Orgazm – jak wygląda i jak go osiągnąć?
Orgazm – poznaj fizjologiczne i emocjonalne aspekty orgazmu oraz czynniki kształtujące i potęgujące moment szczytowania. Wszystko na temat orgazmu. Sprawdź!
Spis treści
Kobiecy orgazm to bardzo intymne i indywidualne doświadczenie, dlatego wszelkie definicje znajdujące się w podręcznikach mogą, ale nie muszą odpowiadać rzeczywistym odczuciom. Ponieważ orgazm to moment najsilniejszego podniecenia seksualnego, warto zapoznać się z potencjalnymi reakcjami organizmu na szczytowanie. Przeczytaj, jak może wyglądać orgazm.
Co to jest orgazm?
Książkowa definicja orgazmu opisuje go jako fizjologiczną reakcję organizmu charakteryzującą się doznawaniem przyjemności seksualnej i towarzyszącą szczytowi pobudzenia seksualnego. Podczas orgazmu dochodzi do intensywnych skurczów mięśni okolic intymnych, wydzielania hormonów oraz do uczucia satysfakcji i spełnienia emocjonalnego wieńczącego stosunek płciowy lub akt masturbacji. Tyle w teorii, ponieważ orgazm jest bardzo indywidualnym przeżyciem, które u każdej kobiety może wyglądać nieco inaczej.
Co do zasady jednak, orgazm to szczytowy moment aktywności seksualnej wywołujący poczucie odprężenia. Z fizjologicznego punktu widzenia skutkuje zmniejszeniem ukrwienia narządów płciowych. Ponieważ u kobiet występuje wiele stref erogennych, w zależności od miejsca stymulacji możemy rozróżnić różne typy orgazmu:
- Orgazm łechtaczkowy – spowodowany stymulacją łechtaczki,
- Orgazm pochwowy – wywołany penetracją wnętrza pochwy za pomocą gadżetu erotycznego o fallicznym kształcie, np. Unimil Discreet Vibrating Bullet dyskretny mini wibrator lub penisem partnera, w efekcie czego dochodzi do silnej stymulacji stref erogennych znajdujących się w pochwie, między innymi punktu G u kobiety,
- Orgazm erogenny – osiągany wskutek pieszczot stref erogennych, czyli obszarów mających wyższą niż przeciętnie gęstość receptorów nerwowych odpowiedzialnych za większą wrażliwość na dotyk i inne bodźce seksualne. Kobieca mapa stref erogennych obejmuje między innymi piersi, szyję i kark, srom i odbyt, uszy oraz stopy.
Jak działa orgazm?
Orgazm to intensywne doświadczenie fizyczne i emocjonalne, podczas którego dochodzi do rytmicznych skurczów mięśni, zarówno w okolicach genitaliów, jak i w innych obszarach ciała, takich jak miednica i brzuch. W czasie orgazmu uwalniane są endorfiny i oksytocyna, które mogą wywoływać uczucie euforii i zaspokojenia. Odczuwalne są również zmiany w pracy układu oddechowego i krążenia krwi. Jednak każdy orgazm może być nieco inny, zależnie od osoby i kontekstu, w jakim występuje.
Dlaczego orgazm jest przyjemny?
W istocie orgazm to znacznie więcej niż przyjemne doświadczenie, ponieważ szczytowaniu przypisuje się również takie właściwości, jak łagodzenie stresu czy nawet niwelowanie bólu. Co więcej, połączenie intymności seksualnej z czasem spędzonym razem po akcie wpływa na relację.
- Podczas orgazmu dochodzi do uwalniania neuroprzekaźników, takich jak endorfiny i oksytocyna, które działają na obszary mózgu związane z odczuwaniem przyjemności.
- Oksytocyna odpowiedzialna jest również za więź emocjonalną i zaufanie, stąd u dużej liczby kobiet obserwuje się chęć dzielenia się uczuciami i doświadczeniami z partnerem po seksie.
- Wzmożone krążenie krwi w obszarze genitaliów i innych obszarach ciała zwiększa wrażliwość i intensyfikuje doznania.
- Ponadto orgazm wyzwala reakcje fizjologiczne, takie jak skurcze mięśni i wzmożoną aktywność układu nerwowego, co przyczynia się do ogólnego uczucia przyjemności i rozluźnienia.
- Tak złożone procesy neurofizjologiczne sprawiają, że kulminacyjny moment szczytowania jest jednym z najbardziej intensywnych doświadczeń, choć jego nasilenie może różnić się w zależności od wielu czynników, w tym wieku i stanu zdrowia kobiety.
- U młodszych kobiet może być bardziej intensywny, częściowo z powodu wyższego poziomu estrogenów. Nie bez znaczenie jest także stopień napięcia mięśni dna miednicy, który może być związany z treningiem mięśni Kegla lub liczbą porodów siłami natury.
Powiązane kategorie produktów:
Ile trwa orgazm?
Ile trwa kobiecy orgazm? Podczas orgazmu zachodzą zmiany niewidoczne gołym okiem, takie jak wzrost poziomu hormonów, a w następstwie orgazmu dochodzi do poszerzenia szyjki macicy trwającego około 20-30 minut, choć przyjmuje się, że sam orgazm trwa średnio ok. 26 sekund. Kobiety dłużej odczuwają szczytową rozkosz od mężczyzn. Mężczyźni przeżywają orgazm średnio przez zaledwie 4 sekundy.
Jak wygląda orgazm?
Kobiecy orgazm w każdym przypadku wygląda nieco inaczej. Może być przeżywany długo i intensywnie lub krócej. Jedna z teorii wspomina nawet o kilku etapach reakcji seksualnej, na którą składają się:
- Podniecenie seksualne, czyli gotowość do aktu intymnego,
- Plateau będące fazą pomiędzy podnieceniem a orgazmem, podczas którego następuje wzrost ciśnienia i przyspieszenie bicia serca,
- Orgazm, który jest fazą kulminacyjną,
- Odprężenie, jako etap kończący stosunek.
- Podczas stymulacji następuje rozszerzenie naczyń krwionośnych w genitaliach prowadzące do zwiększonego dopływu krwi i powodującego obrzęk oraz wilgoć sromu, a także rozszerzenie górnej części pochwy.
- Wzrasta tętno, oddech i ciśnienie krwi, co może wywołać charakterystyczne zaczerwienienia, zwłaszcza na szyi i klatce piersiowej.
- Gdy przepływ krwi do pochwy osiąga swój maksymalny poziom, staje się twarda, piersi się powiększają, a sutki stają się napięte.
- W trakcie orgazmu mięśnie narządów płciowych, w tym macica i ujście pochwy, doświadczają rytmicznych skurczów, podczas gdy łechtaczka cofa się do kości łonowej.
Po zakończeniu aktu ciało stopniowo powraca do poprzedniego stanu, obrzęk zmniejsza się, a puls i oddech spowalniają. - W przeciwieństwie do męskiego orgazmu nie dochodzi do wytrysku, choć czasami z pochwy wydobywa się spora ilość śluzu, co bywa nazywane kobiecym wytryskiem.
Jak osiągnąć orgazm?
Kobieta może doświadczyć orgazmu poprzez różne formy aktywności seksualnej, takie jak petting, penetracja, seks oralny, seks analny, stymulacja punktu G lub masturbacja. Istnieją także rzadkie przypadki, gdy kobieta osiąga orgazm bez bezpośredniego pobudzania narządów płciowych, np. poprzez fantazje lub pieszczoty piersi. Niektóre kobiety mają zdolność do osiągania wielokrotnych orgazmów. Niezależnie od wybranej formy pieszczot kluczowe znaczenie dla osiągnięcia satysfakcji seksualnej ma stymulacja wybranych stref erogennych.
Do miłosnych igraszek przydadzą się między innymi lubrykanty do zwiększenia wilgotności w okolicach intymnych, np. Femtime Vaginal Gel Dr.Max, dopochwowy żel nawilżający lub Unimil Aqua Aloe delikatny żel intymny na bazie wody. Ciekawą alternatywą jest produkt Durex play 2w1, żel do masażu z kojącym aloesem o żelowej, jedwabistej konsystencji, idealnej do zmysłowych pieszczot.
Oprócz tego warto mieć pod ręką ulubione prezerwatywy, np. Durex Surprise Me, zestaw prezerwatyw zawierający 40 kondomów w różnej wersji lub Skyn Elite, prezerwatywy nielateksowe o gładkiej powierzchni i długotrwale utrzymującym się środkiem nawilżającym.
Podsumowanie
Orgazm to fizjologiczna reakcja organizmu przynosząca wiele przyjemności i satysfakcji zarówno fizycznej, jak i emocjonalnej. Choć jego mechanizmy są złożone i zróżnicowane, wciąż stanowi istotny element intymnych doświadczeń i wpływa na jakość życia seksualnego.
Źródła:
- Wallen K, Lloyd EA. Female sexual arousal: genital anatomy and orgasm in intercourse. Horm Behav. 2011 May;59(5):780-92. doi: 10.1016/j.yhbeh.2010.12.004. Epub 2010 Dec 30. PMID: 21195073; PMCID: PMC3894744., https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21195073/ [dostęp 06.05.2024 r.]
- Kontula O, Miettinen A. Determinants of female sexual orgasms. Socioaffect Neurosci Psychol. 2016 Oct 25;6:31624. doi: 10.3402/snp.v6.31624. PMID: 27799078; PMCID: PMC5087699., https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27799078/ [dostęp 06.05.2024 r.]
- Arias-Castillo L, García L, García-Perdomo HA. The complexity of female orgasm and ejaculation. Arch Gynecol Obstet. 2023 Aug;308(2):427-434. doi: 10.1007/s00404-022-06810-y. Epub 2022 Oct 8. PMID: 36208324., https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36208324/ [dostęp 06.05.2024 r.]