Płyny micelarne

  (209)

Płyny micelarne stanowią nieocenioną pomoc przy oczyszczaniu twarzy. Charakteryzują się łatwą aplikacją i bezpieczną formułą. Poleca się je szczególnie do skóry atopowej, wrażliwej oraz ze skłonnością do podrażnień.

Sortuj:

Pokaż 23 z 209 wyników

Płyny micelarne

Płyny micelarne

Płyn micelarny — co to jest?

Płyn micelarny to roztwór zawierający wodę i micele, czyli cząsteczki  o właściwościach amfifilowych. Produkt skutecznie usuwa makijaż, pot, sebum, kurz. Wyróżnia się lekką konsystencją i nie pozostawia tłustego filmu na skórze. Żeby pozbyć się zanieczyszczeń z twarzy, wystarczy delikatnie rozprowadzić płyn micelarny. Nie ma potrzeby intensywnego pocierania cery. Do zalet produktu należy wygoda aplikacji. Płyny micelarne nie wymagają dostępu do bieżącej wody, dlatego sprawdzają się m.in. podczas podróży. Cechuje je delikatne i bezpieczne działanie. Nadaje się do każdego typu skóry.

Czym się różni płyn micelarny od wody micelarnej?

Płyn micelarny jest określany również jako woda micelarna. Pozwala na usunięcie zanieczyszczeń oraz toksyn, a dodatkowo:

  • Oczyszcza pory,
  • Zwiększa wchłanianie substancji odżywczych z kosmetyków,
  • Usuwa pozostałości po makijażu,
  • Eliminuje martwe komórki,
  • Redukuje sebum.

Na czym polega działanie płynu micelarnego?

Woda micelarna składa się z mikroskopijnych miceli. Otacza je surfaktant, czyli substancja powierzchniowo-czynna posiadająca grupy rozpuszczające się w tłuszczach oraz w wodzie. Cząsteczki wyróżniają się właściwościami:

  • Hydrofilowymi, czyli przyciągają wodę i jednocześnie odpychają tłuszcze,
  • Hydrofobowymi – wiążą tłuszcze i odpychają wodę.

Płyn micelarny doskonale radzi sobie z różnymi zabrudzeniami. Pozwala na usunięcie zarówno substancji wymagających użycia wody, jak i kosmetyków o tłustych formułach. Skutecznie eliminuje nadmiar sebum, a ponadto rozpuszcza makijaż.

Właściwości płynu micelarnego

Woda micelarna odznacza się wieloma zaletami. Nie narusza bariery hydrolipidowej. Nie podrażnia cery (dzięki czemu mogą po nią sięgać posiadaczki skóry wrażliwej i ze skłonnością do alergii). Konsumentki doceniają również lekką, wodnistą formułą produktu. Płyn micelarny łatwo się rozprowadza, nie pozostawiając tłustego śladu na skórze. Nadaje się do czyszczenia twarzy oraz demakijażu oczu. Okazjonalnie płyn micelarny można stosować jako bazowy kosmetyk do mycia skóry twarzy. Wykorzystuje się go także w połączeniu z innymi produktami, takimi jak np. żele myjące do twarzy.

Jaki płyn micelarny wybrać?

Żeby płyny micelarne cechowały się efektywnym działaniem, należy dokładnie zapoznać się z ich składem. Większość produktów posiada substancje wspomagające codzienną pielęgnację. Wybór powinien być uzależniony od  rodzaju cery. Do skóry suchej sprawdza się woda micelarna z dodatkami o właściwościach nawilżających. Twarz wrażliwą najlepiej oczyszczać płynami chroniącymi przed podrażnieniami, a do tłustej i trądzikowej warto sięgnąć po produkty o działaniu przeciwzapalnym i antybakteryjnym.

Co powinien zawierać płyn micelarny?

Płyn micelarny powinien być wolny od sztucznych substancji zapachowych, barwników, substancji SLS, alkoholu. Dobrze, by posiadał minimalną zawartość konserwantów. Zaleca się sięgać po płyny ze składnikami pielęgnacyjnymi. Niektóre wzbogacono o substancje nawilżające, kojąco-łagodzące, antybakteryjne, ściągające, matujące. W formule produktów znajdują się m.in.:

  • Pantenol łagodzący stany zapalne, podrażnienia, ból,
  • Alantoina, która nawilża, regeneruje, przeciwdziała stanom zapalnym,
  • Kwas hialuronowy zapewniający ukojenie i odświeżenie oraz nawilżający głębokie warstwy skóry,
  • Naturalne olejki poprawiające wygląd oraz kondycję cery,
  • Kwas mlekowy regulujący poziom pH oraz działający przeciwstarzeniowo i antybakteryjnie,
  • Woda termalna wspomagająca regenerację i nawilżenie skóry,
  • Świetlik rozjaśniający skórę,
  • Ekstrakt z drzewa herbacianego łagodzący podrażnienia i zmniejszający świąd,
  • Ekstrakt z rumianku o właściwościach łagodzących, przeciwbakteryjnych, przeciwzapalnych,
  • Ekstrakt z lipy szerokolistnej, który nawilża, zwiększa elastyczność i sprężystość, a ponadto chroni przed nadmierną utratą wody z naskórka,
  • Wyciąg z ogórka minimalizujący zaczerwieniania,
  • Mocznik zmiękczający, regenerujący i łagodzący stany zapalne,
  • Aloes o działaniu antyoksydacyjnym i regenerującym,
  • CBD (czyli substancje aktywne znajdujące się w konopiach włóknistych) o właściwościach przeciwzapalnych i odżywczych.

Warto dowiedzieć się, czy woda micelarna posiada składniki testowane na zwierzętach oraz przebadane dermatologicznie. Osobom ze skłonnością do uczuleń poleca się kosmetyki hipoalergiczne.

Jak stosować płyn micelarny?

Płyn micelarny rozprowadza się za pomocą nasączonego wacika. Płatek należy wymieniać systematycznie, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Twarz przeciera się delikatnie. Najlepiej odczekać aż brud i inne zanieczyszczenia same się rozpuszczą. Nie wolno intensywnie szorować ani rozciągać skóry, żeby nie narażać się na podrażnienia. W celu oczyszczenia wrażliwych okolic oczu stosuje się wacik. Makijaż z powiek ściera się w kierunku od góry do dołu.

Czy można używać płynu micelarnego zamiast toniku?

Płyny micelarne służą przede wszystkim do oczyszczania skóry. Po ich aplikacji zaleca się sięgnąć po toniki do twarzyprzywracające właściwe pH i działające odświeżająco. Dodatkowo kosmetyk zapewnia tonizację skóry i zabezpiecza barierę hydrolipidową. Chroni również przed czynnikami zewnętrznymi, np. w postaci alergenów, kurzu, wiatru, mrozu. Niektóre toniki spełniają także inne funkcje, m.in. regulują poziom sebum, zwężają pory czy zapobiegają namnażaniu bakterii.

Czy powinno się zmywać płyn micelarny?

Płyn micelarny skutecznie usuwa makijaż i inne zabrudzenia. Sprawdza się jako główny produkt do czyszczenia cery, ale wyłącznie w sporadycznych sytuacjach (stanowi idealne rozwiązanie w czasie podróży lub pobytu na siłowni). Do codziennej pielęgnacji zaleca się natomiast stosować płyn micelarny w połączeniu z tonikiem przywracającym równowagę kwasowo-zasadową. Opcjonalnie woda micelarna może być zmytadelikatną pianką lub specjalnym żelem do twarzy.

Marki powiązane z kategorią: Płyny micelarne

checkout.warnings.Notice