Kąpiel noworodka – jak często i w czym kąpać noworodka?

24. 8. 2023 · 7 minut czytania

Kąpiele to ważne momenty w życiu noworodka i rodziców. Jak się do nich przygotować? Co zrobić, aby były dla malucha przyjemnością? Poznaj praktyczne wskazówki i polecane produkty.

Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Kąpiel noworodka – jak często i w czym kąpać noworodka?

Kąpiel noworodka jest ważnym momentem dla dziecka i rodziców, a dbałość o higienę ma kluczowe znaczenie już od pierwszych dni życia maluszka. Z tego artykułu dowiesz się, jak często i w czym kąpać noworodka oraz jak sprawić, aby było to przyjemne i bezpieczne doświadczenie. Sprawdź!

Jak kąpać noworodka?

Pierwsze kąpiele noworodka bywają bardzo stresujące dla opiekunów i rodzą wiele pytań. Rodzice zastanawiają się, jak sprawić, aby kąpiel była dla malucha przyjemnością, jakich produktów używać, a także jak często myć dziecko. Zobacz, o czym powinnaś pamiętać i co musisz wcześniej przygotować.

  • Pomieszczenie, w którym będziesz kąpać dziecko, powinno być do tego właściwie przystosowane. Najczęściej jest to łazienka lub pokój dziecięcy. Zadbaj, aby w wewnątrz panowała odpowiednia temperatura, najlepiej około 23-24 stopni Celsjusza. Dzięki temu maluch nie doświadczy nieprzyjemnego chłodu po zakończeniu kąpieli.
Pamiętaj!
Przed kąpielą przygotuj sobie wszystko, co będzie Ci potrzebne. To bardzo ważne, aby nie pozostawiać malucha samego w wodzie, nawet na chwilę.
  • Co może Ci się przydać?
Jak kąpać noworodka?
Odpowiednia ilość wodyIlość wody w wanience powinna umożliwiać dziecku swobodne poruszanie się, ale jej poziom nie może dosięgać zbyt blisko buzi, oczu, uszu i noska maluszka. Aby temu zapobiec, jedną ręką podtrzymuj główkę i górną część pleców malucha, a drugą ręką wykonuj wszystkie czynności pielęgnacyjne.
Odpowiednia temperatura wodyKontroluj temperaturę wody. Zrób to przed rozpoczęciem kąpieli, a jeśli trwa wyjątkowo długo, sprawdź ją w trakcie. Dzięki temu zapewnisz dziecku komfort.
Zabawa w wodziePozwól dziecku na trochę zabawy. Pluskanie w wodzie sprawi, że będzie to dla niego przyjemny czas. Możesz wykorzystać też akcesoria do kąpieli dla dzieci. Gumowe kaczki czy bańki urozmaicą maluchowi czas.
Delikatne osuszaniePo zakończeniu kąpieli ułóż dziecko na przewijaku i delikatnie osusz ciało miękkim, ciepłym ręcznikiem. Wykonuj delikatne ruchy i unikaj mocnego, szybkiego pocierania delikatnej skóry noworodka.
Masaż oliwką lub balsamemPo kąpieli i dokładnym osuszeniu skóry malucha, użyj balsamu lub oliwki. Taki masaż będzie dla niego prawdziwą przyjemnością, ukojeniem i sposobem na wzmacnianie więzi.
Owijanie kocykiemPo wykonaniu wszystkich czynności pielęgnacyjnych ubierz dziecko i otul ciepłym kocykiem.
W czym kąpać noworodka?

Sprawdź popularne kategorie

W czym kąpać noworodka?

Jedną z głównych kwestii, które warto przemyśleć, przed pierwszą kąpielą noworodka, jest wybór wanienki oraz kosmetyków do pielęgnacji. Wanienka to najczęstsza, ale nie jedyna możliwość. Popularne są również wiaderka do kąpieli noworodków. Są nieco mniejsze, przez co dokładne umycie całego ciała dziecko może być trochę trudniejsze, ale dzięki kompaktowym rozmiarom zmieszczą się nawet w ciasnej łazience. Przyda się też specjalna mata antypoślizgowa lub zwykła pielucha tetrowa, które zapewnią większe bezpieczeństwo.

Jakie produkty do higieny dziecka najlepiej sprawdzą się podczas kąpieli noworodka? To pytanie spędzające sen z powiek świeżo upieczonym rodzicom. Skóra noworodka jest bardzo delikatna. Wymaga łagodnej pielęgnacji, która nie spowoduje podrażnień, ani żadnych niepożądanych reakcji, a jednocześnie zapewni skuteczną higienę.

W czym kąpać noworodka?

Na co zwracać uwagę wybierając kosmetyki do kąpieli dla noworodka?

 

Nie wiesz, jakie produkty do higieny dziecka są dobre? Sprawdź przykładowe kosmetyki do kąpieli noworodka.

 

  • Novaclear Atopis, emulsja do kąpieli – przeznaczona jest do pielęgnacji skóry wrażliwej, atopowej i suchej. Zawiera olej konopny, olej ze słodkich migdałów, witaminę E oraz olej jojoba. Można stosować ją już od 1 dnia życia.
  • Atoperal Baby Plus, krochmal do kąpieli dla niemowląt i dzieci – produkt w 100% naturalny i gotowy do użycia. Łagodzi podrażnienia i wspomaga odbudowę funkcji barierowej skóry. Produkt nie zawiera aromatów, konserwantów i sztucznych barwników oraz ma działanie kojące i łagodzące dla skóry suchej i podrażnionej.
  • Oilatum Baby, emulsja do kąpieli dla niemowląt od 1 dnia życia – zawiera tylko 8 składników, w tym parafinę, która tworzy warstwę ochronną na skórze, zapobiegając w ten sposób utracie wilgoci. Niewielka liczba składników zmniejsza ryzyko alergii i podrażnień.
Kiedy kąpać noworodka

Kiedy kąpać noworodka?

O jakiej porze kąpać noworodka? To zależy od Ciebie i planu Waszego wspólnego dnia. Najbardziej praktyczne wydaje się kąpanie wieczorem, po intensywnym czasie aktywności, jednak nie ma przeciwwskazań do tego, aby robić to rano. Zadbaj natomiast, aby pora kąpieli stała się rutyną i czynność odbywała się mniej więcej o tej samej godzinie. Kąpiel może wówczas stać się sygnałem dla dziecka, że nadchodzi czas wyciszenia i snu.

W jakiej temperaturze kąpać noworodka?

Temperatura wody podczas kąpieli noworodka jest bardzo ważna dla jego komfortu i bezpieczeństwa.

Ważne!
Optymalna temperatura wody to około 37 stopni Celsjusza, co jest zbliżone do fizjologicznej temperatury ciała. Zarówno zbyt zimna, jak i zbyt ciepła woda może być dla dziecka bardzo nieprzyjemna i powodować niechęć do kąpieli, a nawet ryzyko znacznych wyziębień czy poparzeń.
  • Przed rozpoczęciem kąpieli, sprawdź temperaturę specjalnym termometrem lub dłonią – powinna być ciepła, ale nie gorąca. Obserwuj też reakcje dziecka, które mogłyby być sygnałem, że jest mu za zimno lub za gorąco. Jeśli Wasza kąpiel trwa długo, weryfikuj temperaturę wody co jakiś czas, aby upewnić się, że jej temperatura za bardzo nie spadła.

Wypróbuj Babyono termometr do wody. Jest precyzyjny, bezpieczny w użyciu i odporny na uszkodzenia. Jest również całkowicie bezrtęciowy, a dzięki lekkiej konstrukcji unosi się na powierzchni wody.

Jak często kąpać noworodka?

Pytanie o częstotliwość kąpieli noworodka zaprząta głowy większości rodziców.

  • Przez długi czas uważano, że dzieci należy kąpać codziennie, natomiast w ostatnim czasie coraz częściej można usłyszeć opinie i zalecenia, mówiące, że nie jest to do końca korzystne rozwiązanie i lepiej robić to co 2-3 dni.
  • Uważa się m.in., że zbyt częste kąpiele mogą zwiększać ryzyko rozwoju alergii. Z kolei u dzieci, u których występują problemy dermatologiczne, codzienne kąpiele z wykorzystaniem odpowiednich, leczniczych preparatów mogą być wskazane i poprawiać stan ich skóry.
  • Częstotliwość kąpieli należy dopasować indywidualnie do Waszych potrzeb. Jeśli Twój maluszek jest bardziej ruchliwy, aktywny, dużo czasu spędzacie na dworze, a podczas zabawy czy karmienia zdarzają się ulewania i większe zabrudzenia, codzienne kąpiele mogą być wskazane.
  • Weź również pod uwagę, czy maluch lubi kąpiele i czy sprawiają mu one przyjemność.
  • W przypadku problemów dermatologicznych częstotliwość kąpieli najlepiej ustalić z lekarzem. W chorobach skóry kąpiele często mają charakter leczniczy i powinny odbywać się zgodnie z zaleceniami specjalisty, aby wyciszyć objawy.

Pamiętaj też, aby o higienę dbać nie tylko podczas kąpieli, ale również każdej zmiany pieluszki. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko podrażnień i odparzeń skóry. Jak prawidłowo przewijać dziecko? Zapoznaj się z naszym poradnikiem i przekonaj się, że przewijanie noworodka wcale nie musi być trudne. W artykule znajdziesz wiele przydatnych i pomocnych wskazówek, dzięki którym opanujesz tę umiejętność do perfekcji.

Jak często kąpać noworodka?

Podsumowanie

Kąpiel noworodka może być bardzo stresująca dla rodziców. Jest wiele czynników, o które powinnaś zadbać, aby mycie stało się dla dziecka przyjemnym, a przede wszystkim bezpiecznym doświadczeniem. Pamiętaj, aby odpowiednio wcześnie się do tego przygotować, zakupić wszystkie potrzebne produkty i gadżety, a w przypadku wątpliwości skonsultować z lekarzem i położną. Skóra noworodka jest bardzo delikatna i podatna na podrażnienia, dlatego niezwykle ważna jest również obserwacja malucha i wyczulenie na jakiekolwiek niepokojące objawy związane z kąpielami.

Źródła:

  1. Kisiel K., Dzilińska K., Pielęgnacja skóry noworodka i małego dziecka, Stand Med Pediatr, R. 12, cz. 2 (2015), s. 207-212

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się podczas indywidualnych konsultacji w gabinecie, warsztatów grupowych oraz merytorycznych, ale też przystępnych dla każdego artykułów.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób....
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice