Dieta na potencję – co pić i jeść na potencję u mężczyzn?

27. 6. 2024 · 5 minut czytania

Zaburzenia potencji dotykają mężczyzn zwykle po 40. roku życia. Skutecznym sposobem na wsparcie erekcji jest dieta bogata w antyoksydanty. Poznaj polecane produkty przy problemach z potencją. 

Agata Soroczyńska
Agata Soroczyńska
Dieta na potencję – co pić i jeść na potencję u mężczyzn?

Siedzący tryb życia, przewlekły stres i dieta bogata w przetworzoną żywność – to czynniki, które wpływają negatywnie na wiele aspektów naszego życia, w tym sferę seksualną. Szczególnie dotkliwie odczuwają to mężczyźni, u których coraz częściej pojawiają się zaburzenia potencji. Okazuje się, że zmiana nawyków żywieniowych może być kluczowym elementem w walce z tym problemem. Jaka dieta na potencję jest najlepsza? Co jeść, a czego unikać, by mieć satysfakcjonujące życie seksualne? Podpowiadamy! 

Co pić na potencję? 

Zaburzenia erekcji to problem występujący w krajach zachodnich powszechnie. Definiuje się je jako trudności z osiągnięciem lub utrzymaniem wzwodu, który umożliwiłby osiągnięcie satysfakcji seksualnej. Najczęściej problemy z potencją dotyczą mężczyzn po 40. roku życia, lecz coraz częściej zmagają się z nimi także młodsi panowie. 

Pierwszym aspektem, na który warto zwrócić uwagę w momencie pojawienia się problemów z potencją, jest sposób odżywiania. Życie w konsumpcyjnym społeczeństwie wpływa na utrwalanie złych nawyków żywieniowych. W związku z tym warto wprowadzić do swej diety składniki, które dostarczą do organizmu niezbędnych witamin i składników mineralnych. Wspomogą one pracę układu krążenia i hormonalnego odpowiedzialnych za wywoływanie i utrzymywanie wzwodu. 

Sprawdź popularne gadżety erotyczne.

W tym przypadku kluczowym składnikiem diety są antyoksydanty, obecne m.in. w ziołach, warzywach i owocach. Związki te wpływają na wzrost stężenia tlenku azotu, który rozszerza naczynia krwionośne, wpływając na utrzymanie wzwodu. Oto, jakie napoje zawierają najwięcej antyoksydantów: 

  • Kawa, 
  • Kakao, 
  • Kombucha, 
  • Zielona herbata, 
  • Sok z wiśni, jagód, granatów czy buraka, 
  • Koktajle na bazie zielonych warzyw liściastych. 

Polecanym sposobem na poprawę potencji są też zioła, takie jak np.: 

  • Lukrecja, 
  • Żeń-szeń, 
  • Pokrzywa, 
  • Kozieradka, 
  • Korzeń maca, 
  • Ginkgo biloba, 
  • Palma sabałowa, 
  • Buzdyganek naziemny. 

Wiele ziół na potencję dostępnych jest w formie preparatów doustnych. Zobacz np. Humavit Eros potencja i witalność, Pharmovit erectavin komfort życia seksualnego lub Braveran

Co jeść na potencję? 

Co jeść na potencję? 

Oprócz włączenia do diety ziół i napojów bogatych w antyoksydanty warto zmodyfikować ją również tak, by zwiększyć spożycie składników kluczowych dla zdrowia męskiego układu rozrodczego i sprawności seksualnej. Są to m.in.: 

  • Cynk – niezbędny do syntezy testosteronu. Znajduje się w mięsie, podrobach, orzechach, otrębach, zbożach i kaszach. 
  • L-arginina – to aminokwas, który wpływa na syntezę tlenku azotu. Obecny jest w strączkach, orzechach, sezamie, mięsie wołowym czy kaszach. Sprawdź też Olimp Erekton Fast
  • L-karnityna – sugeruje się, że poza wpływem na produkcję nasienia, wspiera przepływ krwi w penisie, dzięki czemu pozwala utrzymać erekcję. Jej źródłem są produkty mięsne i nabiał. 
  • Selen – jest silnym antyoksydantem, wpływa na produkcję spermy i ruchliwość plemników, a także zwiększa libido i sprzyja utrzymaniu erekcji. Selen występuje w rybach i owocach morza, nabiale, orzechach brazylijskich, a także w brokułach, cebuli i pestkach dyni. 
  • Witamina D – u mężczyzn z zaburzeniami erekcji, u których zdiagnozowano choroby sercowo-naczyniowe, np. miażdżycę, witamina D, może łagodzić stan zapalny w naczyniach krwionośnych, wspierając tym samym funkcje seksualne. Niestety, w żywności są niewielkie ilości tej witaminy, dlatego w tym przypadku warto zadbać o syntezę skórną lub wdrożyć suplementację. 

Sprawdź też Lanco Nutritions Man Combo lub Viveron

Jakie warzywa na potencję? 

Według zaleceń specjalistów żywienia warzywa powinny stanowić podstawę naszej diety. W ciągu dnia powinniśmy ich spożywać ok. 400 g, aby zachować zdrowie i zapobiegać chorobom dietozależnym. Okazuje się, że niektóre z nich mogą wspomagać też potencję. Oto przykłady: 

  • Papryczki chilli – w papryczkach znajduje się kapsaicyna, która rozszerza naczynia krwionośne oraz zwiększa przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. 
  • Pomidory – polecane są w prewencji chorób prostaty ze względu na wysoką zawartość likopenu uznawanego za jeden z silniejszych antyoksydantów. Jego obecność w diecie jest niezbędna do wytwarzania tlenku azotu. Dodatkowo wśród mężczyzn, którzy regularnie spożywają pomidory, obserwuje się większą żywotność i ruchliwość plemników. 
  • Zielone warzywa liściaste – dostarczają dużych ilości kwasu foliowego. Jego niedobory powiązano z zaburzeniami erekcji. 

Sprawdź też polecane lubrykanty i prezerwatywy

Co pić na potencję?

Jakie owoce na potencję? 

W przypadku problemów z erekcją szczególnie polecane są takie owoce jak np.: 

  • Banany – bogate w potas i witaminy z grupy B, mogą pośrednio wspomagać funkcje seksualne. Składniki wpływają bowiem na układ krążenia, dzięki czemu mogą  zwiększać dopływ krwi do penisa. 
  • Owoce jagodowe – zawierają wysokie ilości polifenoli oraz witaminy C o działaniu antyoksydacyjnym, które poprawiają przepływ krwi i pomagają utrzymać erekcję. 
  • Winogrona – uznawane są za afrodyzjak i podobnie jak owoce jagodowe są źródłem polifenoli i składników wspierających funkcjonowanie układu krążenia oraz wzrost poziomu tlenku azotu w organizmie. 

Dowiedz się, jak osiągnąć orgazm i gdzie znajduje się punkt G u kobiety

Dieta na potencję – czego unikać? 

Z diety wspomagającej potencję należy wykluczyć wszelkie produkty o wysokim stopniu przetworzenia, zawierające nadmiar cukrów prostych, tłuszczów nasyconych i soli. Składniki te w głównej mierze odpowiadają za rozwój chorób cywilizacyjnych, takich jak np. cukrzyca typu 2, miażdżyca czy nadciśnienie tętnicze. Schorzenia te często idą w parze z zaburzeniami erekcji. 

Warto wiedzieć...
Należy ograniczyć lub całkowicie wyeliminować alkohol, który uszkadza układ nerwowy i zaburza pracę układu sercowo-naczyniowego, co przekłada się na problemy z potencją. 
Dieta na potencję – czego unikać? 

Dieta na potencję – podsumowanie 

Zdrowa dieta mężczyzny z zaburzeniami potencji powinna bazować na produktach bogatych w witaminy, składniki mineralne i antyoksydanty wspierające krążenie i wytwarzanie tlenku azotu. Podobnie jak w przypadku innych schorzeń, gdzie duże znaczenie odgrywa sposób żywienia, z diety należy wyeliminować produkty przetworzone i o niskiej wartości odżywczej oraz alkohol. Pomocniczo przy problemach z utrzymaniem erekcji warto wspomagać się ziołami, które można spożywać w formie naparów lub preparatów doustnych. 

Źródła:

  1. Bauer S. R. i in., Association of Diet With Erectile Dysfunction Among Men in the Health Professionals Follow-up Study
  2. Okręglicka K. i in., Rola wybranych czynników żywieniowych w zaburzeniach erekcji, https://journals.viamedica.pl/sexual_and_mental_health/article/view/79-87/38193, [dostęp 17.05.2024 r.]
  3. Szeligowska J. i in., Czy sposób żywienia może wpłynąć na poprawę funkcji seksualnych?, https://www.researchgate.net/publication/288591723_Can_diet_improve_the_sexual_function, [dostęp 17.05.2024 r.] 
     

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Agata Soroczyńska
Agata Soroczyńska
Jestem absolwentką Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach na kierunku Dietetyka ze specjalnością dietetyka kliniczna i Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu na kierunku Sport ze specjalnością żywienie i suplementacja w sporcie. Po ukończeniu studiów zaciekawiła mnie tematyka edukacji żywieniowej. Swoją wiedzę dietetyczną i doświadczenie w pracy z pacjentami przekazywałam poprzez publikowanie specjalistycznych artykułów, przeprowadzanie tematycznych webinarów i prowadzenie zajęć z dietetyki w szkole policealnej. Od kilku lat zajmuję się copywritingiem, gdzie łącze ze sobą dwa moje największe zainteresowania – pisanie i dietetykę. Prywatnie jestem fanką książek historycznych i fantasy. W wolne weekendy wyjeżdżam w góry, a popołudniami ćwiczę fitness.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Agata Soroczyńska
Agata Soroczyńska
Jestem absolwentką Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach na kierunku Dietetyka ze specjalnością dietetyka kliniczna i Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu na kierunku Sport ze specjalnością żywienie i suplementacja w sporcie....
Przeczytaj więcej od tego autora