Kubki i bidony
Kubki dla dzieci – nauka samodzielnego picia
W pierwszych miesiącach życia niemowlęcia rodzice często korzystają z butelki dla dzieci, a do ćwiczenia prawidłowego odruchu ssania służy smoczek anatomiczny. Jednak już czteromiesięczny maluch może stopniowo uczyć się samodzielnego picia. Dobrym wyborem na pierwszy produkt po butelce jest kubek dla dziecka ze smoczkiem lub wyciąganym do góry ustnikiem. Choć nie ma on tak dużej szczelności jak kubek niekapek, można go używać jako ciekawą alternatywę.
Odzwyczajanie niemowlęcia od korzystania z butelki to coś więcej niż trening samodzielnego picia i jedzenia. Opiekun musi podejść do sprawy z dużym wyczuciem, ponieważ butelka kojarzy się maluchowi nie tylko z zaspokajaniem głodu czy pragnienia, ale też z ukojeniem i pocieszeniem w ramionach mamy. Dziecko bardzo się do niej przywiązuje. Jednak im dłużej z niej korzysta, tym trudniej mu będzie przestawić się na zwykły kubek. Kubki niekapki lub inne kubki dla dzieci warto więc wprowadzać do codziennego wyposażenia malca jak najwcześniej (oczywiście zgodnie z zaleceniami producentów co do wieku).
O czym warto pamiętać, zaczynając naukę samodzielnego picia?
- Z rozpoczęciem treningu najlepiej poczekać, aż dziecko będzie potrafiło stabilnie siedzieć. Pierwsze próby może podejmować już po ukończeniu 6. miesiąca życia, ale zawsze w asyście dorosłego.
- Jeśli okaże się, że maluch się dławi i krztusi, to należy zarzucić naukę i poczekać, aż bardziej się usamodzielni.
- Na początku lepiej podawać dziecku gęstszy płyn zamiast wody.
- Malec powinien siedzieć stabilnie, z wyprostowaną głową. Dobrze, gdy jest spokojny, napojony i najedzony, żeby skupił się na samej czynności korzystania z kubka dla dzieci.
- Brzeg kubka oprzyj na dolnej wardze, a nie na zębach czy dziąsłach, bo wtedy najprawdopodobniej zacznie go gryźć. Choć i tak warto mieć świadomość, że na początku niemowlę będzie próbowało podgryzać kubek.
- Przechyl kubek tak, żeby napój dotarł do dolnej wargi, ale nie wlewaj go dziecku do ust. Maluch musi opanować umiejętność ściągania picia górną wargą.
- Podawaj napój małymi porcjami, kilka razy w ciągu dnia.
Co zrobić, jeśli martwisz się, że Twoja pociecha nie radzi sobie z nauką samodzielnego picia? Spróbuj zamienić kubek niekapek na inny dziecięcy kubek (możesz też na początku skorzystać z kubeczka do mleka, który często jest w zestawie z laktatorem). Czasami malec wyrobi sobie zły nawyk picia z językiem w kubku – wtedy pomocne okazuje się stosowanie przez jakiś czas tzw. kubka 360 stopni (z ustnikiem dookoła). A jeśli zauważasz inne problemy, warto wybrać się na konsultację do specjalisty, np. neurologopedy.
Kubek niekapek czy bidon dla dziecka
Może się zastanawiasz, co będzie lepsze dla Twojej pociechy: kubek niekapek czy bidon dla dzieci? Warto wiedzieć, że zarówno kubki niekapki, jak i bidony mają swoje wady i zalety. Oba rodzaje produktów są szczelne i wygodne, jednak te pierwsze nie angażują mięśni niezbędnych do prawidłowej artykulacji głosek, więc lepiej potraktować je jako pewien etap przejściowy. Zazwyczaj kubek niekapek jest mały, lekki i poręczny, a także dość podobny do „dorosłego” kubka, z którego korzystają rodzice. Maluch może uczyć się przez obserwację, naśladując pijącą mamę lub tatę.
Bidony dla dzieci z silikonową słomką uczą malucha korzystania z mięśni żuchwy, dlatego cieszą się dobrą opinią wśród ortodontów i logopedów. Picie przez rurkę wymaga od malca aktywnego ssania, czyli zaciśnięcia mięśni okrężnych ust oraz zaangażowania policzków i języka. Zmniejsza to ryzyko pojawienia się wad wymowy, przygotowuje jamę ustną na spożywanie stałych pokarmów i ćwiczenie prawidłowego połykania. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy słomka jest odpowiednio miękka, aby zapobiegać nieprawidłowemu rozwojowi ząbków.
Może Cię to zaskoczy, ale najlepsze bidony dla dzieci wykonuje się ze szkła borokrzemowego i zabezpiecza silikonowymi osłonkami. Dlaczego mają przewagę nad produktami z tworzyw sztucznych?
- Szkodliwe substancje (np. mikroplastiki) nie dostają się do organizmu dziecka.
- Tworzywa sztuczne często wchodzą w reakcję chemiczną z kwaśnymi napojami (np. sokami owocowymi), co powoduje powstanie w ściankach mikroubytków. Mogą się w nich gromadzić bakterie i grzyby.
- Szkło borokrzemowe nie przejmuje zapachu ani zapachu napoju, wykazuje odporność na zmiany temperatur, można je też myć w zmywarce i sterylizować.
Jednak specjaliści zalecają, aby pierwszy kubek dla dziecka był odpowiednio mały i lekki, więc szklana wersja nie jest zalecana. Picie przez słomkę to kolejny krok po nauce korzystania z kubka otwartego (maluch nie zawsze rozumie, że przez rurkę popłynie napój albo ją gryzie zamiast ssać).
Kubki dla dzieci – oferta naszej drogerii
W ofercie naszej drogerii znajdziesz różnorodne produkty z kategorii „kubki dla dzieci”:
- kubki bez ustników,
- bidony,
- kubki do nauki picia,
- butelki ze słomką,
- kubki niekapki dla dzieci.
Wśród wysokiej jakości produktów znajdziesz kubek dla dziecka w wielu kolorowych wersjach, które spodobają się zarówno dziewczynkom, jak i chłopcom. Takie kubki niekapki czy bidony na pewno staną się stałym elementem wyposażenia torby do przedszkola.
Musisz mieć świadomość, że nie każdy kubek niekapek jest bezpieczny dla malca. Zwróć baczną uwagę na to, z jakiego materiału został wykonany. Na rynku znalazły się nawet produkty zrobione z tworzyw niedopuszczonych do kontaktu z żywnością! Oczywiście nie dotyczy to kubków dziecięcych dostępnych w naszej drogerii internetowej. Kubki dla dzieci nie powinny zawierać:
- bisfenolu-A (BPA),
- PCW (inaczej PVC),
- lidu.
Kubki niekapki bezpieczne dla malucha mają odpowiednie informacje na etykiecie, np. „BPA Free”. Tak jak też wcześniej wspomniano, dobrą alternatywą dla kubków z tworzyw sztucznych są naczynia ze szkła borokrzemowego (oczywiście dla nieco starszych dzieci).