Jak wybielić zęby w domu?

2. 1. 2023 · 5 minut czytania

Śnieżnobiały uśmiech to marzenie wielu z nas. Szukasz skutecznego i bezpiecznego sposobu na wybielenie zębów w domu? Koniecznie przeczytaj nasz poradnik!

Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jak wybielić zęby w domu?

Hollywoodzki uśmiech to marzenie wielu osób. Nic dziwnego, że ogromną popularnością cieszą się domowe metody wybielania zębów. Są proste w wykonaniu, mniej kosztowne niż profesjonalne zabiegi, a przy regularnym stosowaniu mogą wyraźnie poprawiać wygląd uśmiechu. Jak domowym sposobem wybielić zęby nie tylko skutecznie, ale również bezpiecznie? Przeczytaj nasz poradnik!

Jak wybielić zęby domowym sposobem?

Zanim zaczniesz przygodę z wybielaniem zębów domowymi sposobami, musisz wiedzieć, że ich kolor jest zależny od bardzo wielu czynników, a idealny, śnieżnobiały uśmiech nie zawsze jest osiągalny.

Warto wiedzieć
Na wygląd zębów wpływają predyspozycje genetyczne, dieta (kawa, herbata, czerwone wino, palenie papierosów zwiększają ryzyko przebarwień i żółknięcia) oraz codzienna higiena jamy ustnej. 

Dokładne mycie i nitkowanie zębów w połączeniu z regularną higienizacją u stomatologa mogą poprawiać kolor i zmniejszać ryzyko przebarwień, jednak nie zawsze gwarantują perłową biel. Zęby bardzo rzadko są naturalnie śnieżnobiałe i mogą pozostać lekko żółte lub kremowe, mimo ich dobrego stanu i codziennej dbałości o higienę. Również domowe wybielanie zębów nie u każdego przyniesie takie same zadowalające efekty. 

Najpopularniejsze domowe sposoby na wybielanie zębów to:

  • Soda oczyszczona,
  • Sok z cytryny,
  • Skórka od banana,
  • Węgiel aktywny.

Metody te są tanie, łatwo dostępne, a stosowane regularnie mogą doprowadzić do rozjaśnienia zębów o 1-2 tonacje. Jednak stomatolodzy podkreślają ich negatywny wpływ na stan zębów i możliwe powikłania w postaci ryzyka silnej nadwrażliwości, próchnicy czy chorób przyzębia. Dlatego nie zawsze będą one najlepszym wyborem i nie powinny być stosowane długotrwale. 

Jak wybielić zęby domowym sposobem?

Obecnie dostępne są również bardziej specjalistyczne narzędzia, umożliwiające profesjonalne wybielanie zębów w domu. Są to m.in. pasty i nici do zębów, płyny do płukania jamy ustnej, specjalne żele, paski i nakładki. W zależności od konkretnego produktu mogą one rozjaśniać zęby nawet o 2-4 tonacje. Na ogół są one bezpieczniejsze i nie powodują tak znacznych uszkodzeń szkliwa jak wcześniej wspomniane, naturalne metody wybielania zębów.

Jak więc najlepiej wybielić sobie zęby domowymi sposobami? Przede wszystkim, aby działanie było skuteczne, metoda powinna zostać dobrana indywidualnie. Wskazana jest konsultacja ze stomatologiem, który po ocenie stanu jamy ustnej podpowie, który z dostępnych sposobów będzie najbezpieczniejszy i najskuteczniejszy oraz jak długo można go stosować.

Sprawdź popularne kategorie

Jak bezpiecznie wybielić zęby w domu?

Wiele osób decydujących się na naturalne wybielanie zębów domowymi sposobami zastanawia się jak zrobić to szybko i skutecznie. Jednak zdecydowanie ważniejsze jest to, jak zrobić to bezpiecznie, nie niszcząc szkliwa. Wybielanie zębów można rozpocząć wtedy, kiedy są one całkowicie zdrowe. W przeciwnym razie wzrasta ryzyko nadwrażliwości i próchnicy. Nie są to również zabiegi dedykowane każdemu. Przeciwwskazania do wybielania zębów w domu to m.in.:

  • Alergie na składniki preparatów wybielających,
  • Próchnica, 
  • Ubytki zębów,
  • Paradontoza,
  • Ciążą,
  • Nadwrażliwość zębów.

W przypadku stosowania produktów do wybielania takich jak pasty, płyny czy żele niezbędne jest przestrzeganie wskazówek producentów. Częstsze lub dłuższe stosowanie niż jest to zalecane, nie przyczyni się do uzyskania lepszych efektów, a zwiększy ryzyko nadwrażliwości i innych powikłań.

Pamiętaj!
Wybierając naturalne metody takie jak, sok z cytryny czy sodę oczyszczoną, warto mieć na uwadze, że nie ma żadnych rekomendacji dotyczących częstotliwości i bezpiecznego czasu trwania kuracji, a specjaliści na ogół odradzają ich stosowanie. 

Czym wybielić zęby w domu?

Poznaj zalety i wady najpopularniejszych metod domowego wybielania zębów.

Pasty wybielające

Pasty do wybielania zębów to prosty i tani sposób, który może poprawić ich kolor. Najpopularniejsze są pasty z dodatkiem węgla aktywnego oraz specjalnych drobinek.  Jednak ze względu na fakt, że mechaniczne tarcie może uszkadzać szkliwo, nie są one przeznaczone do długotrwałego stosowania. Na ogół zaleca się ich stosowanie 2-3 razy w tygodniu lub codziennie przez maksymalnie 2 miesiące. Należy zwrócić uwagę na tzw. wskaźnik ścieralności pasty (RDA) im wyższa jest jego wartość, tym silniejsze działanie ścierające i ryzyko uszkodzenia szkliwa oraz zębiny. Nie zaleca się stosowania past, których RDA wynosi ponad 150.

Sprawdź, jak ważne jest dokładne mycie zębów.

Czym wybielić zęby w domu?

Paski i żele wybielające

W aptekach i drogeriach można znaleźć szeroki wybór pasków, żeli i systemów do wybielania nakładkowego w domu. Ich skuteczność zależy od indywidualnych predyspozycji genetycznych oraz obecnych substancji aktywnych najczęściej jest to nadtlenek wodoru. Możesz sięgnąć np. po intensywny system wybielający Blanx White Shock. 

Podczas stosowania tego rodzaju produktów niezbędne jest stosowanie się do zaleceń producenta preparatów nie należy stosować dłużej, niż zostało to wskazane w instrukcji. Skutkiem ubocznym może być przejściowa nadwrażliwość. Warto też zwrócić uwagę na bardzo dokładne rozmieszczanie pasków i żelu na zębach, w przeciwnym razie rozjaśnienie koloru mogą nastąpić jedynie miejscowo. 

Sprawdź zestaw system 10 dni 3-fazowa formuła Biała Perła.

 

Wybielanie zębów cytryną i sodą

Soda oczyszczona i sok z cytryny to jedne z najstarszych i najpopularniejszych metod naturalnego wybielania zębów. Najczęściej przygotowuje się z nich papkę, którą nakłada się na zęby na kilka minut przed ich myciem. Sodę wykorzystuje się również jako dodatek do past, a sok z cytryny jako płukankę jamy ustnej. Bez względu na formę wykorzystania ani soda, ani sok z cytryny nie są jednak bezpiecznymi i rekomendowanymi metodami wybielania zębów. Powodują rozmiękczanie i ścieranie szkliwa, które przestaje chronić zęby, co zwiększa ryzyko próchnicy. Ich zaletą jest niewątpliwie łatwość przygotowania i niski koszt, jednak potencjalne ryzyko może przewyższać korzyści, zwłaszcza przy stosowaniu częstszym niż raz na kilka tygodni.

Wybielanie zębów cytryną i sodą

Skórka od banana na bielsze zęby

Pocieranie zębów wewnętrzną stroną skórki od banana to kolejna popularna metoda domowego wybielania zębów. Mimo, że nie powoduje skutków ubocznych i nie stwarza większego zagrożenia dla zdrowia jamy ustnej, należy zwrócić uwagę na to, że jej skuteczność jest bardzo niska. Sprawdzić się może jedynie u osób z niewielkimi przebarwieniami.

Podsumowanie 

Domowe metody wybielania zębów stosowane są od lat. Ich skuteczność jest bardzo różna i nie u wszystkich osób dadzą takie same efekty. Nie każdy sposób jest również w pełni bezpieczny, dlatego przed rozpoczęciem domowego wybielania zębów wskazana jest konsultacja ze stomatologiem, który pomoże wybrać skuteczną, ale również łagodną dla szkliwa metodę.

Źródła:

  1. Słotwińska S., Majkowski M. Wpływ domowego wybielania zębów na stan próchnicy. Nowa Stomatologia, R. 4 (2011), s. 147-151
  2. Słotwińska S., Majkowski M. Wybielanie zębów a środowisko jamy ustnej. Nowa stomatologia, R. 3 (2011)
  3. Kwiatkowska A., Strużycks I., Mielczarek A. Współczesne metody wybielania zębów z żywą miazgą. Nowa Stomatologia, R. 4 (2003)
  4. Tomaszewska I. Wybielanie zębów. Medycyna Praktyczna https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/higiena-i-zabiegi-estetyczne/104683,wybielanie-zebow [dostęp: 05.01.2023]
O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się podczas indywidualnych konsultacji w gabinecie, warsztatów grupowych oraz merytorycznych, ale też przystępnych dla każdego artykułów.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób....
Przeczytaj więcej od tego autora
checkout.warnings.Notice