Hydrolat – do czego służy i jak go stosować?

20. 6. 2024 · 3 minuty czytania

Co to jest hydrolat i jak go stosować? Podpowiadamy, jak działa ten produkt i jak możesz wykorzystać go w swojej codziennej pielęgnacji. Zapraszamy do lektury!

Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Hydrolat – do czego służy i jak go stosować?

Hydrolat to naturalny produkt, który może uzupełnić codzienną pielęgnację każdego rodzaju cery. Wyjaśniamy, jak wybrać i jak stosować hydrolaty! 

Hydrolat – co to? 

Hydrolat, nazywany też wodą kwiatową, powstaje w procesie destylacji olejków eterycznych. Uznawany jest za produkt uboczny, który pozostaje po oddzieleniu olejku. Nie oznacza to jednak, że jest bezwartościowy – wręcz przeciwnie!  

  • Hydrolaty powstają z roślin, głównie kwiatów i ziół. Do ich produkcji wykorzystywane mogą być niemal wszystkie części roślin – kwiaty, liście, owoce, korzenie.  
  • Mają wiele właściwości. Każdy hydrolat wykazuje nieco inne działanie, zależne od rośliny, z której powstał.  
  • W składzie hydrolatu występują śladowe ilości olejków eterycznych oraz związki aktywne charakterystyczne dla danej rośliny. 
  • Są bardzo lekkie i delikatne dla skóry oraz włosów, dodatkowo przyjemnie pachną i są proste w użyciu. 
Hydrolat do czego służy?

Do czego służy hydrolat? 

Hydrolaty znajdują szerokie zastosowanie w kosmetyce. Główne właściwości hydrolatu zależą od tego, z jakiej rośliny powstał, dlatego każdy produkt może mieć nieco inne przeznaczenie i wywierać inne efekty. W zależności od wykorzystanego surowca hydrolaty wykazują działanie: 

Warto wiedzieć!
Hydrolaty świetnie sprawdzają się jako uzupełnienie codziennej pielęgnacji. Najczęściej stosowane są zamiast toniku, a także jako mgiełka odświeżająca do twarzy i ciała. Jeśli lubisz samodzielnie komponować swoje własne kosmetyki, np. domowe maseczki, wcierki do skóry głowy lub spraye do włosów, hydrolaty świetnie sprawdzą się jako ich składnik. 
Hydrolat do twarzy

Jak stosować hydrolat? 

Jak prawidłowo używać hydrolatu? To bardzo proste! 

  • Hydrolat możesz stosować bezpośrednio na skórę. W przeciwieństwie do olejków eterycznych jest bardziej rozcieńczony i nie powoduje podrażnień.  
  • Hydrolaty najczęściej występują w butelkach z atomizerem, co ułatwia ich stosowanie. Wystarczy, że rozpylisz produkt na cerę, ciało lub włosy. Możesz też zaaplikować hydrolat za pomocą wacika.  
  • Hydrolat warto zastosować przed nałożeniem kremu do twarzy

Jaki hydrolat wybrać? 

Wybór hydrolatu zależy od rodzaju Twojej cery oraz efektu, jaki chcesz uzyskać.  

  • Borykasz się z cerą trądzikową? Sprawdź hydrolat z oczaru wirginijskiego. 
  • Jeśli masz cerę mieszaną, pomocny może być hydrolat z lawendy lub róży damasceńskiej.  
  • W przypadku cery normalnej dobrze sprawdzi się hydrolat rumiankowy. 

Hydrolaty możesz co jakiś czas zmieniać, aby skorzystać z wielu różnorodnych właściwości. Zwróć uwagę na to, aby miały czysty skład i nie zawierały zbędnych składników, takich jak barwniki czy aromaty. 

Podsumowanie 

Hydrolaty powstają podczas produkcji olejków eterycznych. Mają wiele właściwości, które zależą od rośliny, z której zostały wyprodukowane. Najlepszy hydrolat to ten, który dopasowany jest do rodzaju skóry i jej potrzeb oraz stanowi uzupełnienie codziennej, dobrze dobranej pielęgnacji.  

Źródła:

  1. What are hydrolats & how to use them? https://www.baseformula.com/blog/how-to-use-hydrolats-hydrosols [dostep: 12.05.2024]
  2. Aćimović M., Tešević V., Smiljanić  K., Hydrolates – by-products of essential oil distillation: chemical composition, biological activity and potential uses, Advanved Technologies, 2020
  3. Dragićević A., Pavlović D., Tasić-Kostov M., Hydrolates as water phase in cosmetic creams: physicochemical and in vivo assessment, Macedonian pharmaceutical bulletin, 2023 
O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się podczas indywidualnych konsultacji w gabinecie, warsztatów grupowych oraz merytorycznych, ale też przystępnych dla każdego artykułów.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób....
Przeczytaj więcej od tego autora
checkout.warnings.Notice