Jakie ćwiczenia stosować na szczupłe nogi? Trening na smukłe nogi

29. 9. 2023 · 5 minut czytania

Regularne treningi na mięśnie nóg wysmuklają sylwetkę i poprawiają postawę ciała. Zobacz, jakie ćwiczenia kończyn dolnych warto włączyć do swojego planu treningowego.

Agata Soroczyńska
Agata Soroczyńska
Jakie ćwiczenia stosować na szczupłe nogi? Trening na smukłe nogi

 Skuteczny plan treningowy powinien uwzględniać ćwiczenia na mięśnie kończyn dolnych i górnych, klatki piersiowej, pleców i brzucha. Dzięki temu tkanka mięśniowa będzie rozwijać się równomiernie. Jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia nóg? Jak wygląda trening na smukłe nogi i jakie są jego efekty? Zobacz poniżej!

Jakie ćwiczenia na szczupłe nogi warto wprowadzić?

Mięśnie kończyn dolnych to największa grupa mięśni w ludzkim ciele. Odpowiadają za poruszanie się w pozycji wyprostowanej, wykonywanie ruchów w obrębie stawu biodrowego, kolanowego i stopy, a także utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Mięśnie nóg, które w największym stopniu są zaangażowane w trening to przede wszystkim mięśnie ud i podudzi. Poniżej znajdziesz nazwy mięśni poszczególnych partii kończyn dolnych i przykładowe ćwiczenia.

Jakie ćwiczenia na szczupłe nogi warto wprowadzić?

Mięśnie ud:

Mięśnie podudzi:

Sprawdź popularne kategorie

Ćwiczenia na szczupłe nogi w domu

Domowy trening, o ile jest odpowiednio zaplanowany, może być równie efektywny, jak ten wykonywany w klubie sportowym. Ma za zadanie wyszczuplić i wysmuklić nogi, a także wzmocnić mięśnie kończyny dolnej. Jakie ćwiczenia na smukłe nogi można wykonać w domu? Poniżej kilka propozycji:

  • Martwy ciąg na wyprostowanych nogach – stań w pozycji wyprostowanej. Złap hantelki i utrzymuj je przodem na wysokość bioder. Utrzymując plecy proste, pochyl tułów do przodu, wypychając przy tym biodra w tył. Hantelki kieruj w stronę podłoża przy minimalnie zgiętych kolanach. Podczas ruchu hantelki powinny znajdować się blisko kończyn dolnych. Ruch wykonuj do momentu uczucia rozciągnięcia w tylnej części uda. Przejdź następnie powoli do pozycji wyjściowej.
  • Odwodzenie nogi z mini bandem – taśmę mini band nałóż na wysokość kostek. Zobacz np. GymBeam Zestaw taśm do ćwiczeń. Stań w pozycji wyprostowanej. Unieś nogę w bok, aż do momentu napięcia taśmy. Stopę podczas wykonywania ruchu utrzymuj zadartą. Uniesioną nogę zatrzymaj w górze na ok. 2 sekundy, a następnie przejdź do pozycji wyjściowej. Powtórz ćwiczenie z drugą nogą.
Ćwiczenia na szczupłe nogi w domu
  • Półprzysiad z hantlami – stań w pozycji wyprostowanej, trzymając hantle w dłoniach luźno przy boku. Stopy ustaw na szerokość bioder. Utrzymując proste plecy, zegnij kolana i wysuń pośladki w tył. Gdy uda znajdą się w pozycji równoległej do podłoża, wyprostuj się i wróć do pozycji wyjściowej.
  • Wspięcia na palcach – stań w pozycji wyprostowanej. Stopy ustaw na szerokość bioder. Następnie unieś pięty i stań na palcach. Zostań w tej pozycji na ok. 2 sekundy i wróć powoli do pozycji wyjściowej.
  • Wznosy nóg w planku na piłce – dłonie oprzyj na podłodze na szerokość barków. Stopy i piszczele umieść na piłce treningowej. Podczas ćwiczenia utrzymuj napięty brzuch i proste plecy. Następnie unieś jedną nogę i chwilę przytrzymaj. Powtórz ćwiczenie z drugą nogą.
Pamiętaj!
Każdy trening zaczynaj od rozgrzewki, która powinna trwać ok. 10-15 minut. Ma ona za zadanie zwiększyć temperaturę ciała oraz przygotować je do części głównej treningu. Po zakończonych ćwiczeniach poświęć ok. 5-10 minut na stretching. Regularne rozciąganie uelastycznia mięśnie i zmniejsza ryzyko kontuzji.

Sprawdź Qmed Active piłka rehabilitacyjna z systemem ABS i pompką 55 cm.

Trening smukłe nogi – efekty

Trening nóg, aby przyniósł pożądane efekty, powinien być wykonywany systematycznie. W ciągu tygodnia zaplanuj ok. 2-3 treningi nóg.

Efekty treningu kończyn dolnych to m.in.:

  • Zwiększenie kondycji,
  • Poprawa kształtu mięśni,
  • Ogólna poprawa kondycji,
  • Rozwój tkanki mięśniowej,
  • Wzrost siły i wytrzymałości,
  • Wysmuklenie i wyszczuplenie nóg,
  • Zmniejszenie widoczności cellulitu.

Efekt ćwiczeń można wzmocnić dodatkowo odpowiednią dietą i pielęgnacją ciała.

 

 

  • W diecie uwzględnij dobrej jakości źródła białka. Ten makroskładnik w największym stopniu przyczynia się do rozwoju tkanki mięśniowej, czego rezultatem są wysmuklone i ujędrnione nogi. W jadłospisie powinny znaleźć się takie produkty jak: tofu, ryby, jajka, mięso, nabiał oraz strączki.
  • Kieruj się zasadami zdrowego odżywiania, które zakładają spożywanie warzyw, owoców, orzechów i pestek, tłuszczów roślinnych oraz produktów bogatych w błonnik.
  • Nie zapominaj także o nawodnieniu. Osoby regularnie trenujące powinny wypijać 2 l wody dziennie.
  • W okresie intensywnych treningów uzupełniaj swoją dietę o naturalne źródła kolagenu, które wspierają pracę stawów. Są to m.in. galaretki, podroby czy wywary z kości.
  • Sięgaj po produkty o właściwościach przeciwzapalnych, takie jak np. świeże warzywa, owoce, oleje roślinne, ziołowe herbaty, kurkuma, imbir czy cynamon, które przyspieszają regenerację organizmu.
  • Jeżeli jesteś na diecie redukcyjnej, pamiętaj o dostosowaniu treningu pod obniżoną kaloryczność diety. Możesz również rozważyć zastosowanie suplementów na odchudzanie, których składniki przyspieszają metabolizm i regulują łaknienie.
  • W pielęgnacji uwzględnij balsamy antycellulitowe, modelujące, takie jak np. BodyBoom ujędrniające masło do ciała z masłem kakaowym, masłem shea, wyciągiem z wąkroty azjatyckiej oraz ekstraktem z korzenia żeń-szenia. Możesz sięgać również po ujędrniające olejki. Zobacz np. VIANEK Ujędrniająco-regenerujący Olejek do ciała z olejkiem wiesiołka, lecytyną i olejkiem eterycznym z kory cynamonu lub Weleda ujędrniający olejek do twarzy z granatem i peptydami maca.
  • 1-2 razy w tygodniu wykonaj peelingi ciała. Sprawdź np. Perfecta Planet Essence ujędrniający peeling myjący do ciała grejpfrut i kawa, który jest połączeniem ziarenek kawy i wulkanicznych drobinek peelingujących.

Sprawdź suplementy na stawy, kości i mięśnie.

Trening smukłe nogi – efekty

Ćwiczenia na smukłe nogi – podsumowanie

Ćwiczenia na mięśnie nóg to niezbędny element każdego planu treningowego. Ich regularne wykonywanie wpływa nie tylko na wysmuklenie kończyn dolnych, ale także przynosi wiele innych korzyści zdrowotnych i sylwetkowych. W treningu uwzględnij różnego rodzaju przysiady, wykroki, wspięcia lub ćwiczenia z wykorzystaniem zewnętrznych akcesoriów. Pamiętaj, aby aktywność dostosować do swoich własnych możliwości i stopnia wytrenowania. Jeżeli nie wiesz, jak poprawnie wykonywać dane ćwiczenie, skorzystaj z pomocy doświadczonego trenera personalnego.

Źródła:

  1. Abrahams P., Atlas anatomii. Ciało człowieka: budowa i funkcjonowanie, Świat Książki, Warszawa, 2004
  2. Bean A., Żywienie w sporcie. Kompletny przewodnik, Zysk i S-ka, 2008.
  3. Delavier F., Atlas treningu siłowego, Wydanie II, PZWL, 2011.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Agata Soroczyńska
Agata Soroczyńska
Jestem absolwentką Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach na kierunku Dietetyka ze specjalnością dietetyka kliniczna i Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu na kierunku Sport ze specjalnością żywienie i suplementacja w sporcie. Po ukończeniu studiów zaciekawiła mnie tematyka edukacji żywieniowej. Swoją wiedzę dietetyczną i doświadczenie w pracy z pacjentami przekazywałam poprzez publikowanie specjalistycznych artykułów, przeprowadzanie tematycznych webinarów i prowadzenie zajęć z dietetyki w szkole policealnej. Od kilku lat zajmuję się copywritingiem, gdzie łącze ze sobą dwa moje największe zainteresowania – pisanie i dietetykę. Prywatnie jestem fanką książek historycznych i fantasy. W wolne weekendy wyjeżdżam w góry, a popołudniami ćwiczę fitness.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Agata Soroczyńska
Agata Soroczyńska
Jestem absolwentką Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach na kierunku Dietetyka ze specjalnością dietetyka kliniczna i Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu na kierunku Sport ze specjalnością żywienie i suplementacja w sporcie....
Przeczytaj więcej od tego autora
checkout.warnings.Notice