Opis
Nazwa | Advantix Spot-on |
Nazwa międzynarodowa | Imidakloprid Permetryna |
Dawka | (40 mg + 200 mg)/0,4 ml |
Postać | roztwór do nakrapiania |
Wielkość opakowania | 4 pipety po 0,4 ml |
Działanie/właściwości |
|
Advantix Spot-on Na Kleszcze i Pchły, (40 mg + 200 mg)/0,4 ml; roztwór do nakrapiania dla psów do 4 kg, 4 × 0,4 ml to preparat zawierający imidaklopryd i permetrynę jako substancje czynne, przeznaczony do stosowania u bardzo małych psów.
Działanie
Kleszcze
Kleszcze są odstraszane oraz/lub zabijane, przez co ogranicza się ryzyko wystąpienia chorób przez nie przenoszonych (np. boreliozy, riketsjozy, ehrlichiozy).
Kleszcze umiejscowione na psie w momencie zastosowania preparatu zostaną zabite, ale pomimo to pozostaną wczepione i będą widoczne.
Jednorazowe zastosowanie zapobiega dalszej infestacji kleszczy przez cztery tygodnie.
Pchły
Pchły na psie giną w ciągu jednego dnia od rozpoczęcia leczenia.
Jednorazowe zastosowanie zapobiega dalszej infestacji pcheł przez cztery tygodnie.
Produkt może być stosowany jako element złożonego leczenia alergicznego pchlego zapalenia skóry (APZS).
Komary i meszki
Jednorazowe leczenie zapewnia widoczne działanie odstraszające wobec meszek i komarów w ciągu czterech tygodni, zmniejszając przez to ryzyko wystąpienia chorób przez nie przenoszonych (np. leiszmaniozy).
Wskazania
Zapobieganie i zwalczanie infestacji kleszczy (Ixodes ricinus, Rhipicephalus sanguineus, Dermacentor spp.) oraz pcheł (Ctenocephalides spp.) u psów, a także odstraszanie komarów i muchówek (Phlebotomus sp.).
Przeciwwskazania
- Nie stosować u szczeniąt poniżej 7 tygodnia życia.
- Nie stosować u kotów.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Nie zamrażać.
Przechowywać z daleka od żywności, napojów i środków żywienia zwierząt.
Okres trwałości produktu po otwarciu torebki foliowej: 2 lata (wszystkie pipety należy zużyć w ciągu 2 lat od otwarcia torebki foliowej lub przed upływem okresu ważności podanym na pipecie, jeśli upływa wcześniej).
Należy zachować ostrożność, aby nie dopuścić do kontaktu zawartości pipety z oczami lub pyskiem psa, u którego stosuje się preparat.
Należy dopilnować, aby produkt został podany we właściwy sposób, zgodnie z opisem w części (dawkowanie). W szczególności należy nie dopuszczać do wylizywania miejsca podania preparatu przez zwierzę leczone, lub przez inne zwierzęta, z którymi przebywa.
Nie stosować u kotów.
Z uwagi na specyficzne uwarunkowania fizjologiczne oraz brak zdolności do metabolizowania niektórych związków, produktu tego nie wolno stosować u kotów. Produkt ten może wywierać poważne i szkodliwe działanie w przypadku jego użycia u kota, lub połknięcia go przez kota wylizującego psa, u którego dopiero co zastosowano preparat. Jeśli miały miejsce takie okoliczności, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii.
Przed zastosowaniem preparatu u psów chorych lub osłabionych należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Psom nie należy pozwalać na wchodzenie do wody przez około 2 dni po zastosowaniu preparatu, z uwagi na niebezpieczeństwo, jakie może on stanowić dla organizmów wodnych. Produkt nie może dostawać się do cieków wodnych i zbiorników z organizmami wodnymi, gdyż jest toksyczny dla organizmów wodnych, np. ryb i dafni.
Należy unikać kontaktu produktu ze skórą, oczami i ustami.
W trakcie nakładania preparatu nie należy jeść, pić, ani palić.
Po podaniu należy dokładnie umyć ręce. W sytuacji przypadkowego rozlania na skórze, należy natychmiast zmyć preparat wodą i mydłem.
Osoby, o których wiadomo, że posiadają wrażliwą skórę, mogą być szczególnie wrażliwe na ten produkt.
W sytuacji przypadkowego dostania się preparatu do oczu, należy obficie przepłukać je wodą.
Jeśli podrażnienie skóry lub oczu utrzymuje się, lub jeśli preparat został przypadkowo połknięty, należy zasięgnąć pomocy medycznej oraz pokazać lekarzowi ulotkę.
W badaniach laboratoryjnych na królikach i szczurach z zastosowaniem substancji pomocniczej N-metylopirolidonu wykazano cechy działania szkodliwego dla płodu. Produktu leczniczego weterynaryjnego nie powinny podawać kobiety w ciąży ani kobiety, u których podejrzewa się ciążę. Kobiety w wieku rozrodczym powinny używać środków ochrony indywidualnej, na które składają się rękawice, które należy nosić podczas przygotowywania do podania i podawania produktu leczniczego weterynaryjnego.
Rozpuszczalnik użyty w Advantix Spot-on może plamić niektóre materiały, łącznie ze skórą, tkaninami, tworzywami sztucznymi i wykańczanymi powierzchniami. Należy pozwolić, aby miejsce podania preparatu wyschło, zanim dopuści się do jego kontaktu z takimi materiałami.
Ciąża
Może być stosowany u suk w okresie ciąży i laktacji.
Dawkowanie
Dawkowanie
Zalecana minimalna dawka wynosi: 10 mg/kg masy ciała imidaklopridu i 50 mg/kg masy ciała permetryny.
Schemat dawkowania Advantix Spot-on:
Psy (kg m.c.) | Rodzaj opakowania | Objętość (ml) | Imidakloprid (mg/kg m.c.) | Permetryna (mg/kg m.c.) |
---|---|---|---|---|
≤ 4 kg | Advantix Spot-on dla psów o masie ciała do 4 kg | 0,4 ml | minimum 10 | minimum 50 |
Jednorazowe zastosowanie zapobiega dalszej infestacji kleszczy i pcheł przez cztery tygodnie, przez co ogranicza się ryzyko wystąpienia chorób przez nie przenoszonych.
Ponowna infestacja związana z pojawieniem się w otoczeniu zwierzęcia nowych pcheł może trwać przez sześć tygodni lub dłużej po rozpoczęciu leczenia. W takim przypadku może być konieczne więcej, niż jednorazowe użycie preparatu, w zależności od ilości pasożytów w otoczeniu. Aby utrudnić pchłom bytowanie w środowisku, zaleca się stosowanie środków zwalczających dorosłe pchły i osobniki w stadiach rozwojowych w otoczeniu zwierzęcia.
Jednorazowe leczenie zapewnia widoczne działanie odstraszające wobec meszek i komarów w ciągu czterech tygodni, zmniejszając przez to ryzyko wystąpienia chorób przez nie przenoszonych.
Preparat zachowuje skuteczność po zmoczeniu sierści zwierzęcia. Jednakże w przypadku częstego kontaktu z wodą, konieczne może być ponowne naniesienie preparatu, w zależności od obecności ektopasożytów w otoczeniu zwierzęcia. W takim przypadku nie należy stosować preparatu częściej, niż raz na tydzień
W przypadku zaistnienia konieczności umycia psa szamponem, zaleca się uczynić to przed naniesieniem preparatu lub przynajmniej w tydzień po jego zastosowaniu, w celu uniknięcia konieczności powtarzania zabiegu.
Sposób podania
Wyłącznie do stosowania u psów. Wyłącznie na skórę.
- Należy wyjąć jedną pipetę z opakowania.
- Trzymając pipetę w pozycji pionowej, końcówką do góry, przekręcić i zdjąć końcówkę.
- Odwrócić końcówkę i umieścić drugim końcem na pipecie (zamknięcie zabezpieczające przed dostępem dzieci).
- Przekręcić końcówkę aby przebić zamknięcie, po czym zdjąć końcówkę z pipety.
- U stojącego psa rozsunąć sierść pomiędzy łopatkami, tak, aby widoczna była goła skóra.
- Przytknąć koniec pipety do skóry i kilkukrotnie, mocno ją ścisnąć, w celu wyciśnięcia zawartości bezpośrednio na skórę. Nanosić wyłącznie na nieuszkodzoną skórę.
- W przypadku pipet o pojemności 2,5 ml i 4,0 ml ich zawartość należy podać w równych częściach w cztery miejsca wzdłuż linii grzbietowej, od łopatek do nasady ogona. Nie należy nanosić zbyt dużej ilości roztworu w jedno miejsce gdyż jej część może spłynąć ze zwierzęcia.
Skutki uboczne
W rzadkich przypadkach może wystąpić u psów przejściowa nadwrażliwość skóry (łącznie z objawami świądu i rumieniem w miejscu podania) i osowiałość.
W bardzo rzadkich przypadkach mogą wystąpić zmiany w zachowaniu zwierząt (zdenerwowanie, niepokój ruchowy, skowytanie lub tarzanie), objawy żołądkowo-jelitowe (wymioty, biegunka, nadmierne ślinienie się, zmniejszony apetyt) i objawy neurologiczne takie jak chwiejny ruch i drgawki u psów wrażliwych na permetrynę.
Te objawy są zwykle przemijające i same ustępują.
Skład
1 pipeta 0,4 ml Zawiera:
Imidakloprid 40 mg
Permetryna 200 mg
Producent
KVP Pharma und Veterinär-Produkte GmbH,
Projensdorfer Str. 324; D-24106 Kiel, Niemcy