Cera mieszana – czym się charakteryzuje i jak o nią dbać?

6. 3. 2023 · 8 minut czytania

Cera mieszana - jak ją poznać i jak o nią dbać? W naszym artykule omawiamy cechy charakterystyczne cery mieszanej oraz proponujemy sprawdzone sposoby na jej pielęgnację.

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Cera mieszana – czym się charakteryzuje i jak o nią dbać?

Cera mieszana charakteryzuje jednoczesnym występowaniem suchej i tłustej strefy na twarzy. Wymaga specjalnej pielęgnacji pomagającej zachować równowagę i zdrowy wygląd. W artykule wyjaśniamy, jak dbać o cerę mieszaną, żeby uzyskać najlepsze efekty. Podpowiadamy również, jakie kosmetyki i zabiegi stosować dla utrzymania skóry w dobrej kondycji. 

Cera mieszana - charakterystyka 

Większość osób potrafi bezbłędnie wskazać cechy skóry suchej czy tłustej, które są bardzo specyficzne i trudno je pomylić. Pierwsza z nich charakteryzuje się szorstkością, skłonnością do łuszczenia, a także dużą podatnością na podrażnienie. Suchości często towarzyszą nieprzyjemne uczucie swędzenia i pieczenia oraz nadreaktywność na czynniki zewnętrzne. Skórę tłustą z kolei wyróżnia nadmierne wydzielanie sebum, co nierzadko skutkuje powstawaniem zaskórników, krostek i innych niedoskonałości. Cera sucha jest niemal zupełnie pozbawiona ochronnej warstwy hydrolipidowej, przez co szybciej się odwadnia i staje się wrażliwa. Skóra tłusta natomiast nadmiernie się błyszczy, jest gruba i ziemista, a dodatkowo szpecą ją rozszerzone pory. 

Świadomość w zakresie rodzaju skóry pozwala dobrać odpowiednie dermokosmetyki do twarzy. Kierując się między innymi wskazaniami znajdującymi się na opakowaniu, wybierzesz produkty ułatwiające właściwą pielęgnację Twojej cery. Co jednak w sytuacji, gdy na jednej twarzy występują oba rodzaje cery? Wbrew pozorom to dość częste, choć bardzo kłopotliwe zjawisko. Cera mieszana z wielu powodów stanowi niełatwy typ skóry. Jej codzienna pielęgnacja sprawia duży problem.

Czym dokładnie się charakteryzuje i jak wygląda cera mieszana? 

  • Najprościej wyjaśniając, cera mieszana stanowi kombinację cech skóry tłustej i suchej
  • W strefie tłustej - która najczęściej obejmuje strefę T, czyli czoło, nos i brodę - skóra produkuje zwiększoną ilość sebum,
  • Z kolei w strefie suchej - zwykle są to okolice kości policzkowych i oczu - skóra jest bardziej delikatna, przesuszona. Po jej umyciu pojawia się nieprzyjemne uczucie ściągnięcia, a nawet pieczenia,
  • Charakterystyczne dla cery mieszanej jest również poszerzenie porów w strefie T oraz skłonność do powstawania niedoskonałości, takich jak zaskórniki i wypryski, 
  • W strefie suchej skóra może natomiast być bardziej podatna na podrażnienia, łuszczenie i utratę elastyczności.

Dwa skrajnie różne rodzaje skóry, a żeby było trudniej - każdy występuje w innym obszarze twarzy. To jeszcze bardziej komplikuje kwestię codziennej pielęgnacji. Jak zadbać o cerę mieszaną? W celu zachowania zdrowej i pięknej skóry sięgaj po odpowiednie kosmetyki dostosowane do jej potrzeb. Unikaj produktów agresywnych i przesuszających, a także utrzymuj równowagę nawilżenia i ochrony skóry. 

Cera mieszana - przyczyny 

Już sam opis cery mieszanej brzmi skomplikowanie. Nietrudno sobie wyobrazić, jak kłopotliwa może być codzienna rutyna pielęgnacyjna. Skąd takie różnice? Dlaczego w jednej strefie występuje nadprodukcja sebum, a skóra błyszczy się od nadmiaru łoju, podczas gdy drugiej dokucza suchość i nadmierna wrażliwość? Istnieje co najmniej kilka powodów, a co gorsze - do wielu z nich sami się przyczyniamy, między innymi niewłaściwą pielęgnacją.

  • Podstawową przyczyną jest brak równowagi wodno-tłuszczowej. Ma to bezpośredni związek z naturalną budową skóry i rozmieszczeniem gruczołów łojowych, których najwięcej znajduje się właśnie w strefie T, 
  • Zaburzone wydzielanie sebum może być spowodowane wieloma czynnikami, między innymi wahaniami hormonów, dużą ekspozycją na sytuacje stresogenne, niewłaściwą dietą, nadmiernym opalaniem czy przyjmowaniem niektórych leków
  • Na produkcję sebum wpływają również predyspozycje genetyczne, co oznacza, że zazwyczaj skłonność do łojotoku dostajemy w spadku po naszych rodzicach,
  • Dodatkowym determinantem staje się nieprawidłowa i zbyt agresywna pielęgnacja, nastawiona na wysuszenie kłopotliwego obszaru.

Błędy pielęgnacyjne w postaci zbyt silnych preparatów pielęgnacyjnych, głównie kosmetyków do oczyszczania twarzy, rzeczywiście przynoszą chwilową poprawę. Jest to jednak złudny i krótkotrwały efekt. Używanie przez długi czas silnie matujących i wysuszających kosmetyków prowadzi do wielu zaburzeń w funkcjonowaniu skóry, np. podrażnienia. Skutkuje też przesuszeniem strefy z mniejszą ilością gruczołów łojowych produkujących naturalną barierę ochronną w postaci sebum, czyli policzków, skroni i okolic oczu. Wbrew pozorom dla strefy T wysuszające produkty działają niekorzystnie, ponieważ pobudzają gruczoły do wzmożonego wydzielania łoju w celach obronnych. 

Cera mieszana charakterystyka

 

Kolejnym błędem jest niedostateczne nawilżanie skóry. W tej sytuacji zachodzi podobna reakcja, jak w przypadku preparatów zawierających silnie drażniące substancje. Warto również zaznaczyć, że kremy nawilżające są jednym z kluczowych kroków pielęgnacyjnych. Brak odpowiedniego poziomu nawilżenia w krótkim czasie doprowadzi do przesuszenia, a nawet odwodnienia skóry. Co ciekawe - problem odwodnienia dotyczy również skóry tłustej. I znów - niewłaściwy poziom wilgoci będzie powodem zwiększonego wydzielania sebum. Jest to naturalna reakcja obronna skóry.

Cera mieszana - pielęgnacja

Pielęgnacja cery mieszanej nie należy do łatwych. Jest jednak kilka żelaznych zasad, których należy pilnować, by utrzymać ją w ryzach i osiągnąć najlepsze efekty. 

  • Do oczyszczania wybieraj łagodne produkty usuwające nadwyżki sebum i nagromadzone na skórze zanieczyszczenia. Kosmetyki zapobiegną pojawianiu się wągrów i zaskórników, ale nie spowodują nadmiernego odtłuszczenia. W preparatach myjących unikaj substancji wysuszających, takich jak alkohol i mydło. Postaw na delikatne kosmetyki w formie żelu lub pianki,
  • Nie zapominaj o tonizowaniu przywracającym skórze odpowiednie pH i niwelującym błyszczenie,
  • Zadbaj o właściwe nawilżenie i odżywienie skóry łagodzące powstałe podrażnienia, uzupełniające warstwę hydrolipidową naskórka, regenerujące i zmiękczające skórę. W kremach do twarzy i preparatach pod oczy szukaj między innymi:
  • Masła shea, 
  • Gliceryny, 
  • Witaminy E, 
  • Witaminy C, 
  • Niacynamidu, 
  • Kwasu hialuronowego, 
  • Retinolu,
  • Naturalnych ekstraktów roślinnych,
  • Stosuj preparaty z filtrem UV opóźniające fotostarzenie i wysuszanie skóry,
  • Zamień peelingi mechaniczne zawierające drobinki złuszczające na mniej agresywne peelingi enzymatyczne.
Cera mieszana pielęgnacja

Kosmetyki do cery mieszanej

W przypadku strefy T stosuj produkty oczyszczające oraz regulujące wytwarzanie sebum. W strefie suchej natomiast wskazane są kosmetyki nawilżające, kojące i regenerujące. Nie oznacza to jednak, że musisz szykować dodatkową półkę w łazience, która pomieści dwa rodzaje kosmetyków. W sprzedaży znajdziesz szereg artykułów pielęgnacyjnych działających dwutorowo - z jednej strony regulują wydzielanie sebum, z drugiej są na tyle delikatne, że nie powodują podrażnienia i przesuszenia skóry.

Przykładowe kosmetyki, które sprawdzą się w pielęgnacji skóry mieszanej to między innymi:

Pielęgnacja cery mieszanej - dieta ma znaczenie 

Choć różnorodność diet jest imponująca, próżno szukać potraw dedykowanych typowo do cery mieszanej. Nie oznacza to jednak, że jadłospis nie ma znaczenia dla kondycji skóry - również mieszanej. Nawyki żywieniowe są dla niej równie istotne co odpowiednia pielęgnacja. Co jeść na ładną cerę? Przede wszystkim produkty zawierające mikro- i makroelementy kondycjonujące skórę, takie jak cynk, witamina A, C i E, żelazo, wapń.

  • Postaw na świeże warzywa, owoce, ryby morskie, zboża, rośliny strączkowe, cytrusy, orzechy, drób, nabiał i oleje roślinne,
  • Wyeliminuj z diety żywność wysoko przetworzoną, fast foody, słodycze, ostre przyprawy, konserwanty, słone przekąski i słodzone napoje gazowane,
  • Nawadniaj organizm od środka, pij minimum 2 litry płynów dziennie.
Cera mieszana zabiegi

Cera mieszana - zabiegi

Dla skóry mieszanej polecane są różne zabiegi profesjonalne, które pomogą w poprawie jej kondycji i wyglądu. 

  • Peeling chemiczny - zabieg polegający na usunięciu warstwy naskórka za pomocą preparatu chemicznego. Peelingi chemiczne regulują wydzielanie sebum, zmniejszają widoczność porów, a także wygładzają i rozjaśniają skórę.
  • Masaż twarzy - masaże pomagają w uelastycznieniu skóry i stymulacji krążenia krwi, co przyczynia się do poprawy jej kondycji. Dobrym wyborem dla cery mieszanej są masaże z wykorzystaniem naturalnych olejów nawilżających i regenerujących skórę.
  • Zabiegi laserowe - pomagają w redukcji zmarszczek, blizn, przebarwień i innych niedoskonałości, jednocześnie pozostawiając skórę gładką i elastyczną. 
  • Zabiegi na bazie kwasu hialuronowego - kwas hialuronowy to substancja występująca naturalnie w skórze, ale jej poziom zmniejsza się wraz z wiekiem. Zabiegi z wykorzystaniem składnika poprawiają nawilżenie i elastyczność skóry, a także redukują zmarszczki i przebarwienia.
  • Zabiegi na bazie witaminy C - witamina C to silny przeciwutleniacz pomagający w walce z wolnymi rodnikami, a także redukujący zmarszczki, przebarwienia, poprawiający jędrność i elastyczność skóry.

Podsumowanie

Cera mieszana stanowi wyzwanie w codziennej pielęgnacji. Wymaga zastosowania kosmetyków i zabiegów pielęgnacyjnych dostosowanych do potrzeb skóry na różnych obszarach twarzy. Zaleca się stosowanie delikatnych, ale jednocześnie skutecznych kosmetyków do oczyszczania, matowienia i regulacji wydzielania sebum, a także kosmetyków nawilżających, kojących i regenerujących. Ważne jest również regularne stosowanie filtrów przeciwsłonecznych zapobiegających szkodliwym skutkom działania promieni UV. Dostosowanie właściwej pielęgnacji i zabiegów pozwoli na zachowanie zdrowego wyglądu i kondycji skóry mieszanej.

Źródła:

  1. I. Suligowska, Pielęgnowanie zdrowej skóry, http://www.publicznastoraciaz.pl/wp-content/uploads/2020/03/3-160809131925.pdf [dostęp 16.03.2023 r.]
  2. K. Kur, B. Jankowska, Wiedza klientów gabinetów kosmetycznych na temat błędów w pielęgnacji skóry twarzy, https://www.umb.edu.pl/photo/pliki/WNoZ_jednostki/wnoz-z-zintegrowanej-opieki-medycznej/monografie/holistyczny_wymiar_opieki_wobec_osob_z_chorobami_skory.pdf#page=173 [dostęp 16.03.2023 r.]
  3. A. Kacalak-Rzepka, S. Bielecka-Grzela, A. Klimowicz, J. Wesołowska, R. Maleszka, Sucha skóra jako problem dermatologiczny i kosmetyczny, http://zbc.ksiaznica.szczecin.pl/Content/21087/Roczniki_54-3-2008.pdf#page=56 [dostęp 16.03.2023 r.]

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów. W wolnych chwilach pochłaniam kolejne książki, eksperymentuję kulinarnie i uczę się języka włoskiego.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów....
Przeczytaj więcej od tego autora