Peptydy miedziowe – jak działają i jak je stosować?
Słyszałaś o peptydach miedziowych? To substancje, które pomogą Ci zadbać o stan skóry, włosów i spowolnić procesy starzenia. Poznaj ich właściwości i zastosowanie.
Spis treści
Peptydy miedziowe to substancje o cenionych właściwościach. Wpływają m.in. na syntezę kolagenu i elastyny oraz stymulują naturalne procesy regeneracji skóry. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy warto włączyć peptydy miedziowe do swojej pielęgnacji i jak prawidłowo je stosować. Sprawdź, o czym musisz pamiętać, jeżeli chcesz wykorzystać w pełni potencjał tego składnika!
Peptyd miedziowy – co to?
Peptydy miedziowe zaliczane są do peptydów biomimetycznych, czyli różnorodnej grupy substancji znanych w szczególności ze swoich właściwości anti-ageing.
- Z chemicznego punktu widzenia są kompleksem aminokwasów (głównie glicyny, lizyny i histydyny) oraz jonów miedzi.
- Naturalnie występują w skórze, jednak wraz z upływem czasu ich ilość i aktywność stopniowo się zmniejszają. Jest to jeden z czynników odpowiedzialnych za zmarszczki, utratę elastyczności, sprężystości i jędrności skóry.
- Peptydy miedziowe coraz częściej wykorzystywane są w produkcji kosmetyków do skóry dojrzałej.
- Najpopularniejszy jest tzw. tripeptyd miedziowy, który możesz spotkać również pod nazwą GHK-Cu.
Peptydy miedziowe – działanie
Zauważyłaś pierwsze zmarszczki, stopniową utratę wiotkości i elastyczności skóry? To dobry czas, aby zainteresować się peptydami miedziowymi w kosmetykach. Jak działają?
- Pobudzają syntezę kolagenu i elastyny, czyli białek strukturalnych odpowiedzialnych za jędrność, sprężystość i gładkość skóry (ich naturalna synteza w skórze spada wraz z wiekiem),
- Zmniejszają stan zapalny,
- Stymulują procesy naprawcze i regeneracyjne,
- Zmniejszają ilość wolnych rodników powstałych w wyniku stresu oksydacyjnego, jednego z głównych czynników odpowiedzialnych za oznaki starzenia się skóry,
- Redukują przebarwienia.
Jony miedzi działają również jako transportery i ułatwiają przenikanie innych substancji do głębszych warstw skóry (peptydy miedziowe zaliczane są do tzw. peptydów transportujących). Są niezbędne do gojenia ran i uszkodzeń skóry. Tak szerokie działanie sprawia, że peptydy miedziowe są bardzo wartościowym składnikiem i warto z nich korzystać, jeśli zależy Ci na spowolnieniu procesów starzenia i regeneracji skóry.
Peptydy miedziowe – jak stosować?
Jak włączyć peptydy miedziowe do swojej pielęgnacji? Poszukaj ich w składzie kosmetyków przeciwzmarszczkowych i przeciwstarzeniowych, takich jak kremy do twarzy lub preparaty pod oczy. Dzięki regularnemu stosowaniu Twoja skóra skorzysta z ich pozytywnych właściwości. Peptyd miedziowy znajdziesz w kosmetykach, takich jak:
- Resibo Eye Guru Arcykoncentrat pod oczy, który zawiera dodatkowo witaminę C, retinol, ekstrakt z alg i kwas hialuronowy,
- Resibo Cream de la Cream Naturalny krem lifitngujący do twarzy, który wyróżnia obecność ekstraktu SKINectura, niacynamidu, kwasu hialuronowego i naturalnych, bioaktywnych analogów ceramidów.
Jak stosować peptydy miedziowe na włosy? Sięgnij po maski do włosów oraz kuracje i wcierki do włosów.
- Eveline Cosmetics My Life My Hair peptydowe serum-wcierka na porost włosów zawiera kompleks 3 peptydów, które stymulują wzrost włosów, kofeinę pobudzającą mikrokrążenie, a także ekstrakty roślinne (m.in. ze skrzypu polnego, korzenia łopianu i papryczki chili) o właściwościach odżywiających i wzmacniających.
- Eveline Cosmetics My Life My Hair peptydowa odżywka nawilżająca sprawdzi się do włosów suchych i zniszczonych. Oprócz peptydów miedziowych w składzie tego kosmetyku znajdziesz skwalen, kwas hialuronowy, aloes oraz fermentowaną wodę ryżową i olej arganowy.
- Eveline Cosmetics My Life My Hair wzmacniająca maska-eliksir zawiera peptydy miedziowe, a także fitokeratynę o właściwościach odbudowujących, olej z pestek malin ochraniający przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych oraz fermentowaną wodę ryżową, która nadaje włosom miękkości i sprężystości.
Na tym jednak nie kończą się możliwości zastosowania peptydów miedziowych w domowej pielęgnacji. Znajdziesz je również w kosmetykach do paznokci, zwłaszcza lakierach, odżywkach i serach. Delia Bio Nails peptydowe serum stymulujące wzrost paznokci sprawdzi się po manicure hybrydowym, żelowym, akrylowym. Sprawia, że paznokcie są wzmocnione i odżywione.
Jeśli chcesz włączyć peptydy miedziowe do swojej pielęgnacji, musisz wiedzieć, że kluczowa będzie regularność. Niestety jednorazowe zastosowanie kosmetyków nie wystarczy, aby Twoja skóra, włosy czy paznokcie mogły w pełni skorzystać z potencjału tych substancji. Większość kosmetyków z peptydami miedziowymi polecana jest do skóry dojrzałej, jednak możesz z nich korzystać zdecydowanie wcześniej, nawet przed 30. rokiem życia, jeśli tylko zauważysz u siebie pierwsze oznaki starzenia.
Peptydy miedziowe uważane są za bezpieczne i nie ma konkretnych przeciwwskazań do ich stosowania. Jeśli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się ze specjalistą, aby dobrać pielęgnację dopasowaną do potrzeb Twojej skóry.
Czy można stosować peptydy miedziowe w ciąży? Ciąża i karmienie piersią nie są bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania peptydów miedziowych, jednak brakuje jednoznacznych badań naukowych potwierdzających ich bezpieczeństwo. Warto skonsultować się wcześniej z lekarzem i kosmetologiem.
Peptydy miedziowe – efekty
Sprawdź, jakich efektów możesz spodziewać się po włączeniu peptydów miedziowych do swojej pielęgnacji:
- Wygładzenie skóry i spłycenie zmarszczek,
- Rozjaśnienie przebarwień,
- Spowolnienie procesów starzenia,
- Przyspieszenie procesów regeneracji, szybsze gojenie powierzchownych uszkodzeń.
Oczywiście wiele będzie zależało od wyjściowego stanu Twojej cery, predyspozycji genetycznych i całościowej pielęgnacji. Pamiętaj, że na efekty trzeba trochę poczekać, dlatego nie zniechęcaj się, jeśli po kilku dniach nie zauważysz spektakularnej różnicy. Aby spowolnić procesy starzenia, bardzo ważna będzie też codzienna ochrona przeciwsłoneczna, zdrowa dieta, unikanie używek, nawodnienie i styl życia. W połączeniu z odpowiednimi składnikami aktywnymi i pielęgnacją dobraną do potrzeb skóry kompleksowo i długoterminowo zadbasz o jej kondycję i młody wygląd.
Peptydy miedziowe – z czym nie łączyć?
Jakie składniki nie powinny być łączone z peptydami miedziowymi?
- Peptydów miedziowych nie powinno się łączyć z kwasami, np. kwasem salicylowym, migdałowym, azelainowym, glikolowym, a także askorbinowym, czyli witaminą C. Występują głównie w kosmetykach przeciwtrądzikowych i złuszczających.
- Dlaczego? Peptydy wykazują największą aktywność w pH w zakresie ok. 5-7. Kwasy mają natomiast zdecydowanie niższe pH. Może to powodować zmniejszenie skuteczności peptydów miedziowych.
- Dlatego jeśli chcesz uwzględnić w swojej pielęgnacji peptydy miedziowe, postaraj się stosować kosmetyki z kwasami w odstępie czasowym. Przykładowo produkt z peptydami miedziowymi zastosuj rano, a kosmetyki z kwasami podczas pielęgnacji wieczornej.
Z czym łączyć peptydy miedziowe?
Istnieją pewne składniki, które mogą wzmacniać działanie peptydów miedziowych. Z czym więc warto je łączyć? Te substancje to:
- Ceramidy,
- Kwas hialuronowy,
- Kolagen.
Podobnie jak peptydy wykazują działanie przeciwstarzeniowe i stymulujące procesy regeneracyjne. Wzajemnie uzupełniają i wzmacniają swoje działanie, dlatego warto szukać kosmetyków zawierających ich połączenie lub włączyć je do swojej pielęgnacji w kilku różnych produktach.
Podsumowanie
Peptydy miedziowe to składniki, które zyskują coraz większą popularność. Znane są przede wszystkim ze swoich właściwości przeciwstarzeniowych i regeneracyjnych, które wykorzystywane są w produkcji kosmetyków do skóry dojrzałej i z pierwszymi oznakami starzenia. Mogą też poprawiać kondycję włosów i paznokci. Jeśli chcesz spowolnić procesy starzenia, wzmocnić i zregenerować skórę, włącz peptydy miedziowe do swojej codziennej pielęgnacji. Znajdziesz je w formulacjach wielu kosmetyków, które należy dobrać do indywidualnych potrzeb.
Źródła:
- Kępa A., Peptydy biomimetyczne i czynniki wzrostu w kosmetologii i medycynie estetycznej. Kosmetologia Estetyczna, R. 2, cz. 2 (2013), s. 23-30
- Gruchlik A., Chodurek E., Dzierżewicz Z., Wpływ wybranych peptydów i ich kompleksów z miedzią na aktywność enzymów antyoksydacyjnych w ludzkich fibroblastach skóry. Post Dermatol Alergol, R. 27, cz. 1 (2010), s. 29-35