Kasza jaglana – zastosowanie, działanie, właściwości
Poznaj wszystkie właściwości kaszy jaglanej i sprawdź, co możesz z niej przyrządzić.
Spis treści
W niepozornych, żółtych ziarenkach kaszy jaglanej kryje się mieszanka cennych dla organizmu substancji odżywczych. Przez długi czas wyparta przez inne gatunki kasz, ziemniaki i makarony, w ostatnim latach wraca do łask. Jej właściwości są wykorzystywane na coraz szerszą skalę, głównie przez osoby na rygorystycznej diecie bezglutenowej, ale nie tylko. Poznaj wszystkie zalety kaszy jaglanej.
Kasza jaglana - pochodzenie i ciekawostki
Kasza jaglana, zwana także jagłą, powstaje z ziaren prosa, po oczyszczeniu ich i usunięciu twardej łuski. Ma bardzo bogatą historię, a jej korzenie sięgają neolitu. Początkowo uprawiano ją na Dalekim Wschodzie i Azji Południowo-Zachodniej. Wraz z migracją mieszkańców rozpowszechniła się na innych kontynentach, w tym w Europie. W Polsce wciąż nie jest tak znana jak inne gatunki zbóż, przez co rzadko uprawiana, a większość plonów dostępnych na rodzimym rynku pochodzi z importu.
Podstawowe informacje o kaszy jaglanej | |
Znany także jako: | Jagła |
Zastosowanie i działanie: | Nie zawiera glutenu. Wykazuje działanie odkwaszające, obniża ciśnienie tętnicze krwi, jest lekkostrawna i bogata w składniki odżywcze |
Kasza jaglana a alergia: | Bardzo niskie prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznych |
Ciąża i karmienie piersią: | Nie ma przeciwwskazań |
Proso to roślina o niewielkich wymaganiach stanowiskowych, dlatego można ją uprawiać nawet na suchej i jałowej glebie, zbyt ubogiej dla innych gatunków zbóż. A do tego jest bardzo zdrowa i odżywcza. Właśnie te cechy przesądziły o jej popularności w krajach azjatyckich i afrykańskich, w których, ze względu na gęstość zaludnienia niektórych obszarów, bardzo trudno o żywność. Proso zapewnia obfity plon, wskutek czego nierzadko stanowi jedyne źródło pożywienia.
Ziarna kaszy jaglanej mają charakterystyczny żółty kolor, a kształtem przypominają niewielkie, okrągłe granulki, które można dowolnie przetwarzać. Z rozgniecionych jagieł powstają płatki jaglane, a po zmieleniu otrzymujemy mąkę jaglaną. Ugotowane ziarna kaszy mają delikatny smak, przypominający nieco smak kukurydzy, które można wykorzystać na wiele różnych sposobów zarówno w daniach wytrawnych, jak i w deserach. Jednak to, co najcenniejsze w kaszy jaglanej, to bogactwo substancji odżywczych.
Kasza jaglana - właściwości zdrowotne
Jagła to bomba odżywczo-witaminowa, a do tego jest lekkostrawna, dostarcza energii i bardzo rzadko uczula. Nie zawiera glutenu, dlatego jest doskonałą alternatywą dla osób chorujących na celiakię. Proso wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe, obniża ciśnienie tętnicze krwi i odkwasza organizm. Kasza jaglana zaliczana jest do grupy superfoods, do której należy zdrowa żywność o wysokiej wartości odżywczej.
Kasza jaglana wartości odżywcze w 100 g produktu:
- Kalorie: ok. 350 kcal,
- Węglowodany: 70 g,
- Białko: 10 g,
- Tłuszcze nienasycone: 3,5 g,
- Tłuszcze nasycone: ok. 0,7 g,
- Błonnik: ok. 3 g.
Witaminy: | Witaminy z grupy B (tiamina, ryboflawina, niacyna, B6 i kwas foliowy), witamina E, witamina K |
Sole mineralne: | Żelazo, miedź, fosfor, wapń, selen, magnez, cynk |
Antyoksydanty: | Polifenole |
Pomimo stosunkowo wysokiego indeksu glikemicznego wynoszącego 70 (dla porównania indeks glikemiczny kaszy jęczmiennej wynosi 25), jest zdrowa i sycąca, a dzięki niewielkiej zawartości błonnika nie obciąża żołądka i jest lekkostrawna. Długie uwalnianie węglowodanów wpływa pozytywnie na organizm i jest doskonałym źródłem energii dla sportowców oraz osób aktywnych fizycznie. Węglowodany złożone sprawiają, że po posiłku dłużej pozostajemy syci, a dzięki stabilizacji glukozy niwelują napady głodu i niepohamowaną chęć na niezdrowe przekąski, przez co łatwiej kontrolować ilość i jakość dostarczanego pożywienia.
Kasza jaglana dla zdrowia
Sprawdź popularne kategorie
Kasza jaglana - zastosowanie w kuchni
Kaszę jaglaną, np. ekologiczna kasza jaglana BioLife, wykorzystuje się głównie w daniach wytrawnych jako zamiennik dla innych rodzajów kasz, makaronów czy ziemniaków. Oczywiście taka forma podania jest jak najbardziej prawidłowa, jednak kasza skrywa w sobie znacznie więcej możliwości. To na tyle uniwersalny produkt, że sprawdzi się zarówno na słono, jak i słodko, jako dodatek do dania, a także jako osobny posiłek. Zobacz, jak możesz wykorzystać kaszę jaglaną w kuchni:
- Serwować zamiast ziemniaków, ryżu, makaronu lub innych kasz,
- Przygotować pożywną jaglankę z dodatkiem ulubionych owoców (w zastępstwie owsianki),
- Zapiec z warzywami oraz mięsem w formie zapiekanki,
- Zmieloną jaglanką zagęścisz sosy i inne potrawy oraz przygotujesz smaczny budyń,
- Może być dodatkiem do pasztetów oraz bazą chleba bezglutenowego,
- Na kaszy jaglanej upieczesz ciasta, ciasteczka, tarty i inne desery.
Jak widzisz, zastosowanie kaszy jaglanej jest naprawdę bardzo szerokie i z powodzeniem można nią zastąpić inne produkty zbożowe. Co więcej, jest również bezpieczna dla dzieci, więc bez obaw możesz ją włączyć do ich diety. Alternatywą są gotowe produkty dostępne w sprzedaży, między innymi kaszka mleczno-jaglana pełnoziarnista Holle BIO, rekomendowana dzieciom od 4. miesiąca życia.
Nie wiesz, jak przygotować kaszę jaglaną?
- Wypłucz kaszę na sitku,
- Do garnka wlej wodę lub mleko (najlepiej roślinne) i dodaj kaszę w proporcji 2 szklanki płynu na 1 szklankę kaszy,
- Gotuj na małym ogniu ok. 15 minut,
- Po upływie podanego czasu pozostaw kaszę pod przykryciem na ok. 10 minut.
Wypróbuj również inne, zdrowe i ekologiczne kasze, takie jak np. ekologiczna Kasza Gryczana niepalona BioLife oraz ekologiczna Kasza Kuskus BioLife.
Kasza jaglana a alergia
Kasza jaglana jest produktem o niewielkim potencjale alergizującym. Z reguły to bezpieczny produkt, co zresztą potwierdzają rekomendacje dla najmłodszych oraz osób uczulonych na popularne produkty zbożowe.
Kasza jaglana w ciąży
Kasza jaglana jest również bezpieczna dla kobiet w ciąży oraz w czasie laktacji. Ciężarne oraz matki karmiące piersią mogą bez obaw włączyć do swojego jadłospisu zarówno kaszę jaglaną, jak i wszystkie jej pochodne.
Kasza jaglana - przeciwwskazania
Indeks glikemiczny dla ugotowanej kaszy jaglanej wynosi 70, co w porównaniu z innymi rodzajami kaszy (kasza gryczana i ryż brązowy ok. 50, natomiast kasza jęczmienna zaledwie 25) jest dość wysoką wartością. Do częstego i nadmiernego spożywania kaszy jaglanej powinni ostrożnie podejść diabetycy. Dla pewności warto skonsultować zmiany w menu z dietetykiem lub lekarzem, który oceni, czy spożywanie kaszy jaglanej będzie bezpieczne.
Kasza jaglana - skutki uboczne
Wysoki indeks glikemiczny może przyczynić się do nagłych skoków poziomu insuliny we krwi. Spożywana sporadycznie lub w niewielkich ilościach nie powinna stanowić zagrożenia, jednak warto skonsultować to ze specjalistą. Wysoki indeks glikemiczny jest również powodem, dla którego z jedzenia kaszy jaglanej rezygnują osoby próbujące zrzucić zbędne kilogramy. Niepotrzebnie, ponieważ to nie jedyny wskaźnik, który należy brać pod uwagę, komponując dietę. W kaszy jaglanej jest mnóstwo innych substancji odżywczych, które mają korzystny wpływ na cały organizm.
Podsumowanie
Jagła to wciąż niedoceniany na rodzimych stołach rodzaj kaszy. Pozyskiwana z prosa, stanowi źródło cennych dla ludzkiego organizmu witamin i substancji odżywczych. Duża zawartość krzemu wpływa między innymi na kondycję włosów, skóry i paznokci. Oprócz tego wspomaga pracę całego organizmu, zmniejsza ryzyko groźnych chorób serca, układu oddechowego oraz reguluje poziom kwasowo-zasadowy w żołądku. Kasza jaglana nie zawiera glutenu, a więc może być bezpiecznie spożywana przez osoby chore na celiakię.
Źródła:
- B. Cieślowska, P. Cieślowska, Superfood czyli o żywności o wysokiej wartości odżywczej, Warszawa, 2016
- J. Michałowska, K. Pastusiak, P. Bogdański, Kontrowersje wokół glutenu, Varia Medica 2018 tom 2, nr 1, str. 1319
- N. J. Aburto, S. Hanson, H. Gutierrez, L. Hooper, P. Elliott, F. P. Cappuccio, Effect of increased potassium intake on cardiovascular risk factors and disease: systematic review and meta-analyses, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4816263/ [dostęp 20.01.2023]