Cera naczynkowa – czym się charakteryzuje i jak o nią dbać?

10. 4. 2023 · 7 minut czytania

Cera naczynkowa – problem, z którym boryka się wiele osób. Jeśli i Ty masz problem z wrażliwą skórą, przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie kosmetyki i zabiegi pomogą Ci ją kontrolować.

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Cera naczynkowa – czym się charakteryzuje i jak o nią dbać?

Przebarwienie, zaczerwienienie, pieczenie, swędzenie i uczucie dyskomfortu – to tylko niektóre z problemów, z którymi borykają się osoby z cerą naczynkową. W artykule przedstawiamy praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji tego typu skóry. Wyjaśniamy, jak unikać czynników wywołujących podobne reakcje. Tłumaczymy, jak wybierać odpowiednie kosmetyki i jakie zabiegi mogą przynieść ulgę. Poznaj najlepsze sposoby na pielęgnację cery naczynkowej!

Cera naczynkowa – charakterystyka

Cera naczynkowa jest spotykana przede wszystkim u osób o jasnej karnacji. Charakteryzuje się obecnością rozszerzonych, wypełnionych krwią naczyń włosowatych tworzących czerwone plamy lub pajączki. Zmiany są zlokalizowane przede wszystkim na policzkach, nosie, brodzie i czołowych częściach twarzy.

  • Objawy wynikają z nadmiernego rozszerzenia naczyń krwionośnych, co z kolei prowadzi do większej przepuszczalności i wrażliwości na bodźce zewnętrzne,
  • Osoby z cerą naczynkową często doświadczają suchości, skłonności do podrażnień i zmian skórnych, takich jak trądzik różowaty czy łuszcząca się skóra,
  • Typową cechą cery naczynkowej jest również spłycony naskórek i osłabiona bariera ochronna, w efekcie czego skóra wykazuje nadreaktywność na zmiany temperatury, promieniowanie UV, kosmetyki, a nawet na spożywanie ostrej i pikantnej żywności czy picie alkoholu i kawy.

Cera naczynkowa wymaga specjalnej pielęgnacji polegającej głównie na selekcji odpowiednich dermokosmetyków do twarzy, które nie podrażniają skóry i nie wywołują reakcji alergicznych. W pielęgnacji cery naczynkowej stosuje się również kosmetyki o działaniu przeciwzapalnym i łagodzącym zawierające wyciągi roślinne i substancje czynne o właściwościach wyciszających i kojących nadwrażliwą skórę.

Pamiętaj!
Ważnym elementem pielęgnacji cery naczynkowej jest unikanie czynników determinujących reakcje skórne, takich jak zbyt gorące kąpiele, ekstremalne temperatury, promieniowanie UV i silne wiatry.
Cera naczynkowa – charakterystyka

Cera naczynkowa – przyczyny

Cera naczynkowa jest szczególnie wrażliwa na różnego rodzaju bodźce, co powoduje, że naczynia krwionośne na jej powierzchni stają się bardziej widoczne. Mogą również prowadzić do zaostrzenia zmian skórnych – zaczerwienienia, rumienia, pajączków naczyniowych oraz innych objawów. Istnieje wiele przyczyn cery naczynkowej wpływających na jej wygląd i stan.

  • Jednym z głównych źródeł problemu jest dziedziczność. Cera naczynkowa często występuje u osób, u których w rodzinie pojawiały się podobne objawy skórne,
  • Wpływ na powstawanie cery naczynkowej mają także czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie UV, ekstremalnie wysokie lub niskie temperatury oraz ich zmienność, a także wiatr oraz stosowanie kosmetyków zbyt agresywnych dla skóry,
  • Inne przyczyny cery naczynkowej to choroby skóry, między innymi trądzik różowaty, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry czy egzema, a także wahania poziomu hormonów,
  • Problemy związane z cerą naczynkową mogą być spowodowane także przez palenie papierosów, spożywanie alkoholu oraz dietę bogatą w ostre i pikantne potrawy.

Wszystkie wymienione wyżej czynniki pogarszają stan skóry, skutkują pogłębieniem objawów i osłabiają struktury ścianek naczyń krwionośnych. W związku z tym kluczowe jest, aby zidentyfikować przyczyny cery naczynkowej i starać się minimalizować wpływ czynników zewnętrznych, które ją nasilają.

Sprawdź popularne kategorie

Pielęgnacja cery naczynkowej

Codzienna rutyna wymaga odpowiedniego podejścia oraz stosowania specjalistycznych kosmetyków do pielęgnacji cery naczynkowej pomagających zminimalizować objawy i podrażnienia. Poniżej schemat pielęgnacji, który pomaga utrzymać cerę naczynkową w dobrej kondycji:

  • Oczyszczanie skóry – pierwszym etapem jest oczyszczenie skóry. Do tego celu używaj łagodnych, bezpiecznych kosmetyków bez zawartości substancji potęgujących dokuczliwe symptomy. Dobrze sprawdzi się między innymi płyn micelarny 3w1 z żurawiną Lirene CERA NACZYNKOWA z żurawiną wzmacniajacą naczynka krwionośne oraz z wyciągiem z kukurydzy. Dobrym wyborem jest też pianka do mycia Cetaphil Pro Redness Control, która ogranicza pieczenie, swędzenie i nie przesusza skóry,
  • Tonizowanie skóry – po oczyszczeniu skóry zastosuj tonik, który pomoże przywrócić skórze odpowiedni poziom pH oraz zmniejszy podrażnienia. Powinien być bezalkoholowy i zawierać łagodzące składniki, takie jak aloes czy wyciąg z nagietka,
  • Nawilżanie skóry – w przypadku cery naczynkowej bardzo ważne jest nawilżanie skóry. Kremy do pielęgnacji cery naczynkowej powinny mieć lekką, nieobciążającą konsystencję, a ponadto zawierać substancje aktywne pomagające utrzymać optymalny poziom nawilżenia skóry.

Przykładowe preparaty, które w odpowiedni sposób zatroszczą się o nadwrażliwą cerę naczynkową to np.:

Jak jeszcze zatroszczyć się o skórę naczynkową? Ponieważ promieniowanie UV są jednym z czynników pogarszających jej kondycję, stosuj specjalne kremy do twarzy z filtrem UV.

Pielęgnacja cery naczynkowej

Cera naczynkowa – domowe sposoby

Pamiętaj, że domowe sposoby na cerę naczynkową nie zastąpią profesjonalnej pielęgnacji, a w przypadku zaostrzenia zmian – wizyty u dermatologa. W połączeniu z odpowiednimi kosmetykami i zmianą nawyków, mogą jednak pomóc w łagodzeniu objawów cery naczynkowej. Jednym ze sposobów są domowe maseczki, między innymi:

Maseczka z ogórka

ogórek jest znany ze swoich właściwości kojących. Zetrzyj świeże warzywo i nałożyć bezpośrednio na twarz lub dodaj jogurt dla dodatkowego efektu nawilżenia,
Maseczka z siemienia lnianegozalej łyżkę siemienia szklanką wody i zagotuj, aż do uzyskania gęstej papki. Wystudzoną (wysoka temperatura jest wrogiem kruchych naczynek!) mieszankę nałóż na twarz na ok. 30 minut, a następnie zmyj letnią wodą lub tonikiem,
Maseczka z aloesuroślina wykazuje właściwości kojące i nawilżające. Możesz nałożyć żel aloesowy na twarz jako maseczkę lub zmieszać go z miodem dla wzmocnienia efektu nawilżenia i odżywienia.

 

Nie bez znaczenia jest również prowadzenie zdrowego stylu życia, głównie rezygnacja z używek, a także tłustych i ciężkostrawnych potraw, czekolady, wędlin i mięsa czerwonego, nadmiernych ilości kawy i herbaty. Postaw na zdrową, zbilansowaną dietę zawierającą dużo warzyw i owoców, bogatych w antyoksydanty i witaminy. Co włączyć do jadłospisu?

  • Owoce jagodowe – jagody, maliny, czarne porzeczki,
  • Warzywa liściaste – szpinak, jarmuż, sałata,
  • Orzechy i nasiona – orzechy laskowe, migdały, siemię lniane,
  • Ryby morskie – łosoś, makrela, sardynki.

Istotne jest również picie odpowiedniej ilości wody, aby zapewnić prawidłowe nawodnienie organizmu i skóry. Oprócz diety ważne są także:

  • Redukcja stresu jako czynnika nasilającego objawy, na przykład poprzez medytację czy jogę wyciszające organizm,
  • Ograniczenie lub całkowita rezygnacja z palenia papierosów.

Oba czynniki powodują skurcze naczyń krwionośnych i prowadzą do zwiększenia widoczności naczynek na skórze.

Zabiegi dla cery naczynkowej

Istnieje wiele zabiegów, które pomagają w poprawie kondycji skóry naczynkowej. Wśród najpopularniejszych wymienia się głównie:

Laseroterapię
Zabieg polega na wykorzystaniu promieniowania lasera do zniszczenia naczynek krwionośnych, co pozwala na zmniejszenie ich widoczności na skórze.
Elektrokoagulację
Zwaną również termolizą. Zabieg zamyka naczynia krwionośne z wykorzystaniem prądu o wysokiej częstotliwości.
Zabiegi na bazie witaminy C
Witamina C jest znana ze swoich właściwości przeciwutleniających i może być wykorzystana w zabiegach, które mają na celu poprawę kondycji skóry naczynkowej.
Peeling kawitacyjny
Skupia się na usunięciu martwych komórek naskórka oraz oczyszczeniu porów, co pomaga w poprawie krążenia i zapobiega powstawaniu naczynek,
Zabiegi dla cery naczynkowej

Składniki aktywne dla cery naczynkowej

Skóra naczynkowa potrzebuje składników aktywnych wzmacniających naczynia krwionośne, redukujących zaczerwienienia oraz przeciwdziałających procesom zapalnym. Poniżej przykładowe substancje pomocne w pielęgnacji:

  • Witamina C – działa antyoksydacyjnie i wzmacnia naczynia krwionośne, pomaga w redukcji zaczerwienień i stymuluje produkcję kolagenu,
  • Niacynamid – działa przeciwzapalnie i zmniejsza zaczerwienienia skóry, reguluje pracę gruczołów łojowych, łagodzi stany zapalne,
  • Ekstrakt z kory kasztanowca – wzmacnia naczynia krwionośne, działa przeciwzapalnie, chroni przed działaniem wolnych rodników, zmniejsza obrzęki i zaczerwienienia,
  • Kwas hialuronowy – nawilża skórę, redukuje zaczerwienienia i podrażnienia, hamuje procesy starzenia się skóry,
  • Ekstrakt z rumianku – łagodzi podrażnienia skóry, redukuje zaczerwienienia,
  • Alantoina – łagodzi podrażnienia i zmniejsza zaczerwienienia, przyśpiesza regenerację skóry i poprawia jej elastyczność,
  • Ekstrakt z zielonej herbaty – działa przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie, poprawia ukrwienie skóry,
  • Ekstrakt z arniki – działa przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie, redukuje zaczerwienienia, wycisza skórę,
  • Ekstrakt z róży – koi, zmniejsza zaczerwienienia i podrażnienia, a także nawilża i odżywia,
  • Ekstrakt z kory wierzby – wycisza stany zapalne,
  • Ekstrakt z nagietka – działa przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie, niweluje podrażnienia skóry.

Jakich substancji musisz unikać? Wśród składników niezalecanych w pielęgnacji cery naczynkowej wymienia się przede wszystkim alkohol, olejki eteryczne, retinoidy oraz mentol. Zrezygnuj także z agresywnych peelingów mechanicznych.

Składniki aktywne dla cery naczynkowej

Podsumowanie

Skóra naczynkowa wymaga szczególnej uwagi i pielęgnacji. Charakteryzuje się wrażliwością na bodźce zewnętrzne, takie jak zmiany temperatury, stres, czy nieodpowiednia dieta. Aby zminimalizować jej problemy, stosuj odpowiednią pielęgnację i unikaj drażniących składników kosmetyków. Dieta powinna zawierać produkty pomagające wzmocnić naczynia krwionośne i zmniejszyć ich skłonność do pękania. W cięższych przypadkach skonsultuj się z dermatologiem i podejmij odpowiednie leczenie, które pozwoli kontrolować problemy skórne i poprawi wygląd cery.

Źródła:

  1. I. Krysiak-Zielonka, O. Kałużna, Problemy cery naczyniowej – charakterystyka i niwelowanie zmian, http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/08/ke2019.4-3.pdf [dostęp 17.04.2023 r.]
  2. J. Marwicka, A. Gałuszka, Zastosowanie preparatów witaminowych w procesie pielęgnacji skóry, https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2021/08/ACM-2021-04-v8-Marwicka.pdf [dostęp 17.04.2023 r.]
  3. I. Skóra, Analiza deklarowanego składu preparatów kosmetycznych przeznaczonych do pielęgnacji skóry naczynkowej pod kątem występowania substancji o znanym potencjale uczulającym lub drażniącym, https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/215383 [dostęp 17.04.2023 r.]
O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów. W wolnych chwilach pochłaniam kolejne książki, eksperymentuję kulinarnie i uczę się języka włoskiego.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów....
Przeczytaj więcej od tego autora
checkout.warnings.Notice