Wpływ stresu na skórę – jak stres wpływa na cerę?

27. 6. 2024 · 4 minuty czytania

Czy wiesz, że stres może wpływać na to, jak wygląda Twoja cera? Wyjaśniamy, jak stres działa na skórę oraz jak zmniejszyć jego negatywne konsekwencje. 

Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Wpływ stresu na skórę – jak stres wpływa na cerę?

Przewlekły stres to problem, z którym boryka się wiele osób. Dużo mówi się o jego wpływie na zdrowie psychiczne i fizyczne. Czy wiedziałeś, że może również widocznie odbijać się na skórze? Podrażnienia, przesuszenia, trądzik czy zmarszczki mogą świadczyć , że Twój organizm nie radzi sobie z nadmiarem stresu. Podpowiadamy, jak negatywne emocje wpływają na cerę i starzenie skóry. Wyjaśniamy też, co możesz zrobić, aby temu zapobiec. 

Jak stres wpływa na skórę? 

Stres to reakcja organizmu na różne bodźce i wydarzenia (tzw. stresory).  

  • Do pewnego stopnia jest w pełni fizjologiczny i niezbędny. To dzięki reakcjom stresowym jesteśmy w stanie np. uciekać przed potencjalnym dla nas zagrożeniem, by chronić swoje zdrowie i życie.  
  • Problem pojawia się, kiedy stres zaczyna miećcharakter przewlekły i nadmierny w stosunku do wywołujących go bodźców.  
  • Nie da się zaprzeczyć, że tempo i styl życia w XXI wieku zdecydowanie temu sprzyjają. Stres w pracy, nieuniknione trudności w życiu prywatnym czy ciągły pośpiech to coś, z czym boryka się zdecydowana większość z nas.  

Coraz częściej mówi o roli stresu w rozwoju wielu chorób. Bez wątpienia odbija się on również na zdrowiu i wyglądzie skóry.  

  • W wyniku stresu rośnie poziom kortyzolu. To hormon wydzielany przez nadnercza, który nazywany jest hormonem stresu. W wyniku jego podwyższonego poziomu może dojść do osłabienia naturalnej bariery hydrolipidowej skóry, większej podatności na przesuszenia, podrażnienia, a nawet zakażenia drobnoustrojami.  
  • Stres może zaostrzać niektóre choroby dermatologiczne, m.in. trądzik pospolity, łuszczycę, atopowe zapalenie skóry czy trądzik różowaty. Jeśli rozpoznano u Ciebie którykolwiek z tych problemów, unikanie stresu i umiejętne radzenie sobie z nim powinno stać się nieodłącznym elementem leczenia.  
  • Przewlekły stres zwiększa produkcję androgenów w nadnerczach, które stymulują pracę gruczołów łojowych. 
  • Stres nasila również procesy zapalne w skórze oraz produkcję wolnych rodników, które uszkadzają komórki.  
Warto wiedzieć...
Przewlekły stres może wpływać również na niedobór snu, nieprawidłowe zachowania żywieniowe (np. częstsze jedzenie słodyczy i słonych przekąsek) czy sięganie po używki. Te czynniki dodatkowo pogarszają stan skóry.  
Stres a cera 

Stres a cera 

Jak zmienia się cera pod wpływem stresu? Problemy, które możesz zaobserwować to:  

  • Ziemisty, szary kolor, 
  • Suchość skóry, 
  • Pojawianie się nowych zmarszczek i pogłębienie już występujących, 
  • Rozszerzone naczynia krwionośne, 
  • Świąd,  
  • Pieczenie, 
  • Nadmierna produkcja sebum, 
  • Nadwrażliwość.  

Aby uniknąć tych problemów i poprawić kondycję skóry niezbędne jest unikanie stresu lub znalezienie sposobu na radzenie sobie z negatywnymi emocjami. Mamy świadomość, że zarządzanie stresem nie należy do łatwych zadań, ale gra jest „warta świeczki”. Odpoczynek, ćwiczenia relaksacyjne i nauka oddechu to techniki, które mogą wydawać Ci się banalne. Są jednak skuteczne w walce z konsekwencjami stresu, Dzięki nim zadbasz zarówno o zdrowie, jak i wygląd. Nie masz pomysłu na relaks? 

  • Zaplanuj spokojny wieczór z dobrą książką lub filmem, 
  • Weź długą, ciepłą kąpiel, 
  • Skorzystaj z mocy aromaterapii ‒ zapal w domu zapachowe świece sojowe lub wykorzystaj olejki eteryczne np. Pureo Relaks mieszanka naturalnych olejków eterycznych
  • Wyjdź na spacer do parku lub lasu. Nawet kilka minut w naturze będzie zbawienne dla zestresowanego organizmu. 

Przeczytaj nasz artykuł „Jak radzić sobie ze stresem?”, w którym znajdziesz więcej pomysłów i inspiracji.  

Pomocne mogą być też preparaty na stres np. Protego Stres i Sen lub Humavit Na Stres. Pamiętaj jednak, że stanowią one jedynie wsparcie organizmu w stresującym, wymagającym czasie. Jeśli czujesz, że nie radzisz sobie ze stresem, porozmawiaj ze specjalistą.  

Stres a skóra

Stres a starzenie się skóry 

Stres może przyspieszać starzenie skóry, pojawianie się zmarszczek oraz przebarwień. Wynika to głównie ze zwiększonej produkcji wolnych rodników pod wpływem stresu. Powodują uszkodzenia włókien kolagenowych i elastynowych w skórze, a to przekłada się na utratę elastyczności i sprężystości. Oprócz unikania stresu zadbaj też o odpowiednią pielęgnację skóry i uwzględnienie w swojej rutynie pielęgnacyjnej składników o działaniu przeciwstarzeniowym. Jakie kosmetyki wybrać? Zobacz nasze propozycje: 

Podsumowanie 

Przewlekły stres to problem, z którym boryka się bardzo wiele osób. Ma negatywny wpływ na zdrowie, wygląd oraz kondycję skóry. Jego nadmiar może objawiać się m.in. przesuszeniami, podrażnieniami, ściągnięciem, trądzikiem, zaostrzeniem dermatoz oraz przyśpieszeniem powstawania zmarszczek. Wynika to głównie ze zmian hormonalnych oraz produkcji wolnych rodników pod wpływem stresu. Bardzo ważne jest więc dbanie nie tylko o zewnętrzną pielęgnację skóry, ale również dobrostan psychofizyczny i naukę radzenia sobie ze stresem oraz napięciem emocjonalnym. 

Źródła:

  1. Pawlicka M., Wpływ stresu na wygląd skóry, https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/08/ke2019.4-7.pdf [dostęp: 12.05.2024]
  2. Pawłowska A., Ocena wpływu wybranych czynników środowiskowych na proces starzenia się skóry, https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2016.6-2.pdf [dostęp: 12.05.2024]
  3. Graubard R., Perez-Sanchez A., Katta R., Stress and Skin: An Overview of Mind Body Therapies as a Treatment Strategy in Dermatology, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8480446/ [dostęp: 12.05.2024] 

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się podczas indywidualnych konsultacji w gabinecie, warsztatów grupowych oraz merytorycznych, ale też przystępnych dla każdego artykułów.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób....
Przeczytaj więcej od tego autora