Hydrolat – do czego służy i jak go stosować?
Co to jest hydrolat i jak go stosować? Podpowiadamy, jak działa ten produkt i jak możesz wykorzystać go w swojej codziennej pielęgnacji. Zapraszamy do lektury!
Spis treści
Hydrolat to naturalny produkt, który może uzupełnić codzienną pielęgnację każdego rodzaju cery. Wyjaśniamy, jak wybrać i jak stosować hydrolaty!
Hydrolat – co to?
Hydrolat, nazywany też wodą kwiatową, powstaje w procesie destylacji olejków eterycznych. Uznawany jest za produkt uboczny, który pozostaje po oddzieleniu olejku. Nie oznacza to jednak, że jest bezwartościowy – wręcz przeciwnie!
- Hydrolaty powstają z roślin, głównie kwiatów i ziół. Do ich produkcji wykorzystywane mogą być niemal wszystkie części roślin – kwiaty, liście, owoce, korzenie.
- Mają wiele właściwości. Każdy hydrolat wykazuje nieco inne działanie, zależne od rośliny, z której powstał.
- W składzie hydrolatu występują śladowe ilości olejków eterycznych oraz związki aktywne charakterystyczne dla danej rośliny.
- Są bardzo lekkie i delikatne dla skóry oraz włosów, dodatkowo przyjemnie pachną i są proste w użyciu.
Do czego służy hydrolat?
Hydrolaty znajdują szerokie zastosowanie w kosmetyce. Główne właściwości hydrolatu zależą od tego, z jakiej rośliny powstał, dlatego każdy produkt może mieć nieco inne przeznaczenie i wywierać inne efekty. W zależności od wykorzystanego surowca hydrolaty wykazują działanie:
- Antyoksydacyjne,
- Przeciwzapalne,
- Łagodzące,
- Tonizujące np. Ministerstwo Dobrego Mydła hydrolat różany,
- Nawilżające np. Lirene Power Of Plants Opuncja hydrolat z opuncji,
- Regenerujące np. Oleiq Hydrolat Nagietek,
- Zmiękczające,
- Regulujące wydzielanie sebum,
- Przeciwtrądzikowe,
- Rozjaśniające przebarwienia i blizny potrądzikowe np. Bioline by JoAnn BIO hydrolat z czystka,
- Wzmacniające,
- Matujące,
- Ujędrniające np. Arganove naturalny hydrolat z liści aloesu,
- Przywracające prawidłowe pH, np. Auna hydrolat z róży damasceńskiej.
Jak stosować hydrolat?
Jak prawidłowo używać hydrolatu? To bardzo proste!
- Hydrolat możesz stosować bezpośrednio na skórę. W przeciwieństwie do olejków eterycznych jest bardziej rozcieńczony i nie powoduje podrażnień.
- Hydrolaty najczęściej występują w butelkach z atomizerem, co ułatwia ich stosowanie. Wystarczy, że rozpylisz produkt na cerę, ciało lub włosy. Możesz też zaaplikować hydrolat za pomocą wacika.
- Hydrolat warto zastosować przed nałożeniem kremu do twarzy.
Jaki hydrolat wybrać?
Wybór hydrolatu zależy od rodzaju Twojej cery oraz efektu, jaki chcesz uzyskać.
- Borykasz się z cerą trądzikową? Sprawdź hydrolat z oczaru wirginijskiego.
- Jeśli masz cerę mieszaną, pomocny może być hydrolat z lawendy lub róży damasceńskiej.
- W przypadku cery normalnej dobrze sprawdzi się hydrolat rumiankowy.
Hydrolaty możesz co jakiś czas zmieniać, aby skorzystać z wielu różnorodnych właściwości. Zwróć uwagę na to, aby miały czysty skład i nie zawierały zbędnych składników, takich jak barwniki czy aromaty.
Podsumowanie
Hydrolaty powstają podczas produkcji olejków eterycznych. Mają wiele właściwości, które zależą od rośliny, z której zostały wyprodukowane. Najlepszy hydrolat to ten, który dopasowany jest do rodzaju skóry i jej potrzeb oraz stanowi uzupełnienie codziennej, dobrze dobranej pielęgnacji.
Źródła:
- What are hydrolats & how to use them? https://www.baseformula.com/blog/how-to-use-hydrolats-hydrosols [dostep: 12.05.2024]
- Aćimović M., Tešević V., Smiljanić K., Hydrolates – by-products of essential oil distillation: chemical composition, biological activity and potential uses, Advanved Technologies, 2020
- Dragićević A., Pavlović D., Tasić-Kostov M., Hydrolates as water phase in cosmetic creams: physicochemical and in vivo assessment, Macedonian pharmaceutical bulletin, 2023