Jak picie wody wpływa na cerę?
Czy picie wody wpływa na cerę? Zdecydowanie tak. Wyjaśniamy, jakie efekty dla skóry daje picie wody i jak dobrze się nawadniać. Dowiedz się więcej na ten temat!
Spis treści
Dbałość o prawidłowe nawodnienie bez wątpienia jest jedną z najważniejszych zasad zdrowego stylu życia. Nasz organizm składa się w ponad 80% z wody, która jest niezbędna, aby wszystkie komórki i narządy funkcjonowały prawidłowo. Skóra nie stanowi w tym zakresie wyjątku. Podpowiadamy, jak picie wody poprawia cerę i w jaki sposób wspomaga jej kondycję!
Czy picie wody poprawia cerę?
Picie wody to jedna z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla swojej skóry.
- Odwodnienie w krótkim czasie może doprowadzić do wyraźnego pogorszenia wyglądu i kondycji skóry, a także przyśpieszyć procesy starzenia i pojawianie się zmarszczek.
- Wiele osób skupia się wyłącznie na nawilżaniu skóry od zewnątrz za pomocą kosmetyków i preparatów do pielęgnacji twarzy. Codzienna pielęgnacja jest oczywiście bardzo istotna, jednak niemniej ważne jest nawodnienie skóry od wewnątrz.
- Wbrew pozorom dbałość o picie dużych ilości wody nie jest zaleceniem kierowanym wyłącznie do osób z cerą suchą lub cerą wrażliwą. Cera z tendencją do przetłuszczania, cera trądzikowa i cera mieszana również potrzebują wody. W przeciwnym razie gruczoły łojowe będą produkowały więcej sebum, aby wyrównać poziom nawodnienia, co tylko pogłębi problem.
Przeczytaj też nasz artykuł „Cera normalna”.
Jak picie wody wpływa na cerę?
- Wzmacnia naturalną barierę ochronną.
- Pomaga utrzymać jędrności i elastyczności skóry.
- Spowalnia procesy starzenia.
Picie wody oddziałuje również na pracę nerek i wątroby, które są odpowiedzialne za usuwanie z organizmu zbędnych produktów przemiany materii czy toksyn. Odpowiednie nawodnienie pomaga pozbyć się z organizmu szkodliwych substancji, które mogłyby się gromadzić i negatywnie wpływać na kondycję skóry.
Czy picie wody poprawia cerę? Zdecydowanie tak. Kiedy pijesz zbyt mało wody, Twoja skóra staje się odwodniona, co może powodować:
- Uczucie ściągnięcia,
- Łuszczenie,
- Podrażnienia i wysuszenia,
- Spierzchnięcie ust,
- Pieczenie,
- Powstawanie zmarszczek.
Jeśli zauważysz u siebie powyższe objawy, zastanów się, czy na pewno się dobrze nawadniasz.
Cera a picie wody – efekty
Jakie efekty zapewnia picie wody? Przede wszystkim poprawia komfort skóry. Staje się ona miękka i elastyczna oraz bardziej odporna na podrażnienia. Dodatkowo możesz zaobserwować:
- Poprawę kolorytu skóry, jej naturalnego blasku (odwodniona skóra często jest poszarzała i ziemista),
- Zmniejszenie widoczności drobnych zmarszczek mimicznych,
- Mniejszą tendencję do przetłuszczania, powstawania niedoskonałości czy pękających naczynek.
Przeczytaj nasz artykuł „Cera naczynkowa”.
Picie wody ma też wpływ na to, jak wygląda i jak długo utrzymuje się Twój makijaż. Odpowiednia pielęgnacja to podstawa każdego make-upu. Troszcząc się o nawodnienie, dbasz, aby kolorowe kosmetyki lepiej rozprowadzały się na skórze, dobrze na niej wyglądały oraz dłużej pozostały w nieskazitelnym stanie.
Co zrobić, aby zaobserwować takie efekty?
- Pij minimum 2 l płynów dziennie. Aby dokładnie wyliczyć swoje zapotrzebowanie, możesz skorzystać z dwóch metod.
- Pierwszy sposób, mówi, że na każdą kilokalorię diety powinien przypadać 1 ml płynów. Zatem jeśli spożywasz 2200 kcal, pij ok. 2,2 l płynów dziennie.
- Drugi sposób wykorzystuje Twoją masę ciała. Na każdy kilogram powinno przypadać co najmniej 30 ml. Jeśli więc ważysz 70 kg, powinieneś pić ok. 2,1 l płynów.
- Pamiętaj, że w upalne dni oraz podczas intensywnej aktywności fizycznej zapotrzebowanie na wodę jest większe.
- Wybieraj głównie wodę źródlaną lub mineralną. Powinna stanowić ok. 70% dostarczanych płynów. Pozostałą ilość możesz uzupełniać np. naparami ziołowymi, herbatą, kawą, sokami owocowymi, a także wodą obecną w produktach stałych, zwłaszcza warzywach i owocach.
- Postaraj się pić wodę regularnie, małymi łykami, wiele razy w ciągu dnia. Możesz dodawać do niej cytrynę, limonkę czy miętę, które urozmaicą jej smak.
- Najlepsze efekty zaobserwujesz, jeśli zadbasz o nawodnienie od wewnątrz oraz na zewnątrz za pomocą dobrych kosmetyków. Sprawdź produkty nawilżające skórę:
- Ziaja Liście Manuka Oczyszczanie, krem nawilżający SPF 10 zawiera hydrofilowy ekstrakt z liści drzew Manuka, glukonian cynku, kwas oleanolowy, kwas hialuronowy oraz algi brunatne. Krem jest lekki, nietłusty, szybko się wchłania i dobrze sprawdzi się pod makijaż.
- Sesderma Azelac, nawilżający krem do twarzy przeznaczony jest do pielęgnacji skóry wrażliwej, naczynkowej, z trądzikiem zwyczajnym lub różowatym. Zawiera kwas azelainowy o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym. Nawilża skórę, a jednocześnie reguluje wydzielanie sebum i redukuje przebarwienia.
- Ziaja Med Kuracja Ultranawilżająca, emulsja do twarzy. mocznik 3% długotrwale nawilża i chroni przed utratą wilgoci, regeneruje barierę ochronną skóry, zmiękcza, redukuje szorstkość i łuszczenie.
- Physiogel C Nawilżanie Krem Intensywny zawiera technologię BioMimic, która wzmacnia barierę ochronną skóry, zapobiega utracie wody i chroni przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.
- Vitamin A+E cream Dr.Max, regenerujący krem z witaminą A +E ma właściwości regenerujące, przeznaczony jest do pielęgnacji suchej skóry.
- La Roche Posay Effaclar H Iso-biome Krem nawilżający nie tylko nawilża skórę, ale również wspiera równowagę mikrobiomu, redukuje niedoskonałości i przebarwienia.
- Pamiętaj, że działanie nawilżające kosmetyków to nie jedyna cecha, na którą powinieneś zwracać uwagę. Wybieraj produkty dopasowane do potrzeb Twojej cery.
- Nie zapominaj też o codziennej ochronie przeciwsłonecznej i unikaniu nadmiernej ekspozycji na słońce. Dzięki temu nie doprowadzisz do odwodnienia organizmu, uszkodzenia bariery hydrolipidowej skóry, a ponadto spowolnisz procesy starzenia.
Podsumowanie
Jeśli chcesz zadbać o swoją skórę, musisz pić odpowiednią ilość płynów. Skóra potrzebuje nawodnienia zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz. Odwodnienie może powodować suchość, podrażnienia, łuszczenie się skóry oraz przyspieszać procesy starzenia. Postaraj się pić minimum 2 l płynów dziennie, a Twoja cera na pewno Ci za to podziękuje.
Źródła:
- Karowicz-Bilińska A., Woda i jej znaczenie dla organizmu kobiety, Ginekol Pol, 2011 te