Depilacja twarzy – jak i czym usunąć owłosienie z twarzy?

7. 6. 2023 · 6 minut czytania

Nadmierne owłosienie twarzy to problem wielu kobiet. Jak i czym depilować twarz oraz czy warto to robić? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, koniecznie przeczytaj nasz poradnik.

Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Depilacja twarzy – jak i czym usunąć owłosienie z twarzy?

Czy depilowanie twarzy domowymi sposobami jest bezpieczne? Co zrobić, żeby uniknąć podrażnień? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Znajdziesz tu wiele porad, praktycznych wskazówek oraz polecanych produktów.

Czy można depilować całą twarz?

Nadmierne owłosienie na twarzy to problem, który dla wielu kobiet bywa bardzo wstydliwy i krępujący, dlatego dużym zainteresowaniem cieszą się domowe metody depilacji. Zabiegi można przeprowadzić samodzielnie, bez konieczności wizyty w salonie kosmetycznym. Dużo obaw budzi jednak kwestia bezpieczeństwa. Nie ulega wątpliwości, że skóra na twarzy jest bardzo wrażliwa, podatna na podrażnienia i uszkodzenia, więc wszelkie czynności kosmetyczne powinny być wykonywane z dużą dozą ostrożności, z wykorzystaniem odpowiednich produktów.

Włoski na twarzy najczęściej pojawiają się nad górną wargą ust w postaci:

  • Ciemnego meszku, na konturze twarzy przypominając męski zarost,
  • W okolicach uszu.
Czy można depilować całą twarz?

W tych miejscach włoski często mają ciemniejszy kolor i są bardziej widoczne, co niestety powoduje kompleksy i obniżoną samoocenę. Pamiętaj jednak, że nadmierne owłosienie nie jest jedynie kwestią natury estetycznej, ale może być również objawem problemów zdrowotnych np. zaburzeń hormonalnych. Dlatego, kiedy zaobserwujesz u siebie niepokojące zmiany, umów się do lekarza i wykonaj badania. Depilacja pomaga usunąć włoski, jednak, jeśli przyczyna leży głębiej, problem będzie wracał.

Nie ma większych przeciwwskazań ku temu, aby depilować całą twarz. Niezbędne jest natomiast dobranie odpowiedniej metody, urządzeń i kosmetyków. Powinny umożliwiać skuteczne usunięcie włosków bez jednoczesnego naruszania naskórka i podrażniania twarzy. Jeśli masz skórę problematyczną, naczynkową lub skłonną do podrażnień, zachowaj szczególną ostrożność, ponieważ źle przeprowadzona depilacja może pogorszyć jej stan. Masz wątpliwości co do tego, jaka metoda będzie dla Ciebie najlepsza i najbezpieczniejsza lub szukasz profesjonalnego zabiegu zapewniającego trwały efekt? Skonsultuj się z dermatologiem lub kosmetologiem, którzy pomogą Ci podjąć decyzję.

Warto wiedzieć
Jeśli masz skórę problematyczną, naczynkową lub skłonną do podrażnień, zachowaj szczególną ostrożność, ponieważ źle przeprowadzona depilacja może pogorszyć jej stan.

 Masz wątpliwości co do tego, jaka metoda będzie dla Ciebie najlepsza i najbezpieczniejsza lub szukasz profesjonalnego zabiegu zapewniającego trwały efekt? Skonsultuj się z dermatologiem lub kosmetologiem, którzy pomogą Ci podjąć decyzję.

Sprawdź popularne kategorie

Jak usunąć owłosienie z twarzy?

Istnieje kilka sposobów, dzięki którym usuniesz owłosienie z twarzy. Trudno jednak odpowiedzieć na pytanie, który z nich jest najlepszy. To bardzo indywidualna kwestia i zależy m.in. od rodzaju Twojej cery oraz oczekiwanego efektu. W warunkach domowych możesz wykonać depilację, wykorzystując maszynkę, pęsetę, kremy do depilacji, wosk lub pastę cukrową. Większy wachlarz możliwości znajdziesz w salonach kosmetyczny. Dużą skutecznością i trwałością charakteryzuje się m.in. depilacja laserowa oraz elektrokoagulacja.

 

Czym depilować twarz?

Do depilacji twarzy w domu możesz zastosować pastę cukrową, woski i plastry do depilacji lub kremy i żele do depilacji.

  • Woski oraz plastry są skuteczne, ponieważ usuwają całe włosy razem z cebulką. W ten sposób działa m.in. naturalny wosk do depilacji twarzy i ciała Tanita Vegan z olejem arganowym i witaminą E. Dzięki temu efekt może utrzymywać się nawet do 4 tygodni.
  • Depilacja z wykorzystaniem kremów i żeli jest bezbolesna, ale efekt utrzymuje się krócej. Działanie tych produktów nie prowadzi do usunięcia cebulek, ale osłabienia i rozpuszczenia struktury włosa.

Wybierając kosmetyki do depilacji, zwróć uwagę, aby były dodatkowo wzbogacane naturalnymi składnikami o działaniu łagodzącym, nawilżającym i kojącym. Dzięki temu zabieg będzie bardziej komfortowy, unikniesz podrażnień, pieczenia i zaczerwienienia skóry.

Czym depilować twarz?

Jeżeli szukasz produktów do usuwania włosków z twarzy, sprawdź m.in.:

Możesz wykorzystać również specjalne zestawy, które oprócz produktów służących do usuwania owłosienia zawierają też kosmetyki do pielęgnacji po depilacji oraz preparaty opóźniające wzrost włosków. Dzięki temu efekt będzie utrzymywał się jeszcze dłużej. Popularnym przykładem takiego zestawu jest ultra delikatny zestaw do depilacji twarzy Bielenda Vanity Soft Expert.

Pamiętaj!
Korzystając z produktów do depilacji twarzy, zawsze przestrzegaj instrukcji producenta. Nigdy nie pozostawiaj ich na skórze dłużej, niż jest to zalecane. Nie stosuj też preparatów, które nie są przeznaczone do depilacji twarzy. Może to powodować podrażnienia, a nawet reakcje alergiczne.

Aby usunąć niewielkie owłosienie z twarzy, teoretycznie nie potrzebujesz żadnych produktów ani kosmetyków i wystarczy zwykła maszynka do golenia lub pęseta. W praktyce takie rozwiązania są rzadko polecane, ponieważ charakteryzuje je niska skuteczność i ryzyko skutków ubocznych.

  • Depilacja twarzy maszynką to najprostszy, najtańszy, ale jednocześnie najmniej zalecany sposób na usunięcie owłosienia. Uzyskany efekt jest krótkotrwały. Podczas depilacji łatwo też uszkodzić naskórek, co może powodować powstawanie niewielkich blizn, a nawet poważniejszych infekcji,
  • Usuwanie włosów pęsetą jest skuteczniejsze, ponieważ pozwala na ich pozbycie się razem z cebulką. Sprawdzi się jednak wyłącznie w przypadku występowania pojedynczych, ciemniejszych, dłuższych włosków.

Usuwanie owłosienia z twarzy – domowe sposoby

Czy domowe sposoby depilacji twarzy są skuteczne? Niestety, w porównaniu do depilacji z wykorzystaniem przeznaczonych do tego kosmetyków oraz zabiegów wykonywanych w gabinecie, wypadają dużo gorzej. Mogą wykazywać niewielkie działanie peelingujące, rozjaśniające lub nawilżające, jednak nie prowadzą do usunięcia owłosienia i nie są skutecznymi metodami depilacji. Oczywiście reakcja skóry i włosków na różne substancje jest bardzo indywidualna, jednak domowe sposoby nie przyniosą oczekiwanych efektów i nie pomogą uporać się z nadmiernym owłosieniem.

Usuwanie owłosienia z twarzy – domowe sposoby

Czy warto depilować twarz?

Depilacja twarzy to kwestia bardzo indywidualna i tylko od Ciebie zależy, czy zechcesz to robić. Jeśli delikatne, cienkie, jasne włoski nie stanowią dla Ciebie żadnego problemu, nie musisz ich usuwać. Jednak, jeśli są bardziej widoczne, a Ty odczuwasz dyskomfort i stajesz się mniej pewna siebie, możesz zastanowić się nad bezpiecznym sposobem ich wyeliminowania. Depilacja twarzy nie jest obowiązkiem, nie przynosi też innych korzyści, poza poprawą samopoczucia. Prawidłowo przeprowadzona nie stanowi też żadnego problemu i nie wiąże się z zagrożeniami dla zdrowia czy stanu skóry. Decyzja należy wyłącznie do Ciebie.   

Pamiętaj jednak, aby nie bagatelizować nadmiernego owłosienia, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu też inne objawy. Problem może oznaczać, że gospodarka hormonalna nie funkcjonuje prawidłowo. To wymaga konsultacji lekarskiej, wprowadzenia zmian w stylu życia, a czasem również farmakoterapii. Jeśli nadmierne owłosienie pojawia się na tle chorobowym, wyleczenie przyczyny na ogół pozwala trwale uporać się z problemem.

Podsumowanie

Nadmierne owłosienie na twarzy to problem, który może negatywnie wpływać na samoocenę. Podejmując decyzję o depilacji twarzy, pamiętaj o tym, aby dobrze wybrać metodę oraz kosmetyki. Powinny one nie tylko skuteczne usuwać włoski, ale też być bezpieczne dla skóry. W warunkach domowych wykorzystasz m.in. wosk, plastry lub pastę cukrową, a także kremy do depilacji. Żadna z tych metod nie zapewnia jednak stałych efektów i konieczne jest ich regularne powtarzanie. Jeśli szukasz trwalszych metod, rozważ konsultację w gabinecie kosmetologicznym.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się podczas indywidualnych konsultacji w gabinecie, warsztatów grupowych oraz merytorycznych, ale też przystępnych dla każdego artykułów.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób....
Przeczytaj więcej od tego autora
checkout.warnings.Notice