Opis
Natur Planet olejek z drzewa herbacianego 10 ml to naturalny olejek eteryczny o bardzo szerokim zastosowaniu i charakterystycznym, mocnym zapachu. Sprawdzi się przy problemach skórnych, jak i podczas przeprowadzania zdrowotnych aromaterapii.
Właściwości
Olejek z Drzewa Herbacianego - „Naturalna broń na drobnoustroje”
olejek eteryczny powstały jako ekstrakt z liści drzewa herbacianego „Melaleuca alternifolia” o charakterystycznym ostrym zapachu. Stosowany pomocniczo w trądziku, łojotoku i pielęgnacji paznokci.
Olejek z drzewa herbacianego (ang. Tea tree oil) otrzymywany jest z rośliny Melaleuca alternifolia. Nazwa rośliny pochodzi z 1770 roku, kiedy kapitan Cook i pierwsi kolonizatorzy w Australii, wykorzystywali jej liście do parzenia napoju, który zastępował im herbatę. Wszechstronnie stosowany olejek eteryczny pozyskiwany z drzewa herbacianego produkuje się ze szczytowych gałązek w drodze destylacji z parą wodną. Olejek najwyższej jakości pozyskuje się ze zbiorów surowca w okresie od listopada do maja.
Naturalny olejek z drzewa herbacianego jest bezbarwną lub jasnożółtą cieczą o charakterystycznym korzennym zapachu . Za dobroczynne działanie olejku herbacianego odpowiada około stu różnych składników, w tym najważniejsze: terpinen-4-ol, cyneol, terpiny, terpineol, pinen.
Skład INCI
Jak stosować
Na paznokcie: 5-10 kropli nanieść na wacik lub gazę.
Przecierać delikatnie paznokcie.
Kąpiele: 10-15 kropli oleju do wanny wody
Olejek eteryczny z drzewa herbacianego należy stosować zewnętrznie bezpośrednio na skórę, jako dodatek do kosmetyków, inhalacji, kąpieli, olejków do masażu oraz kąpieli.
Wysokiej jakości produkt można wykorzystywać do kominków aromaterapeutycznych.
Inhalacje (przeziębienie, grypa, infekcje dróg oddechowych, katar i uporczywy kaszel) – 1-2 krople olejku z drzewa herbacianego dodać do naczynia z gorącą wodą. Głowę należy pochylić nad naczyniem i nakryć ręcznikiem. Inhalacja powinna trwać ok. 3-8 minut Parówka, sauna dla twarzy (problemy z tłustą cerą, trądzik, wypryski, zaskórniaki) – kilka-kilkanaście kropli olejku z drzewa herbacianego należy dodać do naczynia z gorącą wodą. Twarz należy pochylić nad naczyniem i przykryć ręcznikiem. Zabieg powinien trwać przez ok. 10-15 minut
Kąpiel (pomocniczo przy objawach infekcji górnych dróg oddechowych, grypy, przeziębienia i anginy oraz łagodzeniu podrażnień skóry i stanów zapalnych o podłożu bakteryjnym, wirusowym i grzybicznym). Do ciepłej wody (ok. 37 stopni Celsjusza) należy dodać ok. 5 kropel olejku z drzewa herbacianego. Kąpiel powinna trwać od 10-20 minut
Masaż (infekcje górnych dróg oddechowych, stres, napięcie nerwowe, migrena). Olejek z drzewa herbacianego może być wykorzystywany bezpośrednio na skórę (na przykład podczas masażu skroni lub karku) lub jako dodatek do oleju bazowego wykorzystywanego do masażu ciała
Wzbogacenie kosmetyków (grzybica stóp, paznokci, kremów do pielęgnacji cery trądzikowej, łojotokowej, łupież). Kilka kropel olejku z drzewa herbacianego można dodać do kosmetyków wykorzystywanych w codziennej pielęgnacji (np. kremów do stóp, kremu do twarzy, balsamu do ust, szamponu czy ziołowej płukanki). Warto pamiętać, aby olejek herbaciany dodawać do niewielkiej porcji kosmetyków, które możemy zużyć w ciągu 1-2 dni
Dodatek do prania (naturalny, antyseptyczny płyn do płukania tkanin, w tym pieluszek). Olejek z drzewa herbacianego wykorzystywany jest jak dodatek do prania. Działa odkażająco, niszczy roztocza i bakterie, więc doskonale nadaje się do płukania pościeli i pieluszek czy dziecięcych ubranek. Przy okazji nadaje tkaninom delikatny zapach i zmiękcza je. Olejek z drzewa herbacianego (ok. 20 kropel) najlepiej dodać w fazie płukania
Przeznaczenie
Wśród najważniejszych biologicznych właściwości olejku eterycznego z drzewa herbacianego wymienia się działanie:
- przeciwbakteryjne
- przeciwgrzybiczne
- przeciwzapalne
- miejscowo znieczulające
- uspokajające
Przeciwbakteryjne działanie olejku z drzewa herbacianego zostało potwierdzone naukowo i dotyczy szczególnie licznych szczepów gronkowców (w tym gronkowców złocistych), paciorkowców oraz mikrokoków i maczugowców. Olejek hamuje wzrost drobnoustrojów lub (przy odpowiednim stężeniu) prowadzi do całkowitego ich zniszczenia. Bakteriobójcze właściwości olejku z drzewa herbacianego wykazano również w przypadku szczepów E.coli. Z sukcesem prowadzono również badania na bakteriach uczestniczących w zmianach trądzikowych skóry.
W zakresie działania grzybobójczego szczególną wrażliwością na olejek z drzewa herbacianego wykazywały się niektóre szczepy grzybów z rodzaju Candida i grzybów odpowiedzialnych za łojotokowe zapalenie skóry, łupież pstry.
Dobroczynne właściwości olejku eterycznego z drzewa herbacianego wykazuje również w przypadku hamowania rozwoju wirusów grypy i wirusa Herpesvirus hominis, odpowiedzialnego za opryszczkę.
Naukowcy wykazali również działanie przeciwzapalne, łagodzące podrażnienia skóry, przyspieszające gojenie ran i miejscowo znieczulające. Wspiera gojenie oparzeń, ukąszeń owadów, ugryzienia kleszczy, zadrapań i infekcji. Olejek pomaga również w walce z roztoczami kurzu domowego.