Acerola
Acerola – czym jest?
Acerola jest rodzimym gatunkiem drzewa owocowego m.in. w Paragwaju, Brazylii, Ameryce Centralnej, Meksyku i na Haiti, choć obecnie uprawia się ją również w Teksasie i Indiach. Jej niewielkie, jadalne owoce w kolorze czerwono-purpurowym zawierają średnio 1500 mg witaminy C w 100 g świeżego miąższu, co pokrywa ponad 2000% dobowego zapotrzebowania człowieka! Wśród wszystkich owoców i warzyw acerola jest pod tym względem prawdziwą rekordzistką.
Owoce aceroli szybko fermentują po zbiorze, dlatego należy je jak najszybciej zjeść albo przetworzyć. Ponieważ ta roślina nie ma szans na przetrwanie w polskim klimacie, aby skorzystać z jej dobrodziejstw, musisz sięgnąć po takie preparaty, jak:
- acerola do ssania,
- acerola w tabletkach albo proszku,
- sok z aceroli,
- dżemy i konfitury z dodatkiem owoców aceroli.
Dlaczego warto sięgać po acerolę? Ponieważ zawiera wiele witamin i składników mineralnych takich jak wspomniana już witamina C, ale nie tylko. W kwaśnych owocach znajduje się też witamina A, witaminy z grupy B, potas, sód, cynk, magnez czy żelazo. Poza tym to świetne źródło karotenoidów, polifenoli, kwasów owocowych (np. jabłkowego) i białka.
Jak acerola działa na organizm?
Acerola w proszku, tabletkach czy soku (najlepiej niesłodzonego) jako źródło dobrze przyswajalnej witaminy C bardzo dobrze wpływa na odporność, stymulując układ immunologiczny do wytwarzania przeciwciał. Dodaje energii i witalności osobom przemęczonym oraz osłabionym. Acerola do ssania albo rozpuszczania pomoże również przy dolegliwościach wpływających na sprawność umysłową i fizyczną, np. chorobach tarczycy, chronicznym stresie, wypaleniu.
Dobroczynny wpływ aceroli na zdrowie wynika z wysokiej zawartości naturalnych antyoksydantów, które zwalczają wolne rodniki. Zmniejsza to ryzyko zapadnięcia na choroby przewlekłe, degeneracyjne i nowotworowe, ponieważ przeciwutleniacze chronią przed uszkodzeniem tak ważne struktury komórkowe, jak błony i kwasy nukleinowe. Kilogram owoców aceroli zawiera kilkaset mg antocyjanów i flawonoli, a sok z aceroli ma dużo wyższą aktywność antyoksydacyjną niż inne źródła przeciwutleniaczy (np. sok z ciemnych winogron, które zawierają resweratol). Nic więc dziwnego, że acerola jest uznawana za jeden z najzdrowszych owoców!
Korzystne oddziaływania aceroli na zdrowie można by jeszcze długo wymieniać. Nie oznacza to jednak, że nie istnieją przeciwwskazania do stosowania preparatów z aceroli. Kto powinien ich unikać? Acerola do ssania, w proszku lub w jakiejkolwiek innej formie nie jest wskazana dla chorych z kamicą nerkową, ponieważ może potęgować dolegliwości. Poza tym nie powinny po nią sięgać (zwłaszcza po miąższ) osoby ze stwierdzoną alergią na lateks, krzew aceroli wytwarza bowiem ten związek chemiczny.
Suplementy z acerolą
Suplementy z acerolą warto przyjmować w okresie zwiększonej zachorowalności na przeziębienie i grypę (szczególnie w okresie jesienno-zimowym). Ponadto badania wykazały, że acerola w proszku lub pod inną postacią, pomaga w regulowaniu poziomu cukru u pacjentów z cukrzycą typu 2. Można ją stosować jako wsparcie w walce z nadwagą, a także anemią lub niedoborem żelaza (zwiększa przyswajalność tego pierwiastka).
Nie należy jednak przekraczać dawki zalecanej przez producenta, aby nie przesadzić z ilością witaminy C dostarczanej organizmowi. Choć to związek rozpuszczalny w wodzie i jego nadmiar zostaje szybko usunięty z moczem, konieczność ciągłej intensywnej pracy może obciążyć nerki i wątrobę, a nawet doprowadzić do ich uszkodzenia. Nie traktuj więc soku z aceroli tak jak np. soku z cytryny czy pigwy i nie dolewaj do każdej zimowej herbaty – dwie łyżki dziennie spokojnie wystarczą. Acerola do ssania na pewno bardzo przypadnie do gustu dzieciom, jednak musisz pilnować, żeby Twoja pociecha nie zjadała takich pastylek jak cukierków.