Jak zmiękczyć paznokcie u nóg u osoby starszej?

19. 10. 2023 · 5 minut czytania

Zadbaj o zdrowe paznokcie w każdym wieku! Dowiedz się, jak pielęgnować paznokcie u seniorów, jak i czym je zmiękczać i jakich preparatów użyć na zmiękczenie twardych paznokci u osób starszych.

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Jak zmiękczyć paznokcie u nóg u osoby starszej?

Twardość paznokci nie zawsze jest uzależniona od wieku, choć istotnie jest on jednym z czynników, które wpływają na stan płytki. O ile z paznokciami u rąk łatwiej sobie poradzić, to w przypadku nóg pojawiają się problemy. Jednym ze sposobów na twardą płytkę jest jej systematyczne zmiękczanie. Czym i jak zmiękczyć paznokcie u nóg u seniora? Wyjaśniamy w artykule.

Zmiękczanie paznokci u nóg u starszej osoby – od czego zacząć?

Twarda, zgrubiała płytka paznokciowa na stopach u osób starszych może mieć różne podłoże.

  • Jednym z czynników jest wiek, ale wśród potencjalnych przyczyn wymienia się również wrodzone zaburzenia, a także uszkodzenia mechaniczne.
  • Nie bez znaczenia dla kondycji paznokci są choroby i różnego rodzaju infekcje, między innymi grzybica, łuszczyca, problemy z ukrwieniem kończyn dolnych, cukrzyca, a nawet przyjmowanie niektórych leków.
  • Pamiętaj również, że seniorzy często mają problem z regularną pielęgnacją z powodu ograniczonej ruchomości, dlatego wszelkie czynności higieniczne sprawiają im trudność. To z kolei może prowadzić do nadmiernego przerostu płytki i powtarzających się uszkodzeń mechanicznych skutkujących stopniowym twardnieniem.
Zmiękczanie paznokci u nóg u starszej osoby – od czego zacząć?

Zanim więc zaplanujesz typowe czynności, których celem byłoby zmiękczenie paznokci u nóg u osoby starszej, przyjrzyj się przyczynom i wyeliminuj źródło problemu. Najlepszym rozwiązaniem jest specjalistyczna konsultacja z dermatologiem lub wizyta w gabinecie podologicznym, gdzie uzyskasz pomoc w zidentyfikowaniu przyczyny twardych paznokci i wspólnie z lekarzem zaplanujecie odpowiednie działania.

Ponieważ starsze osoby borykają się z nieprawidłowym wchłanianiem składników odżywczych z diety, już sama zmiana jadłospisu może przynieść znaczącą poprawę stanu paznokci, ale też skóry, włosów i ogólnego samopoczucia. Dla kondycji paznokci szczególne znaczenie mają witaminy z grupy B, witamina C, biotyna, kolagen, cynk, żelazo, wapń oraz krzem. Dieta powinna więc uwzględniać produkty bogate we wspomniane składniki odżywcze, między innymi świeże warzywa i owoce, nabiał, ryby, orzechy i produkty pełnoziarniste. W przypadku zbyt ubogiego menu można rozważyć wsparcie za pomocą suplementów diety.

 

 

Od czego zacząć zmiękczanie paznokci u starszej osoby? Od właściwej pielęgnacji, która jest jednym z najskuteczniejszych działań profilaktycznych!

  • W tym celu zaopatrz się w niezbędne akcesoria do paznokci i produkty do paznokci, które ułatwią i usprawnią czynności.
  • W zależności od preferencji, w sprzedaży znajdziesz szeroki wybór narzędzi, takich jak cążki i obcinacze do paznokci czy nożyczki do paznokci o specjalnie wyprofilowanych ostrzach, przy czym zachowaj ostrożność, by przez przypadek nie zranić seniora.
  • Pamiętaj, by nie obcinać paznokci zbyt krótko, ponieważ może to skutkować tkliwością, problemami w poruszaniu się, a nawet wrastaniem paznokci, co przy twardej płytce może być szczególnie bolesne.
  • W doraźnym zmiękczeniu paznokci pomoże moczenie stóp w wodzie z dodatkiem oliwki, mydła lub specjalnej soli. Kąpiel nie powinna jednak trwać zbyt długo. Wystarczy kilka minut, by preparat pielęgnacyjny zadziałał, a przedłużanie moczenia może za bardzo rozmiękczyć skórę i paznokcie, przez co wzrośnie ryzyko urazu podczas czynności pielęgnacyjnych. Po wymoczeniu stóp musisz je bardzo dokładnie osuszyć, zwłaszcza przestrzenie między palcami.

Sprawdź popularne kategorie

Czym zmiękczyć paznokcie u nóg u starszej osoby?

Niezastąpionym wsparciem przy zmiękczaniu paznokci u osób starszych są kremy do stóp o działaniu intensywnie nawilżającym, preparaty do skórek wokół płytki, a także różnego rodzaju maski, zarówno formie tradycyjnej, jak i w postaci skarpetek nasączonych specjalnym płynem.

Oprócz specjalistycznych preparatów aptecznych i drogeryjnych w zmiękczeniu paznokci pomocne są również domowe produkty. Wykorzystaj składniki, które z pewnością znajdziesz w kuchni lub łazience. Pielęgnacja domowymi sposobami jest bardziej czasochłonna i jej efekty nie są tak spektakularne. Nierzadko jednak stanowi efektywne uzupełnienie i wsparcie w walce z twardymi paznokciami.

  • Olejek rycynowy – stosunkowo tani i łatwo dostępny produkt, który możesz wypróbować jako naturalny środek do pielęgnacji twardej płytki. Niewielką ilość olejku wmasuj w paznokcie i skórki wokół lub namocz stopy w ciepłej wodzie z kilkoma kroplami preparatu. Regularne stosowanie olejku rycynowego pomoże utrzymać paznokcie nawilżone i zmiękczone.
  • Oliwa z oliwek i sok z cytryny – podgrzej niewielką ilość oliwy i dodaj do niej łyżeczkę soku z cytryny, a uzyskaną mieszankę wmasuj w paznokcie. Zabieg nie tylko zmiękczy skórki, ale również uelastyczni i rozjaśni płytkę.
  • Płatki owsiane – rozgnieć płatki owsiane i zmieszaj je z olejem roślinnym, aby stworzyć pastę. Następnie nałóż pastę na paznokcie, pozostaw na kilka minut i spłucz.
Czym zmiękczyć paznokcie u nóg u starszej osoby?
Ciekawostka
Jedną z metod zmiękczania paznokci jest aplikacja kremu do stóp ze składnikami zmiękczającymi, np. mocznikiem lub gliceryną, a następnie założenie grubych, bawełnianych skarpetek. Ponieważ preparat może utrudniać chodzenie, najlepiej wykorzystać tę metodę jako ostatni etap pielęgnacji przed snem.

Poniżej znajdziesz kilka przydatnych produktów, które sprawdzą się w ogólnej pielęgnacji stóp seniora:

Czym zmiękczyć paznokcie u nóg u starszej osoby?

Podsumowanie

Zmiękczanie paznokci u osób starszych jest ważnym elementem opieki. Tworzenie odpowiedniej rutyny pielęgnacyjnej, w tym stosowanie nawilżających kremów i olejków, jest kluczowe dla utrzymania zdrowych i elastycznych paznokci. Istotne jest również dbanie o ogólną kondycję organizmu poprzez odpowiednią dietę i nawodnienie, a także monitorowanie stanu płytki pod kątem ewentualnych problemów zdrowotnych i w razie potrzeby skonsultowanie stanu paznokci z lekarzem.

Źródła:

  1. Leslie S. Baumann, red. wyd. pol. Kamila Padlewska, Dermatologia estetyczna, Wyd. PZWL, Warszawa 2013
  2. Cashman M.W., Sloan S.B., Nutrition and nail disease. Clinics in Dermatology, 2010, 28(4):420-5, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20620759/ [dostęp 10.10.2023 r.]
  3. K. Kłosińska, E. Jaworska, A. Pawelczyk-Klimaszewka, Wpływ wybranych deformacji na stan skóry i paznokci stóp, https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2018.2-6.pdf [dostęp 10.10.2023 r.]

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów. W wolnych chwilach pochłaniam kolejne książki, eksperymentuję kulinarnie i uczę się języka włoskiego.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów....
Przeczytaj więcej od tego autora
checkout.warnings.Notice