Dieta wegetariańska – co należy suplementować?

25. 1. 2023 · 6 minut czytania

Dieta wegetariańska wiąże się z koniecznością dodatkowego dostarczania niektórych substancji odżywczych do organizmu. Zobacz, co należy suplementować, by uzupełnić dietę wykluczającą mięso i ryby!

Milena Marchewka
Milena Marchewka
Dieta wegetariańska – co należy suplementować?

Dobrze zbilansowana dieta wegetariańska w zdrowy sposób pozwala pokryć zapotrzebowanie na większość składników pokarmowych niezbędnych organizmowi. Istnieje jednak kilka substancji, których może brakować w jadłospisie osób wykluczających mięso i ryby, a także unikających innych produktów odzwierzęcych. Wiedza o niezbędnej (i opcjonalnej) suplementacji potrzebna jest każdemu wegetarianinowi, dlatego przeczytaj nasz artykuł!

Jakich witamin i innych substancji brakuje w diecie wegetariańskiej?

Stosowanie diety wegetariańskiej niesie za sobą wiele potencjalnych korzyści, od tych związanych z troską o środowisko naturalne i dobrostan zwierząt, po liczne pozytywne efekty zdrowotne, m.in. zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy. Jednocześnie eliminacja z jadłospisu mięsa i ryb skutkuje obniżeniem przyjmowania lub całkowitym wykluczeniem źródeł niektórych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników pokarmowych. Należy je uzupełniać za pomocą świadomie zbilansowanej diety i/lub suplementów. Do substancji, których może brakować w diecie wegetarian należą:

Jakich witamin i innych substancji brakuje w diecie wegetariańskiej?

Jak uzupełniać substancje niedoborowe w diecie wegetariańskiej?

W pierwszej kolejności wegetarianie powinni zadbać o to, by swoje posiłki przygotowywać w sposób zbilansowany, z udziałem produktów bogatych w witaminy i minerały, które w wykluczającej mięso i ryby diecie mogą być deficytowe. W diecie powinni uwzględniać:

Różnorodne warzywa i owoceStanowią podstawę jadłospisu (dostarczają one m.in. witaminy C, która zwiększa wchłanianie żelaza w przewodzie pokarmowym).
Produkty zbożowePełnoziarniste pieczywo, kasze, ryż, makaron (będące m.in. źródłem żelaza, cynku i witaminy B2). Dodatkowo można sięgnąć również po produkty, takie jak komosa ryżowa czy amarantus, które mają bardzo wysoką wartość odżywczą.
Produkty białkoweTofu oraz gotowane nasiona roślin strączkowych, np. fasola, groch, ciecierzyca, soczewica (dostarczające m.in. w żelaza i cynku). Dla osób na diecie owowegetariańskiej można w tej kategorii uwzględnić również jaja.
Mleko i przetwory mleczne lub napoje roślinne wzbogacane w wapń
Zdrowe tłuszczeOrzechy, nasiona, oleje roślinne. W szczególności polecane są orzechy włoskie, olej rzepakowy, olej lniany, nasiona chia i siemię lniane (źródła kwasów tłuszczowych omega-3).

Sprawdź popularne kategorie

Jakie witaminy dla wegetarian warto przyjmować?

Odpowiednio zbilansowana dieta może zapewnić wegetarianom niemal wszystkie niezbędne składniki pokarmowe. Istnieją jednak wyjątki.

Czy wiesz, że...?
Wśród witamin, których suplementacja jest zalecana u osób wykluczających mięso i ryby należy wymienić witaminę B12 oraz witaminę D.
  • Witamina B12  w postaci naturalnej pochodzi z produktów odzwierzęcych. Niektóre osoby na diecie wegetariańskiej uwzględniającej istotne ilości produktów mlecznych i/lub jajek mogą obyć się bez dodatkowej suplementacji. W przypadku wegan i osób generalnie unikających jedzenia produktów odzwierzęcych, długoterminowo prowadzi to jednak do rozwoju niebezpiecznych skutków niedoboru. Dorośli wegetarianie potrzebowaliby spożywać około 2 szklanki mleka lub 4 jajka każdego dnia, by pokryć swoje zapotrzebowanie na tę substancję. 
  • Suplementy diety z witaminą B12 można przyjmować w postaci cyjanokobalaminy (np. suplement diety Witamina B12 Swanson, preparat w połączeniu z kwasem foliowym) lub metylokobalaminy (np. suplement diety witamina b12 active methylocobalamin XENICO PHARMA). 
  • Sprawdź również preparat wieloskładnikowy zawierający wybrane witaminy z grupy B, a także żelazo i witaminę C Aura Herbals Ferradrop
  • Potrzeba stosowania witaminy D w postaci suplementów diety w niemal równym stopniu dotyczy osób na diecie wegetariańskiej i tradycyjnej. Organizm człowieka wytwarza ją przy udziale promieniowania słonecznego, a ze źródeł dietetycznych (głównie ryb, jaj i grzybów) jesteśmy w stanie dostarczyć tylko niewielkiego odsetka zapotrzebowania na ten składnik. Witaminę D zawiera np. suplement diety Vitamin D 2000 IU Dr. Max.
Jakie witaminy dla wegetarian warto przyjmować?

Co jeszcze powinni suplementować wegetarianie?

Substancjami problematycznymi w diecie wegetariańskiej mogą być również niektóre składniki mineralne wapń, żelazo, cynk oraz jod.

  • Niedostateczne spożycie wapnia jest powszechnym zjawiskiem wśród osób wykluczających ze swojego jadłospisu produkty mleczne owowegatarian oraz wegan. W praktyce nie ma możliwości, by ten pierwiastek dostarczyć w ilości uznawanej za wystarczającą z innych źródeł niż nabiał, produkty fortyfikowane lub suplementy diety. 
  • Dla pokrycia dziennego zapotrzebowania na ten składnik dla osoby dorosłej wymagane jest spożycie około 2 szklanek mleka lub jogurtu dziennie
  • Alternatywę stanowi przyjmowanie takiej samej ilości produktów roślinnych wzbogacanych w wapń, np. napoju sojowego, owsianego czy migdałowego.
  • Należy pamiętać przy tym, by sprawdzić na etykiecie, czy wybierany artykuł zastępujący mleko na pewno został uzupełniony o ten składnik. Jeśli nie chcesz spożywać tego rodzaju produktów regularnie we wspomnianej ilości, możesz postawić na wapń w tabletkach.
  • Kolejny ze składników mineralnych na naszej liście, żelazo, w postaci występującej w produktach zwierzęcych wchłania się lepiej niż z produktów roślinnych. Z tego powodu przyjmuje się, że zapotrzebowanie na ten pierwiastek u wegetarian jest 1,8 razy większe niż u osób spożywających mięso. 
  • Żelazo w tabletkach zażywa się jednak zazwyczaj tylko w przypadku wcześniej potwierdzonych w badaniach krwi niedoborów. Nie zaleca się rutynowego stosowania tego pierwiastka w formie suplementów ze względu na szkodliwe działanie w nadmiernych dla organizmu dawkach. Związane jest ono m.in. z powstawaniem wolnych rodników, które mogą uszkadzać komórki oraz w pewnym stopniu przyczyniać się do rozwoju wielu z chorób cywilizacyjnych, m.in. miażdżycy i nowotworów. 
  • Przyjmowanie wysokich dawek żelaza z suplementów wiąże się także z ryzykiem występowania skutków ubocznych w postaci zaburzeń pracy przewodu pokarmowego (głównie pojawianiem się biegunek/zaparć oraz nudności i bólów brzucha).
Co jeszcze powinni suplementować wegetarianie?
  • Cynk jest pierwiastkiem, który podobnie jak żelazo lepiej wchłania się z produktów odzwierzęcych. Również w tym przypadku rutynowo nie zaleca się suplementacji. Zobacz np. suplement diety Cynk Dr. Max lub suplement diety Cynk organiczny WALMARK.
  • Podstawowymi źródłami jodu w diecie są ryby oraz jodowana sól. Niedobory tego składnika mineralnego u wegetarian nie powinny pojawić się w przypadku regularnego dodawania do potraw tej przyprawy. U osób unikających używania soli w kuchni może być jednak wymagane zastosowanie suplementu jodu. Warto pamiętać, że producentów artykułów spożywczych nie obowiązuje prawny wymóg stosowania soli w wersji wzbogaconej w jod, a więc dieta bogata w tę przyprawę pochodzącą z żywności przetworzonej nie rozwiązuje problemu.
  • Kolejną substancją, której może brakować w diecie wegetariańskiej są kwasy tłuszczowe omega-3. Ich podstawowe źródło przy tradycyjnym sposobie żywienia stanowią ryby. U osób eliminujących tę grupę produktów z jadłospisu często obserwuje się niższe poziomy omega-3 we krwi. Nie dysponujemy jednak obecnie oficjalnymi rekomendacjami odnośnie do potrzeby suplementacji tych kwasów tłuszczowych u osób wykluczających z diety produkty odzwierzęce. Wiemy natomiast, że prawidłowo zbilansowana dieta wegetariańska o kaloryczności dostosowanej do potrzeb organizmu dostarcza wystarczającej ilości białka suplementacja tego składnika odżywczego nie jest wtedy potrzebna.

Co warto pamiętać o suplementacji diety wegetariańskiej?

U zdecydowanej większości wegetarian wymagane jest przyjmowanie witaminy B12, a także witaminy D. Osoby wykluczające z diety nabiał dodatkowo muszą pamiętać o uzupełnianiu wapnia. Zasadność stosowania innych składników pokarmowych w postaci suplementów diety zależy od indywidualnych potrzeb.

Źródła:

  1. National Health Service (2022) The vegetarian diet, https://www.nhs.uk/live-well/eat-well/how-to-eat-a-balanced-diet/the-vegetarian-diet/ [dostęp 27.01.2023]
  2. Mayo Clinic (2020) Vegetarian diet: How to get the best nutrition, https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/in-depth/vegetarian-diet/art-20046446 [dostęp 27.01.2023]
  3. National Institutes of Health (2022) Iron Fact Sheet for Consumers, https://ods.od.nih.gov/factsheets/Iron-Consumer/ [dostęp 27.01.2023]
  4. National Institutes of Health (2022) Zinc Fact Sheet for Consumers, https://ods.od.nih.gov/factsheets/Zinc-Consumer/ [dostęp 27.01.2023]
O autorze
Milena Marchewka
Milena Marchewka
Z wykształcenia jestem magistrem dietetyki. Zawodowo zajmuję się zarówno praktycznymi, jak i teoretycznymi aspektami zdrowego żywienia. Na co dzień szkolę z zakresu gotowania osoby zainteresowane kuchnią roślinną. Ponadto od kilku lat tworzę artykuły przybliżające tematy związane z dietą i kulinariami.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Milena Marchewka
Milena Marchewka
Z wykształcenia jestem magistrem dietetyki. Zawodowo zajmuję się zarówno praktycznymi, jak i teoretycznymi aspektami zdrowego żywienia. Na co dzień szkolę z zakresu gotowania osoby zainteresowane kuchnią roślinną. Ponadto od kilku...
Przeczytaj więcej od tego autora
checkout.warnings.Notice