Jak pozbyć się pcheł u psa? Sposoby na pchły u psa

21. 12. 2023 · 5 minut czytania

Pchły u psa to bardzo częsty i uporczywy problem. Skąd się biorą i jak się ich pozbyć? Czy pchły mogą przejść na człowieka? Na te pytania odpowiadamy w naszym poradniku.

Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jak pozbyć się pcheł u psa? Sposoby na pchły u psa

Pchły u psa to problem, z którym mierzy się wielu właścicieli czworonogów. Przeczytaj nasz poradnik, aby dowiedzieć się, jak mu zapobiec i co robić, gdy pomimo starań, znajdziesz pchły u swojego pupila.  

Jak wyglądają pchły u psa? 

Pchły u psa są bardzo powszechnym problemem. To niewielkie owady zaliczane do pasożytów, których obecność jest uciążliwa zarówno dla zwierzaka, jak i jego opiekunów. Jak wyglądają pchły u psa? Ich rozmiary wynoszą najczęściej od 1 do 6 mm. Organizmy posiadają brązowe lub czarne zabarwienie. Z odległości przypominają niewielkie, czarne kropki. Nie mają skrzydeł, a poruszanie umożliwiają im krótkie, przystosowane do skakania nogi – dzięki temu nie mają żadnego problemu z przemieszczaniem się między zwierzętami. 

Skąd się biorą pchły u psa? 

Obecność pcheł u Twojego psa może mieć bardzo wiele przyczyn.  

  • Pasożyty przenoszą się w wyniku bezpośredniego kontaktu z innymi zwierzętami zarażonymi pchłami np. podczas spacerów lub zabaw.  
  • Pchły występują również w zaroślach i trawie, dlatego są w stanie zarazić Twojego psa nawet podczas przebywania na ogrodzie.  
  • Co więcej, jaja pche znajdują się również w domu.  

Zazwyczaj trudno wskazać jedno, konkretne źródło zarażenia pchłami, jednak bez względu na to, gdzie Twój pupil miał z nimi pierwszy kontakt, jak najszybciej podejmij odpowiednie działania. 

Skąd się biorą pchły u psa?

Pchły u psa – objawy 

Pchły u psa mogą powodować wiele nieprzyjemnych objawów. Do najczęstszych dolegliwości zaliczają się: 

  • Swędzenie, pieczenie, które prowadzi do drapania i gryzienia skóry przez psa, 
  • Podrażnienia i zaczerwienienia skóry, 
  • Wypadanie sierści, widoczne przerzedzenia, 
  • Zmęczenie, osowiałość, brak chęci do zabawy.  

Oczywiście objawem zarażenia pchłami jest również znalezienie dorosłych osobników lub ich odchodów (małych, czarnych przypominających ziarenka pieprzu) w sierści psa podczas głaskania lub czesania. W niektórych sytuacjach może dojść do anemii lub rozwoju poważnych chorób przenoszonych przez te pasożyty. 

Sprawdź popularne kategorie

Pchły u psa – leczenie 

Co robić, kiedy znajdziesz u swojego psa pchły? Przede wszystkim uzbrój się w cierpliwość, ponieważ ich usuwanie to proces wymagający czasu. Pcheł trzeba pozbyć się zarówno z sierści psa, jak i otoczenia, w którym przebywa na co dzień. Poznaj najlepsze sposoby na pchły u psa: 

  • Obroże przeciw pchłom – zawierają substancje chemiczne i olejki eteryczne, które odstraszają pchły. Standardowo zapewniają ochronę od 2 do 8 miesięcy. Co ważne, pies powinien nosić obrożę przez cały czas, a nie tylko podczas spacerów. Dzięki temu zapewnisz czworonogowi największy stopień ochrony. Sprawdź przykładowe artykuły dla zwierząt przeciw pchłom, np. Beaphar Permecta Dog L obrożę biobójczą dla dużych psów – zawiera substancje czynne, takie jak permetryna i geraniol, a efekty jej działania widoczne są już po 48 godzinach i utrzymują się do 90 dni.  
  • Krople na pchły dla psa – wpływają na układ nerwowy lub krwionośny pcheł, powodując ich śmierć. Działają średnio od 4 do 8 tygodni. Najlepiej aplikować je pod włos w linii od ogona do szyi. Zobacz przykładowe krople na pchły: 
  • Beaphar Vermicon Line-On DOG S krople przeciwpchelne dla psów – wykorzystują działanie dimetikonu, który jest bezpieczny dla psa, ludzi i środowiska. Tworzą specjalną powłokę, która uniemożliwia pasożytom poruszanie się. Działają na pchły we wszystkich stadiach ich życia. Dodatkowo kropelki zawierają aloes, który działa kojąco i nawilżająco na skórę. Produkt ma przyjemny, cytrusowo-miętowy zapach, 
  • dr Seidel Sabunol spray przeciw pchłom i kleszczom dla psów – jest w pełni bezpieczny dla ludzi i zwierząt, zapewnia ochronę przed pchłami do 2 miesięcy. Zawiera permetynę i geraniol. Skutecznie eliminuje dorosłe pchły oraz ich larwy.  

Dodatkowo do kąpieli wykorzystuj specjalne kosmetyki dla zwierząt, zwłaszcza szampony przeciwpchelne lub szampony łagodzące podrażnienia. Jaki szampon wybrać? Zobacz np. Beaphar Vermicon Szampon przeciwpchłowy dla psów, który usuwa pchły na każdym stadium rozwoju, pozostawia czystą sierść i zapobiega jej elektryzowaniu. Co więcej, nie zaburza naturalnego pH skóry. Można stosować go u psów wszystkich ras. Jeżeli natomiast szukasz szamponu, który nawilża i pielęgnuje, sprawdź dr Seidel szampon hipoalergiczny dla psów i kotów. Produkt zawiera składniki oczyszczające i pielęgnujące, dzięki czemu chroni skórę przed podrażnieniami i odbudowuje jej naturalną barierę. 

Warto wiedzieć
Bardzo ważne jest też regularne wyczesywanie i oglądanie sierści psa. Dzięki temu szybciej zaobserwujesz pierwsze pchły i ewentualne objawy świadczące o ich obecności. Można zastosować również tabletki na pchły, które są bardzo skuteczną metodą, jednak ich przyjmowanie nie zawsze jest wskazane. Porozmawiaj o tym z weterynarzem, który oceni możliwość wykorzystania tabletek u Twojego psa i wybierze najlepszy preparat.  

 Szampony, obroże przeciw pchłom oraz środki higieniczne dla psów i kotów to jednak nie wszystko, o co musisz zadbać, aby pozbyć się pcheł. Ze względu na to, że te pasożyty z łatwością się przemieszczają, konieczne jest również dokładne sprzątnięcie i dezynfekcja pomieszczeń, w których przebywał pies. Zwróć uwagę przede wszystkim na legowisko, budę, akcesoria dla psów i kotów oraz zabawki.  

Sprawdź również nasze artykuły o tym, jak chronić psa przed kleszczami oraz czym zwalczać robaki u psa. Zobacz też Bephar obroża BEA naturalna zapachowa przeciw pchłom kleszczom meszkom i komarom dla psów ras małych i szczeniaków – zawiera olejki eteryczne, ma właściwości łagodzące świąd i podrażnienia skóry. Działa aż do 4 miesięcy, 

Pchły u psa – leczenie

Domowe sposoby na pchły u psa 

Dużą popularnością cieszą się również domowe sposoby na pchły u psa. Zalicza się do nich przede wszystkim stosowanie olejków eterycznych. Rzeczywiście ich intensywny zapach może mieć niewielkie działanie odstraszające pasożyty, jednak nie jest to metoda wystarczająca do rozwiązania problemu i pewnej, skutecznej profilaktyki. Olejki eteryczne mogą również podrażniać skórę psa, jeśli zaaplikujesz je w nieprawidłowy sposób i w zbyt dużej ilości.

 

 

Jeśli znajdziesz u swojego psa pchły, nie polegaj wyłącznie na naturalnych, domowych sposobach. Zbagatelizowanie problemu może doprowadzić do poważnych konsekwencji w postaci rozległych zmian skórnych, anemii i chorób przenoszonych przez pasożyty, dlatego korzystaj ze specjalnych preparatów przeznaczonych do usuwania pcheł oraz stosuj się do zaleceń weterynarza. 

Czy pchły u psa przechodzą na człowieka? 

Niestety odpowiedź na to pytanie brzmi: tak. Pchły mogą przejść z psa na jego opiekunów i powodować nieprzyjemne objawy, takie jak swędzenie, pieczenie czy podrażnienia skóry. Dobrą wiadomością jest jednak fakt, że ciało człowieka nie jest idealnym środowiskiem dla pcheł, dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że rozwój pasożytów będzie mocno ograniczony.  

Czy pchły u psa przechodzą na człowieka?

Podsumowanie 

Pchły u psa to częsty i poważny problem, którego nie należy bagatelizować. Jeśli zaobserwujesz je u swojego pupila, jak najszybciej zadbaj o odpowiednią ochronę w postaci obroży, kropli i kosmetyków przeciwpchelnych. Jeśli masz wątpliwości, jak skutecznie pozbyć się pcheł, skonsultuj się z weterynarzem, który dobierze najlepsze metody leczenia.

Źródła:

  1. Pawełczuk O., Kotela D., Solarz K. Pchły atakujące psy i koty domowe oraz negatywne skutki wynikające z ich pasożytnictwa. Parazytologia, 2022 

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się podczas indywidualnych konsultacji w gabinecie, warsztatów grupowych oraz merytorycznych, ale też przystępnych dla każdego artykułów.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób....
Przeczytaj więcej od tego autora
checkout.warnings.Notice