpływające na pracę jelit. Musisz jednak mieć na uwadze, że najczęściej nie rozwiązują przyczyny problemu, a po ich odstawieniu zaparcia powracają. Co więcej, mogą wchodzić w interakcje z lekami. Najlepiej więc omówić ich przyjmowanie z lekarzem.
- Pomocne mogą być również niektóre zioła i herbaty wspomagające pracę i perystaltykę jelit. Najczęściej polecany jest senes, koper włoski, rumianek czy mięta pieprzowa. Możesz stosować je samodzielnie lub w postaci mieszanek np. MyVita Silver, Ulga zaparcia, roślinny kompleks, suplement diety. Pamiętaj jednak, że niektóre zioła i herbatki mają silne działanie przeczyszczające, co oczywiście może pomóc na zaparcia, ale jednocześnie ma również swoje negatywne konsekwencje, zwłaszcza przy długotrwałym przyjmowaniu, dlatego nie stosuj ich na własną rękę.
- Popularnym sposobem na zaparcia są również wlewy doodbytnicze. Nie można jednak stosować ich zbyt często, ponieważ mogą podrażniać jelito grube i powodować jego nadmierne oczyszczenie, co nie jest korzystne. Stosując wlewki, zawsze przestrzegaj zaleceń producenta, a w przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem.
Sprawdź Xenna Fast, roztwór oraz Sanity, wlewnik gumowy.
Podsumowanie
Zaparcia u osób starszych to bardzo powszechna dolegliwość. Wiążą się ze zmianami wynikającymi z fizjologicznych procesów starzenia, dlatego zdarza się, że całkowite wyeliminowanie problemu jest trudne. Pomocne są zmiany w diecie i uwzględnienie produktów bogatych w błonnik, a także dbałość o nawodnienie. W ramach możliwości, pamiętaj o włączeniu umiarkowanej, regularnej aktywności fizycznej. Często poleca się również probiotyki i suplementy wspomagające przewód pokarmowy, jednak ich stosowanie zawsze omów z lekarzem.
Źródła:
- Bielecki K., Trytko I., Zaparcia u ludzi w wieku podeszłym, Postępy Nauk Medycznych, R. 11, 2008, s. 760-766
- Mounsey A., Raleigh M., Wilson A., Management of Constipation in Older Adults, American Family Physician, R. 92, cz. 6 (2015), s. 500-504
- Sikorski T., Zaparcie w wieku podeszłym – odrębności diagnostyczne i terapeutyczne, Postępy Nauk Medycznych, R. 24, cz. 5 (2011)