Przewijanie noworodka i niemowlęcia – jak zmienić pieluszkę?

1. 3. 2023 · 7 minut czytania

W jaki sposób prawidłowo zmienić pieluszkę u noworodka? Czego nie robić przewijając dziecko? Jeśli nurtują Cię te pytania, przeczytaj nasz poradnik, w którym znajdziesz wiele wskazówek.

Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Przewijanie noworodka i niemowlęcia – jak zmienić pieluszkę?

Przewijanie dziecka to jedna z podstawowych czynności, którą musi opanować każdy młody rodzic. Mimo że zmiana pieluszki wydaje się bardzo prosta, często przysparza wielu trudności, zwłaszcza osobom bez doświadczenia w opiece nad noworodkiem. Jak przewinąć dziecko? Przeczytaj nasz poradnik!

Jak przewijać noworodka?

Dla rodziców, którzy po raz pierwszy znaleźli się w tej roli, przewijanie noworodka bywa bardzo stresujące i wzbudza wiele wątpliwości. Z pewnością nie pomaga fakt, że bardziej doświadczone osoby z najbliższego otoczenia czasami chcą przekazać jak najwięcej rad i wskazówek, które często wzajemnie się wykluczają i nie są zgodne z tym, co zalecają specjaliści w kontekście pielęgnacji dziecka. Pamiętaj, że zmiana pieluszki to czynność wymagająca wprawy. Nie oczekuj więc od siebie, że od samego początku będziesz robić to perfekcyjne. Daj sobie czas na przyzwyczajenie do nowej sytuacji, a z każdym kolejnym przewinięciem dziecka, będziesz robić to lepiej, pewniej i sprawniej.

    Poznaj najważniejsze kroki, o których zawsze należy pamiętać podczas przewijania dziecka. Jeśli się do nich zastosujesz, zmiana pieluszki przebiegnie szybko i bezpiecznie. 

    Krok 1. Przygotuj komfortowe miejsce do przewijania

    Najbezpieczniejszym i najwygodniejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie do tego celu specjalnego przewijaka, który należy umieścić na stabilnej powierzchni np. komodzie. Postaraj się ustawić go tak, aby nie trzeba było się nad nim nadmiernie schylać oraz abyście oboje z dzieckiem mieli wystarczająco miejsca i zapewnioną swobodę ruchów. Na przewijaku ułóż podkład higieniczny lub pieluszkę muślinową zabezpieczającą przed zabrudzeniami. 

    Krok 2. Upewnij się, że masz pod ręką wszystko, co będzie Ci potrzebne

    W najbliższej okolicy miejsca do przewijania trzymaj zapas wszystkich najpotrzebniejszych rzeczy. Regularnie go uzupełniaj, aby zawsze mieć pod ręką. Bieganie po domu, szukanie pieluszek, chusteczek lub ubrań na zmianę niepotrzebnie wywoła stres u Ciebie i dziecka. 

    Krok 3. Przygotuj dziecko do zmiany pieluszki

    Ułóż maleństwo na plecach na przygotowanym przewijaku. Zadbaj, aby w okolicy nie było żadnych ciężkich, twardych, ostrych przedmiotów. Podczas przewijania dzieci często stają się ruchliwe, przez co mogą niechcący coś strącić lub się uderzyć. Do zmiany pieluszki najczęściej wystarczy zdjąć jedynie dolne części ubrania. Wyjątkiem jest oczywiście sytuacja, kiedy koszulka uległa zabrudzeniu. Nie musisz jednak za każdym razem całkowicie rozbierać dziecka. Może wtedy zmarznąć i czuć się mniej komfortowo. 

     

    Jak przewijać noworodka

     

    Krok 4. Zdejmij i wyrzuć brudną pieluszkę

    Brudną pieluszkę rozepnij i delikatnie wysuń spod pośladków dziecka. Dla ułatwienia możesz lekko przekręcić malucha na bok. Postaraj się od razu zamknąć i wyrzucić pieluszkę do specjalnego worka lub pojemnika, aby dziecko przypadkowo nie zabrudziło nią swoich nóżek. 

    Krok 5. Umyj dziecko

    Za pomocą czystego, miękkiego, zwilżonego w ciepłej wodzie wacika delikatnie umyj okolice krocza i pośladków. Staraj się robić to powoli, unikając gwałtownych ruchów oraz mocnego tarcia skóry, aby nie dopuścić do powstawania podrażnień. Pamiętaj, aby umyć dziecko podczas każdego przewijania, a nie tylko wtedy, kiedy widoczne są większe zabrudzenia.

    Krok 6. Użyj kremu na podrażnienia i nałóż czystą pieluszkę

    Posmaruj pupę dziecka oraz wszystkie miejsca, na których zauważysz zaczerwienienia lub podrażnienia, specjalnym kremem dedykowanym dla dzieci. Delikatnie wsmaruj i pozwól mu się wchłonąć, a następnie załóż czystą pieluszkę. Zwróć uwagę, aby nie zapinać jej zbyt ciasno. Dziecko powinno móc swobodnie ruszać nóżkami.  

    Oczywiście może zdarzyć się wiele sytuacji, podczas których zastosowanie się do wszystkich kolejnych kroków wcale nie będzie takie łatwe. Niektóre dzieci podczas przewijania stają się płaczliwe i niespokojne, zaczynają się wiercić, co zdecydowanie utrudnia zadanie. Postaraj się mówić do malucha, uśmiechać się, śpiewać. Pomocna może okazać się obecność drugiej osoby zabawiającej dziecko maskotkami, grzechotkami lub książeczkami. Stosuj różne sposoby na rozweselenie malucha, dzięki czemu przewijanie nie będzie mu się kojarzyło z niczym nieprzyjemnym.

    Jak nie przewijać noworodka

    Jak nie przewijać noworodka?

    Mówiąc o prawidłowym przewijaniu noworodka, warto też wspomnieć o najczęściej popełnianych błędach. Opieka nad dzieckiem jest niezwykle wymagającym zadaniem i nie ma osoby, która zawsze robiłaby wszystko idealnie, dlatego musisz wiedzieć, czego unikać. 

    • Jednym z najczęściej obserwowanych błędów jest unoszenie bioderek dziecka do góry poprzez pociąganie go za kostki w celu zdjęcia lub założenia pieluszki. Takie działanie obciąża bioderka noworodka, które są bardzo podatne na nadwyrężenia. Lepiej jest ostrożnie przekręcić dziecko na bok i dopiero kiedy znajduje się w tej pozycji, wysunąć lub podłożyć pieluszkę pod pośladki,
    • Bardzo ważny jest też prawidłowy kierunek mycia okolic krocza. Zawsze należy robić to od przodu do tyłu. Ma to szczególne znaczenie u dziewczynek - w przeciwnym razie istnieje ryzyko przeniesienia bakterii i rozwoju infekcji intymnych. Co więcej, o dokładne umycie dziecka dbaj nie tylko po wypróżnieniu, ale również po oddaniu moczu. Brak widocznych zabrudzeń nie oznacza, że można pominąć mycie - jest ono równie istotne dla higieny i zdrowia skóry i okolic intymnych,
    • Podczas przewijania dziecka nie stosuj również zbyt wielu kosmetyków. Skóra dziecka jest bardzo delikatna i wymaga szczególnej ostrożności. Nadmiar produktów przynosi efekt odwroty do zamierzonego i powoduje podrażnienia lub zaczerwienienia. Tak naprawdę potrzebne Ci są jedynie: ciepła woda, czyste waciki oraz krem na odparzenia. Wybieraj wyłącznie te dedykowane dzieciom, ponieważ artykuyły przeznaczone dla dorosłych często zawierają zdecydowanie więcej składników i dodatków i mogą mieć zbyt intensywne działanie dla delikatnej skóry malucha, 
    • Czego jeszcze nie należy robić, przewijając dziecko? Nigdy nie pozostawiaj dziecka samego na przewijaku, bez żadnej opieki! Ktoś dorosły zawsze powinien być obecny obok. Wystarczy chwila nieuwagi, aby maleństwo zrobiło sobie krzywdę, a nawet spadło, dlatego to takie ważne, aby wszystkie akcesoria niezbędne do przewijania przygotować sobie wcześniej, a nie szukać ich, kiedy maluch już leży na przewijaku.

    Kiedy przewijać noworodka?

    Bardzo ważne jest właściwe rozpoznanie momentu, w którym należy przewinąć dziecko. Teoretycznie to bardzo proste. Pieluszkę należy zmieniać zawsze wtedy, gdy jest mokra i brudna. Pozostawienie zanieczyszczonej pieluszki na dłuższy czas powoduje podrażnienia i odparzenia skóry, a także płaczliwość i drażliwość dziecka. Warto więc opanować umiejętność sprawnego przewijania nie tylko w domu, ale również poza nim. W przypadku wyjść z noworodkiem zmiana pieluszki może się okazać konieczna np. w publicznej toalecie, a nawet samochodzie. Dlatego zawsze miej ze sobą wszystkie akcesoria do przewijania, co pomoże uniknąć stresu u rodzica i dziecka. 

    W przypadku noworodków przewijanie często powinno mieć miejsce nawet co godzinę, ponieważ tak małe dzieci najczęściej wypróżniają się po każdym karmieniu. W szczególności dotyczy to noworodków karmionych piersią. U dzieci, którym podawane są mieszanki mleka modyfikowane, na ogół wypróżnianie jest rzadsze. 

    Częstotliwość przewijania zależy również od właściwości chłonnych pieluszki. Jeśli dziecko odda tylko mocz, większość pieluszek bez problemu poradzi sobie z jego wchłonięciem, zapewniając komfort, więc nie trzeba jej zmieniać od razu. Mimo to nie zaleca się pozostawiania pieluszki dłużej niż 3 godziny, aby uniknąć podrażnień skóry. W rozpoznaniu, czy w danym momencie należy już przewinąć dziecko, mogą pomóc tzw. wskaźniki wilgotności używane w niektórych nowoczesnych pieluszkach. Najczęściej zmieniają kolor, kiedy pieluszka wymaga wymiany.

    Kiedy przewijać noworodka

    Przewijanie noworodka - co potrzebne?

    Obowiązkowym elementem wyprawki dla noworodka są akcesoria do przewijania. Sprawdź, co będzie Ci potrzebne!

    Podsumowanie

    Przewijanie noworodka bywa nie lada wyzwaniem dla świeżo upieczonych rodziców. W rzeczywistości jednak należy przestrzegać zaledwie kilku zasad oraz zaopatrzyć się w wyłącznie niezbędne produkty. Dzięki nim zmiana pieluszki przebiegnie sprawnie i bezpiecznie. To umiejętność, której każdy może się nauczyć i z czasem przestanie stwarzać jakiekolwiek problemy.

    Źródła:

    1. Przewijanie noworodka i niemowlęcia https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/pielegnacja/87816,przewijanie-noworodka-i-niemowlecia [dostęp: 23.03.2023 r.]
    O autorze
    Aleksandra Dziura
    Aleksandra Dziura
    Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się podczas indywidualnych konsultacji w gabinecie, warsztatów grupowych oraz merytorycznych, ale też przystępnych dla każdego artykułów.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Dziura
    Aleksandra Dziura
    Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób....
    Przeczytaj więcej od tego autora

    checkout.warnings.Notice