Wypadanie włosów po ciąży – przyczyny i sposoby radzenia sobie z tym problemem

4. 1. 2023 · 8 minut czytania

Wypadanie włosów po ciąży jest skutkiem zmian hormonalnych, które zaszły w organizmie kobiety. To proces przejściowy, jednak może wzbudzać niepokój u świeżo upieczonych mam. Jakie są przyczyny wypadania włosów po ciąży? Jak zapobiec wypadającym włosom po ciąży? Sprawdź!

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Wypadanie włosów po ciąży – przyczyny i sposoby radzenia sobie z tym problemem

Ciąża i okres połogu to czas, w którym równowaga gospodarki hormonalnej zostaje zaburzona. Jednym ze skutków takiego stanu jest łysienie poporodowe. Wypadające włosy po ciąży, choć są naturalną i przejściową reakcją organizmu na zmiany hormonalne, wzbudzają niepokój u świeżo upieczonych mam i mogą negatywnie wpływać na ich pewność siebie.Ile trwa wypadanie włosów po ciąży? Jak mu zaradzić? Jakie są domowe sposoby na wypadanie włosów po ciąży?Podpowiadamy!

Dlaczego po ciąży wypadają włosy?

Wypadanie włosów po ciążyto naturalna reakcja organizmu na zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie kobiety zarówno w trakcie ciąży, jak i podczas połogu. Mocne, zdrowe włosy i paznokcie oraz promienna cera w czasie ciąży to zasługa estrogenów, żeńskich hormonów płciowych, a ich gwałtowny spadek po urodzeniu dziecka osłabia włosy, przez co zaczynają nadmiernie wypadać. 

Aby zrozumieć przyczyny wypadania włosów po ciąży, przyjrzyjmy się, jak wygląda naturalny cykl życia włosa. Dzieli się on na trzy fazy.

  • Anagen (faza wzrostu) - w przypadku włosów na głowie trwa ona zwykle kilka lat, najczęściej od 2 do 7. W tym czasie następuje wzrost nowego włosa, wytwarzana jest także melanina pigment nadający włosom kolor. Szacuje się, że na ludzkiej głowie w fazie anagenu znajduje się około 90% włosów. Co ciekawe, faza wzrostu włosów na ciele jest znacznie krótsza. Dla nóg jest to 12 tygodni, a dla włosków na twarzy zaledwie 6 tygodni.
  • Katagen (faza przejściowa lub faza zaniku) - gdy włos przestaje rosnąć, wchodzi w fazę katagenu. Stopniowo dochodzi do zaniku jego macierzy, a następnie powoli wypychany jest z mieszka włosowego. W fazie przejściowej znajduje się około 1-3% włosów. Okres ten trwa krótko, zwykle od 1 do 2 tygodni. 
  • Telogen (faza spoczynku) - to ostatnia faza cyklu włosowego, trwająca kilka miesięcy, zazwyczaj od 2 do 4. W tym czasie obumarły włos przesuwa się ku powierzchni naskórka, po czym wypada samoistnie lub zostaje wypchnięty z mieszka włosowego przez kolejny rosnący włos, znajdujący się w fazie anagenu. 

W czasie ciąży, kiedy równowaga gospodarki hormonalnej jest zaburzona, estrogeny odpowiedzialne są za wydłużenie fazy wzrostu włosa (anagenu). Włos pomija fazę katagenu, co z kolei opóźnia jego wejście w ostatnią fazę, czyli fazę spoczynku. To sprawia, że podczas ciąży kobiety mogą cieszyć się mocnymi, gęstymi i zdrowymi włosami. Zaraz po porodzie, około 60% włosów znajdujących się w fazie wzrostu wchodzi od razu w fazę telogenu, co powoduje osłabienie ich kondycji i nadmierne wypadanie. Proces ten rozpoczyna się zwykle około 3 lub 4 miesięcy po urodzeniu dziecka, a pojawienie się problemu wypadających włosów budzi u młodych mam niepokój i obawy przed utratą zbyt dużej ich liczby.

Dlaczego po ciąży wypadają włosy

Jak długo wypadają włosy po ciąży?

Łysienie telogenowe, podczas którego skraca się faza wzrostu włosa i zwiększa się liczba włosów telogenowych, będących w fazie spoczynku, jest przejściową reakcją organizmu na zaburzenia gospodarki hormonalnej, pojawiające się w trakcie ciąży oraz po urodzeniu dziecka. Ten gwałtowny proces zmian hormonalnych prowadzi między innymi do wzrostu poziomu prolaktyny hormonu stymulującego produkcję pokarmu, umożliwiającego rozpoczęcie laktacji. Jednocześnie w tym samym czasie poziom estrogenów powraca do normy, powodując nasilone wypadanie włosów. 

  • Łysienie poporodowe obejmuje zazwyczaj około 20-30% włosów i dotyczy tych, które nie wypadły podczas ciąży oraz tych, które powinny wypaść według normalnego cyklu życia włosa. 
  • Wypadanie włosów po ciąży trwa zwykle od 6 do 9 miesięcy i zazwyczaj ustępuje samoistnie. 
  • U mam karmiących piersią proces ten może wydłużyć się do 12 miesięcy wskutek podwyższonego poziomu prolaktyny w czasie laktacji. 
  • Najwięcej włosów wypada zwykle podczas rutynowych czynności, takich jak mycie i czesanie. Wypadaniu często towarzyszy pogorszenie kondycji skóry i paznokci.
  • Gdy cykl życia włosa wróci do normalności, u większości kobiet następuje samoistny odrost włosów. W przypadku problemu wypadających włosów po ciąży, spowodowanego zaburzeniami gospodarki hormonalnej, nie ma ryzyka całkowitego wyłysienia, dlatego nie powinnien być powodem do niepokoju.

    Jak powstrzymać wypadanie włosów po ciąży? 

    Łysienie poporodowe, ze względu na przejściowy charakter, nie wymaga leczenia. Jednak, aby zapewnić nowym włosom prawidłowy wzrost, przyspieszyć ich porost oraz zadbać o ich dobrą kondycję, warto wdrożyć suplementację opartą na preparatach bogatych w witaminy i minerały, takie jak: 

    • Aminokwasy siarkowe cysteina i metionina odpowiadają za prawidłową budowę włosów, pomagają w ich regeneracji i zapobiegają nadmiernemu wypadaniu, 
    • Miedź i cynk wpływają na sprężystość, siłę i kondycję włosów, biorą udział w procesie ich wzrostu, chronią przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i stresu oksydacyjnego,
    • Krzem wzmacnia cebulki włosów i hamuje ich nadmierne wypadanie, 
    • Selen zapewnia włosom elastyczność i sprężystość, 
    • Biotyna wpływa na wiele procesów przyczyniających się do prawidłowego wyglądu włosów, skóry i paznokci, 
    • Żelazo odżywia cebulki włosowe, hamuje wypadanie włosów, 
    • Magnez jest materiałem budulcowym włosów i dba o ich prawidłowy wzrost. 

    Suplementy diety powinny być jednak wdrożone w oparciu o konieczność uzupełnienia zapotrzebowania na składniki odżywcze w organizmie, ponieważ ich nadmiar, podobnie jak niedobór, może wywołać objawy niepożądane. 

    Suplementy, na które warto zwrócić uwagę w przypadku wypadania włosów po ciąży: 

    Jak długo wypadają włosy po ciąży

    Należy jednak pamiętać o tym, aby przed zażyciem jakiegokolwiek produktu,  przeczytać dokładnie informacje zawarte na opakowaniu i w ulotce oraz zasięgnąć porady lekarskiej. Niektóre preparaty nie są zalecane w czasie laktacji, dlatego zawsze kluczowa jest konsultacja ze specjalistą. 

    Właściwa pielęgnacja włosów i skóry głowy powinna opierać się na stosowaniu kosmetyków o działaniu wzmacniającym, jak na przykład dedykowany szampon na porost włosów czy odżywka stymulująca wzrost włosów Pharmaceris H H-Stimulinum. W celu uzyskania mocnych, gęstych i lśniących włosów pomocne będą również maski i wcierki. Wspomagająco można stosować takie preparaty, jak trychologiczny peeling do skóry głowy Tołpa Dermo Hair czy lotion zapobiegający wypadaniu włosów Novophane

    • W codziennej pielęgnacji staraj się unikać używania prostownicy, lokówki czy suszarki z gorącym nawiewem powietrza, które mogą osłabić strukturę włosa i spowodować jego uszkodzenia. 
    • Ogranicz farbowanie włosów, wykonywanie zabiegów trwałej ondulacji oraz innych technik fryzjerskich, takich jak tapirowanie, które mogą dodatkowo pogorszyć stan włosów. 
    • Czytaj składy i wybieraj kosmetyki pozbawione konserwantów, parabenów, silikonów i SLS
    • Zadbaj o regularne wykonywanie masażu skóry głowy, który pobudzi mieszki włosowe do wzrostu. Masaż głowy można wykonywać np. podczas mycia włosów.
    • Możesz zdecydować się także na specjalistyczne zabiegi kosmetyczne, takie jak mezoterapia igłowa skóry głowy czy botoks na włosy, jednak warto je skonsultować z dermatologiem lub kosmetologiem.
    Domowe sposoby na wypadanie włosów po ciąży

    Domowe sposoby na wypadanie włosów po ciąży

    Wypadanie włosów po ciąży jest naturalną reakcją organizmu kobiety na zmiany hormonalne, dlatego, jeśli nie występują inne przyczyny takiego stanu, samoistnie przeminie, a włosy odrosną. Można jednak wspomóc ten proces stosowaniem odpowiedniej pielęgnacji włosów i skóry głowy, minimalizacją stresu oraz racjonalnie zbilansowaną dietą, bogatą w składniki odżywcze, które wpływają na porost i poprawę kondycji włosów. Do takich witamin i minerałów należą:  

    • Biotyna - wątróbka, orzechy, jajka, sardynki, grzyby, kalafior, 
    • Witaminy z grupy B - rośliny strączkowe, pieczywo pełnoziarniste, jajka, kasza gryczana, nabiał, podroby, banany, 
    • Witamina E zielone warzywa, natka pietruszki, olej słonecznikowy, oliwa z Oliwek, migdały, orzechy laskowe, kiełki, 
    • Witamina A - kapusta, marchew, podroby, groszek, szpinak, ryby, produkty mleczne,
    • Witamina C - cytrusy, czarne i czerwone owoce, kapusta, papryka, 
    • Krzem - produkty pełnoziarniste: płatki zbożowe, otręby, razowe pieczywo, zioła, woda mineralna, 
    • Cynk i miedź - ryby i owoce morza, czerwone mięso, cebula, zielony groszek, woda mineralna, orzechy, pieczywo pełnoziarniste, 
    • Żelazo - czerwone mięso, podroby, jajka, ryby i owoce morza, kakao, orzechy, rośliny strączkowe, kasza jaglana i gryczana, 
    • Magnez - orzechy, pestki dyni, migdały, gorzka czekolada, kasza gryczana, 
    • Siarka - ryby, nabiał, jaja, jarmuż, brokuł, fasola, soczewica, kalafior, awokado, morele, truskawki, cebula, rzodkiewka, 
    • Nienasycone kwasy tłuszczowe - ryby, oleje tłoczone na zimno, awokado, orzechy pistacjowe, pestki dyni. 

    Oprócz zbilansowanej diety warto wykorzystać także domowe sposoby na poprawę ogólnej kondycji włosów, które opierają się najczęściej na naturalnych składnikach, takich jak: 

    • Oleje (w tym oliwa z oliwek, olej kokosowy, olej rycynowy, olejek z czarnuszki, olejek z pestek migdałów), 
    • Żółtka jaj, 
    • Drożdże, 
    • Kawa, 
    • Siemię lniane

    Domowe sposoby możesz stosować w formie płukanek lub masek na włosy. Na wypadające włosy pomocne są również zioła (pokrzywa, skrzyp polny, czarna rzepa, łopian, rumianek), jednak w przypadku ziół zalecam ostrożność, ponieważ nie wszystkie są zalecane w okresie laktacji. Warto skonsultować ich wprowadzenie ze swoim lekarzem.

    Podsumowanie

    Wypadanie włosów po ciąży jest naturalną i przejściową reakcją organizmu na zmiany hormonalne. Jeśli taki stan nie jest wywołany innymi czynnikami, włosy zaczną odrastać samoistnie po kilku miesiącach. Jednak czasem łysienie poporodowe może być spowodowane również innymi przyczynami, na przykład anemią, niedoborem witamin z grupy B czy zaburzonym wchłanianiem żelaza. Jeśli zauważysz, że wypadanie włosów po ciąży przybiera na sile, doszło do znacznego przerzedzenia włosów oraz wystąpiły objawy łysienia, a oprócz tego pojawiają się takie dolegliwości jak łupież czy łojotok, skonsultuj się z lekarzem dermatologiem, który zleci dodatkowe badania w celu zdiagnozowania konkretnej przyczyny.

    Źródła: 

    1. A. Bień, A. Turkosz, S. Stadnicka, J. Kasprzak, M. Jamróg, Zabiegi pielęgnacyjne i pielęgnacja skóry kobiety ciężarnej, http://www.medical-technologies.eu/upload/10_zabiegi_pielegnacyjne_i_pielegnacja_skory_kobiety_ciezarnej_-_bien.pdf [dostęp 16.01.2023]
    2. C. C. Motosko, A. K. Bieber, M. K. Pomeranz, J. A. Stein, K. J. Martirez, Physiologic changes of pregnancy: A review of the literature, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5715231/ [dostęp 16.01.2023]
    3. A. Lis, D. Wcisło-Dziadecka, G. Kamińska, Physiology and pathology of growth and loss of human scalp hair, http://www.advrehab.org/Physiology-and-pathology-of-growth-and-loss-of-human-scalp-hair,7,1318,1,1.html [dostęp 16.01.2023].

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Iwona Bąkowska
      Iwona Bąkowska
      Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów. W wolnych chwilach pochłaniam kolejne książki, eksperymentuję kulinarnie i uczę się języka włoskiego.
      O autorze
      Iwona Bąkowska
      Iwona Bąkowska
      Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów....

      Uwaga