Mycie zębów – jak często i jak długo szczotkować zęby?

16. 5. 2023 · 6 minut czytania

Jaka jest najlepsza technika szczotkowania zębów? Czy szczoteczki elektryczne są lepsze od manualnych? Przeczytaj nasz poradnik, w którym znajdziesz odpowiedzi na te oraz wiele więcej pytań.

Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Mycie zębów – jak często i jak długo szczotkować zęby?

Prawidłowe mycie zębów jest bardzo ważne nie tylko dla utrzymania higieny jamy ustnej, ale również dobrego stanu Twojego zdrowia. Czynność, którą każdy wykonuje codziennie, w praktyce nie zawsze wygląda tak, jak powinna. Z naszego artykułu dowiesz się, jak prawidłowo szczotkować zęby, żeby cieszyć się ich dobrym stanem.

Jak poprawnie myć zęby?

Codzienna dbałość o higienę jamy ustnej ma ogromny wpływ na zdrowie zębów i dziąseł. Chroni też przed chorobami przyzębia wywołującymi bardzo nieprzyjemne objawy i negatywnie wpływającymi na ogólne funkcjonowanie organizmu. Odpowiednio częste i długie mycie zębów z zastosowaniem wysokiej jakości produktów pozwala na zmniejszenie ilości bakterii, pozbycie się resztek jedzenia oraz obniżenie ryzyka próchnicy. Zaniedbania w tej kwestii są jednak niestety częste. Pośpiech, lenistwo, a także brak świadomości, jak powinno wyglądać prawidłowe szczotkowanie zębów i jak bardzo jest istotne, sprawiają, że mnóstwo osób boryka się z różnorodnymi problemami.

Jak poprawnie myć zęby

Zatem jak poprawnie myć zęby? Poznaj 9 wskazówek, które pomogą Ci lepiej zadbać o higienę i zdrowie jamy ustnej.

  1. Zacznij od wyboru odpowiedniej szczoteczki do zębów. Jej kształt i rozmiar powinny umożliwiać Ci swobodne poruszanie w jamie ustnej i dotarcie do wszystkich zębów. Możesz używać specjalnie wyprofilowanych szczoteczek, takich jak np. zakrzywiona szczoteczka do zębów, pełna ochrona, średnia Biorepair Curve pozwalająca dotrzeć nawet w trudno dostępne miejsca,
  2. Wybierając szczoteczki manualne, zwróć uwagę, aby stopień twardości włosia był dopasowany do wrażliwości Twoich dziąseł. Jeśli mają one tendencję do podrażnień lub krwawień, wybieraj szczoteczki miękkie lub średnie,
  3. Stawiaj na szczoteczki elektryczne do zębów lub szczoteczki soniczne. Samodzielnie wykonują większość ruchów czyszczących, dlatego mycie zębów z ich wykorzystaniem jest bardziej efektywne w porównaniu do szczoteczek manualnych. Co więcej, wiele z nich ma dodatkowe funkcje, np. umożliwiające dokładniejsze czyszczenie przestrzeni między zębowych,
  4. Pamiętaj, aby wymieniać szczoteczki maksymalnie co 2-3 miesiące,
  5. Pasty do zębów wybieraj w oparciu o swoje indywidualne potrzeby, stan zębów i dziąseł. Asortyment produktów jest bardzo szeroki. W większości sklepów znajdziesz m.in. pasty o właściwościach:

Dodatkowo produkty występują w różnorodnych wersjach smakowych. Pasta do mycia zębów z szałwią zapewniająca ochronę przeciwpróchniczą Ziaja Mintperfekt nie tylko działa przeciwpróchniczo ze względu na obecność fluoru, ale również ma orzeźwiający, miętowy smak. Wyróżniają ją też właściwości łagodzące dzięki zawartości szałwii i prowitaminy B5.

  1. Masz jakiekolwiek wątpliwości, która pasta będzie najlepsza? Skonsultuj się ze swoim stomatologiem,
  2. Jeśli stosujesz pasty wybielające, zwróć uwagę na wskaźniki ścieralności szkliwa, czyli REA. Im wyższy, tym silniejsze działanie, ale również negatywny wpływ na szkliwo. Pasty o wysokim wskaźniku ścieralności nie sprawdzą się u osób z bardzo wrażliwymi zębami. Nie poleca się ich też w przypadku jakichkolwiek problemów ze szkliwem. Dobrym wyborem mogą być naturalne pasty, bez drobinek ścierających oparte o składniki wybielające, takie jak węgiel drzewny,
  3. Dokładnie czyść przestrzenie międzyzębowe. Niestety, używając samej szczoteczki, nie zawsze udaje się dotrzeć we wszystkie zakamarki. Aby usunąć resztki pokarmowe ze szczelin między zębami oraz okolicy dziąseł, wykorzystaj nici dentystyczne lub specjalne czyściki międzyzębowe. Ich zastosowanie jest szczególne istotne podczas wieczornego mycia zębów, aby dokładnie wyczyścić wszystkie, nawet trudno dostępne miejsca. Sprawdź m.in. nić rozprężająca się miętowa Efiseptyl, która rozszerza się pod wpływem śliny, dzięki czemu jeszcze lepiej czyści przestrzenie międzyzębowe, a przy tym jest delikatna dla dziąseł,
  4. Płyny do płukania jamy ustnej nie są niezbędnym elementem higieny jamy ustnej, ale mogą być dodatkowym sposobem na walkę z bakteriami i nieprzyjemnym oddechem. Płyn do płukania jamy ustnej Fresh Smiles Colgate Plax zapewnia nawet 10-krotnie dłuższe uczucie świeżości w porównaniu z samym szczotkowaniem.
    Jak długo myć zęby

    Jak często myć zęby?

    Zęby należy myć przynajmniej 2 razy dziennie – rano i wieczorem. Wieczorne szczotkowanie jest bardzo istotne, ponieważ pozwala pozbyć się wszystkich resztek jedzenia, które mogłyby stać się pożywką dla bakterii i sprzyjać ich rozwojowi. Nigdy nie kładź się spać, zanim porządnie nie umyjesz zębów! W nocy zmniejsza się produkcja śliny, która naturalnie chroni przed rozwojem bakterii, dlatego brak wieczornej higieny jamy ustnej z czasem prowadzi do wielu problemów m.in. próchnicy.

    Niektórzy zalecają, aby zęby myć zdecydowanie częściej, a najlepiej po każdym posiłku. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, zwłaszcza kiedy jesteś poza domem. Jednak, jeśli zależy Ci na jak najlepszej pielęgnacji jamy ustnej, zabieraj ze sobą małą, przenośną szczoteczkę i pastę lub płyn do płukania w wersji mini. W sytuacji, kiedy nie możesz dokładnie wyszczotkować zębów po posiłku, dobrym pomysłem jest samo przepłukanie jamy ustnej czystą wodą.

    Jak długo myć zęby?

    Ważna jest nie tylko częstotliwość mycia zębów, ale również czas poświęcony na jedno szczotkowanie. Czynność powinna trwać ok. 2-3 minut. Uznaje się to za optymalny czas potrzebny do dokładnego wyczyszczenia wszystkich zębów, usunięcia bakterii i resztek pokarmowych. Jeśli nie jesteś pewny, czy prawidłowo dbasz o zęby, spróbuj używać stopera, np. znajdującego się w telefonie. Dzięki temu sprawdzisz, czy konieczne jest wprowadzenie jakichkolwiek zmian.

    Jak prawidłowo szczotkować zęby?

    Ogromne znaczenie ma również prawidłowa technika szczotkowania zębów. Dzięki odpowiednim ruchom wyczyścisz powierzchnie każdego zęba oraz wstępne usuniesz resztki pokarmowe z przestrzeni międzyzębowych. Sposób szczotkowania różni się w zależności od tego, czy używasz szczoteczki elektrycznej, czy manualnej.

    • Jak szczotkować zęby szczoteczką elektryczną? Okrągłą główkę przyłóż do jednego zęba i powoli przesuwaj w bok, po kolejnych zębach. Postaraj się przytrzymać ją przez kilka sekund na każdym zębie tak, aby wyczyściła zarówno jego powierzchnię, jak i brzegi dziąsła. Nie wykonuj dodatkowych ruchów w przód i tył. Uważaj też, aby nie stosować zbyt mocnego nacisku, zwłaszcza w okolicy dziąseł. W taki sam sposób wyczyść wewnętrzną część zębów. Ta technika szczotkowania dotyczy również szczoteczek sonicznych,
    • Niektóre szczoteczki elektryczne i soniczne mają kilka trybów czyszczenia, podczas których wykonują nieco inne ruchy. W taki sposób działa m.in. szczoteczka soniczna, all pink/rose gold Vitammy Symphony, która oferuje aż 5 różnych trybów: delikatny, czyszczący, wybielający, polerujący, pielęgnujący dziąsła. Zawsze dokładnie zapoznaj się z instrukcją danego urządzenia. Znajdziesz w niej wskazówki dotyczące wybranej techniki szczotkowania,
    • A jak szczotkować zęby szczoteczką manualną? Ustaw ją pod kątem ok. 45 stopni do powierzchni zębów i przesuwaj do przodu i do tyłu, wykonując ruchy okrężne. Możesz też przyłożyć szczoteczkę do brzegów dziąsła i wykonywać ruchy wymiatające od dziąsła do szczytu korony zęba. Powierzchnie żujące, zwłaszcza zębów trzonowych, czyść w ten sam sposób. Wewnętrzną część zębów szczotkuj, trzymając szczoteczkę pionowo.
    Jak prawidłowo szczotkować zęby

    Podsumowanie

    Prawidłowe mycie zębów jest bardzo ważne dla utrzymania higieny i dobrego stanu zdrowia całej jamy ustnej. Niestety, wiele osób nie przykłada do tego należytej uwagi i staranności, co skutkuje wieloma problemami, takimi jak próchnica i stany zapalne. Pamiętaj, aby zęby myć minimum 2 razy dziennie, a na jedno szczotkowanie poświęcać ok. 2-3 minut. Wybierz szczoteczkę i pastę odpowiadające Twoim potrzebom. Nie zapominaj również o czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych za pomocą nitki. Dzięki temu skutecznie usuniesz bakterie, resztki pokarmowe oraz zadbasz o stan zębów i dziąseł.

    Źródła:

    1. Brushing Your Teeth https://www.mouthhealthy.org/all-topics-a-z/brushing-your-teeth/ [dostęp: 21.05.2023]

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Aleksandra Dziura
    Aleksandra Dziura
    Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się podczas indywidualnych konsultacji w gabinecie, warsztatów grupowych oraz merytorycznych, ale też przystępnych dla każdego artykułów.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Dziura
    Aleksandra Dziura
    Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób....
    Przeczytaj więcej od tego autora
    checkout.warnings.Notice