Schodząca skóra po opalaniu – jak sobie radzić z łuszczącą się skórą po opalaniu?
Schodząca skóra po opalaniu może być irytująca, ale istnieje wiele sposobów, aby sobie z nią poradzić. Poznaj domowe triki, które pomogą złuszczyć naskórek i przywrócić skórze miękkość i elastyczność.
Spis treści
Jednym z najbardziej niepożądanych skutków kąpieli słonecznych jest schodząca i łuszcząca się skóra. Problem dotyka osób, które przesadziły z opalaniem, zaniedbując przy tym odpowiednią ochronę przed działaniem słońca. Ile trwa proces regeneracji i dlaczego skóra się łuszczy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule! Podpowiemy również, jak radzić sobie ze schodzącą skórą po opalaniu.
Dlaczego po opalaniu schodzi skóra?
Złocista opalenizna kojarzy się zazwyczaj ze zdrową, jędrną i młodzieńczą skórą. Po powrocie z urlopu z dumą prezentujemy hebanowy odcień skóry jako synonim udanego wypoczynku. Tymczasem jest to objaw uszkodzenia wierzchnich warstw naskórkawskutek nadmiernej ekspozycji na promienie UV. Długie godziny spędzone na słońcu, bez odpowiedniej ochrony, z dużym prawdopodobieństwem zakończą się nieprzyjemnym w skutkach zaczerwienieniem, swędzeniem i tkliwością, a w konsekwencji – nieestetycznie łuszczącą się skórą. W skrajnych przypadkach skóra schodzi płatami, powodując duży dyskomfort i problemy w codziennym funkcjonowaniu. Zwłaszcza jeśli masz jasną karnację lub Twoja skóra jest nadwrażliwa i nie toleruje słońca.
Dlaczego skóra schodzi?
- Schodzenie skóry po opalaniu jest naturalnym procesem regeneracji, podczas którego organizm usuwa martwe komórki naskórka, aby zrobić miejsce dla nowych, zdrowszych warstw skóry.
- Podczas opalania dochodzi do uszkodzenia warstwy lipidowej, której zadaniem jest ochrona przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych oraz utratą wody.
- Intensywna, wielogodzinna ekspozycja na słońce skutkuje obumieraniem płaszczyka ochronnego, a uszkodzenie skóry prowadzi do wywołania reakcji zapalnej w obrębie skóry.
- W efekcie uwalniane są substancje chemiczne, takie jak cytokiny, które stymulują proces regeneracji skóry.
Wbrew pozorom słońce jest nam niezbędne do życia i ma na organizm bardzo pozytywny wpływ, biorąc udział między innymi w syntezie witaminy D. Warto mieć jednak świadomość, że zbyt długie kąpiele słoneczne, zwłaszcza w godzinach największego nasilenia, i brak odpowiednich kosmetyków do opalania z wysokim filtrem, może skutkować poparzeniem skóry, fotostarzeniem i zwiększoną produkcją wolnych rodników. Długotrwałe działanie promieni słonecznych prowadzi również do przesuszenia skóry i większej podatności na złuszczanie.
Sprawdź popularne kategorie
Po jakim czasie schodzi skóra po opalaniu?
Czas potrzebny skórze na regenerację zależy od kilku czynników, między innymi od rodzaju skóry, stopnia opalenizny i stopnia narażenia na słońce. Zauważalne złuszczanie zaczyna się ok. 3-4 dni po opalaniu i może trwać około tygodnia.
- Podłożem procesu złuszczania jest uszkodzenie skóry przez promieniowanie UV, powodujące reakcję zapalną.
- Skóra w tym czasie jest zazwyczaj wyraźnie zaczerwieniona, wrażliwa na dotyk, nierzadko występuje ból i pieczenie.
- W przebiegu procesu enzymy proteolityczne powodują rozpadanie się białek tworzących połączenia międzykomórkowe, umożliwiając odrywanie się martwych komórek.
- W tym samym czasie organizm wytwarza nowe komórki, które stopniowo przemieszczają się do wierzchnich warstw skóry.
- Co ważne, nie wszyscy doświadczają intensywnego złuszczania – niektóre osoby mogą zupełnie go uniknąć lub przechodzić w łagodny, niemal niezauważalny sposób.
Aby naskórek mógł wrócić do pierwotnego stanu, w żadnym wypadku nie można przyspieszać procesu złuszczania, dlatego niedopuszczalne jest stosowanie w tym czasie peelingów i innych kosmetyków do pielęgnacji ciała o działaniu eksfoliującym, które mogłyby jeszcze bardziej podrażnić skórę. Warto również powstrzymać się od dalszej ekspozycji na słońce skutkującej pogłębieniem problemu i nasileniem nieprzyjemnych objawów. A jeśli mimo wszystko nie chcesz rezygnować z przebywania na świeżym powietrzu, wybieraj miejsca zacienione, nie zapomnij o odpowiednim zabezpieczeniu skóry kremem z wysokim filtrem i osłonięciu jej przewiewnymi ubraniami z naturalnych materiałów.
Domowe sposoby na schodzącą skórę po opalaniu
Schodząca skóra po opalaniu nie prezentuje się korzystnie – jest wyraźnie przesuszona, swędzi i utrudnia normalne funkcjonowanie. Łuszczące się fragmenty skóry opadają na ubrania, mogą również pojawić się przebarwienia i plamy. Co możesz zrobić, by pomóc skórze i zniwelować przykre konsekwencje opalania?
Pielęgnacja skóry po opalaniu
Nawilżanie skóry
Zastosowanie peelingu
Nierzadko po zakończeniu procesu schodzenia skóry pojawiają się plamy i nierównomiernie opalona skóra. Dobrym rozwiązaniem są preparaty delikatnie brązujące, które podtrzymają efekt opalenizny, a jednocześnie wyrównają koloryt skóry. Przed nałożeniem samoopalacza zadbaj o odpowiednie nawilżenie skóry. Warto również pamiętać o nawadnianiu od wewnątrz. Picie dużej ilości płynów wspomaga proces regeneracji, a także zapobiega nadmiernemu przesuszeniu skóry.
Pamiętaj, że każda skóra jest inna, dlatego ważne jest, aby obserwować swoje ciało i dostosować metody pielęgnacyjne do indywidualnych potrzeb. Jeśli objawy są szczególnie nieprzyjemne lub utrzymują się przez długi czas, warto skonsultować się z dermatologiem.
Sprawdź również nasz ranking najlepszych kremów po opalaniu.
Podsumowanie
Schodzenie skóry po opalaniu jest często spotykanym problemem i jest naturalną częścią regeneracji skóry po uszkodzeniu przez promieniowanie UV. Aby złagodzić objawy i przywrócić skórze zdrowy wygląd, możesz zastosować domowe metody, takie jak nawadnianie, kąpiele nawilżające, delikatne peelingi oraz regularne używanie kosmetyków o właściwościach kojących i głęboko nawilżających. Ważne jest również unikanie dalszego uszkodzenia skóry przez ekspozycję na słońce. Warto podkreślić, że każdy organizm jest inny, więc istotne jest dostosowanie metod pielęgnacyjnych do potrzeb skóry.
Źródła:
1. B. Stanisz, Ochrona skóry przed negatywnymi skutkami promieniowania UV, https://ptfarm.pl/pub/File/FP/5_2009/10%20%20ochrona%20skory.pdf [dostęp 02.07.2023 r.]
2. A. Wojas-Pelc, A. K. Jaworek, L. Rajzer, Choroby skóry związane z działaniem promieniowania słonecznego – przegląd wybranych zagadnień, [dostęp 02.07.2023 r.]
3. H. Bojarowicz, N. Bartnikowska, Kosmetyki ochrony przeciwsłonecznej. Część I. Filtry UV oraz ich właściwości, http://www.phie.pl/pdf/phe-2014/phe-2014-3-596.pdf [dostęp 02.07.2023 r.]