Jak poprawnie założyć pampersa dorosłej osobie?
Jak skutecznie założyć pampersa osobie starszej? Przedstawiamy odpowiednie techniki i akcesoria, które usprawnią czynność, zapewniając wygodę i ochronę skóry.
Spis treści
W życiu zdarzają się sytuacje, w których musimy zaopiekować się bliską osobą w podeszłym wieku lub osobą z niepełnosprawnością, potrzebującą wsparcia w zakresie higieny. Jeśli istnieje konieczność założenia pampersa, należy wiedzieć, jak zrobić to poprawnie, by zapewnić seniorowi maksymalny komfort. W artykule znajdziesz praktyczne wskazówki.
Jak zakładać pampersa osobie dorosłej?
Zakładanie pieluchy dla dorosłych może być wyzwaniem, szczególnie jeśli osoba ma ograniczenia ruchowe, problemy z poruszaniem się lub nietrzymaniem moczu czy stolca. Nie jest to jednak czynność, której nie da się nauczyć. Z odpowiednią wiedzą, umiejętnościami i cierpliwością, codzienna zmiana pampersów będzie szła coraz sprawniej.
Aby cały proces przebiegł bez zakłóceń i nie naraził osoby starszej na nadmierne przeciążenie, należy się do niego odpowiednio przygotować i zaopatrzyć w niezbędne akcesoria i produkty na nietrzymanie moczu. Najlepiej, aby były w zasięgu ręki, dzięki czemu nie będziesz tracić czasu na poszukiwania potrzebnej rzeczy. O jakich akcesoriach warto pamiętać?
- Chusteczki nawilżane i suche – sprawdzą się zarówno do przemycia, jak i osuszenia skóry. SENI CARE Chusteczki pielęgnacyjne to produkt do oczyszczania okolic intymnych podczas zmiany wyrobu chłonnego, a także do odświeżenia całego ciała. Sprawdź też Tena Soft Wipe chusteczki oczyszczające suche.
- Środki pielęgnujące skórę – między innymi talk, puder, preparaty nawilżające i regenerujące skórę, które zapobiegną powstawaniu stanów zapalnych, odparzeń czy odleżyn.
- Bielizna chłonna – zabezpiecza przed zamoczeniem lub zabrudzeniem ubrań lub prześcieradła wskutek nietrzymania moczu. Majtki chłonne powinny być dokładnie przylegać do ciała, a także mieć odpowiedni stopień chłonności. Jeśli zaburzenia mikcji występują w stopniu bardzo ciężkim, zaleca się dodatkowe zabezpieczenie w postaci majtek siatkowych służące do podtrzymywania pieluch anatomicznych.
- Podczas zakładania pampersa osobie dorosłej przydadzą się również ręcznik, podkłady chłonne oraz rękawiczki jednorazowe, które ograniczą ryzyko zabrudzenia w przypadku defekacji.
- Kluczowe jest także posiadanie odpowiednich pieluchomajtek, czyli pieluch anatomicznych, które są podstawą zachowania skóry w dobrej kondycji. Przeznaczone są dla osób, które muszą przez długi czas przebywać w jednej pozycji – siedzącej lub leżącej. Na stopień skuteczności znacząco przekłada się rozmiar pieluchomajtek, który powinien być dobrany z uwzględnieniem skali problemu nietrzymania moczu oraz masy ciała osoby dorosłej. Zasadniczo należy kierować się zasadą, że rozmiar pieluchomajtek powinien mieć rozmiar tradycyjnej bielizny. Zobacz np.
- Pieluchomajtki TENA Slip Super XL dla osób ze średnim lub ciężkim stopniem nietrzymania moczu i obwodzie w pasie 120-160 cm,
- Super Seni Plus large, pieluchomajtki, obwód 100-150 cm dla dorosłych ze średnim lub ciężkim stopniem nietrzymania moczu, rozmiar L.
Najprostszą sytuacją jest zmiana pieluchy u osoby dorosłej, która jest w stanie utrzymać się przez chwilę w pozycji stojącej lub sama unieść pośladki. Więcej trudności może wystąpić w przypadku osób starszych z częściowym lub całkowitym niedowładem kończyn dolnych. Niemniej mając odpowiednią wiedzę i zachowując spokój, można skutecznie poradzić sobie nawet z najtrudniejszymi przypadkami. Warto również pamiętać, że spokojne podejście i profesjonalizm ze strony opiekuna przyczyniają się do łatwiejszej adaptacji podopiecznego do całej sytuacji.
Opiekunowie często odczuwają zakłopotanie i pewną niemoc podczas zakładania pampersa swoim podopiecznym. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że dla samego podopiecznego taka sytuacja może być równie krępująca. Dlatego niezwykle istotne jest zachowanie empatii, delikatności i szacunku w trakcie całej procedury, aby zapewnić podopiecznemu poczucie komfortu i godności.
Sprawdź popularne kategorie
Jak przebrać pampersa osobie starszej?
Procedura przewijania wymaga od opiekuna odpowiedniej siły oraz znajomości właściwej techniki. Idealnie, gdy osoba, która wymaga zmiany pieluchy, może nam w tym procesie pomóc, np. podnosząc pośladki, dzięki czemu znacznie łatwiej będzie wyjąć zużytą pieluchę i założyć nową. W praktyce nie zawsze jest to możliwe, dlatego w takich przypadkach najlepiej skorzystać ze sposobu polegającego na przełożeniu podopiecznego na bok. Jak przebrać pampersa krok po kroku?
- Odepnij pieluchę, którą chcesz zmienić. Zapięcie znajduje się zazwyczaj z przodu lub z boku.
- Zegnij ramię osoby leżącej w łokciu, połóż rękę na klatce piersiowej.
- Przeciwną nogę zegnij w kolanie.
- Delikatnym, ale stanowczym ruchem przełóż osobę na bok.
- Usuń zużytą pieluchę.
- Oczyść skórę przy użyciu chusteczek pielęgnacyjnych, np. Tena Wet Wipes chusteczki nawilżane, nasączonych specjalnym balsamem, który jednocześnie oczyszcza, pielęgnuje i chroni skórę.
- Po usunięciu nieczystości zastosuj preparat pielęgnacyjny, zgodny z potrzebami skóry.
- Załóż czystą pieluchę i ponownie obróć podopiecznego na plecy.
- Na koniec należy dokładnie zapiąć pieluchę. W przypadku zapięć bocznych musisz ponownie obrócić osobę na bok, a następnie powrócić do pozycji na plecach.
Podczas zmiany pampersa przydadzą się również podkłady higieniczne wykonane z chłonnego materiału, które ochronią prześcieradło przed przemoczeniem w trakcie mycia okolic intymnych. Ponadto zabezpieczą przed ubrudzeniem, np. resztkami kału, gdy podopieczny niespodziewanie przekręci się na plecy po zdjęciu brudnej pieluchy. W tym celu sprawdzą się między innymi Tena Bed Plus podkłady, 60x90 cm wykonane z dwuczęściowego podkładu chłonnego ze specjalnym systemem mikrokanalików ułatwiających szybsze rozprowadzenie moczu, a dzięki zawartości superabsorbentu neutralizują nieprzyjemne zapachy.
Jak często zmieniać pampersy dorosłym?
Należy również pamiętać, że fermentacja moczu lub stolca wywołuje silny i trudny do usunięcia zapach. Nie mniej istotną kwestią jest to, że osoba, która nie ma możliwości regularnej zmiany pampersów i utrzymania higieny osobistej, może odczuwać ogromny dyskomfort psychiczny. Brak świeżości, uczucie brudu i ograniczenie poczucia godności przekładają się na samopoczucie i jakość życia podopiecznego.
- Częstotliwość zmiany pampersów dorosłej osoby powinna być dostosowana do jej indywidualnych potrzeb i stanu skóry.
- W przypadku osób z nietrzymaniem moczu lub kału, pampersy powinny być zmieniane natychmiast po mikcji lub defekacji. Jest to istotne w celu utrzymania odpowiedniej higieny i zapobieżenia odparzeniom skóry.
- Osoby o zdrowej kontroli mikcji mogą wymagać zmiany pampersa co kilka godzin, zwłaszcza jeśli odczuwają dyskomfort lub wilgoć.
- W każdym przypadku kluczowa jest obserwacja stanu skóry i reakcji organizmu.
- Zachowanie właściwej częstotliwości zmiany pampersa uchroni seniora przed poważnymi i często bolesnymi konsekwencjami zdrowotnymi, dlatego nie można zaniedbywać tej czynności.
Podsumowanie
Procedura przewijania osoby dorosłej jest wymagająca, jednak z całą pewnością nie tak straszna, jak mogłoby się wydawać i przy odpowiedniej technice można ją wykonać sprawnie i skutecznie. Najważniejsze to właściwie przygotować się do czynności i zastosowanie sprawdzonej techniki polegającej na przeniesieniu osoby starszej na bok. Niezwykle istotne jest również dokładne oczyszczenie skóry oraz zastosowanie sprawdzonych produktów pielęgnacyjnych w celu zabezpieczenia naskórka. Wykonywanie tej czynności z dbałością o higienę i komfort osoby dorosłej przyczynia się do zapewnienia godności i dobrej jakości opieki.
Źródła:
1. M. Sopata, J. Łuczak, Profilaktyka i leczenie zachowawcze odleżyn, http://convatec.com.pl/download/profilaktyka_leczenie_1.pdf [dostęp 14.07.2023 r.]
2. J. Wójkowska-Mach, P. B. Heczko, Problem nietrzymania moczu i stolca a zakażenia u chorych hospitalizowanych oraz pensjonariuszy domów opieki długoterminowej, [dostęp 14.07.2023 r.]