Wrastające włoski – jak się ich pozbyć i zapobiegać ich powstawaniu?

24. 10. 2023 · 6 minut czytania

Problem wrastających włosków? W artykule wyjaśniamy, jakie są przyczyny i przedstawiamy skuteczne strategie na walkę z wrastaniem włosków po depilacji.

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Wrastające włoski – jak się ich pozbyć i zapobiegać ich powstawaniu?

Jednym z następstw regularnej depilacji ciała mogą być wrastające włoski. Jest to dość częsty problem i łatwo go rozpoznać. Skóra w miejscu wrastania włosa staje się tkliwa i zaczerwieniona. W niektórych przypadkach wrastanie włosków może skutkować stanem zapalnym. Jak temu zapobiegać? Poznaj skuteczne sposoby na wrastające włoski!

Co to są wrastające włoski?

Jedwabiście gładka skóra to marzenie wielu kobiet, dlatego jednym z systematycznie wykonywanych zabiegów jest depilacja. Aby uzyskać pożądany efekt, sięgamy po wybrane akcesoria – jednorazowe maszynki, elektryczne depilatory, kremy, a także woski, plastry do depilacji. Niestety zdarza się, że efektem są wrastające włoski.

  • To odrastające włosy, które zamiast wychodzić na zewnątrz, skręcają się i rosną w głąb skóry lub bocznie pod jej powierzchnią.
  • Wrastanie może prowadzić do wystąpienia zaczerwienienia, podrażnienia, a nawet bolesnych stanów zapalnych skóry.
  • Problem najczęściej dotyczy obszarów, które są regularnie golone lub depilowane, takich jak twarz, nogi, pachy i okolice bikini.
  • Jest to dość częsty defekt kosmetyczny, który może być źródłem dużego dyskomfortu.

Dlaczego włoski wrastają? Regularne usuwanie owłosienia może prowadzić do osłabienia włosków. W rezultacie stają się cieńsze i bardziej delikatne, co utrudnia im przebicie się przez warstwę skóry. Dodatkową przeszkodą może być skóra pokryta zrogowaciałym naskórkiem. Gdy odrastający włos jest zbyt delikatny, aby przebić się przez grubą warstwę naskórka, skręca się i zaczyna rosnąć w przeciwnym kierunku, co prowadzi do wrastania.

Co to są wrastające włoski?

Jak rozpoznać wrastające włoski?

Problem wrastających włosków jest na tyle charakterystyczny, że diagnoza jest najczęściej oczywista. Co więcej, zagięty włosek, który pozostał pod powierzchnią skóry, jest widoczny gołym okiem – zazwyczaj jest to cieniutka kreseczka biegnąca tuż po skórą. Jednak wrastanie włosków to nie tylko defekt wizualny, ponieważ mogą mu towarzyszyć stany zapalne, które bywają dokuczliwe i bolesne.

  • Wrastające włoski mogą prowadzić do stanów zapalnych wokół mieszków włosowych, co objawia się czerwonymi grudkami lub naciekami na skórze.
  • Wokół wrastającego włosa często pojawia się uczucie swędzenia, pieczenia, a skóra w tym miejscu staje się tkliwa i wrażliwa na dotyk.
  • Może być również zaczerwieniona, opuchnięta lub stwardniała.

Sprawdź popularne kategorie

Jak zlikwidować wrastające włoski?

Ratunkiem na wrastające włoski po depilacji lub goleniu jest odpowiednia pielęgnacja skóry, a wśród kluczowych zabiegów wymienia się systematyczne złuszczanie naskórka. Peeling skóry polega na mechanicznym lub chemicznym usunięciu warstwy martwych komórek naskórka. W kontekście zapobiegania wrastającym włoskom, peelingi do ciała pomagają poprzez złuszczenie zrogowaciałego naskórka, co ułatwia wydostanie się włosków na powierzchnię skóry.

Eksfoliacja sprzyja zdolności włosków do swobodnego wzrostu i uniknięciu zagięcia pod skórą, co jest jednym z kluczowych czynników prowadzących do ich wrastania. Kosmetyk powinien być dostosowany do rodzaju skóry i stosowany z umiarem, aby uniknąć nadmiernego podrażnienia. Przetestuj między innymi, Mokosh peeling solny do ciała żurawina o wegańskim, bogatym w naturalne substancje składzie.

Złuszczenie skóry w miejscu wrastania włoska umożliwi jego usunięcie, jednak zachowaj ostrożność i nie wydłubuj włosa spod skóry (taka praktyka może spowodować jego głębsze wniknięcie i zwiększyć ryzyko infekcji). Najlepiej zrobić to przy użyciu sterylizowanej igły lub pęsety, np. Domis Pęseta Skośna Typ B ręcznie szlifowanej, wykonanej ze stali nierdzewnej, którą delikatnie podniesiesz włosek, a następnie ostrożnie wyrwiesz, pociągając do góry. Po usunięciu należy zdezynfekować skórę. Możesz dodatkowo zastosować nawilżający balsam.

Jak zlikwidować wrastające włoski?

Domowe sposoby na wrastające włoski

Odpowiednio nawilżona skóra jest mniej podatna na wrastanie włosków, dlatego oprócz regularnego złuszczania, warto również wprowadzić do swojej rutyny balsamy do ciała, a także kosmetyki do pielęgnacji po depilacji zawierające składniki aktywne o działaniu łagodzącym, kojącym podrażnienia, zmiękczającym i intensywnie nawilżającym. W recepturach szukaj między innymi alantoiny, mocznika, pantenolu, aloesu, ceramidów, kwasu hialuronowego. Zobacz np.:

Innym, sprawdzonym sposobem na wrastające włoski, który możesz spróbować w domowym zaciszu, jest szczotkowanie ciała na sucho, polegające na wykonywaniu okrężnych ruchów specjalną szczotką z naturalnego włosia po powierzchni ciała. Zabieg pomaga złuszczyć martwe komórki naskórka, pobudza krążenie krwi, rozluźnia mięśnie, zmniejsza napięcie i uelastycznia skórę.

 

 

Co ciekawe, szczotkowanie można praktykować również na twarzy, oczywiście używając do tego odpowiedniej szczotki. Przykładem jest Noble miękka szczotka do masażu i szczotkowania twarzy SCZ14 z końskiego włosia oraz Noble miękka szczotka do masażu i szczotkowania twarzy SCZ03 z końskiego włosia. Obie mają ergonomiczny kształt, wyprofilowany uchwyt ułatwiający czynności pielęgnacyjne, są również świetną alternatywą dla tradycyjnych peelingów.

Pamiętaj!
Szczotkowanie ciała na sucho nie jest odpowiednie dla każdego. Osoby z wrażliwą lub uszkodzoną skórą, a także z problemem pękających naczynek i żylaków powinny zachować ostrożność lub całkowicie zrezygnować z tej praktyki.

Jak zapobiegać wrastającym włoskom po depilacji?

Przede wszystkim działać profilaktycznie. Z problemem wrastających włosków można sobie poradzić, należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Regularnie rób peelingWykonuj regularne peelingi ciała lub obszarów, które poddawane są depilacji. Możesz użyć gotowych peelingów drogeryjnych lub samodzielnie przygotować mieszankę z cukru, soli morskiej lub kawy z oliwą z oliwek.
Przed depilacją dokładnie oczyść i osusz skórę.
Pamiętaj o higieniePrzed depilacją dokładnie oczyść i osusz skórę.
Używaj pianki lub żelu do goleniaZrezygnuj z golenia maszynką na sucho. Do depilacji użyj pianki lub żelu do golenia, które zapewnią gładkie sunięcie ostrza po skórze, dzięki czemu unikniesz podrażnień.
Wybieraj luźne ubraniaNoszenie zbyt ciasnej odzieży może sprzyjać wrastaniu włosków. Wybieraj ubrania, które nie obcierają i nie uciskają skóry w obszarach poddawanych depilacji.
Nawilżaj skóręSystematycznie nawilżaj skórę, co pomoże utrzymać jej elastyczność i zdrowy wygląd, a ponadto sprawi, że będzie mniej podatna na wrastanie włosków.
Często wymieniaj maszynkiPamiętaj o odpowiednio częstej wymianie akcesoriów do depilacji, a także o ich dezynfekcji.

W przypadku uporczywego braku skuteczności standardowych metod pielęgnacji skóry i utrzymującego się problemu z wrastającymi włoskami warto rozważyć specjalistyczną konsultację z kosmetologiem i skorzystanie z metod gabinetowych. Jednym z najbardziej efektywnych rozwiązań jest depilacja laserowa, umożliwiająca trwałe usunięcie owłosienia. Ten innowacyjny zabieg polega na zastosowaniu wiązki światła lasera, która ma za zadanie zniszczyć cebulkę włosa. Bez cebulki włos nie ma możliwości odrastania, eliminując tym samym problem wrastania i gwarantując długotrwałe rezultaty.

Jak zapobiegać wrastającym włoskom po depilacji?

Podsumowanie

Wrastające włoski to problem, który może prowadzić do podrażnień skóry i dyskomfortu. Przyczyną jest osłabienie i zbyt delikatny wzrost włosków oraz nagromadzenie zrogowaciałego naskórka, blokującego naturalny wzrost włosa. Metody na radzenie sobie z wrastającymi włoskami to głównie regularne złuszczanie, nawilżanie, szczotkowanie ciała na sucho i zabiegi kosmetologiczne. Najskuteczniejszą długoterminową metodą jest depilacja laserowa, która eliminuje wrastające włoski u źródła poprzez zniszczenie cebulki włosa, dzięki czemu możesz cieszyć się gładką skórą bez obaw o wrastające włoski.

Źródła:

  1. W. Jankowiak, E. Bartoszewicz, W. Jereczek, Zastosowanie technologii laserowej w usuwaniu astosowanie technologii laserowej w usuwaniu zbędnego owłosienia, http://www.odermatol.com/odermatology/2023e/E469.Zastosowanie-JankowiakW.pdf [dostęp 17.10.2023 r.]
  2. N. Bogdańska, B. Jankowska, Wiedza klientów gabinetów kosmetycznych na temat metod usuwania nadmiernego owłosienia, https://www.umb.edu.pl/photo/pliki/WNoZ_jednostki/wnoz-z-zintegrowanej-opieki-medycznej/monografie/holistyczny_wymiar_opieki_wobec_osob_z_chorobami_skory.pdf#page=130 [dostęp 17.10.2023 r.]

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów. W wolnych chwilach pochłaniam kolejne książki, eksperymentuję kulinarnie i uczę się języka włoskiego.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów....
Przeczytaj więcej od tego autora
checkout.warnings.Notice