Akcesoria do karmienia piersią
Jak działają osłonki na sutki?
Osłonki na sutki to produkty dla mamy i dziecka, które ułatwiają codzienność podczas karmienia piersią. Najczęściej stosuje się je przy wklęsłych, płaskich, mało elastycznych sutkach, aby ułatwić maluchowi chwytanie piersi i jedzenie. Pomagają też złagodzić ból i zmniejszyć ryzyko podrażnień brodawek, które często pojawiają się u kobiet na początku laktacji. Osłonki na sutki są wykonane z bezpiecznych materiałów i nie stanowią ryzyka dla mamy, ani dziecka. Mimo to specjaliści zalecają ich stosowanie jedynie wtedy, kiedy jest to naprawdę konieczne, a inne, naturalne metody nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.
Czy stosowanie osłonek na brodawki boli?
Prawidłowo stosowane osłonki na brodawki nie powinny sprawiać bólu. Wręcz przeciwnie, pomagają zmniejszyć dolegliwości, które często pojawiają się podczas pierwszych dni karmienia piersią. Nie należy jednak stosować ich na uszkodzone, podrażnione, pogryzione przez dziecko sutki. W tej sytuacji mogą nasilić dolegliwości, a także spowodować infekcje, jeśli nie będą prawidłowo czyszczone i przechowywane. Aby mieć pewność, że osłonki na brodawki są stosowane w prawidłowy sposób, należy przestrzegać zaleceń producenta oraz skonsultować się z doradczynią laktacyjną lub położną.
Kiedy stosować nakładki laktacyjne?
Nakładki laktacyjne to produkty dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, które warto stosować, kiedy dziecko ma problem z chwytaniem piersi. Może być to konsekwencją nietypowej budowy piersi (np. wklęsłe lub płaskie sutki). Dodatkowo niektóre dzieci, zwłaszcza urodzone przedwcześnie, potrzebują więcej czasu, aby nauczyć się prawidłowo chwytać i ssać pierś. Nakładki laktacyjne pomagają im w nauce i przyzwyczajają do naturalnego karmienia. Osłonki można stosować też wtedy, kiedy karmienie piersią jest bardzo bolesne, a inne naturalne metody (np. zimne okłady, maści łagodzące) nie pomagają.
Jak stosować kompresy żelowe na piersi?
Kompresy żelowe na piersi pomagają złagodzić dyskomfort towarzyszący laktacji. Można stosować je na ciepło lub na zimno.
- Ciepłe kompresy rozluźniają pierś i ułatwiają udrożnienie zatkanych kanalików mlekowych. Najlepiej wykonywać je przed karmieniem. Dobrze sprawdzą się podczas zastoju pokarmu. Warto mieć wtedy również laktatory.
- Zimne kompresy łagodzą ból i obrzęk. Zaleca się stosować je po karmieniu. Można używać ich w formie okładów lub włożyć za biustonosze do karmienia na kilka minut.
Niektóre kosmetyki do pielęgnacji biustu w ciąży mogą działać podobnie jak kompresy żelowe. Wystarczy schłodzić je lekko w lodówce przed użyciem. Przyniesie to przyjemne uczucie ukojenia. Wcześniej należy jednak upewnić się, że producent zezwala na przechowywanie danego produktu w lodówce. W przeciwnym razie może to negatywnie wpłynąć na jego jakość.