Szampony, żele, mydła do brody
Odpowiednia higiena twarzy mężczyzny przy zaroście
Męska skóra ma tendencję do przetłuszczania, co sprawia, że bardzo ważne okazuje się jej staranne oczyszczanie. Dotyczy to zarówno odkrytych partii twarzy, jak i cery porośniętej włosami.
Codziennie rano i wieczorem należy myć skórę naturalnym mydłem albo łagodnym żelem do twarzy. Kosmetyki usuną zanieczyszczenia z cery, zadziałają odświeżająco i kojąco. Do mycia zarostu i skóry, która się pod nim znajduje, trzeba zastosować oddzielny kosmetyk – specjalistyczne mydło lub szampon do brody. Oczyszczony zarost jest bardziej miękki, puszysty i wizualnie gęstszy. Odkryte partie twarzy po oczyszczeniu należy posmarować kremem dostosowanym do potrzeb swojej cery. Zarost trzeba natomiast starannie wyszczotkować szczotką lub kartaczem.
Dlaczego zwykłe żele do mycia twarzy nie powinny być stosowane u brodaczy?
Do mycia zarostu nadaje się wyłącznie szampon lub mydło do brody. Zwykły żel do mycia twarzy, standardowe mydło, żel do kąpieli czy szampon do włosów może nadmiernie przesuszyć włosy i przyczynić się do ich łamliwości. Włoski rosnące na twarzy są znacznie delikatniejsze niż te na głowie. Wymagają specjalnie dobranych łagodnych kosmetyków, w przeciwnym wypadku szybko pogarsza się ich kondycja.
Agresywne środki myjące, konserwanty i inne drażniące substancje mogą sprawiać, że włosy zaczynają wypadać, a zarost traci objętość. Dodatkowymi negatywnymi skutkami stosowania nieodpowiednich kosmetyków do mycia brody są swędzenie i podrażnienie naskórka. Co więcej, niedokładne spłukanie żeli do twarzy czy szamponów do włosów może powodować przetłuszczanie się skóry pokrytej zarostem i powstawanie łupieżu.
Szampony do brody – właściwości i skład
Szampon do brody pozwala pozbyć się z włosków resztek jedzenia, bakterii, kurzu, martwego naskórka i innych zanieczyszczeń nagromadzonych w trakcie całego dnia. Kosmetyki dokładnie oczyszczają zarost i skórę, a także zapewniają im odżywienie i nawilżenie.
Dzięki produktom takim jak szampon czy myjący żel do brody włoski są lśniące, gładkie i miękkie. Zarost oczyszczony wspomnianymi kosmetykami staje się też bardziej podatny na stylizację. Odpowiednio dobrany szampon do brody niweluje problemy skórne i redukuje nadmiar sebum. Kosmetyk bez problemu usuwa resztki produktów do stylizacji i nadaje włosom miły zapach.
Producenci oferują następujące rodzaje szamponów do brody:
- szampon do brody w płynie – ma konsystencję taką jak standardowe szampony do włosów. Jego skład bazuje na olejach, naturalnych składnikach odżywczych i łagodnych środkach myjących. Taki myjący żel do brody zmiękcza twardy zarost i nadaje się do włosów o różnej długości,
- szampon do brody w kostce – wygląda jak kawałek zwykłego mydła. Tworzy się go z naturalnych składników roślinnych. Może być wzbogacony peelingującymi drobinkami. W porównaniu do kosmetyków w płynie mniej dyscyplinuje zarost.
W składach szamponów do brody obecne są substancje takie jak:
- masło shea,
- olej arganowy,
- aloes,
- olej rycynowy,
- biotyna,
- witamina E,
- olej kokosowy,
- olej z drzewa herbacianego,
- piwo,
- ekstrakt z rozmarynu,
- wyciąg z eukaliptusa,
- prowitamina B5,
- proteiny,
- ekstrakt z owsa,
- olejek z gorzkiej pomarańczy.
Mydła do brody – właściwości i skład
Mydło do brody szybko i łagodnie oczyszcza zarost ze wszystkich zanieczyszczeń. Produkt zmiękcza i wygładza włosy. Po jego zastosowaniu broda łatwiej się rozczesuje i poddaje stylizacji. Naturalne mydło do brody dzięki neutralnemu pH nie podrażnia skóry i skutecznie odświeża. To odpowiedni produkt dla zwolenników kosmetycznego minimalizmu. Zarost po jego użyciu jest miły w dotyku i lśniący. Mydła często mają właściwości bakteriobójcze i antyseptyczne, dlatego nadają się dla mężczyzn ze skłonnością do przetłuszczania się skóry i trądziku.
W składzie mydła do brody można znaleźć substancje takie jak:
- glinka kaolinowa,
- piwo,
- smoła drzewna,
- oliwa z oliwek,
- olej kokosowy,
- olej awokado,
- olej rycynowy,
- aloes,
- prowitamina B5,
- olej z nasion bawełny,
- olej konopny.