Jak i czym wyciągnąć kleszcza psu? Domowe sposoby na usunięcia kleszcza u naszego pupila
Czy można samemu wyjąć psu kleszcza? Jak i czym to zrobić? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, koniecznie przeczytaj nasz poradnik, w którym znajdziesz wiele porad i polecanych produktów.
Spis treści
Kleszcze stanowią częste zmartwienie właścicieli psów. W okresie wiosenno-letnim całkowita ochrona zwierzaka przed tymi pasożytami jest niemal niemożliwa. Co robić w przypadku ugryzienia? Jak i czym wyciągnąć pajęczaki? Poznaj domowe sposoby i sprawdź, kiedy trzeba udać się do weterynarza.
Jak usunąć kleszcza u psa?
Kleszcze to jedne z najgroźniejszych pasożytów występujących w naszym klimacie. Niestety podczas ciepłych, wiosennych i letnich miesięcy, trudno całkowicie ochronić się przed kontaktem z nimi. Najczęściej można je spotkać w lasach, ogrodach, łąkach, parkach oraz innych zielonych terenach, dlatego tak naprawdę każdy spacer z psem stanowi ryzyko ugryzienia. Oczywiście istnieją sposoby na ochronę przed pajęczakami, jednak żadna metoda nie zapewnia 100% gwarancji bezpieczeństwa. Niezwykle ważna jest więc profilaktyka, a w przypadku znalezienia kleszcza u psa, jak najszybsza reakcja i jego usunięcie.
Mimo że samo ugryzienie przez kleszcze nie jest bolesne, pajęczaki przenoszą wiele groźnych dla psów chorób, takich jak babeszjoza, anaplazmoza, erlichioza, borelioza, czy odkleszczowe zapalenie mózgu. Mówi się, że od momentu ugryzienia do transmisji choroby musi upłynąć około 24-48 godzin. Szybkie usunięcie kleszcza pozwala więc obniżyć ryzyko zakażenia. Pamiętaj jednak, że podany przedział czasowy jest dość umowny i zdarzają się przypadki, kiedy do zarażenia dochodzi znacznie wcześniej. Właśnie dlatego po każdym spacerze jak najszybciej i jak najdokładniej obejrzyj pupila, a jeśli znajdziesz kleszcza, nie zwlekaj, tylko od razu go usuń.
Jak zrobić to dobrze?
Dokładnie obejrzyj, a najlepiej wyczesz sierść za pomocą specjalnego grzebienia lub szczotki
Gdy znajdziesz już wbitego kleszcza, złap go pęsetą jak najbliżej skóry i zdecydowanym, ale delikatnym ruchem pociągnij ku górze
Zdezynfekuj ręce, pęsetę i skórę w miejscu ugryzienia
Usuwanie kleszcza wymaga, aby pies pozostał na ten czas w bezruchu. Jeśli jest zestresowany lub niespokojny, poproś o pomoc drugą osobę, która delikatnie go przytrzyma lub zajmie czymś jego uwagę.
Czym wyciągnąć kleszcza u psa?
Do usunięcia kleszcza możesz wykorzystać zwykłą pęsetę lub skorzystać ze specjalnych przyrządów i preparatów dostępnych w większości sklepów zoologicznych i klinik weterynaryjnych. Zaopatrz się w nie zwłaszcza wiosną i latem, kiedy ryzyko ugryzienia przez kleszcza jest największe, a zwierzaki spędzają dużo czasu na zewnątrz. Zobacz, jakie produkty mogą Ci się przydać do usunięcia kleszcza u psa.
Sprawdź popularne kategorie
- Karta do usuwania kleszczy BROS – karta umożliwia sprawne usunięcie kleszcza nie tylko u psa, ale też u ludzi. Posiada dwa rodzaje specjalnych nacięć, umożliwiając tym samym pozbycie się zarówno dorosłych kleszczy, jak i nimf. Dodatkowo produkt został wyposażony w lupę powiększającą, co zdecydowanie ułatwia cały proces, a dzięki niewielkim rozmiarom możesz bez problemu schować ją do portfela lub kieszeni i zabrać ze sobą na spacer lub wyjazd,
- Pierwsza pomoc przy ukąszeniu kleszcza Controly – w zestawie znajdziesz pęsetę wielokrotnego użytku ze specjalnie ukształtowaną główką, pozwalającą na pewne chwycenie kleszcza, a także waciki do dezynfekcji oraz plastry w różnych rozmiarach,
- Środek do bezpiecznego usuwania kleszczy 2 w 1 VACO – ma postać nietoksycznego gazu zamrażającego zamkniętego w specjalnym, ciśnieniowym zbiorniku. Pozwala na zamrożenie kleszcza i jego bezpieczne oraz bezbolesne usunięcie pęsetą,
- Dwustronne szczypce do usuwania kleszczy u psów i kotów Beaphar Tick Pen – są bardzo poręczne i pozwalają łatwo i delikatnie usunąć kleszcza w całości, już za pierwszym pociągnięciem. Szczypce są zbudowane w sposób redukujący ryzyko przypadkowego wyrwania sierści.
Ze względu na to, że choroby odkleszczowe mogą być bardzo poważne w skutkach, a ugryzienia kleszcza łatwo przeoczyć, wprowadź również odpowiednią profilaktykę. Pomocne mogą być różnorodne akcesoria dla zwierząt takie jak tabletki, szampony, obroże na kleszcze np. obroża biobójcza dla dużych psów Beaphar Permecta Dog L. Obroża jest wodoodporna i zapewnia ochronę przez 3 miesiące. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj artykuł „Jak chronić psa przed kleszczami” oraz skonsultuj się z weterynarzem, który pomoże wybrać Ci najlepszą metodę ochronną.
Jak usunąć psu kleszcza domowym sposobem?
Ile kosztuje wyciągnięcie kleszcza u psa?
Jeśli z jakiegokolwiek powodu nie jesteś w stanie samodzielnie usunąć kleszcza lub po prostu obawiasz się, że nie uda Ci się tego zrobić w bezpieczny sposób, koniecznie udaj się z psem do weterynarza. Usunięcie kleszcza kosztuje średnio od około 10 do 50 zł. Dodatkowo płatne są natomiast badania kleszcza. Wykonuje się je po to, żeby ocenić, czy był on nosicielem chorób.
Sprawdź spray do dezynfekcji drobnych ran Asept.
Co zrobić po wyjęciu kleszcza u psa?
Po wyjęciu kleszcza zdezynfekuj skórę psa, ręce oraz wszystkie przyrządy, które miały kontakt z pajęczakiem. Upewnij się również, że kleszcz został usunięty w całości, np. układając go na białej kartce. Przez kolejne dni obserwuj skórę w miejscu ugryzienia oraz bądź wyczulony na objawy, takie jak utrata apetytu, apatia, brak chęci do zabawy, senność, drgawki, krwiomocz, które mogłyby świadczyć o rozwoju choroby.
Podsumowanie
W okresie letnim, kiedy kleszcze są najbardziej aktywne, każde wyjście z psem na spacer wiąże się z ryzykiem ugryzienia, dlatego bardzo ważna jest profilaktyka oraz szybka reakcja. Jeśli znajdziesz kleszcza u psa, nie zwlekaj, tylko usuń go od razu. Możesz zrobić to za pomocą zwykłej pęsety lub innych pomocnych urządzeń, które bez problemu dostaniesz w sklepach zoologicznych i drogeriach. Jeżeli masz obawy, czy uda Ci się to zrobić prawidłowo i bezpiecznie, najlepiej udaj się do weterynarza. Usunięcie kleszcza w gabinecie weterynaryjnym nie jest bardzo kosztowne, a gwarantuje bezpieczeństwo.
Źródła:
- Eksperci UPWr, Jak usunąć kleszcza u psa?, [dostęp: 01.06.2023]
- Jak wyciągnąć kleszcza u psa? https://www.psy.pl/artykuly/porady/jak-wyciagnac-kleszcza-u-psa#rcs-24120 [dostęp: 01.06.2023]