Punkt G u kobiety – czym jest i gdzie się znajduje?

2. 8. 2024 · 7 minut czytania

Punkt G u kobiety, czyli anatomia przyjemności. Dowiedz się, jak odkryć i pobudzić tę magiczną strefę kobiecego ciała, aby wydobyć maksimum z życia erotycznego.

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Punkt G u kobiety – czym jest i gdzie się znajduje?

Legendarny punkt G to obszar znajdujący się wewnątrz kobiecej pochwy uważany za szczególnie wrażliwy na stymulację. Odnalezienie punktu G nie jest łatwe. Co ciekawe, sami seksuolodzy spierają się o jego umiejscowienie, niemniej warto wiedzieć, gdzie się znajduje, ponieważ pieszczoty punktu rozkoszy mogą pozwolić kobiecie osiągnąć przyjemność seksualną i orgazm. Gdzie się znajduje punkt G i czym dokładnie jest?

Co to jest punkt G u kobiety? 

Istnienie punktu G wciąż owiane jest tajemnicą i rodzi wiele pytań, również w środowisku lekarzy i naukowców. Pierwsze rozważania na temat mitycznego punktu rozkoszy, uważanego za jedną z najsilniejszych kobiecych stref erogennych, pojawiły się w latach pięćdziesiątych XX wieku, kiedy to niemiecki ginekolog Ernst Gräfenberg opisał w swoich pracach miejsce na przedniej ścianie pochwy, którego stymulacja pomaga czerpać satysfakcję i prowadzi do orgazmu. Ginekolog opisał punkt G jako „niewielką, pulsującą wyniosłość, biegnącą wzdłuż cewki moczowej”. Nazwa punktu G pochodzi od pierwszej litery nazwiska lekarza. 

Ciekawostka!
Ponieważ ta teoria w środowisku lekarskim nadal wydawała się dość enigmatyczna, nie ustawano w próbach odnalezienia i dokładniejszego opisania miejsca potencjalnie prowadzącego do najwyższych szczytów rozkoszy. Nieco dokładniejszych informacji w latach osiemdziesiątych XX wieku dostarczyli John Perry i Beverly Whipple. Choć ich praca ponownie została skrytykowana przez ginekologów, którzy przeczyli teorii o istnieniu magicznego punktu na ciele kobiety, to koncepcja punktu G od tego momentu na stałe zagościła w masowych mediach, z jednej strony budząc kontrowersje, z drugiej natomiast ogromną ciekawość. 

Czym zatem jest punkt G? Co do tej pory udało się ustalić w tej kwestii? 

  • Anatomicznie punkt G jest niewielkim zgrubieniem zlokalizowanym na przedniej ścianie pochwy u kobiet, wzdłuż przebiegu cewki moczowej.
  • Można go opisać jako "mały, nieco szorstki" guziczek o średnicy około 1 cm. 
  • Jest to obszar dużej koncentracji zakończeń nerwowych, naczyń krwionośnych oraz gruczołów, co czyni go potencjalnie wrażliwym na stymulację seksualną.
  • W odpowiedzi na podniecenie seksualne objętość punktu G może się nieco zwiększyć.
  • Niektórzy seksuolodzy porównują go do gruczołu krokowego (prostaty) u mężczyzn.

Punkt G nadal jest tematem intensywnych badań i naukowych debat, dlatego nie ma pewności, czy przyszłość nie przyniesie nowych, zaskakujących teorii. Zdaniem części specjalistów punkt G jest wymysłem, ponieważ cała strefa kobiecej pochwy jest strefą erogenną, a silne pobudzenie i ukrwienie występujące w kompleksie łechtaczkowo-moczowo-pochwowym może wskutek penetracji doprowadzić do orgazmu.

Jak znaleźć punkt G u kobiety? 

Gdzie jest punkt G u kobiety? 

Niezależnie od tego, czy punkt G rzeczywiście ma przypisywane mu cechy, to próby jego odnalezienia nieustannie rozpalają zmysły. Pytanie, czy każda kobieta go posiada, również pozostaje bez jednoznacznej odpowiedzi. Część naukowców twierdzi, że nie, podczas gdy inni przychylają się do teorii, że każda kobieta jest posiadaczką punktu G, jednak jego lokalizacja może być różna. 

Gdzie zatem jest punkt G u kobiety? 

  • Punkt G położony jest na przedniej ścianie pochwy, około 5 centymetrów od jej przedsionka, czyli mniej więcej w 2/5 głębokości, 
  • Charakteryzuje się lekko wypukłą budową, określaną mianem guziczka, 
  • Specjaliści wskazują, że jego powierzchnia, w porównaniu do reszty pochwy, jest nieco gąbczasta i bardziej gładka, 
  • Cennym drogowskazem w poszukiwaniach może być odmienna struktura, choć najważniejszą wskazówką ułatwiającą odnalezienie punktu G będą gwałtowne doznania płynące z jego stymulacji. Wiele zależy również od doświadczenia oraz świadomości własnego ciała. 

Ponieważ nie wszystkim kobietom udaje się odnaleźć punkt G, wiele klinik ginekologii plastycznej oferuje swoim pacjentkom zabieg augmentacji punktu G polegający na jego powiększeniu przez wstrzyknięcie określonej substancji. Po augmentacji przednia ściana pochwy jest zdecydowanie bardziej wrażliwa na odczuwane bodźce i bardziej uwydatniona, co przekłada się na intensyfikację doznań seksualnych.

Sprawdź powiązane kategorie:

Gdzie jest punkt G u kobiety? 

Jak znaleźć punkt G u kobiety? 

Odnalezienie punktu G nie jest prostym zadaniem, choć jego odkrywanie może być źródłem dużej przyjemności i niezwykle podniecającą grą zarówno solo, jak i wspólnie z partnerem. Co ważne, próby zlokalizowania warto włączyć w ramy wzajemnych pieszczot – gra wstępna pobudzi kobietę, co, jak wiadomo, może powodować powiększenie się punktu G, przez co łatwiej będzie na niego trafić. 

Droga do podniecenia może być różna – stymulacja piersi, pieszczoty łechtaczki za pomocą palców czy języka, a także zabawa przy użyciu gadżetów erotycznych, dzięki którym zbliżenie nabierze rumieńców. Warto sprawdzić między innymi Unimil Discreet Clitoral Massager dyskretny wibrator do stymulacji łechtaczki z 7 trybami wibracji, ładowany przez USB, w zestawie z pilotem do sterowania masażerem lub Unimil Pleasure Vibes Nakładka wibracyjna pobudzająca łechtaczkę w trakcie penetracji, o elastycznej strukturze dopasowującej się do kształtu penisa i z możliwością regulacji siły i tempa wibracji. 

Jaka technika poszukiwań punktu G jest najbardziej efektywna?  

  • Do znalezienia „magicznego guziczka” najlepiej sprawdzi się palec, który należy umieścić w pochwie opuszkiem do góry, kierując go ku przedniej ścianie, a następnie przesuwać ruchem okrężnym lub posuwisto-zwrotnym.  
  • Ważne, aby pochwa była wilgotna, co pozwoli uniknąć nieprzyjemnego tarcia.  
  • W przypadku problemów z odpowiednim nawilżeniem można wykorzystać specjalne lubrykanty, np. Water-based Personal Lubricant Dr.Max, Lubrykant osobisty na bazie wody, który nawilża śluzówkę, łagodzi suchość oraz intensyfikuje doznania intymne lub Femtime Vaginal Gel Dr.Max, dopochwowy żel nawilżający.  
  • Naturalnie należy pamiętać, aby wprowadzany do pochwy palec był czysty, a paznokcie krótko przycięte. 
  • Ponieważ punkt G znajduje się blisko wejścia do pochwy, można spróbować namierzyć go za pomocą języka. Seks oralny stwarza idealne warunki do delikatnego masowania i naciskania wnętrza pochwy, dzięki czemu poszukiwania mogą zakończyć się sukcesem. 
Co to jest punkt G u kobiety? 

Najmniej skutecznym „narzędziem” do eksplorowania wnętrza pochwy w celu odkrycia tajemniczego punktu G jest penis, ponieważ we wzwodzie jest zbyt twardy i za mało elastyczny, by mógł wyczuć delikatnie odmienną strukturę. Sama penetracja nie jest więc najlepszą metodą do zlokalizowania punktu G, ponieważ jego dokładne umiejscowienie może być trudne do określenia podczas stosunku seksualnego. Niemniej, wiedza na temat umiejscowienia punktu G pozwoli na dobór pozycji umożliwiających stymulowanie wrażliwej strefy w pochwie i zwiększanie szans na orgazm. 

  • Pozycje zalecane do stymulacji punktu G to przede wszystkim te, które pozwalają na penetrację od tyłu, np. pozycja „na pieska”, podczas której partner uderza czubkiem członka w przednią ściankę pochwy. 
  • Punkt G można również pieścić, kochając się „na łyżeczkę”, która jest bardzo wygodną, relaksującą pozycją, lubianą przez wiele pań, ponieważ w trakcie seksu w takiej pozycji partner może obejmować kobietę, pieścić jej piersi i łechtaczkę, zwiększając w ten sposób doznania seksualne. Dodatkową zaletą jest również wyjątkowa bliskość z partnerem, dla niektórych pań będąca elementem niezbędnym do osiągnięcia orgazmu. 
  • Silną stymulację punktu G zapewnia ponadto pozycja „na jeźdźca”, podczas której to kobieta kontroluje tempo, kierunek, głębokość i siłę nacisku we wnętrzu pochwy. 
  • Tak naprawdę każda para może eksperymentować z różnymi pozycjami, aby znaleźć te, które najlepiej odpowiadają ich preferencjom. Istotne jest również komunikowanie się i reagowanie na reakcje partnerki, co zapewni jej przyjemność i komfort podczas eksploracji poszczególnych stref erogennych.  

Na rynku dostępne są również specjalne wibratory przeznaczone do stymulowania punktu G, dzięki czemu kobieta może samodzielnie wyruszyć na poszukiwania podczas masturbacji, co może być niezwykle cennym doświadczeniem. Po zlokalizowaniu tego tajemniczego obszaru można go stymulować przy użyciu wybranego gadżetu, między innymi wibratora króliczka lub wersji z jedną końcówką o charakterystycznym, zakrzywionym kształcie. Ciekawą alternatywą są ponadto wibrujące jajka pieszczące całe wnętrze pochwy, co zwiększa szansę na pobudzanie punktu G. 

Sprawdź także ofertę prezerwatyw, które sprawdzą się podczas miłosnych igraszek, między innymi prezerwatywy Durex Real Feel ze zwiększoną ilością lubrykantu silikonowego zakończone zbiorniczkiem oraz Skyn Elite, prezerwatywy nielateksowe wykonane z syntetycznego poliizoprenu o gładkiej powierzchni. 

Podsumowanie 

Wiedza na temat umiejscowienia punktu G może pomóc w eksploracji swojej intymności i poszukiwaniu nowych form przyjemności seksualnej. Jednak droga do orgazmu to nie tylko pieszczoty punktu G, więc jeśli nie udało Ci się go zlokalizować, nie ma powodu do zmartwień. Inne formy kontaktu fizycznego są równie przyjemne i przy odrobinie wyobraźni mogą zaprowadzić partnerkę na sam szczyt rozkoszy.

Źródła:

  1. Z. Zdrojewicz, M. Szewczyk, Punkt G – fakty i mity, https://journals.viamedica.pl/sexual_and_mental_health/article/view/33637 [dostęp 07.05.2024 r.]
  2. Vieira-Baptista P, Lima-Silva J, Preti M, Xavier J, Vendeira P, Stockdale CK. G-spot: Fact or Fiction?: A Systematic Review. Sex Med. 2021 Oct;9(5):100435. doi: 10.1016/j.esxm.2021.100435. Epub 2021 Sep 9. PMID: 34509752; PMCID: PMC8498956., https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34509752/ [dostęp 07.05.2024 r.] 
  3. Hoag N, Keast JR, O'Connell HE. The "G-Spot" Is Not a Structure Evident on Macroscopic Anatomic Dissection of the Vaginal Wall. J Sex Med. 2017 Dec;14(12):1524-1532. doi: 10.1016/j.jsxm.2017.10.071. PMID: 29198508., https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29198508/ [dostęp 07.05.2024 r.] 

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów. W wolnych chwilach pochłaniam kolejne książki, eksperymentuję kulinarnie i uczę się języka włoskiego.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów....
Przeczytaj więcej od tego autora