Jak pobudzić laktację? Sposoby na pobudzenie laktacji po porodzie

20. 6. 2023 · 6 minut czytania

Problemy z laktacją pojawiają się często. Na szczęście są pewne sposoby, które pomogą Ci ją pobudzić. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się czym pobudzić laktację.

Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jak pobudzić laktację? Sposoby na pobudzenie laktacji po porodzie

Problemy z laktacją są częstym zmartwieniem wśród świeżo upieczonych mam. Natłok często sprzecznych informacji i rad płynących z najbliższego otoczenia na ogół wzbudza tylko jeszcze więcej wątpliwości. Z naszego artykułu dowiesz się, jak skutecznie i bezpiecznie pobudzić laktację po porodzie – sprawdź!

Jak pobudzić laktację po porodzie?

Karmienie piersią, rozkręcenie i utrzymanie laktacji po porodzie bywa bardzo stresujące, zwłaszcza jeśli robisz to po raz pierwszy. Być może zastanawiasz się, czy produkujesz wystarczającą ilość mleka i zapewniasz swojemu dziecku wszystko, czego potrzebuje? To jak najbardziej uzasadnione obawy. Postaraj się tym jednak nadmiernie nie przejmować – stres zdecydowanie nie jest sprzymierzeńcem laktacji, a maluch z łatwością wyczuje Twoje emocje.

Jeśli dziecko rozwija się prawidłowo, przybiera na masie, nie wykazuje żadnych niepokojących objawów i oboje czujecie się dobrze, zapewne nie masz się czym martwić. Jeśli jednak mimo to masz wątpliwości lub coś Cię niepokoi, skonsultuj się z lekarzem lub doradcą laktacyjnym, który Cię uspokoi i rozwieje Twoje obawy.

Jak pobudzić laktację po porodzie?

Oczywiście zdarzają się sytuacje, kiedy laktacja nie przebiega, tak jak powinna i produkowana ilość mleka jest za mała. Może być to związane m.in. z:

  • Zaburzeniami hormonalnymi w Twoim organizmie,
  • Przebytymi urazami lub zabiegami chirurgicznymi w obrębie piersi,
  • Nadmiernym, długotrwałym stresem,
  • Nieprawidłową techniką karmienia i przystawiania dziecka do piersi.

Jak więc pobudzić laktację po porodzie? Przede wszystkim znajdź przyczynę problemów i porozmawiaj ze specjalistą, który pomoże Ci ustalić odpowiednie postępowanie. W większości przypadków wystarczą proste, domowe sposoby, takie jak:

  • Dbałość o zdrową, normokaloryczną dietę i nawodnienie organizmu,
  • Nauka prawidłowego przystawiania dziecka,
  • Częstsza stymulacja piersi do produkcji mleka.

Pamiętaj, aby się nie zniechęcać. Chwile zwątpienia są naturalne i pojawiają się niemal u każdej nowej mamy, jednak nie warto się im poddawać. Każde opróżnienie piersi (w wyniku nakarmienia dziecka lub odciągnięcia pokarmu laktatorem) wyzwala dalszą produkcję mleka. Jeśli więc zaobserwujesz problemy z laktacją i z tego względu zmniejszysz częstotliwość przystawiania dziecka do piersi, możesz nasilić ten problem.

Sprawdź popularne kategorie

Czym pobudzić laktację?

Co może pomóc Ci w pobudzeniu laktacji?

Niezastąpione bywają laktatory

Zaopatrz się też w akcesoria do karmienia piersią

 

Jeżeli dziecku musi być podawane dodatkowe mleko lub suplementy diety, zobacz Medela SNS, system wspomagający karmienie. To specjalne urządzenie wspomagające, dzięki któremu możliwe jest dostarczenie niemowlęciu substancji odżywczych w czasie karmienia piersią.

Czym pobudzić laktację?

Sposoby na pobudzenie laktacji

Aby laktacja przebiegała prawidłowo, jedną z najważniejszych rzeczy, których musisz nauczyć się zarówno Ty, jak i dziecko, jest prawidłowe przystawianie do piersi. Może wydawać się to naturalne i intuicyjne, ale na początku nie zawsze jest to takie proste. Karmienie piersią jest umiejętnością, której oboje musicie się nauczyć i wymaga czasu oraz praktyki. Na co zwrócić uwagę?

  • Główka, szyja i kręgosłup dziecka powinny być w jednej linii. Ułóż maleństwo na rękach lub poduszce do karmienia tak, aby było Ci wygodnie,
  • Dotknij brodawką warg dziecka, powinno to spowodować otwarcie buzi. Maluch obejmie ustami nie tylko samą brodawkę, ale również otoczkę sutkową.
Pamiętaj!
Zwracaj uwagę, aby karmić dziecko naprzemiennie z obu piersi. Dla ułatwienia możesz nałożyć na rękę charakterystyczną bransoletkę lub gumkę do włosów, która będzie Ci przypominać, z której piersi dziecko pobierało pokarm przy wcześniejszym karmieniu. Zadbaj również o zdrowe odżywianie i nawodnienie.

Co jeść na pobudzenie laktacji?

Na laktację wpływa sposób Twojego odżywiania.

  • Dieta matki karmiącej powinna być dobrze zbilansowana i dostarczać odpowiednią liczbę kalorii. Jeśli będzie ich za mało, laktacja również może być słabsza. Dlatego połóg i czas karmienia piersią to nie jest dobry czas na restrykcyjne diety odchudzające. To zrozumiałe, że po porodzie możesz chcieć szybko wrócić do formy, ale rób to powoli, z szacunkiem dla własnego ciała i organizmu,
  • Niestety nie istnieją konkretne produkty spożywcze, które skutecznie pobudzałyby laktację i których włączenie do diety gwarantowałoby sukces. Najważniejszy jest całokształt diety, odpowiednia podaż kalorii i wszystkich witamin i składników mineralnych,
  • Twoja dieta powinna opierać się na warzywach i owocach, pełnoziarnistych zbożach, produktach białkowych, roślinnych tłuszczach, a ograniczać cukry proste, sól i żywność wysoko przetworzoną.

Sprawdź również suplementy dla kobiet w ciąży i karmiących piersią np. Olimp Gold-Vit Mama, suplement diety oraz mieszankę ziołową do zaparzania Lactosan Fix, saszetki.

Co jeść na pobudzenie laktacji?

Co pić na pobudzenie laktacji?

W celu pobudzenia laktacji niektóre kobiety sięgają po herbatki ziołowe. Wiele z nich zawiera galaktogogi, czyli naturalne substancje pochodzenia roślinnego, które mają potencjalne działanie zwiększające produkcję mleka. Wśród nich najczęściej wymienia się m.in.:

  • Kozieradkę,
  • Koper włoski,
  • Ostropest plamisty,
  • Słód jęczmienny,
  • Anyż,
  • Rutwicę lekarską.

Są składnikiem wielu mieszanek ziołowych przeznaczonych do sporządzania domowych herbatek i naparów. Najlepiej przebadany i stosunkowo najbezpieczniejszy jest słód jęczmienny, który znajduje się m.in. preparatach dla kobiet karmiących takich jak Femaltiker Plus, smak karmelowy.  W wielu przypadkach słód jęczmienny może być dobrym, naturalnym sposobem na pobudzenie laktacji.

Badania naukowe nie potwierdzają jednoznacznie skuteczności i bezpieczeństwa innych galaktogogów. Istnieją również obawy, że przedostają się do mleka matki, a spożyte przez niemowlę mogą mieć negatywny wpływ na jego zdrowie i rozwój. Dlatego bardzo ważne jest, aby żadnych suplementów nie zażywać na własną rękę. Przed przyjęciem jakichkolwiek preparatów farmaceutycznych lub ziołowych zasięgnij opinii specjalisty, który oceni potencjalne korzyści i zagrożenia oraz pomoże podjąć najlepszą decyzję.

Podsumowanie

Wiele kobiet boryka się z problemami z laktacją. Pomocne może być używanie laktatorów, częstsze przystawianie dziecka do piersi, zwrócenie uwagi na dietę, odpowiednią podaż kalorii i nawodnienie. Zachowaj jednak szczególną ostrożność w przyjmowaniu jakichkolwiek suplementów i preparatów ziołowych przeznaczonych do pobudzania laktacji, ponieważ brakuje jednoznacznych danych potwierdzających ich bezpieczeństwo.

Źródła:

  1. How to increase breast milk supply, https://www.pregnancybirthbaby.org.au/increasing-your-breast-milk-supply, [dostęp: 19.06.2023 r.]
  2. Sarnecki J., Galaktogogi – substancje stymulujące laktację, Standardy Medyczne Pediatria, 2016
  3. Bazzano A., Hofer R., Thibeau S., Review of Herbal and Pharmaceutical Galactagogues for Breast-Feeding., Ochsner Journal, 2016

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się podczas indywidualnych konsultacji w gabinecie, warsztatów grupowych oraz merytorycznych, ale też przystępnych dla każdego artykułów.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób....
Przeczytaj więcej od tego autora
checkout.warnings.Notice