Ugryzienie komara – jak złagodzić ból i swędzenie?
Zmniejsz swędzenie i obrzęk po ugryzieniach komarów za pomocą sprawdzonych domowych i aptecznych rozwiązań. Odkryj, jak szybko i skutecznie złagodzić dyskomfort i przywrócić spokój skórze.
Spis treści
Komary to uciążliwe insekty, które potrafią uprzykrzyć letnie wieczory. Choć ich bzyczenie bywa irytujące, zwłaszcza podczas snu, to znacznie większym problemem jest ugryzienie wywołujące ból i dokuczliwe swędzenie. Jak złagodzić wspomniane objawy? Co możesz zrobić, żeby ślad po ugryzieniu szybciej zniknął? Znamy kilka sprawdzonych sposobów!
Co warto wiedzieć o komarach?
Prawdopodobieństwo, że nigdy w życiu nie padłaś ofiarą komara, jest niewielkie, ponieważ to powszechnie występujący owad, który wiosną i latem może skutecznie zepsuć wieczór spędzany na łonie natury. Co ciekawe, krwiopijcze zapędy ma jedynie samica komara, która w okresie lęgowym potrzebuje ludzkiej lub zwierzęcej krwi do złożenia jaj, podczas gdy samiec zadowala się kwiatowym nektarem.
Co przyciąga do nas komary? Głównie kwas mlekowy i amoniak zawarte w pocie oraz dwutlenek węgla znajdujący się w wydychanym przez człowieka powietrzu. Pocieszającym jest fakt, że średni czas długości życia samicy komara wynosi zaledwie od 6 do 8 tygodni, aczkolwiek populacja owada jest tak duża, że szybko pojawiają się następczynie.
Jak wygląda ugryzienie komara?
Jakie są objawy ugryzienia komara?
- Charakterystyczny bąbel.
- Zaczerwienienie.
- Opuchlizna.
- Dokuczliwy świąd.
- Niewielki ból.
Nasilenie objawów może różnić się w zależności od indywidualnej wrażliwości na ślinę komara, aczkolwiek charakterystyczne symptomy utrzymują się zazwyczaj przez kilka dni, a następnie znikają. Pod warunkiem, że w tym czasie powstrzymasz się od drapania. Rozdrapując miejsce ukąszenia, możesz łatwo zanieczyścić ranę, a w rezultacie doprowadzić do nadkażenia bakteryjnego.
Na szczęście rodzime komary nie przenoszą groźnych chorób, takich jak malaria, żółta febra czy denga. W przeciwieństwie do swoich egzotycznych krewniaków pozostawiają po sobie jedynie swędzącą pamiątkę. Aby zminimalizować ryzyko ataku przed planowanym spacerem czy wieczornym grillem z przyjaciółmi zastosuj sprawdzone środki na komary lub kosmetyki do pielęgnacji ciała z dodatkiem substancji, której komary nie znoszą, np. olejkiem z trawy cytrynowej, olejkiem z geranium, cedrowym czy paczulowym.
Przeczytaj, jak odstraszyć komary.
Jak złagodzić ugryzienie komara?
Świąd i zaczerwienienie po ugryzieniu komara można złagodzić, stosując przeznaczone do tego produkty. Produkty na ukąszenia owadów zawierają w składzie substancje chłodzące, łagodzące dolegliwości i przyspieszające regenerację skóry, między innymi alantoinę, pantenol, mentol czy aloes. Wśród ogólnodostępnych środków znajdziesz różnorodne formuły – spraye, żele, maści, a nawet plasterki, dlatego bez trudu dobierzesz odpowiednią.
Co na ugryzienie komara? Sprawdź nasze propozycje:
- Diagnosis SOS Kids spray przeciw swędzeniu dla dzieci od 1. dnia życia. Skutecznie łagodzi swędzenie spowodowane ugryzieniem komara lub poparzeniem słonecznym. W składzie znajdziesz między innymi pantenol, glicerynę i ekstrakt z rumianku pospolitego,
- Mosquito S.O.S nawilżający żel łagodzący skutki ukąszeń o delikatnej, lekkiej konsystencji, z mentolem, alantoiną, sokiem z aloesu i pantenolem. Dla dorosłych i dzieci od 3. roku życia,
- Recotin żel, ukąszenia owadów, obrzęk i świąd z ekstraktem z aloesu, alantoiną, panthenolem, olejem andiroba oraz mentolem,
- BROS Amaris plasterki łagodzące ukąszenia komarów, os, pszczół i innych owadów z nagietkiem lekarskim pomagającym zredukować stan zapalny, delikatnie znieczulającą miętą pieprzową, olejkiem lawendowym i witaminą E,
- Expel Kids plasterki łagodzące ukąszenia zmniejszają swędzenie, zabezpieczają miejsce ugryzienia przed drapaniem, a do tego mają ciekawe wzory i kolory, dzięki czemu przyciągają uwagę maluchów.
Ugryzienie komara jest najczęściej nieszkodliwe. Oprócz kilkudniowego swędzenia i zaczerwienienia, nie powoduje poważnych konsekwencji zdrowotnych. Może się jednak okazać, że osoba ugryziona jest uczulona na ślinę owada. Jeśli wskutek ukąszenia wystąpi reakcja alergiczna, np. bąble pokrzywkowe, przewlekły świąd, wyprysk czy grudkowa wysypka na ciele, konieczne może być przyjęcie leków przeciwhistaminowych. W przypadku braku poprawy lub nasilenia objawów należy skonsultować się z lekarzem, który wskaże odpowiednią farmakoterapię.
Co zrobić, żeby ugryzienie komara zniknęło?
Jednym z najbardziej uciążliwych skutków ugryzienia komara jest świąd. Dlaczego ugryzienie komara tak swędzi? Podczas wkłuwania się w skórę komarzyca wstrzykuje swoją ślinę, której zadaniem jest zmniejszenie krzepliwości krwi, co ułatwia im jej picie. W ślinie owada znajdują się liczne białka definiowane przez nasz układ odpornościowy jako zagrożenie, w efekcie czego organizm zaczyna intensywnie wydzielać histaminę, a na skórze pojawia się miejscowy stan zapalny w postaci zaczerwienienia i niewielkiego bąbla.
Jeśli powstrzymasz się przed drapaniem, co nie jest łatwe, objawy zaczną stopniowo zanikać, a po kilku dniach po zmianie nie będzie śladu. Tak więc najlepszym sposobem na to, żeby ślad po ugryzieniu komara jak najszybciej zniknął, jest niedrapanie miejsca wkłucia. Dodatkowo unikniesz naruszenia ciągłości skóry, co może doprowadzić do nadkażenia rany.
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Co zrobić w sytuacji, gdy zmiana staje się coraz bardziej dokuczliwa, a nie masz w domowej apteczce środka niwelującego świąd i łagodzącego objawy ugryzienia? Przetestuj domowe sposoby na ugryzienie komara, które przyniosą natychmiastową ulgę.
- Chłodny kompres lub przyłożenie kostki lodu obkurczy naczynia krwionośne, zmniejszy opuchliznę i ból.
- Domowa maseczka z pasty z sody oczyszczonej i wody, która złagodzi swędzenie i zmniejszy zaczerwienienie.
- Naturalne środki przeciwświądowe, takie jak oliwka z oliwek, ocet jabłkowy, miód czy sok z cytryny.
- Roztwór węgla aktywnego z wodą.
- Okład z cebuli, rozgniecionych listków bazylii, aloesu lub surowego ziemniaka.
- Posmaruj miejsce ugryzienia olejkiem z drzewa herbacianego, olejkiem lawendowym lub eukaliptusowym.
Pamiętaj, że skuteczność domowych sposobów może się różnić w zależności od indywidualnych reakcji organizmu. Jeśli masz alergię na któryś z wymienionych wyżej składników, zrezygnuj z jego stosowania. Jeśli objawy ukąszenia są nasilone i utrzymują się przez dłuższy czas, zalecamy skonsultować się z lekarzem.
Podsumowanie
Ugryzienie komara może być uciążliwe ze względu na swędzenie, obrzęk i podrażnienie skóry. Wśród metod łagodzenia objawów znajdują się zarówno domowe sposoby, takie jak chłodzenie miejsca ugryzienia, stosowanie łagodnych środków przeciwwysiękowych oraz substancji o działaniu przeciwzapalnym, jak i preparaty dostępne w aptekach, w tym żele łagodzące świąd, spraye czy plasterki. Ważne jest dostosowanie metody leczenia do potrzeb. W przypadku poważniejszych reakcji alergicznych lub trudności w kontrolowaniu objawów zaleca się skonsultowanie z lekarzem lub farmaceutą w celu uzyskania odpowiednich porad i zaleceń dotyczących leczenia.
Źródła:
1. K. Buczyłko, E. Majsiak, A, Wagner, Alergia na owady niebłonkoskrzydłe, http://alergia-astma-immunologia.pl/2015_20_3/aai_volume-20_issue-3_article-1240.pdf [dostęp 06.07.2023 r.]
2. W. Mączka, K. Wińska, M. Grabarczyk, M. Anioł, Właściwości biologiczne geraniolu, https://www.czytelniamedyczna.pl/5528,waciwoci-biologiczne-geraniolu.html [dostęp 06.07.2023 r.]