Grzechotki i gryzaki dla dzieci

  (50)

Wśród akcesoriów dla maluszka bardzo ważną rolę spełniają grzechotki oraz gryzaki. Nie są to zwykłe zabawki, ale przedmioty, które wspierają rozwój niemowlęcia, poprawiają mu samopoczucie i pomagają się uspokoić.

Sortuj:

Pokaż 23 z 50 wyników

Grzechotki i gryzaki

Grzechotki i gryzaki

Gryzak – niezbędny w czasie ząbkowania

Ząbkowanie to dla wielu niemowląt bolesny proces, przez który każdy maluch musi przejść. Malec zaczyna odczuwać, że coś się dzieje w jego jamie ustnej zazwyczaj koło 2-3 miesiąca życia. Jeśli Twoja pociecha wkłada do buzi rączki albo różne przedmioty (zabawki, klocki itp.) to sygnał, że przyszedł czas na gryzaki dla niemowląt.

Dlaczego gryzaki są niezbędne w czasie ząbkowania? Ponieważ dziąsła stają się rozpulchnięte i obolałe, a malec odruchowo ich dotyka, aby poczuć ulgę. Jednak razem z paluszkami czy – co gorsza – innymi przedmiotami znalezionymi chociażby na podłodze do podrażnionej jamy ustnej trafiają kurz, brud i bakterie. To prosta droga do kolejnych podrażnień, infekcji i stanów zapalnych! Gryzaki zostały zaprojektowane w taki sposób, aby przynosiły ulgę obolałym dziąsłom, były łatwe w utrzymaniu czystości i przykuwały uwagę maluszka.

Rodzaje gryzaków

Czy wszystkie gryzaki zaspokoją potrzeby Twojego maluszka? Nie, ponieważ przebieg procesu ząbkowania to kwestia bardzo indywidualna. Dlatego jako rodzic przed zakupem zapoznaj z ofertą tych akcesoriów w naszej drogerii internetowej, aby wybrać najlepszy produkt dla Twojego dziecka.

Na rynku znajdziesz różne gryzaki dla dzieci. Podstawowy podział to gryzaki:

  • twarde,
  • miękkie.

W wyposażeniu dla maluszka warto mieć obydwa rodzaje, ponieważ jednego dnia dziecko chętniej sięgnie po twardszy materiał, a następnego będzie wolało gryźć coś bardziej elastycznego. Inne typy gryzaków to:

  • gładkie – coraz większą popularność zyskują np. ekologiczne, drewniane gryzaki, które charakteryzują się bardzo dużą twardością,
  • z wypustkami – wykonane z elastycznych materiałów. Świetnie nadają się do „posmarowania” obolałych dziąseł żelem przeciwbólowym. Gdy niemowlak podgryza gadżet, naniesiony na niego preparat rozprowadza się w buzi w sposób naturalny i na najbardziej podrażnione miejsca,
  • wodne lub z żelowym wypełnieniem – to również gryzaki miękkie, wykonane z odpornego na przegryzienie silikonu. Można je schłodzić w lodówce, co także przynosi dużą ulgę w czasie ząbkowania,
  • logopedyczne – mają różne kształty, dzięki czemu maluch w czasie ich gryzienia ćwiczy język, policzki i mięśnie żuchwy. Pomagają starszym dzieciom przygotować się do przyjmowania pokarmów stałych albo przestać zgrzytać zębami,
  • do podawania pokarmu – zazwyczaj składa się z pojemniczka i silikonowej końcówki, przez którą maluch „wciąga” jedzenie, np. zblendowane warzywa, musy owocowe,
  • wielofunkcyjne – świetnie sprawdza się połączenie gryzaka i grzechotki dla niemowląt.

Oprócz wyboru konkretnego rodzaju gryzaka warto też sprawdzić, czy malcowi podoba się ten gadżet. Ładne, kolorowe gryzaki na pewno przykuwają wzrok maluszka, a niektóre mają też dodatkowe elementy takie jak zawieszka, pieluszka, części świecące albo wydające dźwięki (np. grzechotki). Dzięki temu gryzak będzie dla malucha bardziej atrakcyjny, a rodzic łatwiej go zlokalizuje w razie zagubienia w sypialni czy pokoju dziecięcym.

Mycie i dezynfekowanie gryzaków

Jak myć i dezynfekować gryzaki? To zależy, z jakiego materiału zostały wykonane.

  • Drewnianych gryzaków nie powinno się zanurzać w wodzie, aby materiał nie uległ wypaczeniu. Można je przecierać szmatką nasączoną wodą, a w celu odkażenia – octem o działaniu przeciwbakteryjnym.
  • Gryzaki z tworzywa sztucznego można myć w wodzie z mydłem lub płynem do naczyń albo w zmywarce.

Kiedy należy odkazić gryzak? Gryzaki zawsze należy umyć i zdezynfekować tuż po zakupie, a także za każdym razem, gdy się zabrudzi jedzeniem albo wyląduje na podłodze. Należy je również wyczyścić po przebytej przez malca infekcji oraz kontakcie zabawki z innymi dziećmi.

Jak dobrać dziecku grzechotkę?

Grzechotki to dość zróżnicowana grupa produktów dla dzieci. Już niemowlęta, które ukończyły 3. miesiąc życia, poradzą sobie z chwyceniem i potrząsaniem takiego gadżetu, jednak nie wszystkie sprawdzą się jako grzechotki dla dzieci w tak młodym wieku. Jeśli chcesz kupić zabawkę odpowiednią dla swojego malucha, na opakowaniu szukaj konkretnych informacji i oznaczeń:

  • informacja o wieku, od którego malec może z niej korzystać (np. 0+ w przypadku grzechotki dla noworodka),
  • znak CE, który oznacza deklarację producenta o zgodności z dyrektywami Unii Europejskiej. Przedłużenie wewnętrznego okręgu litery „C” powinno stykać się z krawędzią litery „E”, a środkowa kreska „E” jest krótsza od górnej i dolnej. Warto dokładnie przyjrzeć się znakowi, żeby nie pomylić go z łudząco podobnym logo „China Export”,
  • rekomendacja Instytutu Matki i Dziecka,
  • znak Oeko-Tex Standard 100 w przypadku, gdy grzechotki zostały wykonane z materiałów tekstylnych.

Poza tym grzechotki dla dzieci powinny być:

  • pozbawione elementów o ostrych krawędziach albo takich, które maluch mógłby połknąć,
  • kolorowe i estetyczne,
  • wykonane z przyjemnych, bezpiecznych materiałów (maluszki uwielbiają zarówno grzechotki z tworzyw sztucznych, jak i pluszu),
  • z ergonomicznym uchwytem.

Na pewno wyposażenie malca nie ograniczy się do jednej grzechotki dla dzieci. Podobnie jak to bywa z innymi gadżetami - jednego dnia dzidziuś ma ochotę na zabawę grzechotką w kształcie makówki, następnego drewnianą z dzwoneczkami. Warto mieć w zapasie kilka takich akcesoriów! Użytecznymi gadżetami są również grzechotki do wózka, takie, które można powiesić w okolicy dziecięcego łóżeczka albo pluszowe grzechotki z breloczkiem.

Wpływ grzechotki na dziecko i jego rozwój

Grzechotki to jedne z tych zabawek, które nie tylko bawią i poprawiają humor, ale wspomagają też zdolności poznawcze i wrażliwość na bodźce. Nic dziwnego, że ten przedmiot praktycznie zawsze znajduje się w wyposażeniu niemowlaka. W przypadku noworodka raczej powinien posługiwać się nim rodzic lub opiekun. Delikatnie potrząsając grzechotką (najlepiej w wyrazistych kolorach) skłania niemowlaka do śledzenia toru zabawki, a malec uczy się skupiania wzroku, a także koordynacji ruchów oczu.

Trochę starsze maluchy mogą już same się bawić grzechotkami – i bardzo chętnie to robią, a przy okazji oswajają z otaczającym je światem. Czego uczy się niemowlę, gdy korzysta z grzechotki?

  • Przede wszystkim trenuje chwytanie, ale również poznaje różne faktury i właściwości przedmiotów – gładkie, chropowate, twarde, miękkie, chłodne, śliskie itd.
  • Niemowlak oswaja się z nowymi, intensywnymi odgłosami, a także zaczyna dostrzegać pewne związki przyczynowo-skutkowe: „Poruszam grzechotką, więc wydaje ona dźwięk”.
  • Grzechotki edukacyjne mogą mieć np. koraliki nanizane na pętle, które nie tylko grzechoczą w czasie potrząsania, ale można je też przesuwać. Starszemu dziecku spokojnie posłużą nawet jako liczydło!

A co jeśli maluch nie potrafi jeszcze chwytać? Możesz kupić mu grzechotkę w formie opaski na rączkę albo skarpetek. Takie akcesoria rozbudzają ciekawość niemowlęcia i zachęcają do poznawania swojego ciała.

Marki powiązane z kategorią: Grzechotki i gryzaki

checkout.warnings.Notice