Zabawki
Jakie zabawki warto kupić dla niemowląt?
Zabawki dla dzieci w wieku 0-3 miesięcy powinny przede wszystkim stymulować wzrok. Najmłodsze niemowlęta nie potrafią jeszcze łapać zabawek ani się nimi bawić. Maluchów nie warto też wystawiać na nadmiar bodźców słuchowych. Zabawki przeznaczone dla nich powinny być ciche. Do stymulowania rozwoju wystarczą dźwięki z otoczenia.
Zabawki dla dzieci do 3. miesiąca życia
Idealne zabawki dla małych dzieci w wieku do 3 miesięcy to takie, za którymi pociechy mogą wodzić wzrokiem. Warto pamiętać, że niemowlęta na początku swojego rozwoju nie mają jeszcze na tyle wyostrzonego wzroku, aby ich uwagę przyciągały bardzo kolorowe przedmioty. W przypadku najmłodszych dzieci najlepiej sprawdzą się kontrastowe zabawki takie jak przytulanki tygryski, pluszowe piłki z różnymi wzorami albo karuzele nad łóżeczko o mocnych kontrastach barw.
Zabawki dla dzieci od 3. miesiąca życia
Od 3. miesiąca życia niemowlęta zaczynają wkładać różne przedmioty do buzi. Powoli wkraczają też w okres ząbkowania. Wspomniany czas jest odpowiedni, by podać maluchom grzechotki i gryzaki. Akcesoria pomogą ograniczyć ból i swędzenie dziąseł. Dostępne są m.in. gryzaki wodne, żelowe, silikonowe oraz gryzaki-smoczki. Wspomniane zabawki dla małych dzieci ćwiczą zdolności manualne niemowląt. Grzechotki wydają ponadto dźwięki przy potrząsaniu, co wzbudza zainteresowanie maluchów. W przypadku dzieci w omawianej grupie wiekowej sprawdzą się także zabawki sensoryczne pozwalające poznać różne faktury oraz szumiące maskotki.
Zabawki dla dzieci do 6. miesiąca życia
Między 3. a 6. miesiącem życia niemowlęta uczą się chwytania przedmiotów i coraz bardziej interesują się otaczającym światem. Doskonałymi zabawkami dla dzieci w tym wieku są maty edukacyjne. Zachęcają one do łapania podwieszanych zabawek, oglądania różnych kolorów i kształtów, a także obracania się i podtrzymywania główki. Do nauki chwytania nadają się także zawieszki i pałąki do wózków. Po 3 miesiącu życia można pomyśleć też o pierwszej książeczce. Najlepiej sprawdzą się miękkie książeczki sensoryczne. Będą one wspierać rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej i stymulować wzrok.
Zabawki dla dzieci powyżej 6. miesiąca życia
Niemowlęta powyżej 6. miesiąca lubią manipulować przedmiotami. Na tym etapie rozwoju można wprowadzić więc interaktywne zabawki dla dzieci. Wydają one różnorodne dźwięki, mają rozmaite kolory i faktury przyciągające uwagę. Stymulują wzrok, słuch i dotyk, co zapewnia ciekawą zabawę.
Zabawki dla dzieci do 12. miesiąca życia
Maluchy między 6. a 12. miesiącem uwielbiają się tulić, dlatego w ich przypadku sprawdzą się przytulanki. Miękkie pluszaki będą doskonałymi towarzyszami zabawy czy drzemki. W 9 miesiącu można kupić dziecku bębenek pozwalający rozładować energię, a w okolicach 11 miesiąca – duży samochód, który można ciągnąć na sznurku albo pchać przed sobą, co będzie wspierać naukę chodzenia.
Zabawki dla dzieci po okresie niemowlęcym
Roczek jest doskonałym czasem na pierwsze drewniane układanki. Maluchy zaczynają wówczas skupiać uwagę na dłużej i dopasowywać różne elementy. Układanki czy duże klocki pomogą trenować koncentrację i motorykę małą. Roczne dzieci chętnie bawią się też zabawkami interaktywnymi. Maskotki dźwiękowe, książeczki, stoliczki i kostki edukacyjne, zabawki motoryczne – wszystkie te przedmioty umilą czas i będą utrwalać nowo zdobywane zdolności takie jak spostrzegawczość.
Zabawki dla dzieci po okresie niemowlęcym mogą wspomagać naukę chodzenia. Do takich sprzętów należą pchacze i jeździki. Zabawki ułatwią wspinanie się i będą uczyć utrzymywania równowagi. Dzieciom powyżej roku można podarować także cymbałki. Wesprą one rozwój umiejętności motorycznych i będą uczyć rozpoznawania dźwięków. Świetną zabawę zapewnią też duże kredki i blok rysunkowy. Pozwolą one na rysowanie różnych kształtów i zabawę kolorami.
Zabawki dla 2-latka
Dziecko w wieku 2 lat staje się coraz uważniejszym obserwatorem. Jest ciekawe świata i chętne do nauki przez zabawę. Można podarować mu pierwszą grę wspierającą rozwój nabywanych umiejętności, domino obrazkowe, zabawkowe pianino, pierwsze puzzle czy klocki magnetyczne.
W przypadku 2-latków sprawdzają się też interaktywne zabawki dla dzieci takie jak domki z naciskanymi elementami, kolorowanki wodne czy drewniana kuchnia. Kreatywność maluchów będą pobudzać tablice do rysowania, ciastolina, formy do piaskownicy czy farbki do malowania twarzy. 2-latki uwielbiają też wszelkie przytulanki i lalki, którymi można się opiekować.
Zabawki dla 3-latka
3-latki potrafią już dobrze chodzić i biegać, huśtać się i bujać. Zabawki, które są dla nich przeznaczone, powinny dawać szansę na rozładowanie energii. Doskonałym wyborem okażą się hulajnogi, rowery do biegania czy zestawy kręgli. Dzieci po 3 roku życia można zacząć też przygotowywać do nauki rysowania poprzez zakup zabawek z koralikami do nawlekania, sznurowanek czy klocków. Rozwój umiejętności rozpoznawania kolorów i kształtów wspomogą z kolei różnego typu sortery.
3-latkom z pewnością spodobają się też stemple, proste puzzle patyczki, magnetyczne ubieranki, gry edukacyjne dla najmłodszych, interaktywne pluszaki oraz zabawki dla dzieci do wody i piasku. Małe dzieci chętnie bawią się także w naśladowanie dorosłych. Można zatem podarować im zestaw lekarza, warsztat z narzędziami, kosmetyczkę pełną akcesoriów, kasę sklepową, wózek z lalką albo duży samochodzik, w którym da się usiąść.