Nieświeży oddech – jakie są przyczyny i jak sobie z nim poradzić?

21. 11. 2023 · 6 minut czytania

Skuteczne sposoby na nieświeży oddech – odkryj proste i naturalne metody, aby poprawić higienę jamy ustnej i zneutralizować nieprzyjemne zapachy. Dowiedz się więcej!

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Nieświeży oddech – jakie są przyczyny i jak sobie z nim poradzić?

Nieświeży oddech może mieć różne podłoże, ale w każdym przypadku wywołuje dyskomfort i wycofanie w bliskich kontaktach twarzą w twarz. Utrzymująca się halitoza wpływa na samoocenę, dlatego ważne jest, aby ograniczyć lub zupełnie wyeliminować tę nieprzyjemną przypadłość. Jak to zrobić? Jak wyleczyć nieświeży oddech? Poznaj specjalistyczne i domowe sposoby. 

Jak sprawdzić nieświeży oddech? 

Problem nieświeżego oddechu jest dość powszechny, a osoby, które się z nim zmagają, zazwyczaj nie mają kłopotu z jego rozpoznaniem. Pamiętaj, że ocena świeżości oddechu może być subiektywna, co więcej – pewne pokarmy, jak czosnek czy cebula, mogą krótkotrwale wpływać na zapach z ust. Jeśli więc nie masz pewności, przetestuj swój oddech samodzielnie lub poproś o pomoc bliską, zaufaną osobę. W jaki sposób możesz sprawdzić nieświeży oddech? 

  • Jedną z najprostszych metod jest polizanie nadgarstka. Poczekaj chwilę, aż skóra delikatnie przeschnie i powąchaj dłoń. Jeśli wyczuwasz nieprzyjemny zapach, istnieje ryzyko, że Twój oddech również jest nieświeży.  
  • Innym sposobem jest powąchanie nici dentystycznej po wykonaniu nitkowania lub szczoteczki po potarciu języka. 
  • Poproś zaufanego przyjaciela lub członka rodziny, aby ocenił świeżość Twojego oddechu. Przy okazji może skontrolować jamę ustną pod kątem stanu uzębienia oraz obecności białego nalotu na tylnej części języka, który jest oznaką obecności bakterii powodujących nieprzyjemny zapach. 

Dostępne są również specjalne testery zapachu zaprojektowane do sprawdzania jakości ludzkiego oddechu. Nie są to urządzenia popularne, jednak pamiętaj, że istnieje taka możliwość. Opcjonalnie możesz skorzystać z konsultacji lekarskiej lub stomatologicznej. Podczas rutynowego badania specjalista oceni zapach wydobywający się z ust. 

Nieświeży oddech przyczyny

Nieświeży oddech – przyczyny 

Brzydki zapach z ust jest powszechnym problemem, który w mniejszym lub większym nasileniu, dotknął większość osób.  

  • Nieświeży oddech, czyli halitoza, może pojawiać się okresowo, tuż po przebudzeniu lub po spożyciu niektórych pokarmów, głównie czosnku i cebuli, które zawierają olejki eteryczne, utrzymujące się w ciele do kilku godzin po zjedzeniu.  
  • Za nieprzyjemny zapach z ust odpowiadają również ostre przyprawy, alkohol, kawa, a także palenie papierosów
  • Przyczyną nieświeżego oddechu jest również niewłaściwa higiena jamy ustnej. Pozostawanie resztek jedzenia między zębami prowadzi do namnażania bakterii beztlenowych, wytwarzających lotne związki siarki, które powodują nieprzyjemny zapach z ust. Tworzenie się płytki nazębnej to także główna przyczyna próchnicy i chorób przyzębia, może ponadto prowadzić do podrażnień dziąseł i sprzyja stanom zapalnym, co nie pozostaje bez wpływu na jakość oddechu.  
  • Co, oprócz wymienionych wyżej czynników, może skutkować brzydkim zapachem z ust? 
    • Schorzenia laryngologiczne, np. alergiczny nieżyt nosa, zapalenie zatok, angina, 
    • Choroby układu pokarmowego – choroba wrzodowa, zapalenie błony śluzowej żołądka, nieżyt przewodu pokarmowego, refluks żołądkowo-przełykowy, 
    • Przewlekła suchość w jamie ustnej spowodowana między innymi problemami w funkcjonowaniu gruczołów ślinowych, 
    • Choroby ogólnoustrojowe nerek, trzustki, wątroby oraz cukrzyca, 
    • Nowotwory. 
Nieświeży oddech leczenie

Nieświeży oddech – leczenie 

Jeśli borykasz się z nieprzyjemnym zapachem z ust, podejmij odpowiednie kroki, które wyeliminują problem. W pierwszej kolejności zadbaj o właściwą higienę jamy ustnej i zaopatrz się w niezbędne akcesoria, czyli szczoteczkę do zębów, pastę do zębów i płyn do płukania jamy ustnej. Pomocne będą nić dentystyczna oraz specjalne czyściki międzyzębowe, które dotrą tam, gdzie klasyczna szczoteczka nie ma dostępu i umożliwią usunięcie płytki nazębnej. Doraźną pomocą będą odświeżacz do ust, spray do ust, np. Fresh Breath, odświeżacz do ust, smak miętowy, który zneutralizuje nieprzyjemny zapach wywołany jedzeniem, piciem czy paleniem. 

  • Kluczem do redukcji nieświeżego oddechu jest prawidłowe mycie zębów – minimum 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku.  
  • Nie zapominaj również o przestrzeniach międzyzębowych, powierzchni języka oraz okolicach dziąseł, na których gromadzą się resztki pokarmowe, a także o odpowiednio częstej wymianie szczoteczki, maksymalnie co 2-3 miesiące.  
  • Równie ważne jest utrzymywanie w czystości protez zębowych i regularne czyszczenie przeznaczonymi do tego celu pastami i środkami, które powstrzymają namnażanie się i rozprzestrzenianie drobnoustrojów w jamie ustnej. 
  • W celu zmniejszenia ryzyka próchnicy i chorób dziąseł zaleca się stosować płyn do płukania jamy ustnej, który możesz używać zarówno podczas porannej, jak i wieczornej rutyny, ale również w ciągu dnia do szybkiego pozbycia się brzydkiego zapachu. 

Produkty, które sprawdzą się w codziennej higienie jamy ustnej to np.: 

Oprócz systematycznej dbałości o czystość zębów niezwykle istotne są profilaktyczne wizyty u dentysty, które pomogą w diagnozowaniu i leczeniu problemów z zębami i dziąsłami, przyczyniających się do nieświeżego oddechu. Chodzi głównie o wypełnienie ubytków, leczenie próchnicy, infekcji dziąseł itp. Jeśli pomimo podejmowanych kroków nieświeży oddech wciąż się utrzymuje, skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu, aby wykluczyć ewentualne problemy zdrowotne lub uzyskać stosowną pomoc. 

Domowe sposoby na nieświeży oddech

Domowe sposoby na nieświeży oddech 

Przewlekły problem z nieświeżym oddechem może być bardzo dokuczliwy i utrudniać kontakty interpersonalne, dlatego kluczowe jest usunięcie przypadłości i działanie bezpośrednio na jej źródło. Domowe sposoby na nieświeży oddech w większości przypadków przyniosą jedynie chwilową ulgę i zamaskują brzydki zapach, aczkolwiek znakomicie sprawdzą się w awaryjnych sytuacjach. Poznaj kilka sprawdzonych metod na neutralizację nieświeżego oddechu: 

  • Płukanie ust roztworem sody oczyszczonej, który przywraca równowagę kwasowo-zasadową i łagodzi podrażnienia. W szklance wody rozpuść łyżeczkę sody oczyszczonej i wykorzystaj do płukania jamy ustnej i gardła, 
  • Żucie natki pietruszki, bazylii lub mięty, bogatych w chlorofil wykazujący zdolność łączenia się z lotnymi związkami siarki, wytwarzanymi przez bakterie beztlenowe, odpowiadającymi za tworzenie się nieprzyjemnego zapachu, 
  • Plasterek cytryny lub płukanie ust sokiem z cytryny, które stymulują produkcję śliny, a dzięki wysokiej zawartości witaminy C zapobiegają namnażaniu się bakterii. 

Wśród domowych sposobów na nieświeży oddech wymienia się również nawadnianie organizmu, które jest istotne dla produkcji śliny pomagającej w naturalnym oczyszczaniu jamy ustnej z bakterii.  Nie zapominaj także o pilnowaniu codziennej diety – spożywanie dużej ilości surowych warzyw i owoców, cytrusów oraz pokarmów zawierających cynk ogranicza ilość związków siarki w wydychanym powietrzu. Składnik znajdziesz między innymi w gorzkiej czekoladzie, pełnoziarnistych produktach zbożowych, migdałach, rybach, nabiale i wątróbce.  

Podsumowanie 

Nieświeży oddech to wstydliwa przypadłość, z którą boryka się mnóstwo osób. Kluczowe dla pozbycia się problemu jest zdiagnozowanie przyczyny. Powodów halitozy może być kilka – począwszy od zaniedbań w codziennej higienie jamy ustnej, aż po choroby ogólnoustrojowe. Dzięki odpowiednim badaniom i diagnozie specjalista będzie w stanie odkryć prawdziwe źródło problemu i pomóc je wyeliminować. W ograniczaniu brzydkiego zapachu z ust korzystaj też z domowych sposobów. 

Źródła:

  1. A. Pieniążek, M. Pietrzak, Halitoza – etiologia, metody diagnostyki i leczenie, https://jhsm.san.edu.pl/wp-content/uploads/2020/01/JHSM_6_6.pdf [dostęp 15.11.2023 r.]
  2. M. Nowak, W. Hędzelek, Halitoza — etiologia, diagnostyka i leczenie — przegląd piśmiennictwa, http://www.dentalforum.ump.edu.pl/uploads/2018/2/2_46_2018.pdf#page=85 [dostęp 15.11.2023 r.]
  3. R. Rudziński, J. Banach, Kierunki toksycznego oddziaływania nikotyny i jej metabolitów na tkanki przyzębia, https://www.dbc.wroc.pl/Content/1910/PDF/DMP_2007442251_Rudz.pdf [dostęp 15.11.2023 r.] 

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów. W wolnych chwilach pochłaniam kolejne książki, eksperymentuję kulinarnie i uczę się języka włoskiego.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów....
Przeczytaj więcej od tego autora
checkout.warnings.Notice